Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

РОЗДІЛ І. Кинесика

Читайте также:
  1. Висновки до першого розділу
  2. Вправи до розділу 8.
  3. Г. Е. Крейдлин. КИНЕСИКА______________________
  4. Додаткові пояснення до підрозділу 2.1
  5. З точки зору користувача, основними характеристиками монітора є розмір по діагоналі, роздільна здатність, частота регенерації (обновлення) та клас захисту.
  6. Завдання до 3 розділу контрольної розрахункової роботи
  7. І розділ. Філософська теорія
  8. ІІ розділ. Філософська праксологія. Філософія спорту
  9. ІІІ розділ. Історія філософії у викладі першоджерел
  10. КИНЕСИКА

Кинесика - загальна моторика різних частин тіла, що відображає емоційні реакції людини. До кинесики відносяться виразні рухи, які у жестах і міміці, в пантомимике (моторика всього тіла, що включають в себе позу, ходу, поставу та ін), а також візуальному контакті.

1.1. Хода

Хода людини - це особлива, притаманна йому манера пересування, яка менше піддається свідомій регуляції, в порівнянні з позами, жестами та мімікою.
А тому, аналізуючи ходи людей, ти зможеш дізнатися багато цікавого про особистісні якості оточуючих, про їх настрої і душевному стані.

Хода багатофункціональна:

- По-перше, вона регламентує і розмежовує простір спілкування,

- По-друге, повідомляє про фізичному та емоційному стані людини в даний момент,

- По-третє, розповідає про риси його характеру.

 

За індивідуальним стилем ходьби людини, ти можеш судити про його натурі. А будь-які, навіть незначні зміни цього стилю, сигналізують про зміни внутрішніх (емоції, стан здоров'я або загальний фізичний стан).
І знаючи елементарні секрети невербальної мови, ти зможеш зрозуміти, що відбувається з даною особистістю в цей момент.

У ходи людини є певні характеристики, такі як: швидкість, ритм, довжина кроку, сила тиску на поверхню і ін

Психологи класифікують ходу по таким особливостям:

- Віковим (хода дитини, молодої чи літня людини),

- Статевим (хода чоловіка і жінки),

- Професійним (хода танцівниці, хода спортсмена)

- За статусом і положенням в суспільстві (хода начальника) та ін

Глибокий аналіз розділяє людей за вже більш конкретним ознаками ходи.

1. Люди, котрі не люблять зайвої уваги до своєї персони, найчастіше, занурені в себе. Вони зазвичай при ходьбі спираються на пальці ніг, тихо і невпевнено крокуючи, йдуть зосереджено.

2. Товариські, веселі, активні, уважні до дрібниць люди. У них хода енергійна, з постановкою ніг п'ятами всередину.

3. Нетактовність і безцеремонні не стримався люди. Зазвичай нарочито голосно стукають взуттям, тупотять, видають багато шуму.

4. Люди врівноважені, надійні, послідовні, зі стабільним способом життя. Для них характерна впевнена хода з розміреним, спокійним кроком.

5. Цілеспрямовані, рухливі, лабільні люди. Схильні при ходьбі часто активно жестикулювати руками, навіть іноді розмахувати ними. Якщо ж ноги при цьому ставляться легко і трохи пружинять, то це говорить про дуже приємне, розташовуючому характері і жвавості натури.

6. Апатичні, депресивні, безвольні люди. Відрізняються важкою ходою, перебиранням і човгання ногами, руки, зазвичай, нерухомо висять при ходьбі. Потрібно відзначити, що така хода можлива і у людей з іншим характером, але це не звичайне для них стан, а лише ситуаційне, реакція на які або події: невдача, нездужання, втома. Так часто буває, що люди, чиї думки зайняті якій або серйозною проблемою, пересуваються повільно, з опущеною голови. Руки, при цьому, найчастіше, зчеплені за спиною.

7. Несерйозні, забудькуваті, схильні до безвідповідальних обіцянок люди, постійно пританцьовувати при ходьбі. Такі люди зазвичай ненадійні.

Але, знову таки, така хода можлива і просто в разі дуже гарного настрою і настрою. Коли просто душа кричить: «Сталося!»

8. Педантичні, малообщітельние, боязливі і замкнуті в собі люд і. Відрізняються схильністю до пересування маленькими кроками, немов осторожничают і бажають ухилитися від небезпеки.

 

9. Нерішучі, коливні при прийнятті відповідальних рішень люди. Відрізняються нерівномірним темпом ходьби. Він постійно то знижується, то збільшується.

10. Неврівноважені, схвильовані і знервовані люди. Їх хода зазвичай метушлива, з нескладними рухами тулуба, і посмикуваннями рук.

Таку ходу можуть іноді мати люди з іншими рисами характеру в період надмірної нервозності.

11. Боязкі, затиснуті, замкнуті люди, які все ж, здатні захистити свій ранимий внутрішній світ і навіть атакувати. Їх хода зазвичай незграбна, як ніби «дерев'яна», створюється враження, що така хода - попередження про здатність відповісти кривдникові!

12. Енергійні, мужні, сильні та активні люди. Схильні ходити «стройовим кроком», широко і рівномірно ступаючи, звичайно, отпечативая крок і мало згинаючи коліна.

Ця, по суті, чоловіча хода, рідко притаманна жінкам.

Прекрасній половині більше імпонує «летить хода» - легкі, пружні, енергійні кроки, плавні рухи, спокійні і відкриті жести рук, м'яке погойдування корпусу тіла.

При такій ході оточуючим ставати помітно - людина щаслива, відчуває емоційний підйом, легкий, активний, життєрадісний, знаходиться в хорошому настрої, бажає спілкуватися і дарувати свою увагу. Чоловіки обертаються у слід і проводжають очима дівчину з такою ходою.

Як ти бачиш, цілком імовірно, що в залежності від ситуації хода, рухи руками, головою і корпусом можуть змінюватися. Тут важливо зрозуміти, дана хода - це лише емоційний стан, що свідчить про внутрішні переживання людини в даний момент або ж звичний спосіб пересування, що характеризує його особу.

 

Отже:

- У людини врівноваженого каблук і підошва стерті однаково. Цілком імовірно, що таке взуття у прекрасної господині, виконавчого службовця, чудового господаря, везучого підприємця.

- Якщо підошва сношена з зовнішнього краю, то, швидше за все, взуття носив людина рішуча і прямий, вміє орієнтуватися в будь-якої гострої ситуації, але схильний до необ'єктивним думок.

- Потертість на внутрішньому краї підошви властива фізично слабким людям, правда, саме тим із них, хто володіє глибоким розумом. Така людина весь час щось обмірковує, на навколишнє оточення мало звертає уваги.

- А от якщо вам вдалося розгледіти дірку на підошві під великим пальцем, знайте, що перед вами - рішуча людина. Господар такого взуття завжди ставить перед собою певну мету і, щоб досягти її, не зупиняється ні перед чим. У спілкуванні з іншими людьми може бути жорстким і навіть жорстоким.

- Часто буває і таке взуття: підошва зносилася посередині, а каблук - з внутрішнього краю. Що це означає? Таке взуття говорить про те, що у власника поступливий характер: на інших він не тисне, зла нікому не заподіє.

- А от якщо підошва стерта на шкарпетці, а каблук - з зовнішнього краю, володар такого взуття надмірно зосереджений на досягненні мети, мрійник. Що ж стосується відповідальності, то він її уникає, як тільки може.

 

1.2. Поза

А) Поза - це положення тіла. Людське тіло здатне прийняти близько 1000 стійких різних положень. Поза показує, як дана людина сприймає свій статус по відношенню до статусу інших присутніх осіб. Особи з більш високим статусом приймають більш невимушену позу. В іншому випадку можуть виникати конфліктні ситуації.

Одним з перших на роль пози людини як одного із невербальних засобів спілкування вказав психолог А. Шефлен. У подальших дослідженнях, проведених В. Шюбцем, було виявлено, що головне смислове зміст пози полягає в розміщенні індивідом свого тіла по відношенню до співрозмовника. І взагалі, дуже часто саме поза, а не зміни в обличчі, видає дійсні переживання людей і їх справжнє ставлення.

Відкрита позиція

Тіла мовців розгорнуті так, що якщо в цьому напрямку провести уявні лінії, вони зімкнуться в вершині трикутника. Це можна трактувати, як відкритий, дружня розмова.

 

Закрита позиція

Кут розвороту між тілами співрозмовників зменшений до нуля. Тут навіть сама невимушена розмова йде не без присутності внутрішньої напруги.

 

Незацікавлена ​​позиція

Цю позицію ще називають розмовою «через плечі». Навряд чи людина проявляє зацікавленість в розмові з тобою, якщо до тебе повернене тільки його обличчя, а тіло і нога своїм поворотом вказують в протилежну сторону.

 

Приємство людини в своє коло

Якщо тіла двох учасників бесіди знаходяться у відкритій до тебе позиції, вони повернулися обличчям тобі назустріч, можна приєднатися до них і, можливо навіть, до їхньої розмови.

 

 

Неприйняття людини в своє коло

Закрита позиція - це, коли співрозмовники зустрічають тебе лише поворотом голови в твою сторону, а тіла їх залишаються нерухомими. Така ситуація повинна змусити тебе замислитись: можливо, цей момент не найвдаліший, щоб втручатися.

 

 

Б) Ноги і руки в позі сидячи

1. Положення ніг характеризує особу, приділяє велику увагу думку інших і демонструє невпевненість в собі.

Але, якщо поза створена штучно, вона може означати бажання здаватися тим, ким насправді людина не є.

 

 

2. Положення ніг свідчить про духовній рівновазі.

Воно настільки природно, що важко говорити про позі або натягнутості.

 

 

3. Положення ніг характерно для жінок, які шукають опіки, але приховують свою слабкість (вони виглядають незалежними, добре почувають себе в суспільстві).

Але, якщо поза створена штучно, то можна бути впевненим, в перебільшених амбіціях і переоцінці цінностей особистості.

4. Положення ніг характеризує жінку без комплексів, приємну в суспільстві, симпатичну і обдаровану буйною уявою.

Але, якщо поза створена штучно, риси протилежні: обачність, спритність, пронозливість.

5. Це стиль мислячої жінки, яка велику увагу звертає на життя духовне, ніж на справи матеріальні.

Але, якщо поза створена штучно, це означає, що жінка за всяку ціну хоче звернути на себе увагу чоловіків.

 

6. У природному стані руки так не тримають. Все говорить про тонкою продуманості подальшої поведінки та чіткому розрахунку.

 

 

7. «Буддійське» положення рук свідчить про схильність до містицизму і втечі від дійсності.

Але, якщо поза створена штучно, це означає, що жінка-якими засобами прагнути до кар'єри.

 

8. Жінка, яка чітко знає, чого хоче. Вона відрізняється здатністю справлятися з будь-якими проблемами і труднощами, але при цьому залишається жіночною. Якщо це не просто поза, то це сила!

 

9. Так тримає келих жінка, упевнена в собі, в своєму успіху, задоволена людьми і всім світом, що оточує її в цілому. Їй добре й вона не шукає штучної пози.

10. Жінка, яка так тримає келих, не хоче відвертості і спонтанності. А значить, така поза не природна, змушена.

 

А ось що означають різні комбінації позицій:

1 і 6. Така жінка позбавлена ​​природності. Вона намагається здаватися більш цікавою, ніж є насправді.

1 і 8. Наявності два протилежних образу поведінки. За відсутності достатньої впевненості в собі, жінка-якими способами намагається довести її наявність.

1 і 10. Така жінка робить все можливе, щоб приховати дійсні риси характеру.

3 і 6. Це жінка, яка бажає, щоб її вважали досвідченою і цинічною. Завдяки наполегливості їй це вдається.

3 і 7. Жінка з амбіціями. Це не найкраща дружина для врівноваженого чоловіка, але чудова подруга для енергійного і самолюбивого чоловіка.

3 і 9. У цієї жінки безліч переваг: гарна дружина, прекрасна подруга і порадниця. Вона дуже приємна у спілкуванні, хоча і має схильність до тиранії.

4 і 6. Жінка обачлива, обачна, спостерігає за подіями з напруженим інтересом. Але вона мила й добра в глибині душі. Отримавши своє, повністю заспокоюється.

4 і 9. Жінка проста і симпатична, золоте серце. Прекрасна дружина і мати, обдарована від природи чарівністю й привабливістю. На жаль, чоловіки часто цього не помічають.

7 і 2. В цілому таку жінку можна вважати природною, але для неї характерна часта зміна настроїв.

1.3. Жести

Жести - це різноманітні рухи руками і головою.

Мова жестів - це найдавніший спосіб досягнення взаєморозуміння. У різні історичні епохи і в різних народів були свої загальноприйняті способи жестикуляції. В даний час навіть робляться спроби створити словники жестів.

Конкретний зміст окремих жестів різний у різних культурах.

 

Однак, у всіх культурах є подібні жести, серед яких можна виділити:

· Комунікативні (жести привітання, прощання, привернення уваги, заборони, стверджувальні, заперечні, питальні і т.д.)

· Модальні, тобто виражають оцінку і ставлення (жести схвалення, задоволення, довіри і недовіри і т.п.)

· Описові жести, які мають сенс тільки в контексті мовного висловлювання.

Сигнали головою

Фізіогномістов кажуть, що існує три основних положення голови:

1) голова в положенні «прямо», трохи піднесена вгору;

2) голова, нахилена в бік;

3) голова, опущена вниз.

 

1. Голова трохи піднята

Таке положення голови говорить про те, що твій співрозмовник нейтрально ставиться до розмови. Піднята голова показує впевненість в собі, відкритість, увага до бесіди, самосвідомість. Часто при нейтральній бесіді, людина робить невеликі кивки головою і оцінні жести.

Інша справа, коли голова партнера сильно піднята або трохи відкинута назад, при цьому підборіддя виступає вперед.

Таке положення говорить про вираженні превосх одеситів, зарозумілості, самолюбства, агресії, влади. Закидання голови показує виклик суспільству і спрагу діяльності.

 

2. Нахили голови

Нахил голови в бік є сигналом покори, підпорядкування, відсутності загрози та агресивних намірів. Також цей сигнал ми можемо трактувати як збільшення ступеня зацікавленості бесідою

Жінка за допомогою цього сигналу показує свій інтерес привабливому чоловікові.

Люди на несвідомому рівні розуміють, що показ беззахисною шиї є знаком покірності, ось тому в діловій обстановці жінка повинна тримати голову високо піднятою.

Психологи радять: «Слухаючи інших, схиляй голову набік і кивай». Такий нехитрий прийом допоможе встановити довірчий контакт з партнером і зробити обстановку приємною і ненапряженной. Схилена набік голова сигналізує про увагу до розмови, бажанні знайти спільну мову і компроміс.

 

3. Опущена голова

Якщо ти помітиш такий сигнал як «опущений підборіддя» будь уважний. Цей жест говорить про негативний, агресивному, упередженому настрої.

Опущена голова - це жест несхвалення і негативного настрою, відсутності бажання контактувати. Під час бесіди варто уважно спостерігати за таким критичним жестом і вживати заходів щодо його усунення: наприклад, закликаючи до розмови і підтримуючи партнера.

З іншого боку розслаблено звисаюча вниз голова сигналізує про апатію, безвладному стані, нестачі моральних сил або фізичної втоми.

Жести

Прикривання рота і чухання носа. Прикривання рота відображає наявність у співрозмовника двох суперечливих бажань: висловитися і залишитися не почутим. Якщо людина в процесі спілкування доторкається до рота або прикриває його долонею, це означає, що він з якоїсь причини «стримує» власне висловлювання. У цьому випадку менеджер може допомогти співрозмовнику розговоритися, задавши йому запитання або звернувши увагу на його позу за допомогою твердження: «Я бачу, ви не у всьому згодні зі мною». Аналогічну інформацію про клієнта несе жест дотику до носа. Клієнт, який чухає або погладжує власний ніс, швидше за все в даний момент знаходиться в опозиції по відношенню до висловлення менеджера.

Дотик до вуха. Почісування вуха є полегшеним варіантом «затикання» вух і означає, що людина не хоче чути того, про що йому говорить співрозмовник. Така реакція можлива, якщо співрозмовнику стало нудно вас слухати або він не згоден з одним з ваших тверджень.

Підпирання долонею підборіддя. Людина підпирає голову або підборіддя, якщо йому нудно, нецікаво і він бореться зі своїм бажанням заснути.

Погладжування підборіддя. Цей жест свідчить про те, що співрозмовник перебуває в стадії роздумів і розглядає можливі для себе варіанти.

Жести емоційного дискомфорту. Численні жести - збирання неіснуючих ворсинок, знімання та одягання кільця, чухання шиї, «приведення у порядок» одягу, вертіння ручки або сигарети - вказують на те, що співрозмовник потребує підтримки. У такому стані він не готовий у повному обсязі сприймати інформацію.

Жести нетерпіння. Якщо людина постукує пальцями по столу, совається на стільці, притупують ногами або поглядає на годинник, то тим самим він сигналить оточуючим про те, що його терпіння закінчується.

Найбільш часто вживані руху голови - це ствердно кивнув головою і негативне похитування головою. Дослідження, проведені з сліпоглухонімими від народження людьми показують, що вони також користуються цими жестами, і це дає привід вважати, що ці жести є вродженими.

Виділяють три основні положення голови. Перше - пряма голова. Це положення характерно для людини, нейтрально ставиться до того, що він чує. Друге - голова, нахилена в сторону, що говорить про те, що у людини пробудився інтерес (те, що люди, як і тварини, нахиляють голову, коли стають чимось зацікавленими, першим помітив ще Чарльз Дарвін). І, нарешті, третє - коли голова нахилена вниз, значить, ставлення людини негативне і навіть засуджує. У такому випадку слід чимось зацікавити співрозмовника, щоб змусити його підняти голову.

 

1.4. Міміка

Міміка - рухи м'язів обличчя, і це головний показник почуттів. Дослідження показали, що при нерухомому або невидимому обличчі співрозмовника втрачається до 10-15% інформації. У літературі зазначається більше 20 000 описів виразу обличчя. Головною характеристикою міміки є її цілісність і динамічність. Це означає, що в мімічних виразів обличчя шести основних емоційних станів (гнів, радість, страх, смуток, здивування, відраза) всі рухи м'язів обличчя скоординовані. І хоча кожна міна є конфігурацією всього обличчя, основне інформативне навантаження несуть брови і губи.

Почуття: Гнів

Визначення:Почуття крайнього невдоволення, зазвичай перетікає в антагонізм
Як розпізнається: 1. Брови опущені і зведені разом 2. Блиск в очах 3. Рот закритий, губи звужені

 

Почуття: Презирство

Визначення: Почуття неповаги в крайній формі

Як розпізнається: 1. Піднятий куточок рота з одного боку

 

 

Почуття: Відраза

Визначення: Прояв крайньої неприязні

Як розпізнається: 1. Зморщене обличчя 2. Верхня губа піднята

 

Почуття: Страх

Визначення: Неприємне відчуття, пов'язане з очікуванням або усвідомленням наближення небезпеки

Як розпізнається: 1. Брови підняті і витягнуті 2. Верхні повіки підняті

 

Почуття: Печаль

Визначення: Почуття, викликане горем або нещастям

Як розпізнається: 1. Верхні повіки злегка опущені 2. Розсіяний погляд 3. Куточки рота злегка опущені

 

Почуття: Подив

Визначення: Почуття, викликане несподіванкою відбувається

Як розпізнається: 1. Брови підняті 2. Очі широко розкриті 3. Рот відкритий

Почуття: Щастя

Визначення: Стан благополуччя і задоволеності

Як розпізнається:

1. Невеликі зморшки в куточках близько очей 2. Щоки підняті

1.5. Візуальний контакт

Візуальний контакт - зміна ступеня відкритості очей, ширини зіниць, рухи і напрямку погляду в процесі спілкування. Такий контакт займає почесне місце серед основних невербальних засобів спілкування. Адже в словах приховати можна все: і радість, і страждання, і горе. Але щоб це приховати у погляді, потрібно або спеціальна тренування, або величезна сила волі. Тому наш погляд адекватно виражає будь емоційний стан співрозмовника.

Ми абсолютно не здатні контролювати рухи своїх зіниць. Вони можуть то розширюються, то мимоволі звужуються, тим самим передаючи інформацію про ставлення до співрозмовника, про реакцію на його пропозиції.

Зазвичай зіниці в чотири рази збільшуються при хвилюванні. З іншого боку, якщо ми сердимося або ставлення нашого співрозмовника до ситуації негативне, то зіниці у нього зменшуються. Якщо співрозмовник бреше або намагається приховати інформацію, то його очі зустрічаються з вашими очима одну третину часу розмови. Це також можливо, коли ви дуже симпатичні людині саме, як представник протилежної статі, але він не готовий ще відкрити вам свої почуття і старанно намагається не видати їх.

А якщо ж це відбувається дві третини часу всієї бесіди, то можливі варіанти:

- Вас знаходять привабливим і вельми цікавим людиною (в такому випадку відбувається збільшення зіниць, погляд не прямий, але зацікавлений);

- Співрозмовник відчуває якусь ворожість і таким чином кидає вам виклик (в такому випадку його зіниці звужуються, а сам погляд відрізняється пильністю, як кажуть, «очі в очі»).

Щоб встановити дружні відносини з партнером, слід дивитися на нього від 65 до 75% усієї розмови. Не дивно, що сором'язливим, нервовим людям, смотрящим в очі одну третину часу розмови, не довіряють.

Важливий не тільки проміжок часу, але і та область тіла та обличчя, на яку дивляться при бесіді. Так, наприклад, діловий погляд створює серйозний настрій і атмосферу. Зазвичай такий погляд спрямований в район чола співрозмовника. Закоханий погляд створює романтичну атмосферу і рідко спрямований в очі, частіше на губи співрозмовника. Хоча це залежить від серйозності випробовуваних почуттів і від деяких характерних особливостей партнера.

Важливо й те, як люди, спілкуючись, дивляться один на одного. Ми дивимося більше на тих, ким захоплюємося або з ким у нас дружні чи близькі стосунки.

Вважається, що чоловіки схильні до візуального контакту менше, ніж жінки. І, тим не менше, як показує практика, багато представників даної статі активно використовують його, особливо при спілкуванні з жінками.

Зазвичай партнери уникають такого контакту в ситуаціях суперництва, щоб такий контакт не був сприйнятий як вираз ворожості. Чим більше відстань між ними, тим длительней і частіше візуальний контакт. Зазвичай він допомагає співрозмовнику справити хороше враження чи відчути, що він говорить з вами.

Візуальний контакт відмінно допомагає регулювати розмову. Якщо ваш партнер то дивиться вам в очі, то відводить їх убік, це означає, що він не закінчив свою думку. По завершенні своєї промови партнер, як правило, прямо подивиться вам в очі, як би кажучи вам: "Я все сказав і тепер слухаю вас".

 

 




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 77 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Введення| РОЗДІЛ IV. Проксеміка.

lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.042 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав