Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Тема 4. Інформаційна база бухгалтерського обліку

Читайте также:
  1. Вивчення форми і методів обліку, визначення їх відповідності вимогам.
  2. Види господарського обліку
  3. Вимоги Закону України „Про охорону праці” щодо розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій.
  4. Відображення в обліку покупця операції з продажу необоротного активу із зворотною орендою
  5. Відображення в обліку продавця операції з продажу необоротного активу із зворотною орендою
  6. Відображення в обліку фінансового лізингу лізингоодержувачем
  7. Додаткового бухгалтерського запису;
  8. Документація як елемент методу бухгалтерського обліку
  9. Загальні принципи організації обліку довгострокових активів
  10. Мета й основны принципи бухгалтерського облыку ы фын звытносты

1. Документи як джерело первинної інформації

2. Вимоги до змісту й оформлення документів

3. Класифікація документів

4. Організація документообороту

5. Інвентаризація в системі первинного обліку

Питання 1. Документи як джерело первинної інформації

Технологічно бухгалтерський облік як процес розпочинається з виявлення, вимірювання і реєстрації фактів, дій і подій з метою отримання інформації про господарські операції. Суцільне і безпе­рервне спостереження за всіма господарськими операціями на підприємстві здійснюється за допомогою документування.

Документ (лат. dokumentum) буквально означає свідоцтво, доказ.

Бухгалтерський документ — письмове свідоцтво певної форми і змісту, яке містить відомості про господарську операцію і є доказом її здійснення.

Спосіб оформлення господарських операцій документами нази­вається документацією.

Первинні документи, які фіксують факти здійснення господар­ських операцій, є підставою для бухгалтерського обліку цих операцій. Первинні документи мають бути складені під час господарської опе­рації.

Первинне спостереження, документування та документація віді­грають важливу роль в управлінні діяльністю підприємства, а саме:

— дають уявлення про фактичний стан господарських засобів та їх зміни у процесі кругообороту засобів;

— забезпечують прозорість у роботі підприємства та контроль наявності та руху майна і коштів;

— є юридичним (правовим) свідченням господарських операцій, що здійснюються;

— є важливим джерелом контролю для зовнішніх і внутрішніх користувачів при проведенні ревізії, аудиту, аналізу господарської діяльності.

Первинні документи мають бути складені на паперових або ма­шинних (електронних) носіях.

 

Питання 2. Вимоги до змісту й оформлення документів

Щоб бути доказовим і мати юридичну силу, документ має місти­ти обов'язкові реквізити. Реквізитами для будь-якого первинного бухгалтерського документа є:

— назва документа (форми);

— дата і місце складання;

— назва підприємства, від імені якого складено документ;

— зміст та обсяг господарської операції;

— одиниця виміру господарської операції;

— посади осіб, відповідальних за здійснення господарської опе­рації і правильність її оформлення;

— особистий підпис або інший знак, що дає змогу ідентифікува­ти особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Залежно від характеру операцій до первинних документів мо­жуть бути внесені додаткові реквізити:

— ідентифікаційний код підприємства чи особи;

— номер документа;

— підстава для здійснення операції;

— дані про документ, що засвідчує особу;

— інші додаткові реквізити.

Якщо у первинному документі немає будь-якого обов'язкового реквізиту такий документ недоказовий і не може бути підставою у бухгалтерському обліку.

До оформлення первинних бухгалтерських документів ставлять такі вимоги:

— первинні документи мають бути складені в момент здійснення операції, а якщо це неможливо, безпосередньо після її закінчення;

— документи складають на бланках типових форм, затвердже­них Держкомстатом України, або на бланках спеціалізованих форм, затверджених відповідними міністерствами і відомствами, а також виготовлених самостійно, які мають містити обов'язкові реквізити типових або спеціалізованих форм.

— у разі складання та зберігання первинних документів на ма­шинних носіях інформації підприємство зобов'язане за свій рахунок виготовити їх копії на паперових носіях на вимогу інших учасників господарських операцій, а також правоохоронних органів та відповід­них органів у межах їхніх повноважень, передбачених законами;

— записи в первинних документах роблять у темному кольорі чорнилом, кульковою ручкою, друкарськими засобами чи принтером, що забезпечує зберігання цих записів протягом встановленого терміну зберігання документа;

— вільні рядки в первинних документах прокреслюють;

— у грошових документах суми проставляють цифрами і пропи­сом, перше слово суми записують скраю і з великої літери;

— кожен первинний документ має містити дані про посаду, прізви­ще і підписи осіб, відповідальних за його оформлення;

— керівник підприємства затверджує перелік осіб, які мають право давати дозвіл (підписувати первинні документи) на здійснення господарських операцій, пов'язаних з відпуском товарно-матеріальних цінностей, майна, видачею грошових коштів і документів;

— забороняється приймати до виконання документи на госпо­дарські операції, які суперечать законодавчим і нормативним ак­там, встановленому порядку обліку коштів і матеріальних цінностей, завдають шкоди власникам;

— складаючи первинні документи, можна припуститися поми­лок. У банківських і касових документах помилки не виправляють. Якщо в таких документах допущено помилку, їх анулюють, а замість них оформлюють нові. В інших первинних документах помилки виправляють коректурним способом, тобто неправильний текст або суму закреслюють тонкою рискою так, щоб можна було прочитати закреслене, а зверху пишуть правильний текст або суму. Виправлен­ня помилок має бути застережено підписом "виправлено" і підтвер­джено підписом осіб, які підписали цей документ із зазначенням дати виправлення;

— підприємство вживає всіх необхідних заходів щодо запобіган­ня несанкціонованому та непомітному виправленню записів у пер­винних документах та забезпечує їх належне зберігання протягом встановленого терміну, який регулюється! спеціальним переліком;

— у випадках, встановлених законодавством, а також міністер­ствами і відомствами України, бланки первинних документів мо­жуть бути віднесеними до бланків суворої звітності, їх друкують за зразками типових або спеціалізованих форм з обов'язковим зазна­ченням номера;

— відповідальність за несвоєчасне складання первинних доку­ментів та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи;

— первинні документи можуть бути вилученими у підприємства тільки за постановою уповноважених державних органів відповідно до чинного законодавства України. З дозволу і в присутності пред­ставників органів, які здійснюють вилучення, посадові особи підпри­ємства можуть зняти копії та скласти реєстр документів, що вилуча­ються, із зазначенням підстав і дати вилучення.

 

Питання 3. Класифікація документів

Документи класифікують за місцем складання, за призначенням, за порядком складання, за способом використан­ня, за змістом.

1.1. Внутрішні документи оформляють (виписують) на підприємстві й тут же застосовують. До них належать: авансові звіти підзвітних осіб, табелі обліку використання робочого часу, інвентарні картки основних засобів, прибуткові ордери тощо.

1.2. Зовнішні документи складають на стороні, їх отримують від інших підприємств і організацій. На вході обов'язково реєструють, оформ­ляють, як правило, на бланках уніфікованих форм. До них нале­жать: рахунки-фактури, платіжні доручення, виписки банків, поста­нови, листи, угоди тощо.

2.1. Розпорядчими є документи, які містять розпорядження (наказ, завдання) на здійснення певної господарської операції. До них на­лежать: накази про прийняття та звільнення з роботи, чеки на отри­мання готівки в касі банку, платіжні доручення банку на перераху­вання коштів, довіреність на отримання матеріальних цінностей тощо.

2.2. Виконавчими є документи, де підтверджується факт здійснення господарської операції, її виконання певною особою, що подала до­кумент. До них належать: авансові звіти, виписки банків, касові при­буткові й видаткові ордери, акти, квитанції та ін.

2.3. Документи бухгалтерського оформлення складаються на осно­ві виконавчих та розпорядчих документів самими працівниками бухгалтерії. Самостійного значення не мають, але необхідні в об­ліковому процесі. До таких документів належать: меморіальні ор­дери, бухгалтерські довідки, різні розрахунки (амортизації, розподі­лу витрат, звітні калькуляції) та ін.

2.4. Документи комбіновані поєднують функції перелічених вище документів (розпорядчих, виконавчих, бухгалтерського оформлення). До них належать: авансові звіти, вимоги, наряди та ін.

За порядком складання документи поділяють на первинні й зведені.

3.1. Первинні документи складають у момент здійснення господар­ської операції (прибуткові та видаткові касові ордери, накладні, акти прийому робіт та ін.).

3.2. Зведені документи складають на підставі однорідних первинних документів шляхом групування і узагальнення та балансової ув'яз­ки їх показників (звіти касира, авансові звіти, товарні звіти, платіжні відомості та ін.).

За способом використання документи поділяють на разові та накопичувальні.

4.1. Разові документи фіксують одномоментно одну або декілька гос­подарських операцій (ордери, вимоги, акти та ін.).

4.2. Накопичувальні документи формують інформацію про однорідні господарські операції за певний відрізок часу (день, декаду, місяць). Такі документи використовують багаторазово. До них належать: та­бель обліку робочого часу, лімітно-забірна картка, відомість випуску готової продукції, багатоденні наряди та ін. На відміну від разових, накопичувальні документи використовують з метою обліку після того, як у них записано останню операцію і підбито підсумок всіх записів.

За змістом документи поділяють на грошові, розрахункові, мате­ріальні.

5.1. Грошовими документами оформляють операції, пов'язані з гро­шовими коштами. До них належать платіжні доручення, видаткові й прибуткові касові ордери, банківські чеки та ін.

5.2. Розрахунковими документами оформляють розрахунки між фізичними і юридичними особами (рахунок-фактура, платіжне до­ручення, квитанції та ін.).

5.3. Матеріальними документами оформляються операції пов'язані з рухом матеріальних цінностей (прибутковий ордер, вимога-наклад-на, лімітно-забірна картка та ін.).

Розглянуту класифікацію можна узагальнити схемою, наведеною на рис. 4.1.

 

Питання 4. Організація документообороту

Документи з моменту їх складання або одержання від інших підприємств до передачі в архів на зберігання проходять певний шлях. Своєчасний і якісний облік за­безпечується певним порядком організації складання й опрацю­вання документів, або документооборотом.

 
 

 


Рис. 4.1. Класифікація документів

 

Документооборотом називаються порядок і шляхи руху до­кументів з моменту їх складання або надходження до моменту здачі в архів.

Головне завдання документообороту — прискорення руху доку­ментів, і чим коротше і швидше буде організовано цей процес, тим він буде ефективнішим, і користувачі зможуть вчасно отримати інфор­мацію для прийняття рішень.

Організує документооборот на підприємстві головний бух­галтер чи бухгалтер, який розробляє правила і технологію обробки облікової інформації. Ця технологія визначає основні етапи прохо­дження документів: складання первинних документів або реєстрація тих, що надійшли зі сторони, облікова обробка та реєстрація доку­ментів; передача документів на зберігання до архіву. Організаційно перелічені етапи документопотоку відображаються у спеціальному документі, який називається план (графік) документообороту. Він має визначати здійснення систематичного контролю складання і строків проходження первинних, зведених документів між окреми­ми структурними підрозділами, передачі їх у бухгалтерію.

Документи, як правило, складаються оперативними працівника­ми підприємства (касирами, рахівниками цехів, комірниками, майст­рами та ін.) або надходять зі сторони через канцелярію з обов'язко­вою реєстрацією (рахунки, акти, листи, повідомлення тощо). Витяг із графіка документообороту підприємства наведено в табл. 4.1.

Таблиця 4.1. Графік документообороту

Назва доку­мента     Створення та оформлення документа Перевірка документа Обробка документа Передача на зберігання в архів
Вико- навець   Термін вико- нання Вико- навець   Термін вико- нання Вико- навець   Термін вико- нання Вико- навець   Термін вико- нання
Вимога-накладна   Завідувач складу     Понеділок Середа     Бухгалтер цеху     День надходження документа   Бухгалтер матеріального сектору бухгалтерії Протягом трьох днів з дня приймання Заступник головного бухгалтера     Протягом десяти днів після складання річного звіту

 

При надходженні документів до бухгалтерії проводять їх пере­вірку:

— за формою (формальна перевірка заповнення всіх реквізитів, відповідності стандарту і формі документа, своєчасності складення документа і подання до бухгалтерії);

— за змістом (змістовна перевірка правильності відображення господарської операції, її відповідність законодавчим та норматив­ним вимогам, інтересам власника чи підприємства);

— арифметична (перевірка правильності проставлених цін і тарифів, розрахованих сум і підсумків).

Перевірені бухгалтерією документи проходять облікову реєст­рацію. Процес обробки в бухгалтерії прийнятих від виконавців бух­галтерських документів включає три етапи: розцінка (таксування), групування і бухгалтерське проведення (проводка).

Розцінка (таксування) документів полягає у проставленні у відповідних графах документа ціни і суми, тобто переведення нату­ральних і трудових вимірників у грошовий здійснюється в самому документі шляхом множення показника на ціну.

Групування документів полягає в об'єднанні однорідних за змістом первинних документів у групи з метою підготовки зведе­них даних (за складами, цехами, замовленнями, касами тощо) і спро­щення ведення первинного обліку.

Бухгалтерське проведення (проводка) передбачає вказування у первинних або згрупованих документах (відомостях) бухгалтер­ської проводки (кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку), яку в майбутньому буде відображено в регістрах бухгалтерського обліку, а потім у звітності.

 

Питання 5. Інвентаризація в системі первинного обліку

Первинна документація не завжди може охопити всі господарські явища в момент їх здійснення (природні втрати, викликані усуш­кою, утрускою, використовуванням при зберіганні, транспортуванні, відпуску, стихійні лиха, невідповідність фактичних даних обліку через помилки, розкрадання, псування, зловживання тощо). У зв'язку з цим виникає об'єктивна необхідність у такому способі, який би за­безпечив можливість взяти на облік перелічені явища і процеси. Цього досягають за допомогою інвентаризації.

Отже, інвентаризація є способом спостереження наступної реєстрації господарських операцій, що не охоплюються в мо­мент їх звершення; це спосіб підтвердження правильності й достовірності бухгалтерського обліку та звітності.

Інвентаризація проводиться шляхом перевірки в натурі наяв­ності майна (господарських засобів) підприємства шляхом опису­вання, перерахунку, зважування, вимірювання й оцінювання їх за­лишків і порівняння одержаних результатів з даними бухгалтер­ського обліку. Це дає змогу встановити розходження між даними обліку і фактичною наявністю засобів, тобто лишки або нестачі, які оформляють відповідними документами і відображають в обліку.

Слід розрізняти інвентаризацію як елемент методу бухгалтер­ського обліку і як технічний прийом перевірки даних бухгалтер­ського обліку. Основними завданнями інвентаризації є:

— виявлення фактичної наявності господарських засобів, зокре­ма матеріальних цінностей у натурі;

— встановлення лишку або нестачі цінностей і їх регулювання та відображення в обліку;

— виявлення товарно-матеріальних цінностей, які втратили свою первісну якість, застаріли і не використовуються;

— перевірка дотримання умов і порядку зберігання господар­ських засобів;

— перевірка достовірності й реальності вартості зарахованих на баланс активів і пасивів підприємства.

Інвентаризації підлягають основні засоби, нематеріальні акти­ви, товарно-матеріальні цінності, грошові кошти, документи та роз­рахунки.

За повнотою охоплення перевіркою засобів, коштів і розрахунків, інвентаризацію поділяють на повну і часткову.

Повна інвентаризація передбачає суцільну перевірку всіх засобів та джерел підприємства. Часткова інвентаризація охоплює визна­чену частину засобів і джерел, наприклад, наявність грошей у касі, готової продукції на складі, незавершеного виробництва тощо.

Залежно від характеру інвентаризацію поділяють на планову і позапланову.

Планова інвентаризація здійснюється за раніше скла­деним планом відповідно до розробленого і затвердженого графіка її проведення (наприклад, перед складанням річного звіту). Поза­планову інвентаризацію проводять за розпорядженням керівника підприємства, на вимогу слідчих або контролюючих органів, у разі ревізії або зміни матеріально відповідальних осіб.

Відповідно до нормативних актів об'єкти і терміни проведення інвентаризації визначає власник (керівник) підприємства, а саме:

— перед складанням річної фінансової звітності;

— при передачі майна державного підприємства в оренду, у разі приватизації державного підприємства, перетворення державного підприємства в акціонерне товариство;

— у випадку зміни матеріально відповідальних осіб (на день прий-мання-передачі справ);

— у разі встановлення фактів крадіжок або зловживань, псуван­ня цінностей, а також за приписом судово-слідчих органів;

— у разі пожежі, стихійного лиха або техногенної аварії;

— у разі ліквідації підприємства, а також в інших випадках, перед­бачених законодавством.

Для проведення інвентаризаційної роботи на підприємствах за наказом керівника створюють постійно діючі інвентаризаційні комісії у складі керівників структурних підрозділів, головного бух­галтера, матеріально відповідальних осіб. Очолює комісію керівник підприємства або його заступник.

Інвентаризацію проводять, як правило, на перше число місяця, що полегшує наступне порівняння її результатів з показниками обліку.

У процесі інвентаризації, яка відбувається шляхом підрахунку, зважування, обмірювання, визначають фактичну наявність об'єктів інвентаризації, дані про які записують в інвентаризаційному описі, який підписують усі члени комісії. При проведенні інвентаризації неодмінно повинна бути присутня матеріально відповідальна особа. Вона дає розписку, що всі прибуткові й видаткові документи стосов­но обліку матеріальних цінностей здано до бухгалтерії. На час про­ведення інвентаризації діяльність підрозділу (комори, складу, схови­ща), як правило, припиняється.

Дані інвентаризаційних описів порівню­ють з даними бухгалтерського обліку і складають порівняльні відо­мості, де визначають результат інвентаризації. Внаслідок такого порівняння встановлюють відповідність або невідповідність обліко­вих і фактичних даних, тобто:

а) фактичний і бухгалтерський запис збігаються;

б) фактичний залишок менше облікового — нестача;

в) фактичний залишок більше облікового — надлишок. Матеріально відповідальні особи повинні дати інвентаризаційній комісії письмові пояснення щодо причин нестач та надлишків.

Результати інвентаризації відображають в обліку в такому по­рядку:

— надлишки основних засобів, товарів і матеріалів, цінних па­перів, коштів, іншого майна підлягають оприбуткуванню та зараху­ванню відповідно до доходів діяльності або збільшення фінансування;

— нестачу цінностей у межах затверджених норм природного убутку списують за рішенням керівника підприємства на валові витрати або на зменшення фінансування;

— понаднормові нестачі цінностей, а також втрати від псування відносять на винних осіб за цінами, за якими розраховують розмір шкоди;

— понаднормові втрати і нестачі матеріальних цінностей та го­тової продукції, якщо винних не встановлено, зараховують на збит­ки або зменшення фінансування.




Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 126 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.015 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав