Читайте также:
|
|
Методи управління персоналом – це конкретні способи та прийоми здійснення управлінської діяльності.
На даному підприємстві застосовують такі методи: адміністративні, економічні і соціально-економічні.
Адміністративні методи орієнтовані на такі мотиви поведінки, як усвідомлена необхідність дисципліни праці, почуття боргу, прагнення людини трудитися в певній організації, культура трудової діяльності. Ці методи впливу відрізняє прямий характер впливів: будь-який регламентуючий і адміністративний акт підлягає обов'язковому виконанню. Для адміністративних методів характерна їх відповідність правовим нормам, що діють на певному рівні управління, а також актам і розпорядженням вищих органів управління.
Економічні та соціально-психологічні методи носять непрямий характер управлінського впливу. Не можна розраховувати на автоматичну дію цих методів і важко визначити силу їх впливу на кінцевий ефект.
1.5. Методи мотивації персоналу ДП “НДІ ”Система”
Мотивація - це процес спонукання кожного співробітника і всіх членів його колективу до активної діяльності для задоволення своїх потреб і для досягнення цілей організації.Першим і найбільш поширеним методом був метод покарання і заохочення, так звана політика «батога і пряника». Цей метод використовувався для досягнення бажаних результатів і проіснував досить довго в умовах адміністративно-командної системи. Поступово він трансформувався в систему адміністративних і економічних санкцій і стимулів.З підвищенням ролі людського фактору з'явилися психологічні методи мотивації.У основі цих методів лежить твердження, що основним чинником, що модифікує, є не тільки матеріальні стимули, але і нематеріальні мотиви, такі, як самоповага, визнання з боку навколишніх членів колективу, моральне задоволення роботою і гордість своєю фірмою. Такі методи мотивації базуються на вивченні потреб людини, тобто усвідомленого відчуття нестачі в чомусь.На підприємстві “Система” використовують такі заохочення за успіхи у роботі:
1. За сумлінне і зразкове виконання трудових обов’язків, досягнення вагомих результатів у праці, новаторство та інші досягнення у роботі застосовують такі заохочення:
1.1 оголошення подяки;
1.2 грошова премія (одноразове заохочення працівника у зв’язку з ювілеєм від дня народження, одноразове грошове заохочення з нагоди урочистих подій, одноразове заохочення до професійного свята – День енергетика);
1.3 нагородження відзнаками НЕК «Укренерго», Мінпаливенерго та Кабінету Міністрів України;
1.4 нагородження цінним подарунком, заохочення грошовою премією.
2. За особливі заслуги працівники можуть бути представлені до державних нагород та присвоєння почесних звань.
3. Працівникам, які успішно й сумлінно виконують свої трудові обов’язки надаються в першу чергу перваги та пільги в галузі соціально-культурного та житлово-побутового обслуговування (путівки до санаторіїв та будинків відпочинку, поліпшення житлових умов, тощо). Таким працівникам надається також перевага при вирішенні питань підвищення в посаді.
4. Заохочення застосовуються адміністрацією за погодженням з профспілковим комітетом.
Заохочення оголошуються наказом, доводиться до відома всього колективу та заносяться до трудової книжки працівника у відповідності з правилами їх ведення.
1.6. Процес планування на підприємстві
Процес планування на підприємстві відбувається згідно стандарту підприємства. Цей стандарт встановлює порядок планування науково-дослідних та дослідно-конструктурських робіт, що фінансуються Держспоживстандаром України за рахунок коштів державного бюджету України. Цей стандарт є обов’зковимдля виконання персоналом всіх структурних підрозділів та посадових осіб ДП “НДІ ”Система”.
Наково-технічний план ДП “НДІ ”Система” включає в себе річний тематичний план з метрології (темплан) та річний план стандартизації інституту і формується відповідно до “Порядку плануваннч і контролю виконання науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, що фінансується Держспоживстандартом України за рахунок коштів державного бюджету України”. Річний темплан є основним плановим документом, що визначає номенклатуру, обсяг і терміни виконання робіт з метрології та їх етапів.
Керівництво процесом формування, узгодження та затвердження наково-технічного плану здійснює заступник директора з наукової роботи та якості. Формування пропозицій здійснють науково-дослідні відділи, а в фінансово-економічній частині – плановово-економічній відділ. Організацію процесу формуваннч науково-технічного плану здійснює вчений секретар інституту. У другому кварталі поточного року наукові керівники пропонованих на наступний рік робіт розробляють пропозиції, виходячи з реальних потреб економіки та розвитку суспільства, які забезпечують:
- Розв’язання найважливіших природничих, технічних і гуманітарних проблем;
- Створення принципово нових готових до провадження технологій, засобів виробництва, матеріалів, іншої наукоємної продукції;
- Прискорення технологічного оновлення реального сектору економіки;
- Сприяння збільшенню обсягів виробництва і розширення ринків збуту вітчизняних конкурентноспроможних та імпортнозамінних товарів та послуг;
- Ресурсо- та енергозбереження, підвищення продуктивності праці.
Науково-технічна рада не пізніше 20 червнярозглядає подані пропозиції і виносить рішення щодо включеня відповідної рорботи в пропозиції “НДІ ”Система” відповідно до Плану науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт з метрології або до Плану стандартизації Держспоживстандарту України на наступний рік. Документи щодо кожної з представлених робіт (пропозиції та обгрунтування) протягом 3-х днів після розглідя на НТР передаються вченому секретарю в паперовому та електроному вигляді для формування Пропозиції ДП “НДІ ”Система”.
Пропозиції ДП “НДІ ”Система” до Плану науково-дослідних та даслідно-конструкторських робіт з метрології Держспоживстандарту України на наступний рік візують керівники робіт, вчений секретар, начальник ПЕВ, заступник директора з наукової роботи та якості і зетверджує директор інституту. Затверджені директором Пропозиції ДП “НДІ ”Система” з метрології та із стандартизації до кінця червня поточного року направляють на розгляд та експертизу згідно з п.2.1 Порядку планування і контролю відповідно до Держспоживстандарту України. Представники ДП “НДІ ”Система”, члени науково-технічної ради Держспоживстандарту беруть участь у розгляді Планів науково-дослідних та дослідно конструкторських робіт з метрології та стандартизації Держспоживстандарту України на наступний рік.
На підставі затверджених Головою Держспоживстандарту України планів науково-дослідних та даслідно-конструкторських робіт з метрології та стандартизації Держспоживстандарту України на наступний рік у тернмін розробляються проекти планів ДП “НДІ ”Система” за відповідними напрямами діяльності:
- Тематичні картки на відповідну роботу та додатки до них (календарний план, технічне завдання, науово-технічне та економічне обгрунтування на нові роботи) розробляють науково-дослідні відділи, що надавали пропозиції і в 10-ти денний термін надають вченому секретарю завізований керівником теми і начальником ПЕВ паперовий варіант, а також електронний варіанти тематичних карток з додатками;
- Вчений секретар в 3-и денний термін формує в 3-х примірниках проекти планів ДНДІ ”Система” за напрямками діяльності із пояснювальними записками та титульнами листами до них, візує у керівників робіт, начальника ПЕВ, погоджує із заступниками директора з наукової роботи та якості і подає на підпис директору.
Підписані директором інституту плани ДП “НДІ ”Система” за напрямами діяльності направляються до Держспожистандарту України для розгляду та затвердження. Після отримання Держспоживстандарту України затверджених Темпланів ДП “НДІ ”Система” за напрямами зберігається у ПЕВ.
Вчений секретар готує наказ щодо призначення наукових керівників, заступників керівників та відповідальних виконавців тем і організовує забезпечення керівництва інституту та відділів, що беруть участь у виконанні робіт, примірниками Темпланів ДП “НДІ ”Система” за напрямками діяльності. Подальше виконання робіт, зазначених у Темпланах ДП “НДІ ”Система” за напрямками діяльності, здійснюється відповідно до Порядку планування і контролю.
(додаток 4)
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 81 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |