Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Організація діяльності служби безпеки банку

Читайте также:
  1. Аварійно - рятувальні служби України.
  2. Аварійно-рятувальні служби
  3. Адаптація інституту державної служби до законодавства ЄС
  4. АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ ТА ОХОРОНИ ДЕРЖАВНОГО КОРДОНУ
  5. АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ОХОРОНИ ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
  6. Аналіз зовнішньої діяльності підприємства на основі системного підходу
  7. Аналіз кредитного ризику банку
  8. Аналіз ліквідності банку
  9. Аналіз небезпеки підприємства
  10. Аналіз основних економічних та фінансових показників діяльності підприємства

Як управлінська система забезпечення безпеки банку передбачає наявність двох підсистем: підсистеми, якою керують - об’єкта управління та підсистеми, яка керує - суб’єкта управління.

Суб’єкти забезпечення безпеки банку: держава в особі її органів влади, підприємства, громадяни тощо.

Об’єкт діяльності служби безпеки банку є:

- фінансова діяльність;

- кадровий склад банківської установи;

- інформаційне забезпечення;

- силове забезпечення фінансово-кредитної установи;

- політико-правове забезпечення;

- ринкова безпека банку тощо.

Суб’єктом гарантування безпеки банку є міністерства, інші органи державної влади, фінансові установи, всі учасники відтворювального процесу, у тому числі й громадяни. Безпосереднім суб’єктом гарантування безпеки банку є служба безпеки банку, яка за допомогою методів, прийомів та важелів здійснює цілеспрямований вплив на функціонування об’єкта. Для вирішення окремих завдань забезпечення безпеки банку залучаються спеціалісти планово-економічного відділу, відділу праці і заробітної плати, супроводження банківських операцій, інформаційних технологій, маркетингового, юридичного, ана­літичного та інших відділів. Сукупність повноважень основних суб’єктів підсистеми забезпечення безпеки банку визначається функціями, які покладені на суб'єкти гарантування безпеки банку, і організаційною структурою служби безпеки банку, на котру покладено завдання щодо її забезпечення. Такими повноваженнями виступають закріплені керівництвом права і обов'язки суб'єктів забезпечення безпеки банку.

Служба безпеки банку – структурні підрозділи та посадові особи, що організовують і забезпечують безпеку банківської установи. Для цього у великих фінансово-кредитних установах створюють спеціальні департаменти, до складу яких входять відділи, бюро чи групи: внутрішньої охорони, кадрів, планові, розрахункові, з касових і банківських операцій, претензійні, з мобілізації внутрішніх резервів та ін.

Основна мета діяльності служби безпеки банку – приймати і обґрунтовувати рішення, які відповідають досягненню банківською установою її завдань і цілей. До основних складових цієї мети можна віднести максимізацію прибутку та акціонерного капіталу банку, прискорення руху грошових коштів, забезпечення фінансової стійкості.

Система організаційного забезпечення безпеки банку це взаємозв’язана сукупність внутрішніх структурних служб і підрозділів банку, які формують рівні управління, їх взаємозв’язки і забезпечують розробку і прийняття управлінських рішень щодо зміцнення безпеки банку.

Організаційне забезпечення безпеки банку може покладатися на спеціалізовані фірми, що надають послуги без­пеки, на структурні підрозділи банку відповідно до їх спеціалі­зації, а також на спеціально створені підрозділи служби безпеки банку.

Структурно-логічна модель організації забезпечення безпеки банку (рис. 3.2) складається з двох підсистем (яка керує і якою керують). Цією системою регулюють відносини з гарантування фінансової, кадрової, інформаційної, політико-правової, силової, ринкової безпеки банку.

Рис. 3.2. Структурно-логічна модель організації забезпечення безпеки банку

Передусім, створюється організаційний центр (група, рада, комітет тощо) при керівникові банківської установи, що представлений управлінцями структурних підрозділів банку, фахівцями та спеціалістами, що добре обізнані з функція­ми забезпечення безпеки банку. Беручи до уваги організаційну структуру служб безпеки великих фінансово-кредитних установ, комерційних банків, фінансово-промислових груп, страхових компаній, ін­вестиційних фондів, можна виявити їх характерні особливос­ті, чинники, що впливають на формування цих структур, і таким чином сконструювати типову модель організаційної структури служби безпеки банку.

Організаційна структура служби безпеки банку – це впорядкована сукупність органів управління діяльністю банку та взаємозв’язків між ними.

При побудові організаційної структури служби безпеки банку слід дотримуватись наступних принципів:

1. Оптимальності – створення мінімально необхідної кількості зв’язків між органами управління.

2. Оперативності та гнучкості – здатність швидко реагувати на зміни в зовнішньому середовищі або у самій структурі.

3. Надійності – гарантія достовірності передачі інформації і безперервність функціонування системи.

4. Простоти і економічності – полягає у відсутності дублювання робіт та у мінімізації витрат на реалізацію цілей.

5. Спеціалізації – цілеспрямування окремих підрозділів на виконання конкретних функцій управління.

6. Незалежність системи управління від окремих осіб – організаційна структура повинна будуватись не під конкретну особу, а навпаки – працівники за своїми здібностями, професійними навиками повинні підбиратися для виконання цілей організації.

Принципи її побудови залежать від виду та масштабів діяльності підприємства, обсягів та складності виконання фінансових операцій, інтенсивності інвестиційних процесів на підприємстві, характеру розподільчих відносин, наявності відокремлених структурних підрозділів, належності підприємства до складу вертикальних фінансово-організаційних утворень (асоціацій, холдингів, мережі франчайзингу, фінансово-промислових груп і т.д.).

При цьому повинен бути витриманий принцип інтегрованості структури забезпечення безпеки банку у загальну систему управління банківською установою на основі взаємоузгодження роботи різних відділів та служб між собою і з іншими службами управління для забезпечення найбільш ефективних зв’язків між ними, досягнення максимальної узгодженості та якості менеджменту організації в цілому.

Специфіка діяльності комерційних банків, що пояснюється значним обсягом інформації, яка складає банківську таємни­цю, широкі зв'язки з клієнтами і партнерами, наявність матеріальних і фінансових цінностей спонукають до розробки матричної організаційної структури служби безпеки банку (рис. 3.3). Така структура передбачає об'єднання та виконання одним працівником, залежно від масштабів певного виду роботи, деяких функцій безпеки банку або, навпаки, деталізацію та розподіл між декількома спеціалістами окремого відділу, департаменту, служби завдань мінімізації впливу негативних факторів впливу на стан безпеки банку.

Рис. 3.3. Типова матрична організаційна структура служби безпеки банку

 

Наведена організаційна структура служби безпеки банку є комплексним утворенням, що має від­повідні структурні підрозділи, які в сукупності забезпечують систему протидії або ж мінімізації негативним факторам впливу на стан безпеки банку.

Виконання заходів безпеки в установі банку забезпечується через діяльність сил безпеки і використання різних засобів. Силами безпеки, як правило, виступають підрозділи безпеки банків, спеціалізовані фірми, організації, які надають банкам послуги безпеки, персонал банків. Варто зазначити, що безпека діяльності банків забезпечується всіма їх підрозділами і працівниками. Практична реалізація заходів безпеки може бути організована укладанням договорів із державними органами охорони, приватними охоронними та детективними фірмами.

Комерційний банк, як самодостатня організація, частіше за все, створює відокремлений підрозділ, який називає департаментом, управлінням чи відділом, в залежності від особливості організаційної структур. Підрозділ безпеки у банку створюється відповідно до сфер, напрямку його діяльності, завдань безпеки та форм її організації. Крім того, на структуру підрозділу впливають можливості банку, обсяг операцій, які він проводить, політика керівництва банку щодо організації безпеки. Як варіант, структура підрозділу (служби, управління, департаменту) безпеки може бути такою, як на рис. 3.4.

 

Експертна група для оперативного вирішення проблем, що раптово виникають може складатися з 3 - 4 працівників, як правило, фахівців у справі юриспруденції та банківських технологій. Підрозділ охорони може включати групи охорони території і об'єктів, інкасації, особистих охоронців, технічних засобів охорони. Інформаційно-аналітичний підрозділ може містити групи збирання інформації, обробки інформації, зв'язків із пресою, технічну групу.

Підрозділ захисту інформації, в свою чергу, може включати групи режиму; психологічного контролю; зовнішнього захисту - для взаємодії з правоохоронними органами, підрозділами безпеки інших банків, охоронними та детективними фірмами, органами влади; фінансової безпеки; технічну. Функції підрозділу безпеки кожен банк визначає самостійно. Загальноприйнятими функціями служби безпеки є адміністративно-розпорядницька, обліково-контрольна, соціально-кадрова, організаційно-управлінська, методична, інформаційно-аналітична.

Перш за все підрозділ безпеки банку створюється для забезпечення безпеки його діяльності, усунення можливості для завдання банку збитків або втрати вигоди, забезпечення якісної реалізації фінансових операцій та угод, високого темпу фінансового та економічного розвитку банку на ринку банківських послуг. Тому характер роботи даного відділу є упереджувальним і залежить від рівня усвідомлення кожним працівником залежності його матеріального становища від стану захищеності інтересів банку.

Загальне керівництво і контроль за діяльністю підрозділу здійснює Голова Правління банку. Звичайно, підрозділи безпеки можуть функціонувати не в усіх відділеннях чи філіях банку. Інколи їх розміщують у центральному відділенні певного регіону для можливості координації та контролю дій за станом безпеки банку в межах певної території.

Основними завдання відділу безпеки банку є:

1. Створення сприятливих умов для реалізації банком своїх основних завдань, виявлення, попередження, реагування на реальні і потенційні загрози з боку конкурентів життєво важливим інтересам банку, його працівникам і акціонерам.

2.Попередження й нейтралізація, зменшення шкідливих наслідків посягань на законні інтереси банку, його працівників, акціонерів і клієнтів, створення сприятливих умов для максимально повного відшкодування банку збитків, спричинених неправомірними діями з боку фізичних і юридичних осіб.

3.Організація і контроль виконання планів і заходів збереження безперервності діяльності, її відновлення в разі реалізації кризових ситуацій.

4.Інформаційно-аналітичне забезпечення прийняття рішень.

5.Розроблення, впровадження і підтримання в банку режимів безпеки, нормативних документів банку з питань безпеки банківської діяльності.

6.Контроль виконання підрозділами і працівниками банку вимог нормативних документів з питань забезпечення безпеки його діяльності.

7.Організація матеріально-технічного і технологічного забезпечення дотримання режимів безпеки у банку та його філіях.

8.Цілеспрямоване збирання, накопичення, аналітична обробка та надання інформації, що належить до сфери забезпечення безпеки діяльності банку.

9.Розроблення пропозицій керівництву банку та нормативних документів банку з питань забезпечення безпеки банківської діяльності.

10.Здійснення в межах чинного законодавства заходів з встановлення і перевірки діяльності осіб, що вчинили протизаконні дії відносно банку.

11.Використання в інтересах банку відповідних технічних засобів - в межах визначеної компетенції та з дотриманням вимог чинного законодавства.

Для реалізації своїх функцій і виконання покладених завдань відділ безпеки установи має право на запит і отримання за визначеною формою і у встановлені відділом безпеки терміни будь-якої інформації від керівників структурних підрозділів банку для вивчення, аналізу та оцінки рівня захищеності інтересів банку. і визначення доцільності проведення відповідних заходів з виправлення ситуації.

Як правило, відділ безпеки очолює заступник Голови Правління банку - начальник відділу безпеки, який призначається на посаду і звільняється з посади наказом Голови Правління банку, діє на підставі посадової інструкції згідно з чинним законодавством, нормативними документами НБУ та банку.

З огляду на важливість задач та функцій, які має виконувати відділ безпеки банку, його повинен очолювати компетентний керівник. Безумовно він зобов'язаний мати спеціальні знання та навички, серед яких знання основних положень законодавства з питань забезпечення безпеки банківської діяльності, методів і засобів забезпеченій! банківської безпеки, перспективи розвитку фінансово-банківської системи і стратегічних напрямів діяльності банку, переліку інформації, яка становить службову або комерційну таємницю, сучасних методів управління персоналом, порядку і термінів складання та подання звітності, основних комп'ютерних технологій обробки інформації, правил і норм охорони праці та протипожежної безпеки, вільне володіння державною та іноземною мовою. До кваліфікаційних вимог на посаду відділу безпеки найчастіше відносять наявність повної вищої освіти та досвід роботи на керівних посадах у галузі банківської безпеки, у правоохоронних органах або інших структурах будь-якої форми власності на посадах, пов'язаних із забезпеченням безпеки або інформаційно-аналітичною діяльністю, суб'єктивно визначеного конкретним банком, терміну (як правило 3 роки).

Підрозділ безпеки здійснює свої функції у взаємодії з іншими структурними підрозділами банку, правоохоронними і контролюючими органами, банківськими, громадськими та іншими установами, шляхом взаємного обміну повідомленнями, запитами та іншими інформаційними матеріалами з питань належного виконання умов договорів про надання послуг, інформаційного обміну а також інших питань забезпечення безпеки діяльності банку.

Керівник банку разом із відділом кадрів здійснюють роботу щодо пошуку кандидатур на посади керівни­ка служби безпеки банку, спеціалістів окремих підрозділів (інформаційного забезпечення, інкасування, ділової роз­відки, контррозвідки, служби охорони тощо). Особ­ливістю підготовчого процесу є формування серед колективу банку атмосфери захисту, тобто залучення до за­ходів безпеки всіх без винятку працівників з виконан­ням їхніх функціональних обов'язків. Однак координатором й організатором заходів безпеки, безперечно, виступають керівник та фахівці служби безпеки банку.

До компетенції працівників служби безпеки банку належать:

- розроблення програми безпеки банку, орга­нізація та впровадження її у практику роботи підрозділів і установ;

- розроблення структури підрозділів безпеки установ банку, системи заходів безпеки;

- добір і розміщення співробітників служби та керівників підрозділів безпеки в установах банку;

- керівництво діяльністю служби, координація діяльності підрозділів безпеки в установах банку;

- забезпечення умов для ефективного виконання завдань безпеки діяльності банку та обов'язків співробітниками служби;

- координація діяльності підрозділів банку з питань забезпечення його безпеки;

- забезпечення взаємодії служби з правоохоронними органами з питань безпеки діяльності банку та його персоналу.

Отже, відділ безпеки банку - це його відокремлений підрозділ, який покликаний забезпечувати стабільну та ефективну діяльність банку. Цей підрозділ відповідає за безпеку банківської установи, діагностує та захищає її від зовнішніх та внутрішніх загроз. Безумовно, діяльність відділу безпеки пов'язана з діяльністю усіх підрозділів банку. Інформація кожної структурної одиниці банківської установи потрапляє до відділу безпеки і служить інформаційною базою його роботи. У процесі організації діяльності служби безпеки банку досить важливим є питання кадрового забезпечення установи. Від компетентності обраного керівника та працівників відділу безпеки банку, інших керівників відділів та їх працівників, і усього персоналу банку у сукупності залежить стабільність, ефективність, прибутковість та безпечність діяльності банку.

 




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 233 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.01 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав