Читайте также:
|
|
Найстаріша форма навчального процесу — індивідуальне навчання. Воно переважало в Древній Греції. Його зміст полягає в тому, що учень виконує завдання індивідуально, користуючись при цьому безпосередньо допомогою викладача (чи літературними джерелами). Таке навчання досить ефективне, тому що дозволяє враховувати особливості розвитку дитини, індивідуалізувати контроль за перебігом і наслідками навчальної роботи. Але індивідуальне навчання має й суттєві вади: воно потребує значних матеріальних витрат, учня позбавлено можливості співпрацювати зі своїми однолітками. Ще у XVI ст. індивідуальне навчання піддавалося гострій критиці. Зараз воно знаходить використання у формі репетиторства і консультування, доповнюючи колективне навчання.
У середньовічній школі широкого розповсюдження набуло індивідуально-групове навчання. але групи були непостійними, навчалися діти з різним рівнем знань, неоднорідні за віком та розвитком. Кожен учень самостійно вивчав те, що задав учитель, спираючись, в основному, на механічне запам’ятовування, багаторазове повторення і відтворення вивченого матеріалу.
Із розвитком науки і техніки змінились і вимоги до освіти і виникла нова форма організації навчання. Класно-урочна форма застосовувалась у XVI столітті в братствах Західної Білорусії і України та єзуїтських школах та колегіях. Її контури окреслив німецький педагог Й.Штурм (в 1537-1582 роках будучи ректором в Стразбурзі, поділив учнів на десять класів, з окремими програмами навчання), а теоретичні основи розробив і обгрунтував Я.А.Коменський у своїх працях «Велика дидактика» та «Закон добре організованої школи». Як наголошує В.Оконь, ініціатором впровадження класно-урочної системи навчання необхідно вважати Джона Сіла, що був ректором голандської школи в м.Цволлі, і ввів у 1374 році поділ на класи і порядок переходу у наступний клас.
Я.А.Коменський у «Законах добре організованої школи» називав такі основні ознаки класно-урочної форми організації процесу навчання:
1) постійний склад учнів /учні у класі одного віку/
2) чітко визначений час початку і кінця занять і перерв протягом дня і навчального року
3) планування кожного уроку відповідно до календарних планів, програм
4) вчитель займає провідну роль у навчально-виховному процесі
5) обов'язкове повне відвідування тощо.
Класно-урочна система навчання полягає у тому, що навчальна робота проводиться з групою учнів постійного складу, однакового віку і рівня підготовки (класом), протягом певного часу і за встановленим розкладом (у формі уроку).
Як і кожна із форм вона має свої позитивні і негативні сторони.
Позитивними рисами класно-урочної системи є: | Недоліками класно-урочної системи є: |
а) чіткість організації діяльності; б) можливість використання різних методів навчання; в) забезпечення активності учнів; г) раціональне використання часу; д) забезпечення послідовного, систематичного вивчення матеріалу; е) сприятливі передумови для взаємного навчання. | а) орієнтація на середнього учня; б) нема можливостей для випереджаючого навчання; в) важко здійснювати індивідуальний підхід; г) учні залишаються на повний повторний курс, якщо не засвоїли якісь предмети. (!!! сучасний закон про школу дозволяє уникнути цього недоліку, даючи дозвіл на переведення у наступний клас із незадовільними оцінками) |
Ідея Я.А.Коменського про використання «декаріотів», в кінці XVIII-на початку XIX ст., знайшла певне застосування в Англії. Намагаючись задовільнити потреби ринкової економіки у більш освіченій робочій силі була запропонована белл-ланкастерська система взаємного навчання. Її авторами були вчитель Дж.Ланкастер (1778-1830) і священник А.Белль (1753-1832). Вона давала змогу навчати одночасно 200-300 дітей різного віку. Реалізовувалась вона так: до обіду вчитель навчав групу старших учнів — моніторів, а після обіду — вони передавали знання молодшим. Звичайно результати були не високі, монітор — це не вчитель, а учень без досвіду діяльності та глибоких знань. Але певний рівень елементарної освіти для біднішого населення такі школи забезпечували. Виникнення даної системи було обумовлене поширенням потреби в знаннях і недостатньою кількістю вчителів.
На початку XX століття у США діячкою народної освіти, послідовницею Марії Монтессорі, елен пархерст (1887-1973), була запропонована нова форма організації навчання, відома під назвою дальтон-план (вперше застосована в м.Дальтоні, штат Массачусетс). В її основі була вимога забезпечити кожному учневі можливість працювати індивідуально, в притаманному для нього темпі, з високим рівнем самостійності. Класи було замінено предметними лабораторіями, а уроки, як регулярну форму заняття — відмінили. Весь навчальний матеріал поділявся на блоки, вказувалась література, питання і учень опрацьовував їх самостійно. Вчитель лише консультував і контролював якість виконаної роботи.
Саме в епоху, коли виникла потреба підготовки людей, яким притаманна ділова активність в США та інших країнах виникали системи освіти, що екстраполювали особливості дальтон-плану. Це віннетка-план, батавіа-план келлера план, кембрідж план, план Трампа в США, говард-план і брейстон-план в Англії, ієна-план в Німеччині.
На ідеях Я.А.Коменського виникла ще одна система навчання — мангеймська. Основний недолік класно-урочної системи — відсутність пристосованої шкільної освіти до індивідуальних особливостей — намагався усунути А.Зіккенгер (1858-1930), реформатор початкової освіти у Мангеймі. Він поклав в основу поділу на класи не фактор віку, а рівень розумового розвитку. Зіккінгер створив так звані рядки класів: 1) основні класи — для дітей, що мають середні здібності; 2) класи — для малоздібних учнів, які за звичай «не закінчують школу»; 3) допоміжні класи — для розумововідсталих; 4) «перехідні» або класи іноземних мов — для найздібніших. Основним недоліком є надання виключного значення впливу біопсихологічних факторів на кінцеві результати. Тому концепція «педагогічного відбору» Зіккінгера не набула широкого поширення.
У 20-х роках окремі риси дальтон-плану були некритично перенесені у радянську школу під назвою бригадно-лабораторна система. Оскільки принцип індивіуалізму був підмінений принципом колективізму («сіра маса») це призвело до знеособлення навчально-виховного процесу, зниження ролі педагога, ігнорування індивідуальної роботи, до знецінення наукових систематизованих знань учнів. Некритичне ставлення спостерігалось і стосовно проектної системи навчання, що виникла в США на грунті прагматичної філософії в 20-30-х роках, і знайшла собі відбиток у колишній радянській школі під назвою методу проектів. В основі такого навчання була організація практичної діяльності учнів. Вони мали виконувати завдання, пов'язані з промисловим чи сільськогосподарським виробництвом, побутовою працею і одночасно здобувати знання.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 152 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |