Читайте также:
|
|
Міжнародна економіка вивчає процеси і явища економічного життя суспільства, котрі носять міжнародний і в дедалі більшою мірою наднаціональний (глобальний) характер. Процеси ці - специфічні. Незвичайність проблем теорії міжнародної економіки, таких як торговельні бар'єри (митні збори, протекціонізм), закономірності та наслідки коливання валютних курсів, міжнародна міграція капіталів і робочої сили, ПЗІ, платіжний баланс, світова криза заборгованості, - виокремлює власний предмет цієї науки з ряду інших економічних наук.
"...Поки існують суверенні держави, - зазначає американський економіст П. X. Ліндерт, - економіка світового господарства повинна залишитися самостійною науковою дисципліною."
Предметом міжнародної економіки як особливої науки і особливого курсу є відносини, які складаються між людьми в процесі торговельної, виробничо-інвестиційної, валютно-кредитної та фінансової діяльності, що виходить за межі національних кордонів і реалізуються в різних формах міжнародного бізнесу.
Специфічність змісту і структури міжнародної економіки як однієї з підсистем світового господарства, що перебуває у взаємозв'язку і взаємозалежності з іншими підсистемами, визначає ефективність застосування системного підходу до аналізу її проблем.
Системний підхід - це напрям методології наукового пізнання і соціальної практики, в основі якого лежить розгляд об'єктів як систем. Системний підхід орієнтує дослідження на розкриття цілісності об'єкта, на розгляд суті і закономірностей функціонування його частин (підсистем) з позицій цілого (на рівні цілісного організму), на виявлення багатоманітних властивостей і типів зв'язків у системі і зведення їх в єдину багатомірну картину.
Запитання для самоконтролю
1. Що являють собою системні ознаки міжнародної економіки?
2. Що являє собою міжнародна економіка як соціальнокерована економіка ринкового типу?
3. Які основні риси міжнародної економіки характеризують її як інформаційну економіку в інформаційному суспільстві?
4. Чому міжнародна економіка є відкритою системою?
5. Які ви знаєте рівні відкритості? 6. Якими є показники відкритості?
7. У чому полягає матеріальний зміст міжнародної економіки?
8. Як надається системне визначення предмета курсу "Міжнародна економіка"?
РОЗДІЛ 5. ОРГАНІЗАЦІЯ ДОТРИМАННЯ БЕЗПЕКИ ТА ГІГІЄНИ ПРАЦІ НА ПІДПРИЄМСТВІ.
Нормативна база охорони праці.
В зв'язку з прийняттям багатьох нормативних державних документів за останнє десятиріччя Президент України підписав Закон України "Про охорону праці". Цей Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності на належні, безпечні і зборові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони пращ в Україні. Нормативна база охорони праці включє закони, постанови, накази, які наведені нище.
1. Закон України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р. № 2694-XII.
2. Постанова Кабінету Міністрів України «Про порядок опрацювання, прийняття, перегляду та скасування державних і галузевих нормативних актів про охорону праці» від 2 квітня 1994 р. № 136.
3. Наказ Держкомітету України по нагляду за охороною праці «Про Порядок опрацювання і затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві» від 21 грудня 1993 р. № 132.
4. Наказ Держкомітету України по нагляду за охороною праці «Про Положення про порядок побудови, викладу та оформлення державних нормативних актів про охорону праці» від 1 березня 1994 р. № 16.
5. Наказ Держкомітету України по нагляду за охороною праці «Про затвердження Положення про опрацювання, прийняття, перегляд та скасування державних міжгалузевих і галузевих нормативних актів про охорону праці» від 18 березня 1994 р. № 19.
6. Покажчик нормативно-правових актів з питань охорони праці станом на 1 липня 2010 року (у редакції наказу Держкомітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 5 липня 2010 р. № 130).
Нормативна база охорони праці, попри її значний обсяг, не є досконалою й не вирішує питань, які виникають у зв’язку з розвитком нових економічних взаємин та форм власності. Знаково, що в Україні з понад 9 тис. державних нормативних актів з охорони праці значна частина застаріла та потребує перегляду. Таким чином, інвентаризація та коригування законодавства з промислової безпеки та охорони праці є одним з нагальних питань розвитку соціально-трудової сфери в Україні».
У Кодексі законів про працю основними розділами, присвяченими охороні праці, є наступні: "Охорона праці", "Гарантії і компенсації", "Праця жінок", "Праця молоді", "Нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю". У ньому конкретизовані нормативні положення Закону "Про охорону праці" та інших чинних законів. У розділі "Охорона праці", зокрема вказується, що на всіх підприємствах, в установах, організаціях (далі - підприємство) створюються здорові і безпечні умови праці, і ідо це покладається на роботодавця. Він має – впроваджувати ефективні сучасні засоби охорони праці, які запобігають виробничому травматизму й профзахворюванням. Роботодавець не має права вимагати від працівника виконання роботи в умовах, що не відповідають законодавству про охорону праці.[22]
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 146 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |
|