Читайте также:
|
|
Основною формою загальних індексів є агрегатна форма. Сьогодні це найпоширеніша форма індексів, яка використовується у практичній статистиці багатьох країн світу. Особливість цієї форми індексів полягає в безпосередньому порівнянні двох сумарних однойменних показників.
Отже, індекси агрегатної форми — це співвідношення абсолютних сумарних величин типу . У найпростішому випадку абсолютна сумарна величина визначається як сума добутків двох показників, один з яких індексується, а інший — є вагою або сумірником. Вагою, як правило, виступає кількісний правовий показник (f), а сумірником — якісний правовий показник (х), добуток яких дає об'ємний правовий показник, який залежить від зміни рівня х і рівня f.
Будуючи індекси агрегатної форми, обов'язково дотримуються такого правила:
а) якщо індексується якісний правовий показник (х), то вага або кількісний правовий показник (f)
фіксується на рівні поточного періоду;
б) якщо індексується кількісний правовий показник (f), то сумірник (якісний правовий показник) (х)
приймається однаковим на рівні базисного періоду.
Тоді загальний індекс якісного правового показника () агрегатної форми обчислюється за
формулою: і характеризує зміну цього показника в поточному періоді порівняно з базисним
при фіксованому рівні кількісного правового показника. Так індексуються всі правові показники, пов'язані з одним елементом сукупності: кількістю засуджених, яка припадає на один злочин, кількістю розглянутих справ, яка припадає на одного суддю, мірою покарання за один вид злочину, сумою стягненого штрафу за одне адміністративне правопорушення і т. ін.
Загальний індекс кількісного правового показника обчислюється за формулою: і
характеризує зміну цього показника в поточному періоді порівняно з базисним за фіксованого рівня якісного правового показника. Це індекси кількості зареєстрованих злочинів, кількості засуджених за вироками судів, що набрали законної чинності, чисельності судів, які розглядали справи, кількості кримінальних чи цивільних справ, кількості адміністративних правопорушень та ін.
Загальний індекс об'ємного правового показника: . Він характеризує зміну цього
показника за рахунок обох факторів — як кількісного, так і якісного правового показника.
Індекси, які характеризують зміну правових показників, пов'язаних між собою як співмножники, називаються співзалежними. Співмножники в таких випадках виступають як факторні показники, від рівня яких функціонально залежить результативний правовий показник. Наприклад, загальна кількість засуджених за скоєння злочинів залежить від кількості скоєних злочинів і кількості засуджених за один злочин, або кількість розглянутих справ у суді залежить від кількості суддів і кількості справ, яка припадає
на одного суддю, або загальний показник злочинності залежить від кількості скоєних злочинів і їх тяжкості, або загальна сума стягненого штрафу залежить від кількості адміністративних правопорушень і суми стягненого штрафу за одне адміністративне правопорушення.
У зв'язку з цим при індексному аналізі динаміки правових явищ виникає потреба визначення ролі окремих факторів у зміні результативного правового показника. Так, із суспільного погляду зовсім не байдуже, за рахунок чого збільшився показник злочинності в окремому регіоні — за рахунок зростання абсолютної кількості скоєних злочинів чи за рахунок підвищення їх тяжкості. Індексний метод дає змогу оцінювати вплив окремих факторів як у відносному, так і в абсолютному виразі. Оцінка впливу кожного з факторів означає обчислення індексів факторних правових показників відповідної системи співзалежних індексів.
Для оцінювання загальної зміни злочинності в динаміці професором А. А. Герцензоном пропонується поряд з індивідуальними індексами застосовувати загальні індекси. Якщо, наприклад, в окремому регіоні за відповідний період часу кількість злочинів одних видів скоротилась, а інших видів — зросла, то загальну зміну злочинності можна оцінити лише на основі загальних індексів, які дозволяють проаналізувати динаміку злочинності в цілому.
Кількість злочинів окремих видів не може враховувати їх тяжкість. Тому А. А. Герцензоном пропонується як сумірник тяжкості застосовувати міру покарання. Наприклад, проаналізуємо динаміку злочинності за групою злочинів проти індивідуальної власності за допомогою загальних індексів (табл.).
Отже, індекси найчастіше використовуються у науках кримінально-правового напрямку, перш за все у кримінології. Наприклад, індекс злочинності, зведений індекс суспільної небезпечності злочинів. Проте, індекси можуть застосовуватись і при аналізі статистики явищ та подій, що стосуються інших галузей права. Зокрема, дуже перспективним виглядає використання цих показників для аналізу статистики цивільно-правових відносин і розгляду цивільних спорів з урахуванням того, що показники багатьох цивільно-правових подій, які підлягають статистичному обліку, можуть мати грошове вираження, тобто виступати в я кості показників-ваг.. Можна припустити, що з часом сфера застосування індексного методу у правовій статистиці розширюватиметься.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 94 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |