Читайте также:
|
|
На макрорівні великих економічних систем кризи виникають найчастіше через розриви між виробництвом і споживанням товарів. У докапіталістичних способах виробництва існувало недовироблення матеріальних благ. При капіталізмі вперше виникло надвиробництво.
Сутність економічних криз виявляється у перевиробництві товарів по відношенню до платоспроможного сукупного попиту, у порушенні процесів відтворення суспільного капіталу, масовому банкрутству фірм, зростанні безробіття та інших соціально - економічних потрясіннях.
Економічні кризи охоплюють усі галузі й види діяльності, тому вони багатогранні і мають специфіку залежно від сфери, тривалості й середовища функціонування. Кризи поділяються на певні види, що відображають різні сторони одного й того ж кризового процесу. Криза надвиробництва характеризується тим, що охоплює всі сфери господарства, їй властиві велика глибина і тривалість, у ній відображається вся сукупність суперечностей і диспропорцій; Надвиробництво виступає скоріше як соціальне явище, а не як кількісне співвідношення вироблених матеріальних благ.
Як відгук на постійне виникнення економічних криз з'являється їх обґрунтування — теорії циклів і криз. Серед них найвідомішими є теорія нововведень, психологічна теорія, теорія недоспоживання, теорія надмірного інвестування, теорія сонячних плям, погоди і врожаю та грошова теорія. Так,
1) теорія нововведень, яка пояснює цикл використанням у виробництві важливих інновацій;
2) психологічна теорія пояснює цикл як наслідок хвиль песимістичного та оптимістичного настрою, що охоплює населення;
3) теорія недоспоживання, яка вбачає причину циклу в надзвичайно великій долі доходу, що йде багатим і заощадливим людям, у порівнянні з тим, яка може бути інвестована у виробництво;
4) теорія надмірного інвестування, яка вбачає причину криз у надмірному інвестуванні;
5) теорія сонячних плям, погоди і врожаю;
6) грошова теорія, яка пояснює цикл експансією банківського кредиту.
Для розпізнавання кризових ситуацій, що виникають, велике значення має їхня типологія. Кризи бувають регулярні (циклічні), які повторюються з певною закономірністю, і нерегулярні. Перші дають початок новому циклу. Вони відрізняються тим, що охоплюють усі сфери економіки, досягаючи великої глибини і тривалості.
Серед інших розрізняють проміжні, часткові, галузеві і структурні кризи.
Проміжна криза перериває на певний час проходження будь-якого з етапів. Він менш глибокий і тривалий у порівняно з регулярною кризою, і носить локальний характер.
Визначальною рисою часткової (приватної) кризи є те, що вона охоплює не всю економіку, а окремі її сфери (наприклад, нафтова криза).
Галузева криза охоплює одну із галузей національного господарства (наприклад, перепрофілювання оборонного комплексу країни).
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 102 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |