Читайте также:
|
|
Економічна безпека банківської діяльності в Україні контролюється Національним банком, шляхом встановлення відповідних обов'язкових економічних нормативів та постійного контролю за їх дотриманням. Ці нормативи встановлюються з метою забезпечення стабільної діяльності банків та своєчасного виконання ними зобов'язань перед вкладниками, а також запобігання неправильному розподілу ресурсів і втраті капіталу через ризики, що притаманні банківській діяльності.
Економічний зміст та порядок розрахунку даних нормативів містяться в Постанові Правління НБУ «Про затвердження Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні» від 28.08.2001 № 368 та Постанові Правління НБУ «Про схвалення Методики розрахунку економічних нормативів регулювання діяльності банків в Україні» від 2 червня 2009 року № 315.
Національний банк України встановлює порядок визначення регулятивного капіталу банку та такі економічні нормативи, що є обов'язковими до виконання всіма банками:
1) нормативи капіталу: мінімального розміру регулятивного капіталу (НІ), адекватності регулятивного капіталу/платоспроможності (Н2), співвідношення регулятивного капіталу до сукупних активів (НЗ);
2) нормативи ліквідності: миттєвої ліквідності (Н4), поточної ліквідності (Н5), короткострокової ліквідності (Н6);
3) нормативи кредитного ризику: максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7), великих кредитних ризиків (Н8), максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н9), максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам (Н10);
4) нормативи інвестування: інвестування в цінні папери окремо за кожною установою (НІ 1), загальної суми інвестування (Н12).
В період до прийняття Постанови Правління НБУ «Про внесення змін до Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні» від 28.02.2003 № 107 до числа обов'язкових економічних нормативів належав норматив ризику загальної відкритої (довгої/короткої) валютної позиції банку (Н13), який в зв'язку зі змінами в законодавчій базі України виключений з переліку обов'язкових економічних нормативів банківської діяльності в Україні.
Базою для розрахунку економічних нормативів Н2, НЗ, Н7, Н8, НІ 1, Н12 є регулятивний капітал банку. Базою для розрахунку економічних нормативів Н9, Н10 є статутний капітал банку.
У зв'язку з критичним станом економіки країни, зокрема її банківської системи внаслідок глибокої системної економічної кризи, яка почалася восени 2008 року, Національним банком України, було внесено зміни досить жорсткого характеру щодо мінімального розміру регулятивного капіталу банку. Таким чином мінімальний розмір регулятивного капіталу банку (НІ) вже не має диференційованої шкали значень за ознакою масштабів діяльності банку, а має становити 10 млн. євро для будь-якої банківської установи країни. Такі зміни були внесені Постановою Національного банку «Про внесення змін до Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні» № 228 від 06.08.2008 р. Відповідно до зазначених змін передбачається, що мінімальний розмір регулятивного капіталу в гривнях буде визначатися щороку окремим рішенням Правління Національного банку та встановлюватися на відповідний період (рік) у розмірі, еквівалентному розміру нормативного значення, установленого в євро.
Норматив адекватності регулятивного капіталу (Н2, норматив платоспроможності) відображає здатність банку своєчасно і в повному обсязі розрахуватися за своїми зобов'язаннями, що випливають із торговельних, кредитних або інших операцій грошового характеру. Чим вище значення даного показника, тим більша частка ризику, що її приймають на себе власники банку; і навпаки: чим нижче значення показника, тим більша частка ризику, що її приймають на себе кредитори/вкладники банку. Норматив адекватності регулятивного капіталу встановлюється для запобігання надмірному перекладанню банком кредитного ризику та ризику неповернення банківських активів на кредиторів/вкладників банку. Нормативне значення нормативу Н2 діючих банків має бути не меншим ніж 10 %.
Норматив (коефіцієнт) співвідношення регулятивного капіталу до сукупних активів (НЗ) відображає розмір регулятивного капіталу, необхідний для здійснення банком активних операцій. Норматив НЗ установлює мінімальний коефіцієнт співвідношення регулятивного капіталу до сукупних активів і має на меті забезпечити первинний рівень економічної безпеки діяльності банку. Нормативне значення нормативу НЗ має бути не менше ніж 9 %.
Норматив миттєвої ліквідності (Н4) установлює мінімально необхідний обсяг високоліквідних активів для забезпечення виконання поточних зобов'язань протягом одного операційного дня. Нормативне значення нормативу Н4 має бути не менше ніж 20 %.
Норматив поточної ліквідності (Н5) установлює мінімально необхідний обсяг активів банку для забезпечення виконання поточного обсягу зобов'язань протягом одного календарного місяця. Нормативне значення нормативу 115 має бути не менше ніж 40 %.
Норматив короткострокової ліквідності (Н6) установлює мінімально необхідний обсяг активів для забезпечення виконання своїх зобов'язань протягом одного року. Нормативне значення нормативу Н6 мас бути не менше ніж 60 %.
Нормативи Н6, Н7, Н8 призначені для регулювання ліквідності банку, тобто одного з найважливіших індикаторів його безпечної діяльності. У зв'язку з цим банки повинні постійно управляти ліквідністю, підтримуючи її на достатньому рівні для своєчасного виконання всіх прийнятих на себе зобов'язань з урахуванням їх обсягів, строковості й валюти шіатежів, забезпечувати потрібне співвідношення між власними та залученими коштами, формувати оптимальну структуру активів із збільшенням частки високоякісних активів з прийнятним рівнем кредитного ризику для виконання правомірних вимог вкладників, кредиторів і всіх інших клієнтів.
Норматив максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) встановлюється з метою обмеження кредитного ризику, що виникає внаслідок невиконання окремими контрагентами своїх зобов'язань і становить значну загрозу економічній безпеці банківської установи. Нормативне значення нормативу Н7 не має перевищувати 25 %.
Норматив великих кредитних ризиків (Н8) установлюється з метою обмеження концентрації кредитного ризику за окремим контрагентом або групою пов'язаних контрагентів. Кредитний ризик, що прийняв банк на одного контрагента або групу пов'язаних контрагентів уважається великим, якщо сума всіх вимог банку до цього контрагента або групи пов'язаних контрагентів і всіх позабалансових зобов'язань, наданих банком щодо цього контрагента або групи пов'язаних контрагентів, становить 10 відсотків і більше регулятивного капіталу банку. Нормативне значення нормативу Н8 не має перевищувати 8-кратний розмір регулятивного капіталу банку.
Норматив максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н9), установлюється для обмеження ризику, який виникає під час здійснення операцій з інсайдерами, що може призвести до прямого та непрямого впливу на діяльність банку. Цей вплив зумовлює те, що банк проводить операції з інсайдерами на умовах, не вигідних для банку, що призводить до значних проблем, оскільки в таких випадках визначення платоспроможності контрагента не завжди здійснюється достатньо об'єктивно. Нормативне значення нормативу Н9 не має перевищувати 5 %.
Норматив максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам (Н10), установлюється для обмеження сукупної суми всіх ризиків щодо інсайдерів. Надмірний обсяг сукупної суми всіх ризиків щодо інсайдерів призводить до концентрації ризиків і загрожує збереженню регулятивного капіталу банку. Нормативне значення нормативу Н 10 не має перевищувати 30 %.
Норматив інвестування в цінні папери окремо за кожною установою встановлюється для обмеження ризику, пов'язаного з інвестуванням в акції, паї, частки та інвестиційні сертифікати окремої юридичної особи. Нормативне значення нормативу Н 11 не має перевищувати 15 %.
Норматив загальної суми інвестування (Н 12) встановлюється для обмеження ризику, пов'язаного із здійсненням банком інвестиційної діяльності. Цей норматив характеризує використання капіталу банку для придбання акцій (паїв/часток) будь-якої юридичної особи. Нормативне значення нормативу Н 12 не має перевищувати 60%.
Всі обов'язкові економічні нормативи діяльності банку формують його надійність, їх виконання є основною засадою гарантування первинного рівня економічної безпеки банківської установи.
Контроль за дотриманням банками встановлених економічних нормативів здійснюється відповідними територіальними управліннями та підрозділами центрального апарату банківського нагляду Національного банку на постійній основі. Розрахунок економічних нормативів банки (юридичні особи) проводять на підставі щоденних балансів. Якщо за результатами безвиїзного нагляду або інспекційної перевірки встановлено факти невиконання банками економічних нормативів, то до банків мають застосовуватися заходи впливу згідно зі статтею 73 Закону України «Про банки і банківську діяльність» та відповідними нормативно-правовими актами НБУ з питань застосування заходів впливу.
Крім проблеми виконання обов'язкових економічних нормативів діяльності комерційними банками України існує проблема дотримання порядку формування обов'язкових резервів цих банків. Норматив резервних вимог – це встановлене центральним банком обов’язкове процентне відношення суми мінімальних резервів до абсолютних (об’ємних) або відносних (приріст) показників пасивних (депозитів) або активних (кредитних вкладень) операцій.
Цікаво, що у лютому 2009 року 28 банків (15 % від загальної кількості) не дотрималися порядку формування обов'язкових резервів за звітний період резервування, а 97 банків (52,7 % від загальної кількості банків) допустили 948 випадків порушень щоденного резервування коштів обов'язкових резервів на своєму кореспондентському рахунку у Національному банку на початок операційного дня. Це свідчить про неготовність окремих банків до ефективного управління своїми активами і пасивами в період кризи. Таким чином, дотримання обов'язкових економічних нормативів діяльності банку є основою його економічної безпеки, тому контроль за дотриманням цих нормативів є головною функцією банківського нагляду. З огляду на систематичне внесення змін до банківського законодавства в Україні, банки мають уважно стежити за дотриманням встановлених нормативів і забезпечувати постійне покращення значень даних нормативів.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 212 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |