Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Про вічність, часу та пам'яті

Час - міра руху і зміни. Світ обмежений у просторі, а буття його обмежена в часі.

Розмірковуючи про час, Августин приходить до концепції психологічного сприйняття часу. Ні минуле, ні майбутнє не мають реального існування - дійсне існування притаманне тільки справжньому. Минуле зобов'язане своїм існуванням нашої пам'яті, а майбутнє - нашої надії.

Сьогодення - це стрімка зміна всього в світі: людина не встигне озирнутися, як він уже змушений згадати про минуле, якщо він у цей момент не складає надії на майбутнє.

Таким чином, минуле - це спогад, сьогодення - споглядання, майбутнє - очікування або надія.

При цьому, як всі люди пам'ятають минуле, так деякі здатні "пам'ятати" майбутнє, чим і пояснюється здатність ясновидіння. Як наслідок, саме час існує тільки тому, що про нього пам'ятають, значить, для його існування необхідні речі, а до створення світу, коли нічого не було, не було і часу. Початок творення світу - разом з тим і початок часу.

Час має тривалістю, яка характеризує тривалість якого руху і зміни.

Вічність - вона не була, ні буде, вона тільки є. У вічному немає ні того, що минає, ні майбутнього. У вічності немає мінливості і немає проміжків часу, так як проміжки часу складаються з минулих і майбутніх змін предметів. Вічність - світ думок-ідей Бога, де все раз і назавжди.

Добро і зло - теодіцея

Говорячи про діяння Бога, мислителі підкреслювали його всеблагість. Але в світі діється і зло. Чому Бог допускає зло?

Августин доводив, що все створене Богом в тій чи іншій мірі причетний до абсолютної доброту - всеблагість Бога: адже Всевишній, здійснюючи творіння, запам'ятав у тварному певну міру, вагу і порядок; в них вкладені позаземної образ і зміст. У міру цього в природі, в людях, у суспільстві укладено добро.

Зло - не якась сила, що існує сама по собі, а ослаблене добро, необхідна ступінь до добра. Видиме недосконалість є частиною світової гармонії і свідчить про принципову доброти всього сущого: "Будь-яка природа, яка може стати краще - хороша". [2]

Буває й так, що мучить людину зло в кінцевому рахунку обертається добром. Так, наприклад, людину карають за злочин (зло) з метою принести йому добро через спокутування і муки сумління, що призводить до очищення.

Іншими словами, без зла ми не знали б, що таке добро.

Істина і достовірне знання

Августин говорив про скептика: "їм здалося імовірним, що істину знайти не можна, а мені здається ймовірним, що знайти можна". Критикуючи скептицизм, він висунув проти нього наступне заперечення: якби істина не була відома людям, то як визначалося б, що одне правдоподібніше (тобто більше схоже на істину), ніж інше.

Достовірне знання - це знання людини про своє власне буття і свідомості.

"Чи знаєш ти, що ти існуєш? Знаю... Чи знаєш ти, що ти мислиш? Знаю... Отже ти знаєш, що ти існуєш, знаєш, що живеш, знаєш, що пізнаєш".

Людина наділений розумом, волею і пам'яттю. Розум сам на себе звертає спрямованість волі, тобто завжди себе усвідомлює, завжди бажає і пам'ятає:

"Адже я пам'ятаю про те, що маю пам'ять, розум і волю, і пам'ятаю, що я розумію, бажаю і пам'ятаю, а ще бажаю, щоб я мав волю, розумів і пам'ятав".

Затвердження Августина, що воля бере участь у всіх актах пізнання, стало нововведенням в теорії пізнання.

Ступені пізнання істини:

внутрішнє відчуття - чуттєве сприйняття.

відчуття - знання про чуттєвих речах в результаті рефлексії розумом над чуттєвими даними.

розум - містичне дотик до вищої істини - просвітлення, інтелектуальне і моральне вдосконалення.

розум - це погляд душі, яким вона сама собою без посередництва тіла споглядає істинне.

У вивченні наук людям допомагають авторитети і розум. Слід довіряти лише превосходнейшим авторитетам і відповідно їм вести своє життя.




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 118 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав