Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Форми філогенезу.

Читайте также:
  1. Cущность, виды, источники формирования доходов. Дифференциация доходов населения.
  2. I. Предпосылки формирования философии НВ.
  3. I. Сопровождение перехода на новый образовательный уровень (обучение в школе) Уровень сформированности познавательной деятельности и отдельных её компонентов
  4. II. Компетенции, формируемые в результате освоения учебной дисциплины
  5. II. Механизм формирования общественного мнения.
  6. II. Профориентационное направление работы: обеспечение формирования и развития профессионального и жизненного самоопределения Изучение образовательных запросов
  7. II. Формирование групп и социальная динамика
  8. III. Организация информирования поступающих
  9. III. Психологическое сопровождение учебно-воспитательного процесса (участие в формировании «умения учиться») Определение мотивации учебной деятельности
  10. III. Формирование новых понятий.

Серед форм філогенезу виділяють первинні – філогенетичну еволюцію і дивергенцію, що лежать в основі будь-яких змін таксонів, а також вторинні – паралелізм і конвергенцію.

Філогенетична еволюція – це зміни, що відбуваються в одному філогенетичному стовбурі (без урахування можливих дивергентних відгалужень). Будь-який вид розвивається в часі, набуваючи нових ознак.

Дивергенція – розходження гілок дерева життя від єдиного стовбура предків у результаті зміни напряму добору в різних умовах. Наприклад, від древньої комахоїдної п’ятипалої коротконогої істоти походять різні групи ссавців, які пристосовані до різних умов існування (білки живуть на деревах, олені ведуть наземний спосіб життя, тюлені мешкають у воді).

Внаслідок ізоляції, хвиль життя, мутаційного процесу, природного добору популяції і групи популяцій набувають і зберігають ознаки, що є більш відмінними від ознак, що були властиві батьківському виду. У певний момент еволюції нагромаджені відмінності стають настільки значимими, що ведуть до розпаду вихідного виду на два й більше нових.

Варто зазначити, що на макроеволюційному рівні процес дивергенції обернений: дві популяції, які «розійшлися», можуть легко об’єднатися шляхом схрещування й існувати знову як єдина популяція. Процеси на мікроеволюційному рівні не обернені: вид, що одного разу виник не може повернутись до батьківської форми.

Конвергенція – це процес формування схожого фенотипового образу особин двох чи кількох груп. Класичним прикладом конвергентного розвитку в зоології вважається виникнення схожих форм тіла в акулових, китоподібних.

Паралелізм – формування схожого фенотипового образу первинно дивергованих і генетично близьких груп. Наприклад, паралельним розвитком вважається філогенія двох груп копитних ссавців: літоптерон в Південній Америці і парнокопитних в Арктогеї. У цих філогенетичних гілках, що беруть початок від п’ятипалих предків, проходило скорочення числа пальців і перехід до пальцеходіння як пристосування до життя на відкритому просторі.

2. Основні напрями еволюції філогенетичних груп:

Здійснення біологічного прогресу відбувається завдяки арогенезу, галогенезу, катагенезу.

Арогенез (від грец. аro - підіймати) – такий напрям еволюції, який характеризується, по-перше, підвищенням рівня організації, по-друге, розвитком пристосувань широкого значення, по-третє, розширенням середовища проживання.

Морфологічний прогрес

Шлях еволюційних перетворень, що супроводжується виникненням значних морфологічних змін, завдяки яким формуються широкі пристосування. О.М. Сєверцов назвав цей шлях еволюції ароморфозом (учені замінили більш загальним терміном «арогенез», оскільки йдеться не тільки про морфологічні зміни).

Підвищення рівня організації характеризується такими рисами:

- Посилення життєдіяльності організму.

- Більшим диференціюванням його частин.

- Більшою цілісністю організму.

- Розвитком активніших способів боротьби за існування.

- Удосконалення нервової системи й органів чуття.

Як приклад орогенезу можна також розглядати виникнення і розвиток класу Птахи. Потрапити у відповідну адаптивну зону предки сучасних птахів змогли завдяки виникненню крила як органу польоту, чотирьохкамерного серця, розвитку окремих частин мозку, теплокровності.

В еволюції рослин виникнення провідної судинної системи, епідерми, продихів, а також насіннєвих зачатків і пилкової трубки мало значення для завоювання суші вищими рослинами.

Алогенез (від грец. аlo – різний) – розвиток групи організмів (родини, ряду, класу, типу та ін.) усередині однієї адаптивної зони з виникненням великого числа близьких форм, що відрізняються пристосуванням одного масштабу.

Розрізняють пристосувальні зміни не пов’язані з вузькою специфікацією – аломорфози, або ідіоадаптації – дрібні еволюційні зміни, що сприяють пристосуванню до певних умов середовища існування і не супроводжуються загальним підвищенням рівня організації. Завдяки формуванню різних ідіоадаптацій тварини близьких видів можуть жити в найрізноманітніших географічних зонах.

В інших випадках організми більш спеціалізовані. Спеціалізація – це крайній випадок алогенезу, пов'язаний з пристосуванням груп до дуже вузьких умов середовища. Наприклад, лінивці, які не можуть жити буз лісу і навіть майже втратили здатність пересуватися по землі або печерний жук нежиттєздатний поза печерними умовами.

Катагенез – особливий шлях еволюції, пов'язаний з проникненням організму до простішого середовища проживання і різким спрощенням будови й способу життя. Наприклад, поки личинки асцидії ведуть вільний спосіб життя, у них зберігається нервова трубка. Дорослі асцидії ведуть сидячо-прикріплений спосіб життя і втрачають згаданий орган.

Морфологічний регрес

Шлях еволюційних перетворень, що супроводжується втратою певних морфологічних або фізіологічних особливостей у зв’язку з паразитичним або прикріпленим способом життя. Цей шлях біологічного прогресу О.М. Сєверцев назвав загальною дегенерацією.




Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 417 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав