Читайте также:
|
|
Є прадавні скарби, що намертво лежать у землі, і є живі скарби, що йдуть по землі, йдуть від покоління до покоління, огортаючи глибинним чаром людську душу. До таких скарбів належить і народна лірична пісня. Погортайте сторінки сивих віків, вчитайтеся в прості й зворушливі слова пісень, віднайдіть золоті ключі мелодій - і вам відкриється багато поетичних таємниць, ви почусте голоси творців, імена яких розгубила історія, та так роила, що вже навряд чи й знайдемо багатьох сіячів, чин поетична нива, ставши народною, квітує й сьогодні по нашій українській землі.
І тільки інколи, крізь тумани часу, окреслиться схожа на легенду постать творця. До таких легендарних постатей і належить народна поетеса Маруся Чурай.
Судячи з пісень, які їй приписуються, ця дівчина була народжена для любові, але не зазнала її радощів, і всі свої надії, усе своє любляче серце по краплині сточила в неиеревершені рядки, що й зараз бентежно озиваються в наших серцях і вражають нас глибиною і щирістю висловленого в них почуття, довершеністю форми, чарівністю мелодій:
Ішов милий гіронькою,
Мила — під горою,
Зацвів милий роженькою,
Мила — калиною.
Воістину, і зацвіла калиною, і закрасувалася калиною на лугах нашого мелосу творчість легендарної поетеси
За переказами, народна поетеса і співачка народилася в 1625 році у Полтаві, у козацькій родині. її батько, Гордій Чурай, після поразки козацько-селянського повстання 1637 року був страчений у Варшаві. Його дружина, Горпина, залишилась удвох із донькою Марусею, дівчиною з чарівною зовнішністю й добрим серцем. Маруся Чурай мала чудовий голос і майстерно співала пісні, які складала з різних приводів, і часто навіть у звичайній розмові викладала свої думки віршами.
Навесні 1648 року почалася визвольна війна українського народу проти польської шляхти. Піднявся на боротьбу і Полтавський полк, у якому козакував коханий Марусі Грицько Бобренко. Для дівчини розлука з коханим була тяжким ударом. Особисті переживання Марусі Чурай, її туга за коханим перетворювалися в нові й нові поетичні рядки, в нові й нові пісні та думи. Очевидно, саме на цей час припадає створення Марусею таких пісень: «Засвіт встали козаченьки», «В огороді хмелинонька грядки устилає», «Шумить, гуде дібровонька» та інших.
Згідно з переказами, Грицько Бобренко, повернувшись із походу, зрадив Марусю, і вона з помсти його отруїла. Проте дівчина не витримала докорів сумління й добровільно зізналася в злочині, за що була засуджена до страти.
Вирок не було виконано, бо в день страти посильний привіз наказ Богдана Хмельницького про помилування Марусі Чурай. Життя було їй даровано в пам'ять героїчної загибелі батька та за чудові пісні, які вона склала.
Маруся недовго жила на світі після помилування й померла в каятті у 1653 році, залишивши нам незрівнянну пісенну спадщину.
Три віки ходять пісні, приписувані Марусі Чурай, по нашій землі, три віки любові вже подаровано людям. А попереду — вічність, бо велика любов і велика творчість — невмирущі.
Сторінка 3.
Того великого вогню і смерть на погасила
Леся Українка... Поет-лірик, автор ліро-епічних поем, драматург-новатор, прозаїк, публіцист, критик — такі грані художнього таланту Лесі Українки. З її іменем в українську і світову літературу ввійшов письменник-громадянин, письменник-патріот, співець осяйних ідеалів людства.
Поетеса свідомо поставила свою творчість на служіння знедоленому народу. її слова стали «зброєю», «полум’ям». Саме вона опоетизувала образ «досвітніх вогнів» як символ народження нової історичної доби, виступила послідовним борцем проти будь-яких форм тиранії.
Прагнучи ознайомити українського читача з перлинами європейської поезії, вона перекладала Байрона і Данте, Шекспіра, Гюго, Гейне, Міцкевича, Надсона.
Українська поетеса вважала, що справжні митці зобов'язані освоїти художні здобутки людства. Їі драматичні поеми «Одержима», «Кассандра», «Осіння драма», «Оргія», «Камінний господар» та інші стоять серед найвищих зразків європейського красного письменства.
А такі оригінальні твори, як драма-феєрія «Лісова пісня», поема «Бояриня» збагатили українську світову літературу новими темами та неповторними поетичними образами, відкрили людству чарівний світ українського духовного життя –міфологію, природу, історію, традиції.
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 117 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |