Читайте также:
|
|
5. Питання і завдання:
1. Що, на думку Конфуція, повинне лежати в основі ідеального державного і суспільного ладу – дотримання людиною принципів доброчинності чи втілення в життя якихось особливих соціальних принципів?
2. Прихильником якого – демократичного чи монархічного – державного устрою виступає Конфуцій? Яким методам керування державою віддає він перевагу?
[СОЦІАЛЬНІ СТАНИ]
Учитель сказав: «Якщо керувати народом за допомогою законів і підтримувати порядок за допомогою покарань, народ буде прагнути ухилитися від [покарань] і не буде переживати сорому. Якщо ж керувати народом за допомогою доброчинності і підтримувати порядок за допомогою ритуалу, народ буде знати сором і виправиться» (гл. 2, 3).
[Чиновник з царства Лу. ]Цзи Кан-цзи запитав: «Як зробити народ шанобливим, відданим, старанним?» Учитель відповів: «Якщо ви будете в спілкуванні з народом строгі, то народ буде шанобливий. Якщо ви проявите шанобливість сина до своїх батьків і будете милостиві [до народу], то народ буде відданий. Якщо ви будете висувати доброчесних людей і наставляти тих, хто не може бути доброчесним, то народ буде старанним» (гл. 2, 20).
[Правитель царства Лу]Дин-гун запитав: «Яким чином правитель використовує чиновників, а чиновники служать правителю?» Учитель відповів: «Правитель використовує чиновників, дотримуючись ритуалу, а чиновники служать правителю, ґрунтуючись на відданості» (гл. 3, 19).
[Учень]Цзи-гун запитав про керування державою. Учитель відповів: «[У державі] повинно бути досить зброї і народ повинний довіряти [правителеві]». Цзи-гун запитав: «Чим насамперед з цих трьох [речей] можна пожертвувати, якщо виникне крайня необхідність?» Учитель відповів: «Можна відмовитися від зброї». Цзи-гун запитав: «Чим насамперед можна пожертвувати з того, що залишилося, якщо виникне крайня необхідність?» Учитель відповів: «Можна відмовитися від їжі. Зі стародавніх часів ще ніхто не міг уникнути смерті. Але без довіри [народу] держава не зможе вистояти» (гл. 12, 7).
[Учень]Цзи-чжан запитав Кун-цзи: «Яким чином варто керувати [державою]? Учитель відповів: «Керуванням варто займатися, шануючи п'ять прекрасних [якостей] і викорінюючи чотири огидні [якості]»...
Цзи-чжан запитав: «Що називається чотирма огидними [якостями]»? Учитель відповів: «Якщо [народ] не повчати, а убивати – це називається жорстокістю. Якщо [народ] не попереджати, а потім [виразити невдоволення], побачивши результати [праці], – це називається брутальністю. Якщо наполягати на швидкому закінченні [роботи], колись давши вказівку не поспішати, – це називається розбоєм. Якщо обіцяти нагороду, але поскупитися її видати, – це називається жадібністю» (гл. 20, 2). Конфуцій. Бесіди і висловлювання // Стародавньокитайська філософія. Зб. текстів у 2 т. - М., 1972. - Т. 1. - С. 139-174.
.
.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 71 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |