Читайте также:
|
|
Як і методи навчання форми організації навчання в школі можна поділити на загальні і спеціальні.
Загальні форми організації навчання (А.Алексюк):
Індивідуальна передбачає відособлену навчальну і трудову діяльність учня як найважливіший шлях до оволодіння ним основами наук і праці. Індивідуальна ФОПД створює можливості для врахування рівня розвитку, вікових та індивідуальних особливостей кожного учня, його інтересів та особливостей.
Парна передбачає роботу в постійних парах /учень-учень, учень-вчитель/. У цьому випадку учень одержує можливість отримати інформацію від учителя про помилки і усунути їх самостійно, або за допомогою вчителя. Але в умовах великої кількості учнів можливості парної роботи досить обмежені. Організація парної роботи полягає в допомозі сильного слабким і взаємодопомозі. Склад пар визначає вчитель, враховуючи симпатії або працездатність учнів. Пари можуть мінятися. В.М.Дяченко розрізняє пари постійного складу /статичні/ і змінного складу /динамічні/. Така структура роботи дозволяє вчити кожного і вчитися кожному. Головне — взаємонавчання і взаємоконтроль.
Групова, як зазначає В.Лозова, найчастіше виступає у двох різновидах за першим — процесом керує вчитель, а при другому — хтось із учнів. Але бригадна форма організації навчання має такі недоліки: виключається загальнокласна робота, значною мірою виключені співробітництво і взаємонавчання учнів, спільність мети реалізується лише частково. Існують і інші підходи до класифікації групових форм організації навчання так, наприклад, І.М.Черецов групову форму поділяє на ланкові, бригадні, кооперативно-групові, диференційовано-групові.
До спеціальних форм організації навчання відносять: лекції, семінари, домашні завдання, факультативи, гуртки, лабораторні, практичні роботи, практикуми, екскурсії, навчальні конференції, диспути, консультації тощо.
Коротко охарактеризуємо кожну із них.
Лекція — використовується в старших класах з метою широкого ознайомлення учнів з основним змістом теоретичного матеріалу, головними ідеями в даній галузі науки, прикладною значущістю цієї науки та перспективами її розвитку. Лекції класифікують:
1) за навчальною метою: вступні, викладення основного теоретичного матеріалу, заключні;
2) за характером викладу: проблемні і непроблемні.
Під час лекційного викладу учні ведуть конспекти повідомлюваного матеріалу.
Семінарські заняття — існують для поглибленого вивчення вузлових питань з теми, з колективним обговоренням і оціненням результатів. Вони створюють умови для розвитку умінь самостійно здобувати і опрацьовувати знання.
Враховуючи складність і об’єм вимог шкільні семінари В.Римаренко пропонує умовно поділити на три відносно великі групи: підготовчі (просемінарські) заняття, власне семінарські заняття і міжпредметні семінари.
За цільовою спрямованістю просемінарські заняття можна умовно розділити на семінари повторення і систематизації знань, умінь і навичок; семінари вивчення нового матеріалу; комбіновані, що мають на меті розв’язання двох і більше дидактичних завдань. В свою чергу кожна з цих груп ділиться на семінари-бесіди, семінари-обговорення і комбіновані, на яких застосовують різні види роботи.
Власне семінарські заняття за дидактичною метою поділяють на семінари вивчення нового матеріалу, семінари узагальнюючого повторення і змішані (комбіновані). За способом проведення семінарські заняття поділяють на такі види: розгорнута бесіда, коментоване читання, доповіді і повідомлення, розв’язання задач, диспут і комбіновані семінари.
Різновидом міжпредметних семінарів є семінар-конференція. На відміну від інших двох груп, міжпредметні семінари не класифікують на групи за дидактичною метою чи способом проведення, чи будь-якою іншою ознакою, такі семінари спрямовані на розв’язання цілісної навчально-виховної мети, шляхом розгляду, обговорення, аналізу усіх можливих джерел отримання інформації.
Факультативи — мають на меті поглибити знання з навчальних предметів, розвитку творчих здібностей, пізнавальної активності та наукового мислення, стимулюють діяльність дітей особливо обдарованих, здібних.
Гурткова робота — слугує для прищеплення певних інтересів, розширення та поглиблення знань отриманих на уроках, формування й удосконалення умінь і навичок, розвиток здібностей і нахилів. Зміст матеріалу гуртка, якщо це предметний гурток, повинен тісно пов'язуватись із шкільною програмою з даного предмету.
Лабораторна робота — проводиться у спеціально обладнаних приміщеннях, лабораторіях, де у процесі практичної діяльності є змога самостійно або під керівництвом вчителя відкрити нові для учня шляхи підтвердження теоретичних положень. Лабораторній роботі передує: теоретичне вивчення теми, підготовка приладів і матеріалів, розробка плану, обдумання способу оформлення.
Лабораторні роботи за формою діяльності поділяють на: 1) фронтальні, 2) групові, 3) індивідуальні;
або за дидактичною метою на: 1) ілюстративні, 2) частково-пошукові, 3) дослідницькі;
за степенем самостійності, як зазначає А.Алексюк, виділяють: 1) на основі детальної консультації, інструкції окремих вказівок, 2) без вказівок.
Практичні роботи — спрямовані насамперед на формування нових практичних умінь та навичок, на застосування раніше засвоєних знань на практиці.
Практикуми — це серія лабораторних і практичних занять, що проводяться після закінчення тем, розділів, з метою систематизації знань, практичних умінь і навичок.
Навчальні екскурсії — сприяють розширенню світогляду учнів, закріпленню й конкретизації засвоєних на уроці теоретичних знань, збагаченню життєвого досвіду. Як зазначає А.Алексюк обов’язковим є для навчальних екскурсій усний чи письмовий звіт учнів на наступних заняттях. Такий звіт може набувати різних форм: твір, опис, фотоальбом, повідомлення тощо. За дидактичною метою і місцем проведення Ю.О.Кусий поділяє їх:
на вступні які бувають а/ однотемні, б/ багатотемні;
на поточні — а/ однотемні, б/ багатотемні, в/ комплексні;
на підсумково-узагальнюючі — а/ однотемні, б/ комплексні.
Навчальні конференції — це комплексна форма узагальнення результатів, підведення підсумків, самостійної пошуковох діяльності учнів.
Виконання домашніх завдань та самопідготовка також є однією із форм організації навчально-пізнавальної діяльності учнів. При виборі домашніх завдань та завдань для самопідготовки необхідно враховувати рівень їх складності та час необхідний для виконання.
Загальний час на виконання домашніх завдань не повинен перевищувати:
1 кл. — до 1 год; 2 кл. — до 1,5 год; 3-4 кл. — до 2 год.
В.Ф.Паламарчук виділяє такі види домашніх завдань:
а/ засвоєння теоретичного матеріалу;
б/ формування умінь і навичок;
в/ застосування знань, умінь і навичок в різних умовах;
г/ узагальнення і систематизація знань;
д/ пропедевтичні заняття;
е/ комбіновані заняття.
Також домашні завдання потрібно диференціювати за рівнем складності:
догматичні, репродуктивні, еврестичні, творчі.
До недавна важливу роль у організації навчально-виховного процесу надавали такій формі організації роботи дітей як групам продовженого дня.
Вони можуть працювати як на базі школи, так і інших закладів. Наповнюваність групи складає 30-40 учнів, як правило із одного класу чи потоку.
Харчування дітей оплачують батьки. У режимі роботи обов'язковими є прогулянки, самопідготовка, виховні
заняття, заняття за інтересами. При проведенні самопідготовки вчитель-вихователь не повинен відтворювати урок, а
забезпечити індивідуальну роботу кожного, з метою його всебічного гармонійного розвитку, корекції та поглиблення набутих знань, умінь, навичок. Не потрібно також надавати перевагу фронтальній чи груповій роботі, а оптимально поєднувати усі форми організації пізнавальної діяльності. Заняття дітей у групах продовженого дня повинні бути одним із засобів покращення самопідготовки учнів до уроків.
Усі форми організації навчання Н.Є.Мойсеюк пропонує класифікувати за такими категоріями:
1 за кількістю учнів — масові, колективні, групові, мікрогрупові, індивідуальні;
2 за місцем навчання — шкільні: урок, робота в майстерні, на пришкільній дослідній ділянці, в лабораторії тощо;
позашкільні: екскурсія, домашня самостійна робота, заняття на підприємстві;
3 за дидактичною метою — форми теоретичного навчання: лекція, факультатив, гурток, конференція;
комбінованого або змішаного навчання: урок, семінар, домашня робота, консультація;
практичного: практикуми;
трудового навчання: праця в майстернях, у спеціальних класах,на ділянках тощо;
4 за тривалістю — класичний урок (45 хв.), спарені заняття (90хв.), спарені скорочені заняття (70хв), уроки «без дзвінків». Наприклад Ш.О.Амонашвілі у своїй педагогічній діяльності із шестирічними першокласниками активно використовував мініуроки 15хв.
Форми організації навчання можна об'єднати у ряд таких груп:
за місцем проведення: шкільні (ті що проводяться в класі, лабораторії, майстерні); позашкільні (на виробництві, екскурсії);
за тривалістю навчання: класно-урочні; позакласні.
Правильність відбору вчителем тієї чи іншої форми організації навчання залежить від врахування ним усіх необхідних критеріїв та високої педагогічної майстерності володіння ними.
Загалом на вибір форм впливають такі основні критерії:
* склад тих, хто вчиться,
* місце і час занять,
* зміст навчання,
* характер навчально-пізнавальної діяльності учнів і послідовність її основних компонентів,
* способи керування з боку вчителя, специфіка взаємостосунків вчителя з учнями, тощо.
Форми організації пізнавальної діяльності — це способи організації навчально-пізнавальної діяльності учня чи об’єднання учнів. Вони базуються на змістові загальних форм організації навчання, тому розрізняють: індивідуальну, парну, групову, колективну форму організації пізнавальної діяльності учнів.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 183 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |