Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Економічні методи менеджменту, специфіка їх застосування підприємствами туристичної сфери

Читайте также:
  1. I ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ ПО ВЫПОЛНЕНИЮ КУРСОВОЙ РАБОТЫ
  2. I. Из истории развития методики развития речи
  3. I. ОБЩИЕ МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  4. I. ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЙ РАЗДЕЛ
  5. I. ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЙ РАЗДЕЛ
  6. I. Сфера застосування
  7. I.Методические указания по выполнению курсовых работ
  8. I1. ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  9. II. Глубокая скользящая методическая пальпация.
  10. II. МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ К ВЫПОЛНЕНИЮ РЕФЕРАТА

Економічні методи управління — система економічних важелів і заходів, за допомогою яких здійснюється вплив на керовані об'єкти з метою досягнення поставленої мети і забезпечення єдності інтересів суспільства, підприємства та окремих праців­ників.

До методів прямого економічного впливу на працівни­ків належать організаційно-виробниче (економічне)планування, цільові комплексні програми організацій, бізнес-планування, бюджети, ко­мерційний розрахунок, система внутрішніх економічних регуляторів. Під­приємство, забезпечуючи єдність особистих і колектив­них інтересів, впливає на процес виробництва за допомо­гою планових показників, форм і систем оплати праці, економічних санкцій, організації внутрігосподарського розрахунку тощо.

Підгрупу методів побічного економічного регулюван­ня діяльності організацій представляють загальнодержавні (галузеві) комплексні цільові програми, а також система загальнодержавних, місцевих і внутрішніх економічних регуляторів господарської діяльності. Так, держава щодо підприємства використовує такі важелі, як політика заробітної плати, податки, креди­ти, а також система пільг, економічні санкції тощо.

 

Економічні плани. Їх вплив на працівників відбувається шляхом по­будови економічних планів за тривалістю дії, рівнем впливу та змістом.

За тривалістю дії розрізняють місячні, квартальні, річні та іншої три­валості плани, які впливають на ритмічність виробничо-господарської діяльності, якість продукції, конкурентоспроможність підприємства на ринку. їхній вплив на працівників полягає у створенні атмосфери зайня­тості, неперервності та послідовності трудових процесів, причетності до загального виробничо-господарського циклу організації, стабільності у виготовленні продукції та наданні послуг відповідно до потреб спожива­чів.

Застосування планів на різних рівнях та в різнихланках управління дає змогу забезпечити вплив на відповідні групи працівників. Для забез­печення впливу на всі групи працівників відповідно використовують пла­ни для відділів, бюро, дільниць, бригад тощо і навіть для конкретних працівників у вигляді норм праці (норм виробітку, часу, обслуговування та чисельності).

За змістом виділяють:

а) план економічного розвитку (при цьому визначаються планові по­казники, опрацьовуються умови їх досягнення, способи доведен­ня до виконавців тощо);

б) податковий план (необхідність формування такого плану виникає із реалій сучасних економічних відносин, оскільки кожне підпри­ємство є платником великої кількості податків);

в) фінансовий план (повинен відображати рух готівки, планові над­ходження та витрати, інвестиційні вливання, власний капітал, при­буток тощо).

Економічні стимули. Фактично є найдієвішими способами впливу на працівників організації, оскільки вони базуються на використанні мате­ріальних стимулів (тарифних ставок, посадових окладів, доплат, надба­вок, премій), дивідендів, цінних подарунків, дотацій, компенсацій, пільг тощо.

Бюджет. Є базовим економічним методом менеджменту, який фор­мує засади функціонування організації з точки зору збалансованого спів­відношення надходжень та витрат. Формування бюджету вказує напрям­ки економії витрат та збільшення надходжень. Економічні енциклопедії та словники [9, 10, 30] трактують бюджет як збалансований розпис надхо­джень і видатків. Якщо дохідна частина бюджету перевищує видаткову, то він вважається профіцитним, якщо не сягає рівня видаткової — то дефіцит­ним, при їх рівноцінності бюджет вважається ідеально збалансованим.

Комплексна цільова програма — накреслений для планомірного здій­снення, об'єднаний єдиною метою та зорієнтований на певні термі­ни комплекс взаємопов'язаних завдань, а також конкретних соці­альних, економічних, наукових, технічних, організаційних заходів.

Програмно-цільове управління дає змогу долати най­складніші проблеми управління, використовуючи техно­логічні, організаційні та соціально-економічні системи. Під час вирішення завдань у системах виникають нові цілі, для досягнення яких потрібні нові механізми. При вико­ристанні методу КЦП система цілей є відправним пунк­том планування, а кожній значущій проблемі відповідає планова програма її розв'язання.

Ядром планової програми є ціль або група цілей, які конкретизують у завданнях. Для вирішення їх виконав­цям виділяють необхідні ресурси. КЦП як інструмент управ­ління є плановим директивним документом, який діє до моменту досягнення мети. Заходи програми повинні узго­джуватися із завданнями інших розділів плану господар­сько-фінансової діяльності підприємства чи групи підпри­ємств, які належать до певного об'єднання (системи).

В управлінні використовують такі групи комплексно-цільових програм:

1) народногосподарські програми (соціально-економічні програми, програми розвитку зовнішньоекономічних зв'яз­ків і т. п.);

2) галузеві, регіональні та міжгалузеві програми для окремих об'єктів (науково-технічні програми, програми виконання великих дослідно-конструкторських робіт, бу­дівництва та впровадження в експлуатацію важливих під­приємств, споруд і т. д.).;

3) програми розвитку підприємств, розроблення та впровадження окремих видів машин, технологій, устат­кування, приладів і т. д.

Народногосподарські і галузеві КЦП можуть стосува­тися підприємств державної і недержавної форм власності. Якщо в таких КЦП задіяні підприємства недержавної фор­ми власності, вони підлягають прямому державному управ­лінню у межах, aвизначених КЦП. Це забезпечує перед­умови програмованого управління економікою з боку дер­жави, заснованого на поєднанні загальносуспільних і групових інтересів. Участь державного підприємства в КЦП безумовна, хоч і визначається економічною доціль­ністю.

Структура КЦП повинна відповідати їх призначенню, ролі, яку вони виконують у забезпеченні загальної ефек­тивності господарської діяльності. У кожній програмі по­винні бути відображені:

— стан проблеми, основні передумови її програмного вирішення;

— головна мета програми, її місце в загальній системі цілей галузі чи підприємства;

— система цілей та основних завдань програми;

— цільові показники, які розкривають результати ре­алізації програми;

— шляхи досягнення цілей програми, система програм­них заходів;

— організаційно-виконавча структура;

— дані про ресурси, необхідні для виконання програ­ми, та строки її здійснення;

— оцінювання ефективності результатів реалізації програми.

У процесі становлення ринкової економіки програм­но-цільове управління може стати одним із ефективних важелів подолання кризи окремих підприємств і націо­нальної економіки загалом, методом концентрації сил і засобів на вирішальних напрямах.

Комерційний розрахунок — метод ефективного здійснення вироб­ничо-господарської діяльності організації та її структурних підроз­ділів через використання системи ринкових економічних відносин.

Комерційний розрахунок ґрунтується на загальних принципах ринкової економіки:

— максимальна свобода економічних суб'єктів;

— повна відповідальність їх за результати господарсь­кої діяльності;

— конкуренція виробників товарів і послуг;

— вільне ціноутворення;

— відмова держави від прямої участі в господарській діяльності ринкових суб'єктів;

— соціальна захищеність громадян.

Комерційний розрахунок може використовуватися як метод управління діяльністю підприємства загалом (пов­ний комерційний розрахунок) і як метод управління йо­го відносно самостійними структурними виробничими підрозділами (внутрівиробничий чи внутріфірмовий ко­мерційний розрахунок). На повному комерційному розра­хунку перебувають підприємства з правами юридичних осіб, які мають самостійний баланс, відкривають рахунки в банках, володіють правами незалежної господарської ді­яльності, тобто укладання угод, договорів з юридичною чи фізичною особою як суб'єктом ринкового господарю­вання. Повний комерційний розрахунок застосовують на підприємствах, організаціях і в установах усіх форм вла­сності. На внутрішньому комерційному розрахунку працю­ють відносно самостійні середні та дрібні виробничо-господарські одиниці підприємств, організацій. Взаємовід­носини з підприємствами, організаціями, часткою яких вони є, ґрунтуються на системі договорів, що містять взаємні зо­бов'язання щодо ведення господарської діяльності. Правом самостійної економічної діяльності за межами підприємства чи організації такі структурні одиниці не володіють, од­нак можливе використання ними засад внутріфірмового підприємництва: внутрішніх рахунків, псевдовалюти і т. п.

 

 

Економічні регулятори господарської діяльності — система важе­лів непрямого економічного впливу держави і керуючих підсистем організацій, яка використовується для стимулювання і дестимулювання певних напрямів виробничо-господарської діяльності орга­нізацій.

Зовнішні економічні регулятори поділяють на загаль­нодержавні (податки, умови кредитування, економіч­ні пільги та санкції, регульовані ціни) та місцеві (подат­ки, збори, рентні платежі). Застосування економічних регуляторів передбачає адекватну реакцію підприємства і його суб'єкта управління, трансформовану в певні спосо­би впливу на працівників щодо використання позитив­них реалій економічного регулювання чи протидії нега­тивним.

Однак економічні методи управління є методами непрямої дії, тобто не змушують об'єкт управління дія­ти обов'язково і однозначно. Тому часто їх використан­ня не сприяє досягненню бажаного результату. Зумовлено це неадекватністю системи економічних стимулів тому результату (винагороді), який буде отриманий об'єктом управління, якщо він діятиме всупереч керую­чому впливу. Так, при здійсненні комерційної діяльнос­ті винагородою виступає, поряд з іншими аспектами, прибуток. І, за логікою, керуючий фірмою повинен прагнути максимізувати його. Однак декларування ве­ликих прибутків вимагає сплати і великих податків, що перешкоджатиме накопиченню коштів для розвитку бізнесу. Тому досвідчений менеджер відшукує фінансо­ві технології, щоб мінімізувати податки. Пошук іде у напрямі збільшення розміру витрат за різними стаття­ми, величину яких перевірити не просто. І хоча пра­цівники чинної податкової системи стверджують, що річ не у великих податках, вони, мовляв, не більші, ніж в інших країнах із ринковою економікою, а річ у ментальності українців, яка просто підштовхує їх об­ходити закони, все ж очевидно, що такі економічні ва­желі скоріше демотивують, аніж сприяють економіч­ному зростанню. Прибуток втрачає свою цінність для менеджера, тому він і не докладає зусиль для його от­римання. Водночас для держави прибуток є вагомим джерелом поповнення бюджету, тому всі зусилля по­даткових органів спрямовані на покарання тих, хто його приховує. Отже, наявне протиріччя між еконо­мічними інтересами держави та підприємця. Звідси висновок, що система економічних методів, яку вико­ристовують в Україні, є малоефективною в межах усі­єї країни і не сприяє досягненню стратегічної цілі — прискоренню її економічного розвитку.

Прикладом вмілого використання економічних ме­тодів є підхід до змін у системі оподаткування уряду Р. Рейгана. У ході своєї першої передвиборної кампанії 1980 року він обіцяв: 1) знизити податки; 2) збільшити воєнні витрати; 3) скоротити, а потім і ліквідувати дефі­цит бюджету. Для аргументації передвиборної програ­ми майбутній президент використав знайому всім еко­номістам криву Лафера, яка графічно ілюструє, що з підвищенням податків бюджетні надходження збіль­шуються лише до певного моменту, після якого поси­лення оподаткування дає зворотний ефект. Зниження податків посилює підприємницьку активність, розши­рює податкову базу і полегшує збір податків. Крива Ла­фера стала основою здійснення реформи державних фінансів, і це дало потужний імпульс американській економіці.




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 172 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав