Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

ОХОРОНА ПРАЦІ. Електробезпека – це система організаційних і технічних заходів і засобів, що забезпечують захист людей від шкідливого і небезпечного впливу електричного

Читайте также:
  1. А тепер – до праці!!! Бажаю успіху!!!
  2. А тепер – до праці!!! Бажаю успіху!!!
  3. АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ОХОРОНИ ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
  4. Аналіз загальних показників організації праці
  5. Аналіз небезпечних і шкідливих факторів умов праці в організації
  6. Аналіз умов праці
  7. Аналіз умов праці на робочому місці
  8. Аналіз умов праці у галузі за показниками шкідливості та небезпечності чинників
  9. Атестація робочих місць за умовами праці
  10. Безпека праці при виконанні основних видів робіт

Електробезпека – це система організаційних і технічних заходів і засобів, що забезпечують захист людей від шкідливого і небезпечного впливу електричного струму, електричної дуги, електромагнітного поля і статичної електрики.

Сучасні аеропорти – великі споживачі електричної енергії. Перерви в її подачі чреваті серйозними наслідками, які можуть привести до аварій та катастроф ЛА. Аеропорти забезпечуються електроенергією по першій категорії, тобто таких об'єктів, порушення постачання яких електроенергією може спричинити за собою: небезпека для життя людей, значної шкоди народному господарству, пошкодження обладнання, масовий брак продукції, розлади складного технологічного процесу, порушення особливо важливих елементів громадянського господарства. Перерви у постачанні електроенергією; навіть нетривалі, призводять до відмови радіонавігаційних, радіозв'язкові і світлотехнічних об'єктів зльоту і посадки та управління польотами літальних апаратів як у повітрі, так і на землі. Аеропорти забезпечуються електроенергією від двох незалежних джерел живлення, а окремі радіо-об’єкти, крім того, мають свої власні електростанції з двигунами внутрішнього згоряння незначною потужності або акумуляторні батареї.

В аеропорту застосовуються джерела електроживлення з напругою до 1000 В змінного струму як з заземленою, так і ізольованою нейтральною точкою силових трансформаторів і генераторів. Заземленою нейтраллю називається нейтраль трансформатора або генератора, приєднана до

 

 

заземлювального пристрою безпосередньо або через малий опір. Ізольованою нейтраллю називається нейтраль, не приєднана до заземлювального пристрою або приєднана через апарати, що компенсують ємнісний струм у мережі, трансформатори напруги та інші апарати, що мають великий опір.

У мережах із заземленою нейтраллю застосовується нульовий захисний провідник т.е. провід мережі, з'єднується з заземленою нейтраллю трансформатора або генератора, або зворотним проводом при нерівномірному навантаженні фаз або полюсів. Коли силова і освітлювальна мережі живляться від одного джерела 380 В, то нульовий провідник використовується для отримання зниженої напруги 220 В для освітлювальної електромережі та інших цілей. У трансформаторах і генераторах з ізольованою нейтраллю в окремих випадках для цієї мети також застосовується нульовий провідник, добре ізольований від землі. Літальні апарати мають свою власну систему електропостачання як постійного, так і змінного струму.

У сучасних умовах людина і на виробництві та в побуті оточений електроустановками. Це пристрої, у яких виробляється, перетворюється, передається, розподіляється і споживається електрична енергія.

Небезпека, яку електричний струм представляє для людини, посилюється тим фактором, що він не може безпечно виявлятися органами чуття людини. Інша особливість впливу струму полягає в тому, що при дотику до струмоведучих частин, він протікає по всьому об'єму тіла людини, вражаючи життєво важливі органи. Під електротравми слід розуміти травму, викликану впливом електричного струму або електричної дуги.

Електротравми виникають в результаті наступних причин: випадкового дотику до відкритих струмоведучих частин електроустановок та систем електропостачання; помилкової подачі напруг під час ремонтів, технічного обслуговування і оглядів електроустановок; дотику до металевих частин електроустановок, які опинилися під напругою, в результаті пошкодження ізоляції; впливу електричного струму, розтікається в землі при аваріях; ураження електричною дугою, що виникає при операціях з пристроями, що вимикають, а також при коротких замиканнях і щиро в електричних установках.

Електричний струм, протікаючи через живу тканину людини, викликає теплове і біологічного дію. Тепловий вплив струму проявляється головним чином в опіках зовнішніх ділянок тіла, біологічне – в порушенні електричних процесів, що протікають в живій матерії, з якими пов'язана її життєдіяльність. Розрізняють два види електротравм – зовнішні і внутрішні. До зовнішніх електротравма відносяться: електричний опік, металізація шкіри, електричні знаки.

Електричний опік, що виникає в місці контакту людини з струмоведучих частиною, називається струмовим, або контактним опіком. Він може бути наслідком впливу дуги, що виникає при відхиленнях відкритих рубильників, при випадкових коротких замиканнях, що мають місце при профілактичних ремонтах і оглядах електроустановок, що знаходяться під напругою. Найбільш важкі опіки електричною дугою виникають в мережах 6 і 10 кВ.

Металізація шкіри – результат проникнення в глиб неї пари металу, що утворюються в місці виникнення електричної дуги.

Електричні знаки або мітки виникають в результаті фізичної та хімічної дії струму при щільному контакті і являють собою плями жовтувато-сірого кольору на шкірі в місці дотику до струмоведучих частини.

Електричний удар – найбільш небезпечний вид миттєвого внутрішнього поразки всього організму людини. Наслідком електричного удару є: розлад серцевої діяльності і кровообігу, параліч дихання і електричний шок. Вихід ураження людини електричним струмом залежить від ряду факторів: значення, роду і частоти струму, а також тривалості впливу, напруги, шляху протікання через тіло людини, фізичного і психічного стану людини в момент поразки, умов зовнішнього середовища. Значення струму, що протікає через тіло людини – основний фактор, що визначає результат поразки.

При тривалості впливу струму 90 - 100 мА більше 3 с виникає параліч серця. Струм більше 5 А в більшості випадків викликає зупинку серцевої діяльності, минаючи стан фібриляції.

Значення струму, що протікає через тіло людини, залежить від прикладеної до нього напруги і опору. Чим менше напруга, тим менше струм, що протікає через тіло людини. Мале напруга – це номінальна напруга не більше 42 В, що застосовується для зменшення небезпеки ураження електричним струмом.

Електричний опір тіло людини складається з опору шкірного покриву, м'язової тканини, крові, спинномозковій рідині, нервів та інших органів. Різні тканини, мають певний опір електричному струму. Кров володіє меншим питомим опором, ніж м'язова тканина, а тканини нервового волокна мають питомий опір в кілька разів меншу, ніж кров. Найбільш високим володіє опір тіла людини приймають часто активним і рівним 1000 Ом.

Опір тіла людини при чистій сухій шкірі коливається від 1000 до 100 000 Ом. При зволоження та забруднення її опір тіла людини зменшується до 1000 - 500 Ом і, отже, збільшується небезпека ураження електричним струмом.

Постійний і змінний струм одного і того ж значення виявляється різний вплив на організм людини. Встановлено, що змінний струм частоти 50 Гц при напрузі до 300 В небезпечніше рівного йому постійного струму. При напружених вище 300 В небезпека постійного струму зростає. З ростом частоти струму вище 1000 Гц небезпека електричного удару знижується, а при 10 кГц і вище зовсім зникає. Залишається небезпека опіків. Найбільшу небезпеку становить змінний струм частоти 50 Гц.

Тривалість дії електричного струму робить істотний впливу на результат поразки. Із збільшенням часу впливу опору тіло людини знижується і, отже, струм зростає, а також підвищується ймовірність того, що він буде протікати через область серця в період найбільш вразливою фази серцевого циклу, в результаті чого виникає фібриляція серця.

Фізичний і психічний стан людини надає великий вплив на результат електротравми. При хворобах серцево-судинної системи, легеневих і нервових захворюваннях небезпека ураження збільшується. Людина в зосередженому стані піддається меншій небезпека, тому що спрацьовує захисна функція організму при протіканні електричного струму.

Умови зовнішнього середовища в основному позначаються на провідності струму, наприклад, провідність струму через тіло людини збільшується при зволоженні шкіри, збільшенні вмісту солей у ґрунті, на який він стоїть, наявності струмопровідного пилу, струмопровідних підлог, високої температури повітря і т.п.

Ступінь ураження електричним струмам залежить від характеру дотику людини до струмопроводячого ланцюга, тому що при різних дотиках через його тіло будуть протікати різні струми. Дотики бувають однофазні і однополюсні (до однієї фази електроустановки змінного струму або одного полюса електроустановки постійного струму, що знаходиться під напругою).

Двополюсний і двофазний дотик. Такий дотик найнебезпечніший і найчастіше відбувається в електроустановках до 1000 В при роботі під напругою без діелектричних рукавичок. Однієї рукою працюючий стосується фазного або полюсного проведення, на якому веде монтажні роботи, а інший який – або іншою частиною тіло (головою, ліктем і т.д.) – іншого проведення. У цьому випадку струм через тіло людини визначається напругою мережі й опором тіла людину :

. (4.1)

 

Ізолюючі підставки, електричні боти, калоші при такому дотику не захищають.

Однофазний і однополюсний дотик до двухпровідної мережі. Такий дотик зустрічається найбільше часто. У цивільній авіації знаходять застосування двухпровідні мережі постійного струму 24 В (у лабораторіях і системах електропостачання стоянок) і 115 В 400 Гц змінного (у лабораторіях і на ЛА). При дотику людини до проведення його опір виявляється включеним паралельно опору утічки цього проведення, а струм, розтікаючись у землі через опір витоку , замикається на інше проведення, створюючи ланцюг через тіло людини.

Визначимо, як великий цей струм, тому він залежить і яким шляхом можна його знизити.

Струм у контурі

(4.2)

де напруга мережі;

провідність паралельно з'єднаних опорів і ,

 

Напруга, прикладене до тіла людини

. (4.3)

 

Струм, що протікає через тіло людини

. (4.4)

 

Ухвалюючи, що опору ізоляції проводів щодо землі й підставляючи значення , знаходимо, що

. (4.5)

 

Звідси видно, що послідовно з опором тіло людину при такому дотику включається опір ізоляції струмоведучих частин, тобто людей перебуває під захистом опору ізоляції проведення. Чим вище його опір, тем краще він захищений.

Для зниження струму необхідно збільшити опір ланцюга, у який включаються люди. Із цією метою застосовують засобу індивідуального захисту – взуття, діелектричні рукавички, що ізолюють підставки. У приміщеннях, де експлуатуються електроустановки, настилають дерев'яні поля. Тоді вираження прийме вид:

. (4.6)

де , - відповідно опір взуття й підлоги.

 

Однополюсний дотик до однопровідної мережі. Такі мережі з напругою 24 В постійного струму застосовуються на ЛА. У якості одного з полюсів використовується конструкція літака,тому при однополюсному дотику до тіла людини прикладається напруга мережі й ізоляція проведення не захищає його

. (4.7)

 

При технічному обслуговуванні літальних апаратів, особливо в сиру погоду, необхідно застосовувати справне сухе гумове взуття як одне з ефективних засобів захисту в таких випадках.

Однофазний дотик до трифазної мережі з ізольованої нейтралью. Такий режим застосовується на підприємствах цивільної авіації в мережах невеликої довжини, де струми витоку через ємності фаз щодо землі невеликі в порівнянні зі струмами витоку через активні опори ізоляції й ними можна зневажити.

, (4.8)

де - фазна напруга.

 

При такому дотику людей перебуває під захистом опору ізоляції фаз. Контроль опору ізоляції в таких мережах повинен проводитися постійно тому, що при ушкодженій ізоляції однієї з фаз струм, що протікає через тіло людини, буде визначатися тільки опором ізоляції цієї фази. Для зниження значення минаючого через нього струму слід застосовувати засобу індивідуального захисту.

Однофазний дотик до трифазної мережі із заземленої нейтралью. Тут струм протікає через тіло людини, розтікається в землі й замикається через малий опір заземлення нейтралі нейтралі . До людині прикладається фазна напруга , і ізоляція проводів при цьому захисних функцій не виконує:

. (4.9)

 

Опір тому струм, що проходить через людину,

. (4.10)

 

Якщо послідовно з опором тіло людину включити опір взуття й підлоги , то

. (4.11)

 

Двофазний дотик до трифазне мережі. Це найнебезпечніший випадок дотику. Опір витоку фаз ніякої захисної ролі тут не відіграє

(4.12)

 

Застосовуючи діелектричні рукавички й інструмент із ізолюючими ручками, можна скоротити до безпечного значення.




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 93 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав