Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Критерії вибору методології дослідження

Читайте также:
  1. SURFER 7.04 В АРХЕОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ
  2. VІІІ. Критерії оцінювання знань і вмінь студентів з дисципліни
  3. А) натурфілософських дослідження феноменів, витоків життя і свідомості в самій природи
  4. Актуальність дослідження
  5. Актуальність дослідження
  6. Актуальність дослідження і ступінь наукової розробки проблеми
  7. Аналіз результатів дослідження.
  8. Аналіз результатів експериментального дослідження
  9. Анкетування – метод дослідження, при якому спілкування між дослідником і опитуваним опосередковане письмовим опитувальником.
  10. Бенчмаркінг як альтернатива маркетингового дослідження: сутність, функції, види.

Наукове дослідження конкретної економіки може бути успішно виконане, якщо методологія виконання робіт складена на підготовчій стадії.

Методика досліджень теми – це конкретизація прийомів і способів виконання робіт відповідно до мети та плану дослідження. Структура методики включає загальні положення, основну частину і висновок.

У загальних положеннях вказується мета обраної теми, формулюється основна гіпотеза, подається обґрунтування висування її для проведення дослідження, визначаються розділи та етапи дослідження теми та їх виконавці, визначається галузь, на матеріалах якої провадиться дослідження, базове підприємство, корпорація, об’єднання, передбачається форма і місце впровадження результатів дослідження, вибираються основні показники техніко-економічного обґрунтування дослідження.

Основна частина містить деталізований виклад методичних вказівок щодо організації і проведення дослідження теми. У ній визначаються об’єкти і методи дослідження, джерела інформації, узагальнення і реалізація результатів дослідження. Таким чином, структура методики розробляється у повній відповідності з моделлю наукового дослідження тематики з конкретної економіки.

Для послідовності користування методикою в процесі досліджень її основну частину розподіляють відповідно до плану дослідження теми, на розділи та параграфи. Аналогічно у кожному підрозділі виділяють пункти, підпункти, в яких викладають конкретні питання методики дослідження.

Кожний підрозділ, відповідно до теми наукового дослідження повинен містити обґрунтовану робочу гіпотезу, поставлену на дослідження.

Об’єкти дослідження в методиці можуть бути загальними – в цілому по темі, і частковими – для кожного окремого підрозділу.

Джерела інформації в економічних дослідженнях використовуються щодо змісту предметів і явищ, тобто об’єктів дослідження.

В основній частині методики досліджень за темою у кожному підрозділі конкретно вказується, з яких питань вивчається законодавча інформація державних органів управління, нормативна інформація органів управління (інструкції, методики, затверджені міністерствами та відомствами).

У методиці визначаються також спеціальна вітчизняна і зарубіжна література і довідники, звіти НДІ та реферативні збірники, проектно-конструкторська та технологічна документація,, планово-нормативна і бухгалтерська документація, статистичні збірники і розробки та інша інформація, яку необхідно використовувати як інформаційне забезпечення в процесі дослідження локальних питань та теми в цілому. При складанні методики досліджень за темою конкретної економіки, де докази гіпотез обґрунтовуються на економічних показниках діяльності підприємств, у кожному підрозділі методики необхідно розробити форми таблиць, схем, графіків, які складаються на основі обліково-статистичної інформації, зібраної на різних стадіях та етапах досліджень.

У основній частині методики досліджень за темою із загальнонаукових і конкретно-наукових методів дослідження вибирають ті, які дають змогу всебічно вивчити економічні процеси, визначити закономірності і тенденції їх розвитку, намітити напрями подальшого удосконалення цих процесів, виявити наявні резерви і розробити науково обґрунтовані рекомендації щодо їх використання у підприємницькій діяльності.

При виборі методики дослідження доцільно надавати перевагу методам математичної статистики, функціонально-вартісному, системному і економічному аналізу. Проте ці методи потребують залучення великих масивів економічної інформації та трудомісткої обчислювальної їх обробки.

У кожному підрозділі методики дослідження потрібно передбачати загальнонаукові і конкретно-наукові методи дослідження, які застосовуватимуться в процесі виконання наукової роботи за цією темою. При цьому один методичний прийом може доповнюватися іншим. Інтеграція різних методів дослідження дає змогу підвищити достовірність наукових результатів та їх обґрунтованість.

У основній частині методики у кожному підрозділі відображається попереднє узагальнення результатів з досліджуваного питання, експериментування їх, оприлюднення проміжних результатів.

Отже, методика повинна мати локальну завершеність науково-дослідних процедур за кожним підрозділом плану досліджуваної теми.

Впровадження результатів дослідження висвітлюється у методиці в частині апробації колективним обговоренням на наукових конференціях і семінарах, симпозіумах, проведенням рецензування і експертизи. У цій частині методики дослідження передбачаються підприємства для дослідного впровадження, коригування і доопрацювання практичних методик, виробниче провадження.

Наприкінці у методиці досліджень викладаються форми узагальнення висновків і пропозицій за результатами дослідження, визначення їх наукової новизни і практичної значущості для розвитку економіки регіону, галузі господарства, економічної науки. Тут же вибирають способи визначення напрямів продовження досліджень за темою або обґрунтування припинення їх.

Отже, методика дослідження за обраною темою включає структуру, робочі гіпотези, їх обґрунтування та доведення, інформаційне забезпечення та передбачувані результати, тому виконувати наукове дослідження без чітко розробленої методики рівноцінно вести корабель без лоції та навігаційного обладнання.

Контрольні питання

1. Назвіть методи, які входять до складу загальнонаукових?

2. Дайте характеристику варіантів установлення наслідкового зв’язку методами наукової індукції.

3. У чому полягає суть загальнонаукового методу аналогія?

4. Який метод ґрунтується на використанні моделей і на які види вони (моделі) поділяються?

5. Який метод дає змогу дослідити виникнення, формування і розвиток процесів і подій у хронологічному порядку?

6. Назвіть умову при якій гіпотеза перетворюється на наукову теорію.

7. Скільки стадій розвитку має гіпотеза? Охарактеризуйте їх.

8. Розкрийте зміст конкретно-наукових (емпіричних) методів та застосування їх у наукових дослідження.

9. Назвіть переваги методу формалізації.

10. Розкрийте зміст поняття „методика дослідження теми”.

11. Які основні складові включає в себе структура методики досліджень теми? Дайте їх коротку характеристику.

12. У якій частині методики досліджень теми визначаються об’єкти і методи дослідження?

13. Яким методам необхідно надавати перевагу при виборі методики досліджень?

14. У якій частині методики відображається попереднє узагальнення результатів з досліджуваного питання?

Тести

1. Який метод у перекладі з грецького означає „з’єднання”?

а) аналіз; б) індукція; в) синтез; г) дедукція

2. Аналіз і синтез бувають: а) прямим або емпіричним; б) зворотним, або елементарно-теоритичним; в) структурно-генетичним; г) всі відповіді правильні

3. Які методи пізнання взаємно протилежні? а) аналіз і синтез; б) індукція і дедукція; в) конкретизація і системний аналіз; г) а) і б)

4. Які з перелічених методів дослідження належать до теоретичних? а) ідеалізація; б) конкретизація; в) абстрагування; г) моделювання

5. Скільки стадій має розвиток гіпотези?

а) 2; б) 3; в) 4; г) 5

6. За яких умов гіпотеза перетворюється на наукову теорію?

а) коли наслідок має імовірнісний характер; б) коли наслідок відповідає дійсності; в) коли наслідок є формою осмислення фактичного матеріалу; г) коли наслідок є формою переходу від фактів до законів

7. Який метод ґрунтується на використанні моделі як засобу дослідження явищ і процесів природи? а) абстрагування; б) моделювання; в) аналогія; г) конкретизація

8. Який метод у перекладі з латинської означає „твердий”?

а) абстрагування; б) аналогія в) конкретизація; г) моделювання

9. Метод супутніх змін це коли:

а) виникнення або зміна одного явища викликає певну зміну іншого явища; то обидва вони перебувають у причинному зв’язку один з іншим; б) складне явище викликане складною причиною, то решта цього явища викликається обставинами, що залишилися; в) два чи більше випадків досліджуваного явища мають лише одну загальну обставину, а всі інші обставини різні; г) обставина, наявна в одному випадку і відсутня у іншому, є причиною явища, котре досліджується;

10. Конкретно-наукові (емпіричні) методи формуються залежно від: а) причинно-наслідкових зв’язків між ними; б) факторів, які на них впливають; в) розвитку конкретної науки; г) цільової функції науки

11. У якій частині методики досліджень теми визначається базове підприємство, на матеріалах якого провадиться дослідження?

а) вступ; б) загальна частина; в) основна частина; г) висновок

12. Скільки складових включає структура методики досліджень теми? а) 4; б) 1; в) 2; г) 3

13. Що повинен містити кожен підрозділ відповідно до теми наукового дослідження? а) робочу гіпотезу; б) об’єкт дослідження; в) робочі інструкції; г) методи дослідження

14. Впровадження результатів дослідження відбувається у формі: а) колективного обговорення; б) проведення рецензування і експертизи; в) симпозіумах; г) всі відповіді правильні

 

Запитання                            
Відповідь в г б а б б б в а г б г а г

 




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 66 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.008 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав