Читайте также:
|
|
Причини.
- Єдиний господарчий комплекс, успадкований від Російської імперії. Тісні економічні зв’язки.
- Перебування при владі в усіх республіках партії більшовиків.
- Однакова політична система. Радянська влада.
- Існування воєнно-політичного союзу радянських республік, утвореного в 1919 р.
- Міжнародна ізоляція, невизнання провідними країнами світу.
Проекти програм.
План „автономізації” Й. Сталіна. Передбачав входження національних республік до складу Російської Федерації (РРФСР) на правах автономії.
Проект В. Леніна про утворення СРСР. Передбачав створення союзної держави шляхом укладення союзного договору між рівноправними радянськими республіками. Кожна республіка також мала отримати право вільного виходу із Союзу.
Основні події.
1922 р. Протягом року відбулися з’їзди рад України, Білорусії, Закавказзя, Російської Федерації, які підтвердили необхідність утворення федеративного рівноправного союзу націй.
Грудень 1922 р. Конференція представників національних республік в Москві, яка затвердила проекти декларацій про утворення Союзу Радянських Соціалістичних Республік та проект союзного договору.
30 грудня 1922 р. I з’їзд Рад СРСР. На з’їзді було проголошено СРСР, обрано Центральний виконавчий комітет і Президію Союзу РСР, а також чотирьох голів Президії ЦВК СРСР, які мали по черзі головувати на засіданнях: від РРФСР – М. Калінін, від УРСР – Г. Петровський, від БРСР – А. Черв’яков, від ЗРФСР – Н. Наріманов. Але союзний договір не було підписано.
Січень 1923 р. ЦВК СРСР утворив Конституційну комісію, яка підготувала проект конституції СРСР.
Січень 1924 р. II з’їзд Рад затвердив проект конституції СРСР. Конституція містила Декларацію та Договір про утворення СРСР. З’їзд рекомендував союзним республікам ратифікувати текст конституції. Відбулося конституційне оформлення СРСР, про створення якого було оголошено ЦВК СРСР у липні 1923 р. у „Зверненні до народів та урядів світу”.
Як і Російська імперія СРСР був також утворений насильницьким шляхом. Понад те, під фундамент нової держави було закладено міну уповільненої дії, оскільки в ході утворення СРСР національні інтереси були підпорядковані класовим, політичним. Це пояснювалося тим, що лідер більшовиків В.Ленін хотів об’єднати зусилля народів з тим, щоб реалізувати ідею соціальної справедливості, класової солідарності, світової революції.
На відміну від інших імперій новітньої доби історії, які занепадали протягом поступового перетворення їхніх колишніх метрополій на “нормальні” нації та національні держави, царська, а потім і радянська імперії розвалилися до виникнення сучасної російської нації і російської національної держави. Основним чинником розпаду імперії у 1917 р. і СРСР у 1991 р. виявився конфлікт між імперською державою і російською нацією, що народжувалася. В обох випадках “Росія” сприяла краху “імперії”. Це дає змогу зробити висновок, що обом імперіям не вдалося вирішити “російське питання” – мабуть, найважливіше з національних питань, що вимагали свого розв’язання в цих імперіях.
Іншим важливим чинником краху російської та радянської імперій, як ми вже зазначали, був їхній надекспансіонізм. Імперії встановили гегемонію над народами й територіями, що відмовлялися визнати за Росією та СРСР вищий ступінь цивілізованості, сучасніші форми економіки й управління, тобто якості, без яких імперія без примусу не може здійснювати владу. Для підтримання гегемонії за браком таких якостей доводилося невиправдано часто вдаватися до насильства. Внаслідок цього російське панування лягало важким тягарем на російський народ, що в свою чергу посилювало відчуження росіян від “своєї” держави. Це створювало додаткові перешкоди на шляху формування сучасної російської нації.
Якщо надекспансія була основним чинником розпаду Росії імперської, то крах СРСР прискорив інтернаціоналізм (у російському тлумаченні), що його практикував СРСР. Насіння неминучого колапсу Радянського Союзу було посіяне в часи його найбільшого військово-політичного тріумфу – в період Другої світової війни і після неї.
Проголошення суверенітету Росії 12 червня 1990 р., як відзначав “радянолог” Джордж Кеннан, не лише “поставило російську націю в один ряд з іншими периферійними утвореннями колишнього Радянського Союзу”, а й “створило смертельну загрозу самому існуванню СРСР”. Радянський Союз ставав “порожньою оболонкою, без народу, без території, з суто теоретичною ідентичністю”.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 239 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |