Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Форми господарсько-правової відповідальності

Читайте также:
  1. Cущность, виды, источники формирования доходов. Дифференциация доходов населения.
  2. I. Предпосылки формирования философии НВ.
  3. I. Сопровождение перехода на новый образовательный уровень (обучение в школе) Уровень сформированности познавательной деятельности и отдельных её компонентов
  4. II. Компетенции, формируемые в результате освоения учебной дисциплины
  5. II. Механизм формирования общественного мнения.
  6. II. Профориентационное направление работы: обеспечение формирования и развития профессионального и жизненного самоопределения Изучение образовательных запросов
  7. II. Формирование групп и социальная динамика
  8. III. Организация информирования поступающих
  9. III. Психологическое сопровождение учебно-воспитательного процесса (участие в формировании «умения учиться») Определение мотивации учебной деятельности
  10. III. Формирование новых понятий.

Розрізняють різні форми господарсько-правової відповідальності - залежно від характеру та спрямованості впливу, механізму реаліза­ції, фактичних підстав застосування.

Формами господарсько-правової відповідальності є:

1) відшкодування збитків;

2) сплата неустойки;

3) конфіскація як вид господарсько-правових санкцій;

4) господарсько-адміністративні штрафи;

5) оперативно-господарські санкції;

6) планово-госпрозрахункові (оціночні) санкції;

7) господарсько-організаційні санкції.

У Господарському кодексі України законодавець закріпив лише чотири форми господарсько-правової відповідальності, назвавши їх видами госпо­дарсько-правових санкцій – відшкодування збитків, штрафні санк­ції, оперативно-господарські санкції, адміністративно-господарські санкції.

Відшкодування збитків — це відновлення майнового стану учас­ника господарських правовідносин за рахунок іншого суб'єкта — правопорушника.

Позитивні риси і недоліки цієї форми господарсько-правової відповідальності:

1) позитивні риси – універсальність (застосовується і в горизон­тальних, і у вертикальних відносинах, договірних та позадоговір­них), передбачається законом, а, отже, не потребує спеціальної згадки про неї в договорі;

2) недоліки – складна для застосування форма господарсько-правової відповідальності, важко довести факт наявності збитків, їх обсяг (збитки можуть виникнути через значний проміжок часу, до того ж існуючі методики визначення складу і розміру збитків є недо­сконалими), необхідно довести наявність всіх чотирьох елементів правопорушення - протиправну поведінку особи, що заподі­яла збитки, наявність збитків, їх склад і розміри, причинний зв'язок між протиправною поведінкою і заподіяними збитками, вину пору­шника.

При визначенні розміру збитків застосовуються такі правила визначення їх розміру:

1) у разі задоволення боржником у добровільному порядку вимога сторони, яка зазнала збитків, зазвичай (якщо інше не перед­бачено законом або договором) враховуються ціни, що існували за місцем виконання зобов'язання на день задоволення вимоги;

2) у разі якщо вимогу не задоволено у добровільному порядку, враховуються ціни, що існували на день подання до суду від­повідного позову про стягнення збитків.

Проте суд може задовольнити вимогу про відшкодування збит­ків, виходячи з конкретних обставин, беручи до уваги ціни на день винесення рішення суду.

Учасник господарських відносин, який відшкодував збитки, має право стягнути у порядку регресу збитки з третіх осіб.

Відшкодування збитків застосовується в претензійно-позовному порядку.

Неустойка (штрафні санкції) - це визначена законом або до­говором грошова сума, яку боржник сплачує кредиторові у разі невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.

Позитиви і негативи штрафних санкцій (неустойки):

1) позитиви – швидкість (скорочений строк позовної давності - шість місяців) та зручність застосування (незалежно від наявності збитків);

2) негативи – обмежена сфера застосування - лише договірні від­носини.

Види неустойки (штрафних санкцій):

1) за юридичними підставами законна (передбачається в законі), договірна (передбачається в договорі), законно-договірна (перед­бачається в законі, і розмір її коригується договором в межах, не заборонених законом);

2) за співвідношенням стягнення неустойки та відшкодування збитків залікова (стягується неустойка, а збитки - в частині, не покритій неустойкою), альтернативна (на вибір кредитора стягу­ється неустойка або відшкодовуються збитки), виключна (стягується лише неустойка, збитки не підлягають відшкодуванню), штрафна (стягується неустойка і повністю відшкодовуються збитки).

Форми неустойки (штрафних санкцій):

1) в процентному відношенні до суми порушеного зобов'язання незалежно від строку прострочення;

2) в процентному відношенні до суми порушеного зобов'язання залежно від строку прострочення;

3) в твердій сумі (застосовується рідко через інфляційні процеси в економіці);

4) в кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Неустойка стягується в претензійно-позовному порядку. Гос­подарський кодекс України (ст. 233) передбачає можливість зменшення розміру штрафних санкцій судом у разі, якщо:

1) належні до спла­ти штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками креди­тора (при цьому має враховуватися ступінь виконання зобов'я­зання боржником, майновий стан сторін, їх майнові та інші інтере­си, що заслуговують на увагу);

2) якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин.

Оперативно-господарські санкції - це передбачені законодав­ством заходи економічного впливу кредитора на господарюючого суб'єкта-боржника (правопорушника), спрямовані на попередження або зменшення втрат кредитора від порушень боржника.

Характерні риси цих санкцій:

1) застосовуються лише в господарсько-договірних відносинах;

2) застосовуються на розсуд кредитора;

3) передбачаються законом або договором;

4) мета застосування - захист інтересів кредитора;

5) виражаються переважно у заходах організаційного характеру;

6) юридичні підстави застосування - договір;

7) фактичні підстави - невиконання (неналежне виконання до­говірних зобов'язань).

Планово-госпрозрахункові санкції - це передбачені чинним за­конодавством заходи економічного впливу на господарюючого суб'єкта в зв'язку з порушенням ним планових нормативів і плано­вих завдань:

1) підвищення тарифу (розміру плати) за понадлімітне викорис­тання природних ресурсів, електроенергії;

2) позбавлення пільг (наприклад, податкових) у зв'язку з пору­шенням умов їх надання;

3) виключення із звітності даних про продукцію, виготовлену з порушенням ДСТ (державних стандартів), ДБНП (державних бу­дівельних норм та правил);

4) віднесення на прибуток, що залишається у розпорядженні гос­подарюючого суб'єкта, недонарахованої амортизації у випадках дострокового списання основних фондів (за винятком передбаче­них законом випадків вимушеного списання).

Адміністративно-господарські санкції - це заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єктом господарювання та ліквідацію його наслідків, що застосовуються уповноваженими органами держав­ної влади або органами місцевого самоврядування у передбачених законом випадках.

Характерні риси цих санкцій:

1) застосовуються у вертикальних відносинах;

2) юридичні підстави застосування - Закон;

3) порядок застосування - здебільшого адміністративний (за рішенням компетентних органів), у ряді випадків - судовий;

4) у разі застосування санкцій законом перед­бачаються гарантії прав суб'єктів господарювання;

5) спеціальні строки застосування таких санкцій можуть бути за­стосовані протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш, як через один рік з дня порушення, якщо інше не перед­бачено спеціальними законами.

Залежно від характеру спрямування адміністративно-господар­ські санкції можуть бути господарсько-організаційними та адміні­стративно-майновими.

Господарсько-організаційні санкції - це передбачені законом заходи організаційного впливу (обмеження) на суб'єкта господа­рювання, що застосовуються компетентними державними органами або за їх ініціативою судом у передбачених законом випадках.

Адміністративно-майновими санкціями є передбачені законом заходи майнового впливу на порушника, що застосовуються ком­петентними державними органами (щодо конфіскації - судом) у передбачених законом випадках. До таких санкцій належать гос­подарсько-адміністративний штрафи, господарська конфіскація, безоплатне вилучення майна з метою його знищення, стягнення зборів (обов'язкових платежів) та інші.

Господарсько-адміністративний штраф - це грошова сума, що сплачується до державного бюджету суб'єктом господарю­вання — правопорушником у передбачених законом випадках.

Форми господарсько-адміністративного штрафу:

1) в процентному або кратному відношенні до суми порушення;

2) в певній кількості неоподатковуваних мінімумів доходів гро­мадян.

Конфіскація - це безоплатне вилучення в доход бюджету майна (коштів) суб'єкта господарювання - правопорушника у ви­падках, прямо передбачених законом. Випадки застосування конфіскації:

1) визнання недійсним господарського зобов'язання як такого, що вчинене з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави та суспільства;

2) здійснення комерційним банком забороненої Законом ви­робничої діяльності;

3) у сфері ціноутворення (зокрема, щодо підприємств-монополістів, ціни на продукцію яких регулюються державою) та в де­яких інших випадках;

4) у сфері антимонопольно-конкурентного регулювання;

5) у сфері оподаткування.

Конфіскація застосовується в судовому порядку за позовами компетентних органів (податкових, контрольно-ревізійних тощо).




Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 102 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.008 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав