Читайте также:
|
|
Лекція № 18. Основи проектування залізничних станцій і вузлів
При проектуванні станцій і вузлів розв’язуються задачі по розробці комплексного проекту будівництва нової станції чи реконструкції існуючих станцій і вузлів.
В проекті розглядаються наступні елементи: колійний розвиток, локомотивне, вагонне, вантажне, пасажирське господарство, пристрої СЦБ, господарства електропостачання, водопостачання й ін.
У проекті знаходять висвітлення організація руху на прилягаючих напрямках, екіпірування і ремонт локомотивів, технічне обслуговування вагонів, вантажно-розвантажувальні роботи, охорона праці.
Нові залізничні станції і вузли та ті, що перебудовуються, проектують відповідно до необхідної пропускної і перероблювальної спроможності на розрахункові терміни з урахуванням перспективи їхнього розвитку. При цьому враховують технічну оснащеність лінії, а також рельєф місцевості, щільність забудови на станції і навколо її, взаємозв'язок з іншими видами транспорту.
Для прийняття найбільш економічного рішення розробляють кілька варіантів будівництва (перебудови) станції чи вузла з урахуванням мінімальних експлуатаційних витрат, дотримання норм і правил будівництва, охорони навколишнього середовища. При цьому кожен варіант повинний відповідати прогресивній технології роботи станції (вузла).
Проектування станцій і вузлів має наступні стадії:
1) генеральні схеми будівництва (реконструкції) станції чи вузла;
2) проект будівництва (реконструкції) станції чи вузла;
3) робоча документація на будівництво (реконструкцію) станції чи вузла.
Кожна з зазначених стадій проектування містить основні частини проекту:
1) пояснювальну записку з розрахунковим даними, описом і обґрунтуванням прийнятих рішень;
2) креслення, що характеризують прийняті рішення.
У генеральних схемах (у масштабах 1:5000, 1:10 000, 1:25 000) приводяться загальні рішення схем станції чи вузла з нанесенням взаємного розміщення залізничних пристроїв і прилягаючої забудови. У складі проектів будівництва (реконструкції) станції чи вузла розробляється в більш докладному масштабі (1:500, 1:1000, 1:2000) план станції чи вузла, а також окремих її елементів і споруд. У робочій документації, крім масштабних креслень загальних пристроїв і господарств, розробляються в більш великому масштабі деталіровочні креслення окремих елементів кожного пристрою.
Проектування станцій і вузлів виконується на підставі завдань у наступному порядку:
1) визначення вихідних даних для проектування;
2) розробка немасштабних схем декількох варіантів будівництва нових чи перебудовуємих залізничних станцій чи вузлів;
3) порівняння варіантів і визначення явних переваг кожного з них;
4) вибір для подальшого докладного проектування двох-трьох варіантів;
5) розрахунок потужності основних технічних пристроїв, кількості колій у кожному парку, вантажно-розвантажувальних фронтів, пристроїв локомотивного господарства, шляхопроводних розв'язок, пристроїв енергопостачання й електрифікації й ін. по кожному з залишених варіантів;
6) розробка масштабних планів по варіантах станції чи вузла з нанесенням пристроїв;
7) підрахунок обсягів робіт з кожного виду пристроїв;
8) визначення капітальних вкладень і експлуатаційних витрат по кожному з порівнюваних варіантів;
9) вибір оптимального варіанта шляхом техніко-економічних розрахунків по приведених витратах чи строку окупності;
10)розробка проектної документації по кожному виді господарств по прийнятому варіанті;
11)перевірка експертизою правильності прийнятих проектувальниками рішень і кошторисної вартості;
12)затвердження проекту;
13)розробка робочої документації і включення об'єкта в план будівництва.
Розробка проектно-кошторисної документації по проектуванню станцій і вузлів виконується спеціалізованими проектно-дослідницькими інститутами (Діпротранси і Залізпроекти), що відповідають за своєчасність і якість розробки проекту.
Як замовники по проектуванню станцій і вузлів виступають підрозділи Укрзалізниці (Головне управління перевезень, Управління залізниць), а також інші міністерства і відомства при проектуванні об'єктів промислового залізничного транспорту.
Замовник розробляє, затверджує і видає завдання на проектування з основними вимогами і вихідними даними, розглядає і затверджує розроблену проектно-кошторисну документацію, фінансує розробку проекту і будівництво об'єкта.
У процесі будівництва під керівництвом головного інженера проекту (ГІПа) здійснюється авторський нагляд за дотриманням прийнятих у проекті рішень і якістю будівельних робіт. Завдання на розробку проектів видає Укрзалiзниця, а по невеликих об'єктах - начальник залізниці.
Проектування нових і реконструкцію існуючих станцій і вузлів ведуть у дві стадії: проект і робоча документація. Для об'єктів, будівництво яких передбачається здійснювати по типових проектах, а також для нескладних об'єктів обидві стадії сполучаються в одну - технорабочий проект.
До складу проекту розвитку вузла (станції) входять:
1) креслення схеми вузла в масштабі 1:10000 чи 1:5000, плани станцій у масштабі 1:2000, плани розв'язок підходів у масштабі 1:2000 чи 1:5000;
2) подовжні профілі головних колій;
3) креслення споруд і пристроїв, що необхідні для обґрунтування проектних рішень і визначення кошторисної вартості;
4) пояснювальна записка, що включає: характеристику наявних пристроїв вузла (станції) і їхніх недоліків, економічні дані, розрахунки розмірів роботи і необхідної потужності пристроїв, короткий виклад проектних рішень, техніко-економічні показники проекту; проект організації будівництва і кошторис.
Будівництво ведуть по робочій документації, яку складають на основі затвердженого проекту для всього комплексу проектованих пристроїв із прив'язкою типових проектів до місцевих умов. При робочому проектуванні складаються відомості обсягів будівельних і монтажних робіт і кошториси по окремих об'єктах і видам робіт.
Проекти спорудження нових і розвитку існуючих станцій складають і здійснюють комплексно по усіх видах залізничного господарства.
Проекти станцій і вузлів і окремих споруд повинні передбачати широку індустріалізацію будівництва на базі сучасних засобів комплексної механізації й автоматизації будівельного виробництва.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 108 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |