Читайте также:
|
|
Фінансовий менеджмент потребує постійного здійснення розрахунків, пов’язаних з надходженням грошових коштів в різні періоди часу. Ключову роль в цих розрахунках відіграє оцінка вартості грошей у часі. У відповідності з концепцією вартості грошей у часі однакова сума грошей в різні періоди часу має неоднакову вартість: ця вартість в теперішній час завжди є вищою, ніж в будь-якому майбутньому періоді.
Значущість фактора часу в комерційних і фінансових операціях обумовлена:
- продуктивністю використання в часі коштів як фінансового активу, що приносить дохід;
- наявністю й рівнем інфляційних процесів, які ведуть до знецінення грошей у часі;
- невизначеністю майбутнього й пов'язаним із цим ризиком неотримання доходу.
Нерівномірність грошей у часі викликає:
- необхідність обліку фактора часу при проведенні фінансових операцій і оцінці фінансових результатів виробничо-господарської й підприємницької діяльності;
- некоректність з погляду довгострокових фінансових операцій сумування грошових величин, що відносяться до різних періодів часу.
Оскільки предметом фінансового управління є управлінські рішення по інвестуванню та фінансуванню, то в більшості випадків виникає необхідність в порівнянні грошових сум на початку періоду їх інвестування з вартістю грошей при їх поверненні у вигляді майбутніх надходжень грошових коштів. Саме в зв’язку з цим необхідно зупинитись на деяких основних поняттях, на яких грунтується власне концепція вартості грошей у часі:
1. Майбутня вартість грошових коштів (FV) – представляє собою суму інвестованих на сучасний момент грошових коштів, в яку вони перетворюються через певний проміжок часу з урахуванням процентної ставки (проценту). Якщо говорити про зміст поняття процентної ставки (проценту), то можна сказати, що вона є показником, який характеризує темп приросту вкладених грошових сум і формульно може визначатися в узагальненому вигляді так:
(3.1)
Основою формування процентної ставки є безризикова норма дохідності. Крім того, до її складу можуть включатися премія за ризик вкладення грошових коштів в певні проекти та розмір інфляційної премії.
Визначення майбутньої вартості грошей пов’язано з процесом нарощування вартості.
2. Нарощування вартості (процес компаундирування) – представляє собою процес поетапного збільшення суми вкладу шляхом приєднання до первісного вкладу суми відсотка. Наглядно процес нарощування може бути зображено наступним чином:
3. Теперішня вартість грошових коштів (PV) – представляє собою суму майбутніх грошових коштів, приведених з урахуванням певної ставки відсотка (дисконту) до теперішнього моменту. Економічний зміст поняття ставки дисконту полягає в тому, що цей показник характеризує темп зниження вартості грошей в часі (d(t)), тобто щорічний процент повернення грошей, який хоче або може мати інвестор на інвестований ним капітал і формульно може бути зображений так:
(3.2)
Визначення теперішньої вартості грошей пов’язано з процесом дисконтування.
4. Дисконтування вартості – представляє собою процес приведення майбутньої вартості грошових коштів до теперішньої вартості шляхом вирахування із кінцевої суми (FV) певної суми відсотка (дисконту). Економічний зміст дисконтування полягає в часовому упорядкуванні грошових потоків різних часових періодів. Наглядно цей процес може бути зображено наступним чином:
5. Період нарахування – представляє собою період часу, впродовж якого здійснюється процес нарощування або дисконтування вартості грошових коштів.
6. Інтервал нарахування – представляє собою відрізок часу (в межах загального періоду нарахування), в рамках якого здійснюється окремий платіж відсотка (наприклад, відсоток може нараховуватись щомісячно, щоквартально, кожного півріччя в межах загального періоду нарахування). Стандартним інтервалом нарахування вважається при здійсненні фінансових операцій один рік.
На практиці при здійсненні фінансових операцій використовуються дві принципові схеми нарощування капіталу:
· Схема простих відсотків
· Схема складних відсотків.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 160 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |