Читайте также:
|
|
Лярингс - гортань
Лярингоскопія - огляд гортані
Папілома - доброякісна пухлина.
Дисфонія - захриплість голосу.
Афонія - відсутність голосу
Стеноз - звуження.
Трахеотомія - розсічення кілець трахеї.
Помилковий круп - підскладочний ларингіт.
Щирий круп - дифтерія гортані.
ТЕМА: ЕКОНОМІКА УКРАЇНИ ЯК ЄДНІСТЬ РЕГІОНАЛЬНИХ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ СИСТЕМ
План викладення і засвоєння матеріалу
Економічний район як соціально-економічна система.
Територіальна структура економічних районів. Типи територіальних структур.
Підвищення ролі територій в розвитку економіки України
Сучасна концепція розміщення продуктивних сил і розвитку економічних районів.
Схеми-прогнози і державні програми розвитку економічних районів і областей на тривалу перспективу
Економічний район як соціально-економічна система
Регіональна економічна система має досить складний механізм самовідтворення, в основі якого лежить сукупність регіональних переваг. Джерелами, які живлять цю систему, є як місцеві, так і залучені ззовні ресурси. Результати господарської діяльності, тобто готовий продукт цієї системи, може споживатися на місці його виробництва або вивозитись за межі регіональної економічної системи, формуючи сектори його збуту. Отже, господарство на певній території набуває форм складної регіональної економічної системи з сукупністю взаємозумовлених зв'язків і процесів. На характері цих процесів позначається дія різноманітних чинників економічного розвитку, яка утворює систему економічних, соціальних, організаційних, правових, інформаційних та інших впливів.
Оскільки значна роль в економічному розвитку відведена людському чиннику, виробнича діяльність, усі процеси суспільної життєдіяльності людини характеризуються взаємодією з навколишнім природним середовищем. Тому економічна діяльність у регіоні значною мірою залежить і від особливостей цього середовища. Залежно від просторових відмінностей умов і ресурсів формуються регіони зі специфічними особливостями господарських комплексів, які і складають регіональну (просторову)економіку.
Будь-який район має складну, багаторівневу економіку, що складається з підприємств і організацій загальнодержавного, регіонального і місцевого значення, а також регіональну систему різних форм власності.
Регіональну систему можна представити у вигляді 5 підсистем: екологічної, економічної, соціальної, технологічної, інформаційної. Процес збалансованого розвитку кожної підсистеми забезпечує ефективне функціонування регіональної системи в цілому.
Кожна з підсистем регіональної системи має свій механізм самоорганізації:
- Екологічна - природний відбір;
- Економічна – вільний ринок;
- Соціальна – свободу;
- Технологічна – інновацію (нововведення);
- Інформаційна – зворотний зв'язок.
Усі разом вони формують такий механізм самоорганізації як регіональну самоврядність. У рамках підсистем (виробництво, обслуговування, розселення) протікають взаємопов'язані процеси виробництва, накопичення, обміну та споживання (фази єдино відтворювального процесу) і соціально-демографічного розвитку. Дослідження їх має велике значення для керування комплексним розвитком територіальних систем.
Деградація однієї з підсистем, перш за все екологічної, веде до деградації системи в цілому. Тому разом з традиційними напрямами – такими як економічна і соціальна регіональна політика слід обов'язково розробляти екологічний, технологічний і інформаційний напрями.
Основна особливість відтворювального процесу може бути сформульована як необхідність задоволення двоєдиної функції регіональної економіки. Відповідно до цієї функції територіальна система має функціонувати як складова частина народного господарства країни. З іншого боку, вона повинна забезпечувати розвиток своїх внутрішніх елементів як цілісної взаємопов'язаної системи.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 156 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |