Читайте также:
|
|
В цілому співвідношення між рівнинами і горами складає приблизно 1:1. Серед гір Західної Європи переважають середньовисотні, такі, що не є абсолютною|нездоланними,непоборними| перешкодою для економічних та інших зв'язків. Через їх численні|багаточисельні| перевали вже давно прокладені транспортні магістралі. Це – Центральний Французький масив, Вогези, Шварцвальд, Рейнські Сланцеві гори, Північне Шотландське нагір’я тощо. Найвищі гори Європи – Альпи, структура яких створена рухами альпійського віку. Рівнинні території розташовані переважно в прибережних районах. Найбільшими низовинами в межах Середньоєвропейської є Північно-германська, Північно-польська та ін. Майже 40% площі Нідерландів знаходиться нижче від рівня моря, це так звані «польдери» – низинні землі, для яки характерна висока родючість.
Клімат помірний, частково субтропічний середземноморський (у Франції і Монако). Річна сума опадів зменшується із заходу на схід і становить на навітряних схилах гір 1000-2000 мм, на інший території - 500-600 мм. Максимальна сума опадів припадає на літо.
Розподіл річкового стоку нерівномірний – він зменшується із заходу на схід і з півночі на південь. Значна кількість озер розташована в тектонічних зниженнях (зокрема у Швейцарії). Ірландія особливо багата на торфовища.
Ресурси. Надра Західної Європи в минулому мали високий потенціал мінеральної сировини, але внаслідок тривалого промислового освоєння він значно вичерпаний. Найбільші кам’яновугільні басейни: у ФРН – Рурський і Саарський, у Франції – Лілльський басейн і Центральний масив, у Великобританії – Північ Англії та Шотландія, у Бельгії – район Льєжа. Буре вугілля має ФРН (Кельнський басейн і Саксонія). Становище із запасами енергоресурсів поліпшилося після відкриття на початку 1960-х рр. величезних родовищ природного газу в Нідерландах (1929 млрд.м3 – 1 місце в Європі за видобутком), а згодом нафти і газу в британському секторі шельфу Північного моря. Великобританія – єдина з індустріально розвинутих країн Європи, що цілком забезпечена власними енергоресурсами.
Порівняно великі поклади залізної руди є у Франції (Лотарингія), Люксембурзі, поліметалів – у Німеччині та Ірландії, олова – у Великобританії (півострів Корнуолл), бокситів – у Франції (узбережжя Середземного моря), урану – у Франції (Центральний масив, де знаходяться найбільші в Європі запаси), ртуті – в Іспанії. Серед нерудної сировини помітними є запаси кам’яної солі (ФРН, північ Великобританії), калійної солі (ФРН і Франція); магнезиту і графіту (Австрія).
Значними є гідроенергоресурси (особливо багаті на них альпійські райони Швейцарії, Австрії, Франції) і гірські райони Шотландії, Припіренейські райони на півдні Франції. Регіон бідний на ліси – середня лісистість Західної Європи становить приблизно 22 %. Агрокліматичні та земельні ресурси сприятливі для ведення сільського господарства. Розорані практично всі придатні землі: від 10% у Швейцарії до 30% у Франції, ФРН і Великій Британії.
Природні рекреаційні ресурси дуже багаті і різноманітні завдяки ландшафтному різноманіттю, порізаності берегової смуги і наявності багатьох бухт заток, пляжів, густої річкової мережі. У країнах регіону багато заповідників, резерватів, національних парків і вони займають кожен окремо не дуже великі території, але разом досить великі площі. Найбільший резерват в Європі знаходиться на території Норвегії (Північно-Східний Свальбарт на архіпелазі Шпіцберген), він має площу більше 1,5 млн.га.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 150 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |