Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

ІІ заняття. 1. Оборот капіталу. Основний і оборотний капітал:

Читайте также:
  1. U Домашнє завдання до практичного заняття № 10.
  2. Б) підготувати відповідь на контрольні ПИТАННЯ ДЛЯ теоретичної ПІДГОТОВКИ ДО семінарськОГО ЗАНЯТТЯ
  3. ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ при підготовці до практичного заняття
  4. Домашнє завдання до практичного заняття 6
  5. Домашнє завдання до практичного заняття 7
  6. Домашнє завдання до практичного заняття 8
  7. Домашня підготовка до заняття за темою: “s-елементи І та ІІ груп ПС та d-елементи І та ІІ груп ПС”.
  8. Заняття 1
  9. Заняття 1.
  10. Заняття 1.

1. Оборот капіталу. Основний і оборотний капітал:

а) визначення обороту капіталу;

б) швидкість обороту. Фактори, які впливають на швидкість обороту.

в) визначення основного та оборотного капіталу;

г) фізичне і моральне зношення основного капіталу;

д) амортизація.

2. Час обороту та його складові частини:

а) визначення часу обороту капіталу;

б) час виробництва і час обігу.

3. Оборот змінного капіталу та річна маса і норма додаткової вартості.

 

Сутність капіталу як економічної категорії розкривалась у темі «Капітал і наймана праця». У даній темі капітал розглядається в процесі безперервного руху. Капітал здійснює рух у формі кругообороту, який включає три стадії і охоплює сферу виробництва і сферу обігу.

Насамперед слід розглянути три стадії руху капіталу та зміну його функціональних форм. Це дасть можливість з’ясувати сутність кругообороту промислового капіталу. До промислового капіталу належить капітал, який функціонує у сфері матеріального виробництва: у промисловості, сільському господарстві, на транспорті, будівництві тощо.

Проходячи ту чи іншу стадію, капітал на кожній із них виконує властиву йому функцію. Тому далі слід з’ясувати функції грошової, продуктивної та товарної форм капіталу, розглянути три формули кругообороту капіталу. Необхідно звернути увагу на те, що наявність трьох форм кругообороту капіталу містить у собі можливість їх уособлення та самостійного існування. У реальному житті від капіталу, зайнятого у сфері матеріального виробництва, відгалужуються й починають існувати як самостійні торговий і позичковий капітал, а разом з тим у складі капіталістів виділяються промислові підприємці, торгові підприємці та банкіри. Аналіз цього процесу відбудеться у наступних темах.

На першій і третій стадіях капітал функціонує у сфері обігу, на другій – у сфері виробництва. Необхідно з’ясувати взаємозв’язок і взаємозалежність цих сфер. Розгляд цієї проблеми передбачає визначення сутності процесу обігу, аналіз витрат обігу та їх видів. Але особливу увагу слід звернути на те, що вирішальною стадією кругообороту капіталу є виробництво, а отже, й формою капіталу – продуктивна форма. Саме у процесі виробництва в результаті поєднання робочої сили із засобами виробництва відбувається продуктивне їх споживання, у якому робітники своєю конкретною працею переносять на продукт вартість засобів виробництва, а абстрактною працею створюють нову вартість, причому більшу, ніж вартість робочої сили.

Рух капіталу не припиняється із завершенням одного кругообороту. Необхідно вияснити сутність обороту капіталу, визначити швидкість обороту. На швидкість обороту капіталу впливають різноманітні обставини, з яких вирішальною є склад продуктивного капіталу. Як відомо, продуктивний капітал складається із постійного та змінного капіталу. У свою чергу постійний капітал авансується на засоби праці та предмети праці. Слід звернути увагу на особливості обороту різних частин продуктивного капіталу. Це дасть можливість з’ясувати сутність основного і оборотного капіталу. В основі поділу капіталу на основний і оборотний лежить спосіб участі різних частин продуктивного капіталу в процесі перенесення вартості. Слід згадати, що лежить в основі поділу капіталу на постійний і змінний.

Далі слід зосередити увагу на механізмі відтворення основного капіталу. Розгляд цього питання передбачає аналіз фізичного та морального зношення основного капіталу, амортизації, політики прискореної амортизації основного капіталу в сучасних умовах.

Оскільки капітал проходить у своєму русі сферу виробництва і сферу обігу, то його час обороту складається з часу виробництва і часу обігу.

Розглядаючи структуру часу виробництва (робочий період, час впливу певних природних процесів,перерви у процесі праці, час, протягом якого предмети праці знаходяться на складі у вигляді виробничих запасів), слід зрозуміти, чому його найважливішою частиною є робочий період.

Слід розглянути головні фактори, що визначають час виробництва і час обігу. Це дасть можливість з’ясувати засоби прискорення швидкості обороту капіталу. Особливу увагу слід приділити впливу НТП на цей процес.

Завершуючи вивчення теми, необхідно проаналізувати оборот змінного капіталу та його вплив на річну масу і норму додаткової вартості.

При розгляді питань теми слід активно використовувати формули, схеми, приклади, фактичний матеріал.

 




Дата добавления: 2015-01-07; просмотров: 103 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав