Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

РОЗДІЛ IV. Проксеміка.

Читайте также:
  1. Висновки до першого розділу
  2. Вправи до розділу 8.
  3. Додаткові пояснення до підрозділу 2.1
  4. З точки зору користувача, основними характеристиками монітора є розмір по діагоналі, роздільна здатність, частота регенерації (обновлення) та клас захисту.
  5. Завдання до 3 розділу контрольної розрахункової роботи
  6. І розділ. Філософська теорія
  7. ІІ розділ. Філософська праксологія. Філософія спорту
  8. ІІІ розділ. Історія філософії у викладі першоджерел
  9. На вікові групи не розділяються.
  10. На вікові групи не розділяються.

Одним з перших просторову структуру почав вивчати американський антрополог Едуард Т. Хол, який на початку 60-х років ввів термін «проксеміка» (proximity - «близькість»). Сам Е. Холл називав проксеміка «просторової психологією». До проксеміческім характеристик відносяться орієнтація партнерів в момент спілкування і дистанція між ними.

4.1. Дистанція

Норми наближення двох людей один до одного описав Е. Холл. Дані норми визначені чотирма відстанями:

· Інтимне відстань - від 0 до 45 см - На такій відстані спілкуються найближчі люди; у цій зоні є ще одна підзона радіусом 15 см, В яку можна проникнути тільки за допомогою фізичного контакту, це понад інтимна зона.

· Персональне - від 45 до 120 см - Спілкування із знайомими людьми;

· Соціальне - від 120 до 400 см - Переважне при спілкуванні з чужими людьми і при офіційному спілкуванні;

· Публічне - від 400 до 750 см - На цій відстані не вважається грубим обмінятися кількома словами або утриматися від спілкування, на такій відстані відбуваються виступи перед аудиторією.

Зазвичай люди почувають себе зручно і виробляють сприятливе враження, коли знаходяться на відстані, відповідному зазначених вище видів взаємодії. Надмірно близьке і надмірно віддалене положення негативно позначаються на спілкуванні.

Чим ближче знаходяться люди один до одного, тим менше вони дивляться один на одного. І навпаки, перебуваючи на відстані, вони більше дивляться один на одного і використовують жести для збереження уваги в розмові.

Крім того, ці правила варіюються залежно від віку, статі, особистісних властивостей і суспільного статусу людини, а також від національності і щільності населення в районі, де живе людина. Наприклад, діти і люди похилого віку тримаються до співрозмовника ближче, ніж підлітки, молоді люди і люди середнього віку. Чоловіки віддають перевагу більш віддалене положення, ніж жінки. Врівноважена людина підходить до співрозмовника ближче, тоді як неспокійні, нервові люди триматися далі. Люди спілкуються на великій відстані з співрозмовниками, які володіють більш високим статусом. Що стосується націй, то можна сказати, що азіати взаємодіють на ближчій відстані, ніж європейці, а городяни - ближче, ніж жителі малонаселених районів.

4.2. Орієнтація

Слід відзначити також такі проксеміческіе компоненти невербальної системи, як орієнтація і кут спілкування. Орієнтація виражається в повороті тіла і носка ноги в напрямку партнера чи в сторону від нього, що сигналізує про бажання спілкуватися.

Кутове розташування характерно для людей, зайнятих дружній, невимушеній бесідою. Ця позиція сприяє постійному контакту очей і надає простір для жестикуляції.

Позиція ділової взаємодії - одна з найбільш вдалих стратегічних позицій для пред'явлення, обговорення та вироблення спільних рішень.

Положення один проти одного може викликати оборонне ставлення і атмосферу суперництва. Вона може призвести до того, що кожна сторона буде дотримуватися своєї точки зору, бо стіл стає бар'єром між ними.

Важлива також форма столу, за яким керівник спілкується з підлеглими.

Круглий стіл використовував ще король Артур для того, щоб надавати всім лицарям рівну кількість влади і рівне становище. Круглий стіл створює атмосферу неофіційності і невимушеності, і є найкращим засобом проведення бесіди людей однакового соціального статусу, тому що кожному за столом виділяється однакове простір. «Король» має найвищі повноваженнями за круглим столом, і це означає, що сидять по обидві сторони від нього, невербально виділяється більше влади і поваги, ніж іншим, причому «лицар», що сидить праворуч має більше впливу, ніж «лицар», що сидить зліва. Ступінь впливу зменшується залежно від віддаленості «лицаря» від «короля». «Лицар», що сидить навпроти «короля», знаходиться в конкурентно-захисному положенні.

У сфері бізнесу часто використовуються квадратні і круглі столи. Квадратний стіл, який зазвичай є робочим столом, використовується для ділових переговорів, брифінгів, для відчитування винних і т.п. Круглий стіл служить створенню невимушеної, неофіційної атмосфери і хороший у тому випадку, якщо потрібно досягти згоди.

 




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 80 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
РОЗДІЛ І. Кинесика| РОЗДІЛ VI. Особливості невербального спілкування в різних країнах

lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.01 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав