Читайте также:
|
|
1. Компаундирування (нарощення)- процес переходу від теперішньої вартості (PV) до майбутньої (FV).
Визначення майбутньої вартості може здійснюватися за методикою простих та складних відсотків.
Правило простих відсотків зазвичай застосовують у короткострокових фінансових угодах та у випадках, коли проценти не додають до основної суми боргу, а періодично виплачують. Цей метод не передбачає реінвестування, отже — й капіталізації процентів.
Сутність методу нарахування за простими процентами полягає в тому, що впродовж усього терміну дії фінансової угоди проценти нарощують лише на початкову суму.
Майбутня вартість (FV) за правилом простих відсотків дорівнює:
(3.3)
де PV – теперішня вартість грошей;
n (в деяких джерелах t)– строк позики;
i (в деяких джерелах r)– відсоткова ставка.
У разі, якщо нарахування відсотків відбувається щорічно, щоквартально, щомісячно, майбутня варість розраховується наступним чином:
(3.4)
де m — кількість разів нарахування відсотків у періоді.
Для спрощення фінансових розрахунків використовують таблиці визначення майбутньої та теперішньої вартості грошей. В таблицях підраховано фактор майбутньої вартості відсотку для і та n (FVIFi,n).
Правило складних відсотків зазвичай застосовують у середньо- та довгострокових фінансових угодах, та у випадках, коли проценти не виплачують відразу після їх нарахування, а додають до основної суми боргу. Іншими словами, цей метод передбачає реінвестування коштів та капіталізацію процентів.
Сутність методу нарахування за складними процентами полягає в тому, що наприкінці кожного періоду до основної суми грошей додають нараховані проценти й отримана таким чином сума грошей є вихідною для нарахування процентів у наступному періоді.
Формула нарощення за складними процентами:
(3.5)
Величину (1+r)n називають множником нарощення складних процентів або FVIF, яку можна знайти за даними фінансових таблиць.
Приклад
Знайти майбутню вартість коштів за правилами простих і складних процентів. Дані: теперішня вартість РV= 1000 грн., відсоткова ставка r - 10 %, термін угоди – 3 роки.
1. Прості %: FV = 1000*(1+0,1*3) = 1300 грн.
2. Складні %: FV = 1000*(1+0,1)3 = 1000*1,331=1331 грн.
Послідовність нарощених за правилом простих відсотків сум становлять арифметичну прогресію, а за правилом складних відсотків - геометричну прогресію.
Порівнюючи результати обчислень прикладу, бачимо, що за однакових висхідних умов, нарощування за складними процентами дає більшу кінцеву величину. Причому, чим більша кількість періодів нарощування, тим більша різниця у результатах розрахунків за цими двома методиками.
Виходячи із наведених формул величину простого проценту обчислюють так:
(3.6)
Розмір складного проценту ІС розраховують таким чином:
(3.7)
За тривалістю року відсотки поділяються на:
Ø на точні відсотки, коли
;
Ø звичайні відсотки: .
В результаті використовують три схеми розрахунку відношення :
а) схема 360/360, що називають звичайними відсотками (Німеччина, Данія, Швеція: германська практика);
б) схема 365/360, застосовувана, наприклад, у Бельгії, Франції (французька практика);
г) схема 365/365, що називають точними відсотками (Англія, США: англійська практика).
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 172 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |