Читайте также:
|
|
Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби визначаються П(с)БО 7, норми якого поширюються і на підприємства малого бізнесу, що перейшли на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
Поняття і методологічні основи відображення в бухгалтерському обліку наявності і руху нематеріальних активів і їхнього зносу визначені в П(С)БО 8 «Нематеріальні активи».
До основних засобів належать матеріальні активи, наявні на підприємстві для використання їх у процесі виробництва, поставки товарів і надання послуг, надання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний термін корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він триває більше за рік).
Об'єктом основних засобів є закінчений пристрій з усім пристосуваннями і приладдям до нього або окремий конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій, або відокремлений комплекс конструктивно об'єднаних предметів однакового чи різного призначення, які мають для їх обслуговування загальне пристосування, приладдя, управління та єдиний фундамент, внаслідок чого кожний предмет може виконувати свої функції, а комплекс - певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно.
Придбані (створені) основні засоби зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю. Одиницею обліку основних засобів є об'єкт основних засобів.
Первісна вартість об'єкта основних засобів складається з таких витрат:
- сум, що сплачуються постачальникам активів і підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт (без непрямих податків);
- реєстраційних зборів, державного мита і аналогічних платежів, здійснюваних у зв'язку з придбанням (отриманням) прав на об'єкт основних засобів;
- суми ввізного мита;
- суми непрямих податків у зв'язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству);
- витрат на страхування ризиків доставки основних засобів;
- витрат на установку, монтаж, налагоджування основних засобів;
- інших витрат, безпосередньо пов'язаних із доведенням основних засобів до стану, в якому вони придатні для використання із запланованою метою.
Щомісяця при наявності руху основних засобів визначаються суми оборотів і виводиться залишок основних засобів на кінець місяця.
Облік відбувається на підставі актів приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів, актів приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих і модернізованих об'єктів, акта на списання основних засобів, відомості перерахунку балансової вартості основних засобів і нематеріальних активів у зв'язку з їхньою індексацією, таблиці по нарахуванню амортизації.
Аналітичний облік основних засобів ведеться в розрізі груп основних засобів і за місцями їхнього перебування. Основні засоби обліковуються за первісною вартістю, що включає витрати на їхнє придбання, перевезення, установку і монтаж. Вартість основних засобів може бути збільшена на суму витрат з проведення усіх видів ремонту, реконструкції або їхньої модернізації.
Під амортизацією розуміють систематичний розподіл амортизованої суми необоротних активів протягом терміну їх корисного використання (експлуатації).
Термін корисного використання (експлуатації) - очікуваний період часу, протягом якого необоротні активи будуть використовуватися підприємством або з їх використанням буде виготовлено (виконано) очікуваний підприємством обсяг продукції (робіт, послуг).
Відповідно до П(С)БО 7 «Основні засоби» застосовуються наступні методи амортизації основних засобів:
- прямолінійний;
- зменшення залишкової вартості;
- прискореного зменшення залишкової вартості;
- кумулятивний;
- виробничий (формули в конспекті з дисц. «Фінансовий облік І»).
Амортизаційні відрахування проводяться щомісячно, починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому актив став придатний до використання, і закінчується з місяця, наступного за місяцем вибуття.
Для контролю за сумами нарахованої амортизації (зносу) щодо всіх основних засобів у відомості заповнюються відповідні графи обліку амортизації наростаючим підсумком.
Амортизація інших необоротних активів нараховується за наступними методами: прямолінійним; виробничим.
Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 124 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |