Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Ознаки суб’єктивного фінансового права.

Читайте также:
  1. I. Понятие и виды источников (форм) права.
  2. II. Методология теории государства и права.
  3. III.Перспективи розвитку фінансового ринку України.
  4. Internet и система права.
  5. Jus Gentium как прообраз международного права.
  6. А 119. Значение толкования норм права...
  7. А) Общие принципы и подходы к изучению истории отечественного государства и права.
  8. А146. Предприятие с точки зрения гражданского права...
  9. Авторское право и смежные права.
  10. Авторское право и смежные права.

Складність поняття суб’єктивного права неминуче обумовлює важкість його визначення, що частково нами було показано в розглянутих теоріях. Аналіз радянської юридичної літератури дає приклади поступового збагачення визначення суб’єктивного права, в ході якого спостерігаються зсуви змістовних характеристик на різні елементи внутрішнього складу поняття: від домагання, до дій юридично зобов’язаної особи, і далі до можливості позитивної дії управомоченого. Але пануючим залишалося визначення суб’єктивного права С.М. Братусем як “виду і міри можливої поведінки”, що виражена в нормі права і охороняється державою. Вказана формула і тепер сприймається як класична, але, вочевидь, надмірно стислою, неповною, хоча б вже тому, що не дає відмінності від об’єктивного права, норми якого цю міру і вид поведінки транслюють в собі; крім того, не розкриває змістовного складу цієї “міри”, різноманітності форм її виразу, її цілей, характеристик, тобто внутрішніх, сутнісних сторін. На цих підставах це визначення неодноразово піддавалося критиці з боку ряду вчених. Вважаємо, слід визнати більш вдалими ті дефініції, що відображають його персоналістичний характер та багатогранний зміст. Цю точку зору відстоюють, наприклад, М.С. Строгович, Л.С. Явич та інші автори.

Характерним і спостережуваним ще з дореволюційної літератури недоліком визначень суб’єктивного права є побудова дефініцій виключно кількісним способом: суб’єктивне право є сукупність прав особи (x = x + x...); або через самого себе: суб’єктивне право є право примушувати (x = x + а).

Як відомо, значення “будівельного матеріалу” в зведенні поняття виконують його суттєві ознаки. Вважаємо, що синтетична природа досліджуваного поняття потребує виділення його ознак на двох рівнях: філософському і правовому. Слід зробити ще одну важливу обмовку. Зважаючи на різноманітну сутність суб’єктивного юридичного права, існування в різних станах (модусах), встановлення його ознак у правовому вимірі повинно обмежуватися певним смисловим значенням.

Треба також зауважити, що, на нашу думку, склад ознак поняття суб’єктивного права – подібно до ознак права в об’єктивному змісті – не можна утримати в односторонній абстрактності, оскільки двостороння – суб’єктивно-об’єктивна – сутність права як явища інтелектуальної рефлексії, що вивільняється назовні, цілком діалектична в своїх смислових рухах і взаємопереходах. Тому, вважаємо, ознаки суб’єктивної сторони права з необхідністю повинні відображувати і деякі її об’єктивні властивості.

 

Ознаки суб’єктивного фінансового права.

Вище наголошувалося, що родовою ознакою поняття суб’єктивного права в найбільш вузькому значенні можна розглядати юридично безперешкодну можливість актів (дії), поведінки або станів носія права, що відповідає правовим уявленням про належне. Ця точка зору поділяється багатьма авторами. Цю ознаку, на наш погляд, можна також виразити як потенційованість суб’єктивного права, яка виявляється через стан юридичних можливостей, потенційно наявних у правах, і здатних розгортатися як дійсність, що розвивається.

Ця ознака наближає розуміння суб’єктивного права до тенденції.В то й же час, у фінансовому праві така можливість дії проявляється специфічно, в силу того правового становища суб’єктів фінансових правовідносин. Так, М.В. Карасьова вважає, що «...держава наділяє уповноважених ним суб'єктів тими можливостями, які їм необхідні для ефективного виконання своїх завдань та функцій, що і складає їх обов'язок перед державою». Іншими словами, сторони фінансових правовідносин є, по суті, носіями обов'язків перед державою, при цьому деякі обов'язки можуть виглядати як суб'єктивне право, оскільки державі зручно так вчинити.

Обмеження можливості дії у фінансовому праві можна проілюструвати на науступному прикладі. Одним із основних принципів права є принцип участі громадськості у прийнятті управлінських рішень. Проте даний принцип у фінансово-правовій площині не діє. Так, у силу ст. 69 Конституції України не допускається проведення референдуму, зокрема, з питань бюджету та податків. Отже, народ, до якого належить і громадськість (незважаючи на те, що він відповідно до ст. 5 Конституції України є носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в державі), нездатний реально реалізовувати публічний інтерес у вказаних правовідносинах, тому його реалізація покладається на органи публічної влади.

Ознака суб’єктивного права полягає, з одного боку, в його видовій визначеності. Визначеність прав є неодмінним постулатом правової особи, що складає свого роду найперше право людини в її стосунках із суспільством і державою. В той же час, у багатьох випадках суб’єктивне право характеризується невизначеністю конкретного змісту права особи, який, за словами Д.І. Мейєра, може бути надзвичайно різноманітним; “ всяка дія, яка тільки може бути здійснена людиною, позитивна або негативна, може скласти зміст права”. Тому зміст права визначається через вказівку його сутності і меж, масштабу, обсягу, тобто міри свободи особи. Тому на думку деяких науковців звідси витікає ознака обмеженості суб’єктивного права, оскільки воно завжди припускає відому міру поведінки, навіть якщо має природний характер. В цьому випадку межі суб’єктивного права визначені правами інших осіб.

Представники фінансового права (н-д, М.П.Кучерявенко) наголошують, суб’єктивному праву властива ознака владності, тобто можливості вимагати певної поведінки від інших осіб, що відрізняє суб’єктивне право від законних інтересів як простих юридичних дозволів або, так званих рефлексів права. Г.Ф. Шершеневич писав: “Суб’єктивне право є, перш за все, влада суб’єкта права... є можливість нав’язувати свою волю іншому або іншим, примушувати інших погоджувати свою поведінку з волею того, що владарює”.

Характерною ознакою суб’єктивного права є його диспозитивність, яка виражається в свободі самовизначення особи в межах границь, що встановлені началом фінансового права, природніми принципами фінансового права, юридичними конструкціями фінансового права чи об’єктивною нормою, тобто можливість діяти в відомих межах за власним розсудом. Дана ознака виявляє надзвичайну близькість, але не тотожність, понять суб’єктивного права та розсуду в праві.

Продовженням диспозитивності є ознака розпоряджуваності, що полягає в здатності визначати долю суб’єктивного права. Ця ознака включає можливість передати право іншій особі, відмовитись від права і, вважаємо, можливість відректися від права. Сьогодні ні в доктрині, ні в законодавстві не проводять різницю між відмовою і відреченням від права, яка була відома дореволюційному правознавству. Сучасна наука обходиться поняттями фактичної і юридичної відмови від права. Вважаємо, що більш точнішими є уявлення, в яких поняття відмови і відречення від здійснення права відокремлюються характером поведінки і метою. У цій позиції відмова від права виражається в пасивній поведінці особи, внаслідок якої право може втрачатися за давністю. Відмова від права складає настільки необхідну ознаку права в суб’єктивному смислі, що охоплює навіть такі невідчужувані права, відречення від яких через аморальність є неможливим. Наприклад, особа має право ніколи не скористатися правом на шлюб. Відречення від праваце граничний фазис у динаміці розпоряджуваності правом. На відміну від відмови, відречення від права зовні виражене в активній поведінці особи, утворює самостійну юридичну дію, здійснюється актом волі, єдиною метою якого є небажання бути суб’єктом даного права, внаслідок чого відбувається свідоме відчуження свого права. Відречення від права, як указано, не може охоплювати природні права, але відречення від майнових прав завжди можливе. Таким чином, суб’єктивному праву в принципі властива здатність до відмови і відречення. Рідкісне виключення можна знайти у римському праві, якому у двох випадках був відомий інститут примусового спадкоємства (sui et neccesarii heredes): не могли відмовитися або відректися від спадку безпосередньо підвладні спадкодавця, а також раби, яких спадкодавець відпускав на волю заповітом і встановлював своїми спадкоємцями.

У суб’єктивному фінансовому праві межі реалізуються у тому, що у разі застосування фінансово-правових норм певні права поєднуються з імперативністю приписів, коли встановлюються суворі межі здійснення таких прав. Наприклад, бюджетна установа має право використовувати надані з бюджету кошти, але чітко відповідно до бюджетного призначення та кошторису; кредитна установа має право надавати кредити, проте за умови, закріпленої в законодавстві. Тобто уповноважений орган повинен приймати найбільш доцільне рішення відповідно до законодавства і конкретних умов, проте в межах чітко визначених і закріплених такою нормою.

Що стосується фінансового права, то право відмовитися чи відректися від права тут обмежується, оскільки право часто поєднується з обов’язком. А якщо говорити про органи державної влади, то вони не можуть відмовитись від своїх прав, оскільки вони входять до їх компетенції, яка визначена законом.

Як приклад відмови від права можна назвати положення Податкового кодексу України, а саме п. 98.2.1., який встановлює, що для відмови від спрощеної системи оподаткування суб'єкт господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає до органу державної податкової служби заяву.

Платники єдиного податку можуть самостійно відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом (за умови відсутності непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу з єдиного податку та/або інших податків і зборів, які платники єдиного податку сплачують відповідно до цієї глави), з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів.

Проте, як ми бачимо, відмова від спрощеної системи оподаткування не є повною. Така відмова не припиняє статус фізичної особи-підприємця як платника податків, вона зобов’язує його сплачувати в подальшому податки а загальним порядком.

Суб’єктивне право порівняно з правом в об’єктивному сенсі завжди відрізняється ознакою більшої конкретності.

Юридична наука засвоїла таку його властивість, як можливість користування соціальним благом. Ця точка зору завдяки М.С. Строговичу та І.Є. Фарберу, одержала широке визнання і в радянській літературі. “ Суб’єктивне право, – справедливо відзначає М.С. Строгович, – є завжди право на щось, на якийсь об’єкт, що представляє певну цінність в матеріальному, моральному, політичному або іншому відношенні”. Звідси витікає ознака націленості суб’єктивного права на соціальні блага, оскільки воно знаходить розумну підставу і знаходить справжній сенс у своїй меті – задоволенні тих або інших матеріальних чи духовних благ через своє здійснення. Але ми вважаємо, що феномен суб’єктивного права опосередковує більш повне відношення особи до вказаних благ, яке виявляється не тільки через користування, але й володіння та розпорядження ними.

Визнаність об’єктивним правом. Ця ознака приховує в собі складну проблему праворозуміння. В.М. Протасов, наприклад, наполягає на юридичній природі суб’єктивного права, вважаючи, що кожен вид соціальних норм породжує і відповідний вид суб’єктивних прав. Як зазначає Запольський С.В., якщо фінансове право не сприймає суб'єктивне право як обов'язковий елемент правового регулювання, значить, перед нами не право, а система технічних правил одностороннього здійснення якоїсь державної діяльності, що піддається тільки компетенційній регламентації, подібно забезпеченню безпеки країни від зовнішніх ворогів або, скажімо, геодезії та картографії території.

 

Суб’єктивному праву притаманний надавально-зобов’язуючий характер, що виражається в наданні особі юридичних можливостей і в примушенні до належної поведінки. Забезпеченість корелятивними обов’язками складає найважливішу ознаку суб’єктивного права з погляду можливості його здійснення. Поняття юридичного обов’язку настільки істотно для засвоєння суб’єктивного права, що в догматичному ученні обидва поняття розглядаються як цілком корелятивні. Проте окремих авторів цей зв’язок приводив до визнання обов’язку не просто необхідним супутником правової спроможності, але й обґрунтуванням і навіть причиною існування останньої, коли суб’єктивне право існує лише постільки, оскільки існує кореспондуючий йому суб’єктивний обов’язок. Продовження такі погляди знаходили у поясненні поняття суб’єктивного права як простого віддзеркалення обов’язку, де право є лише рефлекс останнього. За словами Г. Кельзена: “Рефлексне право одного полягає тільки в обов’язкові іншого”.

Такий підхід корисний для демонстрації обставин питання про права, проте не може бути визнаний достатнім. Слід зазначити, що поняття суб’єктивного права багатоаспектно, тому не завжди укладається в схему рефлексу обов’язку навіть у догматично-позитивному викладі, та особливо – з погляду природного праворозуміння. Більш того, виявляється, що і в цій класичній ознаці суб’єктивного права можна побачити виключення. Прикладом можуть слугувати, так званні, секундарні (тобто вторинні, другорядні) права, коли правомочності одного суб’єкта не протистоїть обов’язок іншого. Зокрема, вони спостерігаються в односторонніх правочинах, а також в дискреційних повноваженнях: так, керівник державного органу може продовжити термін перебування на державній службі (ст. 23 Закону України “Про державну службу” від 16.12.93 в ред.. 2012 року та новою редакцією цього закону, яка набире чинності с 1.01.14 – ст..37) суб'єктом призначення може бути прийнято рішення про продовження проходження державної служби державним службовцем, який займає посади підгруп I-1, I-2, I-3, I-4, після досягнення ним шістдесятип'ятирічного віку за його згодою у зв'язку з потребами служби, якщо інше не передбачено законом.. Це повноваження, як бачимо, не забезпечується якимсь обов’язком державного службовця. У односторонніх правочинах праву однієї особи протистоїть не обов’язок, а зв’язаність іншої особи. Щоправда, у науці такі повноваження не всіма визнаються як права у суб’єктивному смислі, тому деякі науковці зазначають, що тут мають місце так званні не основні суб’єктивні права. Але як би ми не ставились до вкрай спірних питань, які тут приховуються, вважаємо, що права й обов’язки вже на рівні ідеї утворюють діалектичну єдність.

Далі можна виокремити ознаку непорушуваності суб’єктивного права, тобто сприяючої поведінки або терпіння з боку інших осіб.

Звичайно викликає одностайність і те, що суб’єктивне право знаходиться під захистом офіційних юрисдикцій, тобто захищуваність, охорона. Захист державою вважався більшістю радянських вчених провідною ознакою суб’єктивного права. Так, О.А. Пушкін висловлювався, що фактичні можливості діяти з моменту включення їх у систему відносин, які охороняються державою, перетворюються у суб’єктивні права та обов’язки. Але в широкому сенсі забезпечувальну функцію відносно суб’єктивного права вбачають з боку об’єктивного права, а також – на відміну від законних інтересів – з боку кореспондуючих обов’язків. Цю ознаку виділяють, як дореволюційні, так і сучасні автори. Зокрема, В. Патюлін указує на забезпечення суб’єктивного права загальними (економічними, політичними, ідеологічними, організаційними) і спеціальними (юридичними – об’єктивним правом, юридичними засобами охорони і захисту) гарантіями. Необхідно відзначити, що, починаючи з широко визнаного визначення суб’єктивного права Р. Ієрінга, ознака захисту вважається докорінною, принциповою для досліджуваного поняття. На нашу думку у фінансовому праві необхідно перейти ти досвід нормативного закріплення суб’єктивного фінансового права за прикладом ЦКУ. Так, цивільне законодавство будується на вельми широкому підході щодо захисту суб’єктивних прав, допускаючи захист всякого “інтересу, який не суперечить загальним основам цивільного законодавства” (ст. 15 Цивільного кодексу України). Види, форми захисту суб’єктивних прав можуть бути різноманітні, захист може виникати не тільки в особі управомоченого суб’єкта, але і в особі інших суб’єктів, що діють також і в суспільних інтересах, проте, вважаємо, забезпечення захистом є неодмінним супутником суб’єктивного юридичного права. Звідси органічно витікає можливість примусового здійснення суб’єктивного права.

З провідної ідеї про те, що суб’єктивні права визначають свого роду міру поведінки, слідує і ознака регулятивності, яка особливо виразно виявляється на прикладі прав людини, що підносяться в сучасних умовах до рівня об’єктивного права через те, що судова практика сприймає конституційні права та свободи людини та громадянина як безпосередньо діючі.

Слід зазначити рухливість, мінливість структури суб’єктивного права, а також розкладність його за колом осіб. “Одне і теж суб’єктивне право може однаково належати декільком, багатьом або всім членам співтовариства; його може бути розчленовано на декілька рівних або нерівних частин, може, нарешті, бути розщеплено за видами свого прояву (наприклад, належати всім, відають ним деякі, а користується багато…)… Так само і обов’язок може лежати на певній особі, групі осіб або на всіх членах суспільства”.

Справедливо відзначають також і таку рису суб’єктивного права, як обумовленість матеріальними й духовними умовами життя суспільства, з якої витікає наступна ознака – узгодженість з об’єктивними соціальними чинниками, які виявляються передусім у вигляді загальних потреб або інтересів. Завдяки генетичної юриспруденції інтересів, найбільш яскравим представником якої був Р. Ієрінг, такі силові позиції стали сприйматись як правоутворюючі. Об’єктивні інтереси (потреби), які право повинне брати до уваги, присутні не тільки в природі людини, але також і в природі соціуму. Об’єктивне право, яке формується під враженням цих чинників, є не тільки їх результат, але і спосіб розв’язання конфліктуючих інтересів. Суб’єктивне право стає правовою формою виразу інтересів та потреб. Узгодженістю суб’єктивного права з об’єктивними чинниками соціального співіснування долається природна суперечність між індивідуальними і соціальними світами. Ця узгодженість є проявом необхідності прав, деколи результатом знайденого компромісу, і також важливою передумовою суспільного визнання (легітимації) суб’єктивного права. Через узгодженість з об’єктивними соціальними інтересами суб’єктивне право виявляє своє ціннісне значення.

Проте, у фінансовому праві наголошують, що як би не розглядалося і не визначалося суб'єктивне фінансове право, безсумнівним і безперечним залишається одне - воно завжди означає для особи певну правову можливість, дозволеності, уповноваженою, особою дозвіл або повноваження, гарантовані державою. Ця ознака є головним, родовим, загальним для всіх типів суб'єктивного права; різниця лише в обсязі, характері і ступені гарантованості цих можливостей. Саме можливість в різних її формах і проявах лежить в основі всякого суб'єктивного права і виступає його вихідним, ключовим початком. При цьому слід зробити акцент на тому, що дана можливість повинна бути практично реалізовується, тобто повинна трансформуватися у фактичну, реальну поведінку. Мова в даному випадку йде про реалізацію можливості, про співвідношення і взаємозв'язок можливого і реального, абстрактної і здійснюваної можливості, про втілення в життя тієї поведінки, яка дозволена, припустима, гарантована законом.

На філософському рівні слід виділити дві ознаки, які надаються праву поняттям “суб’єктивне”: 1) приналежність суб’єкту, в яку трансформується тут ознака суб’єктивного – “ внутрішнє ” і 2) залежність від суб’єкта. На відміну від універсально-загального об’єктивного права, право в суб’єктивному сенсі мислиться в ознаці персоналістичності, особистісності. Правда, деякими вченими, наприклад, Б. Віндшейдом, Г. Дернбургом, висловлювалася ідея про існування безсуб’єктних прав і обов’язків. Перший пропонував замінити суб’єкта цільовим майном, другий припускав ідею безсуб’єктних прав, наприклад, при заповітному відпису (легаті) в очікуванні зачаття дитини. В цілому ідея безсуб’єктних прав не одержала підтримки і не прижилася. Проте, приналежність права особі, строго кажучи, не можна назвати “нерозривною”. Найбільш виразним прикладом є спадкові права та обов’язки, що не прийняті жодним із спадкоємців. Виключення, коли права привласнюються і здійснюються третіми особами, виявляються навіть стосовно особистих прав, які самою назвою зобов’язані винятковому зв’язку з управомоченою особою. До них відносяться, так званні, “посттанативні”, за визначенням Р. Стефанчука, права, які виникають або існують після смерті фізичної особи, наприклад, авторські та інші права (ч.2 ст. 277; ч. 2 ст. 296; ч. 1 ст. 298; абз. 1. ч. 1 ст. 308; ч. 2 ст. 439 Цивільного кодексу України). В зв’язку з цим, на думку російського цивіліста В.А. Білова, який в цілому не поділяє ідею безсуб’єктних прав, в деяких випадках особисті права, можливо, слід приурочувати не до суб’єкта (до когось), а до чогось, наприклад, до об’єкта або юридичного факту, що породив суб’єктивне право. Цим може бути пояснений феномен «переживання» особистими правами свого носія. Але, на наш погляд, в цілому ідея приналежності права суб’єкту як якісна ознака суб’єктивного права не капітулює перед деякими поодинокими виключеннями.

Поняття суб’єктивного права при поверхневому аналізі, здається, виражає лише якусь зовнішню приналежність або, як висловлювалися раніше російською, “простую приуроченность” права суб’єкту. Тоді як при глибшому осмисленні, вважаємо, проступають грані суб’єктивного права, що характеризують його як явище, що належить внутрішньому світу суб’єкта, іманентна властивість якого особливо виразно усвідомлюється на рівні природжених прав людини. Адже право у всіх своїх проявах все ж таки залишається феноменом духовно-розсудливої сфери, що спирається з внутрішньої сторони чи то на раціональне правове переконання, чи то на, так зване, правове відчуття.

Поняття “суб’єктивне” привносить і свою другу суттєву ознаку – залежність від суб’єкта, яка виявляється в свідомо-вольовій активності особи, що характеризує суб’єктивне право як сферу втілення в дійсність загальновизнаного юридичного егоїзму і самодіяльності особи. Залежність суб’єктивного права від суб’єкта яскраво виявляється у вказаній на юридичному рівні ознаці розпоряджуваності, а також у користуванні правом. Отже, ознака залежності від суб’єкта повинна розумітися ширше, як залежність від свідомості, волі і правових переживань прерогативного суб’єкта.

Проте тут у вченні про права прихований найважливіший для нашого дослідження момент. Річ у тім, що в правовій дійсності, спостерігаються відносини, коли суб’єкт може не знати про придбання і приналежність йому правомочності або обов’язку. Але від цього вони не зникають. Про те, що реальність суб’єктивних прав та обов’язків у правовідносинах не пов’язана з реальністю психічних переживань, писав М.М. Агарков: “ Юридичне відношення не припиняється від того, що учасники його сплять, про нього не думають і навіть не знають про нього. Боржник не перестає бути боржником від того, що він забув про свій борг або не знав про нього, наприклад, виявившись боржником як спадкоємець”. Те ж можна стверджувати відносно природних прав. Тоді можна сказати, що, існуючи насправді, юридичні можливості онтологічно суб’єктивні постільки, оскільки загальна правосвідомість наділяє ними суб’єкта. Тоді як гносеологічно для особи ці можливості і, отже, самі права не існують до тих пір, поки вона сама не усвідомлює їх. Поки юридичні можливості існують поза свідомістю суб’єкта вони також відсутні для нього і праксиологічно, оскільки не можуть бути їм використані. Правда, тут виникає не просте питання про межу, що відрізняє потенційно можливе від неможливого. Але ми вважаємо, що усічений склад суб’єктивних моментів, які зводяться лише до приналежності, призводить до того, що в цих випадках суб’єктивного права в повному розумінні немає, оскільки право як усвідомлювана можливість суб’єктивно для управомоченого відсутня, що з позиції самого суб’єкта рівнозначно неможливості. Таким чином, поняття суб’єктивного права часом тримається лише на об’єктивному відносно розсудку та волі особи моменті приналежності – ось в чому парадокс – яку сама особа не усвідомлює. Крім того, в окремих випадках особа може усвідомлювати приналежність їй прав, але через деякі причини не може ними скористатися. Тоді ті дії (вчинки), що безпосередньо складають зміст суб’єктивного права в інтересах особи, якої це право належить, можуть здійснювати інші суб’єкти в виключному порядку. Наприклад, відносно недієздатних, або при реалізації права на звернення. Спираючись на досвід правового життя, можна зробити висновки про те, що, по-перше, ознака залежності від суб’єкта, не дивлячись на її в цілому безперечну правомірність, має відомі межі і, по- друге, якщо підходити до питання принципово, вказана ознака все ж таки не може розглядатися в понятті суб’єктивного права як суттєва, вирішальна у всіх моментах через наявні винятки. Таким чином, філософське поняття “суб’єктивне” (як, до речі, і “об’єктивне”) у застосуванні до поняття “право” не розкриває потенціалу своєї пізнавально-відбивної спроможності: не відображує глибинних пластів внутрішньої сторони правового феномену, та у деяких випадках тримається лише на об’єктивному відносно свідомості та волі особи моменті приналежності, яку сама особа не усвідомлює. Розглянуті винятки на філософському рівні конституюючих ознаків, на наш погляд, оголюють обмеженість та конвенціональність догматичного поняття суб’єктивного права. Проте, вважаємо, що нестійкість цих ознаків не є достатнім аргументом на користь ідеї ревізії самого поняття суб’єктивного права, підтримуваної, зокрема, А. Ющиком, наприклад, шляхом визначення його як “суб’єктного”. Вище ми вказували, що в цьому випадку втрачається філософське наповнення поняття “суб’єктивне”. Слід визнати, що правова свідомість досить поверхнево використовує запозичений філософський концепт, покликаний відігравати в теорії права фундаментально важливу роль. Разом з тим, не треба впадати в іншу крайність і нівелювати значення суб’єктивного. Тому не можна погодитися з висновком М.Г. Александрова про те, що “термін “суб’єктивне”, вживаний як епітет до терміна “право”, має не філософський, а чисто умовний смисл”.

Одним із важливих питань у розумінні правової природи суб’єктивного

фінансового права є питання його принципів.

До принципів суб'єктивного фінансового права слід віднести такі:

1.Принцип демократизму - полягає у тому, що останнє суб’єктивне фінансове право є мірою досягнутого у суспільстві прогресу, згідно з якою визначається і забезпечується свобода суб'єкта. Окрім того, воно і само є правовим інструментом розвитку де­мократії у суспільстві на основі принципів гуманізму і свободи.

Так, відповідно до статті 14 Декларацій прав людини і громадянина 1789 року публічні доходи і витрати повинні визначатися або всім народом, або вибраними його представниками: «Всі громадяни мають право безпосередньо або через своїх представників встановлювати необхідність податкового обкладання, вільно погоджуватися на це, визначати призначення податків, кількість і суму, їх використання, принципи обкладання і терміни».

Практичне значення цього принципу виражається у таких положеннях: 1) контроль народу над владою означає перевірку економічної доцільності, своєчасності та раціональності витрачання коштів; 2) максимального врахування більшістю інтересів меншості при реалізації економічної стратегії і тактичних рішень (наприклад, першочергове інвестування в об’єкти соціальної інфраструктури – освітні і медичні заклади); 3) принцип поділу влади, система стримань і противаг – Верховна Рада України (в особі Рахункової палати, комітетів, комісій та окремих депутатів, їх груп, фракцій і блоків), Президент України та його адміністрація, Кабінет Міністрів України та правоохоронні органи (наприклад, Державна фінансова інспекція України та її територіальні підрозділи) взаємодоповнюючи і врівноважуючи владу один одного, покликані забезпечити ефективне планування, накопичення і витрачання коштів, а також контроль і нагляд за цими процесами.

2.Принцип забезпеченості суб'єктивного фінансового права, сутність якого полягає в тому, що держава зобов'язана матеріально, організацій­но, юридично (через об'єктивне право і спеціально-юридичний механізм тощо) забезпечувати реалізацію певних суб'єктивних прав. А це, у свою чергу, надає суб'єктам можливість вимагати від дер­жави відповідного забезпечення реалізації повноважень, що ви­пливають з того чи іншого суб'єктивного права.

3.Принцип активності - зумовлений тим, що саме воно забезпечує громадянам та іншим його носіям мож­ливість активної участі у сфері публічних фінансів і тим са­мим активізує цю сфери. Суб'єктивне фінансове право є основою системи юридичних та інших засобів забезпечення участі юридичних та фізичних осіб у фінансово-правових відносинах.

4.В той же час активність суб’єктів у фінансовому право обмежується в ислу специфіки даної галузі. Так, Конституція щодо законопроектів з питань податків та бюджету забороняє проведення референдумів. Це не можна розглядати як обмеження свободи, рівності чи справедливості у відносинах щодо публічних фінансів. Це пояснюється тим, що кожний окремий громадянин, яким би компетентним він не був, не може детально з'ясувати для себе усі тонкощі механізму публічних фінансів на загальнодержавному рівні, а тому відповідне рішення може бути не прийняте, що викличе неспроможність держави реалізовувати свої завдання через відсутність відповідної матеріальної бази. Цей же принцип застосовується і на рівні територіальних утворень.

5. Принцип справедливості — дає можливість уявити, якою мірою у суб'єктивному праві дістають вияв загальнолюдські цінності та етичні кеатегорії. Він передбачає також, що немає прав без обов'язків і обов'язків без прав.

Адам Сміт вважав, що принципу справедливості відповідає пропорційне оподаткування, коли особи з різними доходами вносять до бюджету однакову частку своїх доходів. Пропорційність відповідала існуючим за часів Адама Сміта соціально-економічним умовам.

В даний час принцип справедливості значно трансформувався під впливом змінених економічних, політичних і соціальних обставин. Він придбав два аспекти: «справедливість по горизонталі» і «справедливість по вертикалі».

Виходячи з більш широкого принципу рівності однакові факти повинні отримувати єдину оцінку. Тому особи, які перебувають у рівному становищі і отримали однаковий оподатковуваний дохід, повинні сплачувати податок за єдиною ставкою. У цьому суть «справедливості по горизонталі».
Ті ж, хто має в своєму розпорядженні різними матеріальними можливостями, повинні відчужувати у вигляді податків різні частки своїх доходів. Тому до більш високих доходів повинні застосовуватися підвищені ставки податку. Це направлено на перерозподіл доходів. Так розуміється «справедливість по вертикалі».

6. Принцип загального заохочення суспільно корисної поведін­ки — означає, що суб'єктивне фінансове право як вид і міра можливої, дозво­леної поведінки суб'єкта у суспільстві є найкращим стимулятором правомірної поведінки, яка приносить користь і суспільству в ціло­му, і окремому суб'єктові.

7. Принцип законності щодо суб'єктивного фінансового права має визначатися як такий, що слугує у суспільстві інструментом по­єднання порядку і організованості, дотримання законів і підзаконних актів із забезпеченням певної активності і самостійності суб'єктів права.

Одним із найважливіших конституційних положень у фінансово-правовій сфері, яке є надзвичайним історичним здобутком суспільства у протистоянні з державою, є п.1 ч.2. ст. 92, який закріплює, що виключно законами України встановлюються Державний бюджет України і бюджетна система; система оподаткування, податки і збори; засади створення і функціонування фінансового, грошового, кредитного та інвестиційного ринків; статус національної валюти, а також статус іноземних валют на території України; порядок утворення і погашення державного внутрішнього і зовнішнього боргу; порядок випуску та обігу державних цінних паперів, їх види і типи.

Зі змісту даної статті випливає, по-перше, що повноваження з приводу зазначених правовідносин відносяться виключно до компетенції представницького органу державної влади - Верховної Ради України, а, по-друге, що усі основні рішення у фінансовій сфері приймаються виключно у встановленій формі закону, що спрямовано на обмеження законодавчого свавілля та нестабільності у зазначеній сфері суспільних відносин. Тут найбільш яскраво проявляється принцип законності і як принцип фінансового права, і як режим правового регулювання фінансових відносин, що конкретизується у положеннях ст. 74, п.4 ч.1 ст. 85, ч.4 ст. 95, ст.96, ст.97, ст.98, п.3, п.8 ст.116. Дані норми містять положення про такий обов'язковий елемент реалізації принципу законності як контроль. У нашому випадку він проявляється у формі парламентського та урядового як найвищих форм контролю за найважливішими державними відносинами.

8. Принцип безпосередності суб'єктивного фінансового права — зумовле­ний тим, що останнє виступає найкращим показником пануючих у суспільстві поглядів на демократію, гуманізм, права людини, на усі сфери життя суспільства.

9. Принцип реальності—забезпечує становище, за яким суб'єк­тивне фінансове право стає інструментом викриття перекручень, забезпечен­ня досягнень суспільства у сфері публічних фінансів; виступає дійовим показником досягнень або ж відставання суспільства у цій сфері.

10. Принцип гуманізму — фінансове право виступає регулятором поведінки суб'єктів права шляхом фіксації певних еталонів поведінки, які відповідають інте­ресам суспільства, держави і окремих громадян.

11. Принцип свободи — вбачається у визначенні через суб'єктив­не фінансове право системи взаємних юридичних прав і обов'язків суб'єктів права і в такий спосіб — забезпеченні відповідної міри свободи: суб'єкт реалізує свою свободу тією мірою, якою він не ущемляє свободи інших суб'єктів.

Однією із сторін принципу свободи у фінансовому праві є наявність елементів договірного регулювання фінансових правовідносин. Договірне регулювання реалізується завдяки введенню в податково-правове регулювання таких механізмів як відстрочення та розстрочення податкових зобов’язань.

12. Принцип регулятивності у суб'єктивному праві — є засо­бом упорядкування суспільних відносин і дозволяє суб'єктам пра­ва планувати свою поведінку і прогнозувати поведінку інших суб'єктів. Адже саме суб'єктивне право визначає систему конкрет­них повноважень суб'єктів у найважливіших сферах суспільних відносин, є юридичним інструментом набуття громадянином тих чи інших соціальних благ.

З вищевикладеного випливає, що принципи права—це, у тому числі, його основні джерела, які складають головний зміст не тільки об'єктивного, а й суб'єктивного права, а враховуючи їх діалектич­ну взаємозалежність, — і юридичного обов'язку. Декларативного проголошення цих принципів у юридичних нормах недостатньо. Важливо, щоб їх додержували в реальних відносинах, у комплек­сах наявних прав їх суб'єктів. Адже зовсім не виключено, що прин­ципи права розпочинають своє існування не в юридичних нормах, а в комплексах юридично визнаних суб'єктивних прав (юридич­них обов'язків). Прямо пропорційно об'єктивно необхідному за­кріпленню прав суб'єктів у юридичних нормах головний зміст за­значених комплексів суб'єктивних прав об'єктивується у законо­давстві і набуває усіх якостей принципів права.

За умови, що держава активно займається процесом правотворчості і головним джерелом права вважається нормативно-право­вий акт, об'єктивне право як система принципів і норм ніби пере­дує суб'єктивному. Спочатку встановлюються загальні правові нор­ми і принципи, а відповідно до них, на їх основі виникають право­відносини, тобто вимоги правових норм і принципів індивідуалі­зуються і конкретизуються стосовно конкретної ситуації у вигляді суб'єктивних прав і обов'язків. Але навіть у цьому випадку тільки здається, що правовідносини цілком залежать від законодавця. Насамперед, вони обумовлюються соціальним життям, його рівнем, інтересами і потребами суб'єктів тощо.

Загальні норми і принципи об'єктивного права не діють, якщо вони не втілюються в наявні суб'єктивні права і юридичні обов'яз­ки. Відповідно, поза суб'єктивним правом неможлива реалізація загальних норм і принципів об'єктивного права. Це робить проб­лему суб'єктивного права особливо значущою.

На підставі вищевикладеного, можна зробити висновок, що в науці питання ознак та принципів суб’єктивного фінансового права є не досить розробленим і без сумніву потребує подальшого вдосконалення. Наукові доробки таких вчених як Черних Є. М., Гаврилов В.Н., Скиндерев Р.В. Васев И.Н та ін. значною мірою удосконалили розуміння категорії ознаки суб’єктивного права, проте як зазначає Васев И.Н.: «Ознаки суб'єктивного права, що виділяються сучасним правознавством слідом за радянської юридичної наукою, не розкривають справжньої сутності суб'єктивного права, а вказують лише на інструментальну роль останнього по відношенню до норми об'єктивного права, що, в свою чергу, є наслідком пануючого нормативистского підходу». Тому існує потреба у подальшому розробленні даних питань на доктринальному рівні.

 




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 103 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.026 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав