Читайте также:
|
|
При виробництві радіоелектронної апаратури широко застосовуються деталі, виготовлені з пластмас та кераміки.
При виготовленні пластмасових виробів найбільше застосування знаходять технологічні процеси, в яких використовуються методи лиття під тиском, литтєвого пресування, формування та механічної обробки деталей (фрезерування, свердління та ін.) При виготовленні керамічних виробів - приготування вихідної маси (очистка сировинних матеріалів, їх роздрібнення, помел та ін.), високотемпературний випал, штампування, гаряче лиття під тиском, механічна абразивна обробка та металізація поверхні.
Тому основними небезпечними і шкідливими виробничими факторами при обробці пластмас і кераміки є шкідливі гази, пари, пил, а також фактори, властиві механічній обробці матеріалів.
У процесі механічної обробки пластмас тупим різальним інструментом відбувається інтенсивне нагрівання, внаслідок чого стружка і пил перетворюються в паро-і газоподібний стан (наприклад, при впливі теплоти на поліетилен - хлористий водень, сірчистий газ, двоокис вуглецю та ін.; на поліпропілен - ацетон, метиловий спирт, кислоти, ефіри й ін.; на вініпласт - хлористий водень, окис вуглецю та ін.; епоксидна смола - толуол і ін.).
Летючі продукти (граничні і неграничні вуглеводні, ароматичні вуглеводні) можуть викликати наркотичну дію, зміни з боку центральної нервової системи, судинної системи, кровотворних органів, внутрішніх органів, а також порушення захисних функцій шкіри.
Так, ацетон вражає всі відділи центральної нервової системи, викликає зміни з боку верхніх дихальних шляхів і подразнення слизової оболонки очей, носа.
Толуол у високих концентраціях діє наркотично, подразнює слизові оболонки, викликає головний біль, нудоту, блювоту, втрату свідомості.
Концентрації шкідливих речовин у повітрі робочої зони не повинні перевищувати гранично допустимих значень.
При обробці кераміки можливе виділення кварцевмістного пилу, який при попаданні в організм може викликати професійне захворювання - силікоз (найбільш небезпечні частинки діаметром в 1... 2 мкм); окис берилію - захворювання легенів (бериліоз) та верхніх дихальних шляхів, а при попаданні його частинок в дрібні рани шкірного покриву може призвести до утворення тривало незагоюваних виразок; окис хрому надає шкідливий вплив на печінку, нирки, травну, серцево-судинну систему, шкіру і слизові оболонки (кашель, нежить, кровотеча з носа, перфорація носової перегородки, дерматит, екзема).
Для запобігання травмуванню та виникнення професійних захворювань застосовують комплексну механізацію технологічних процесів і робототехніку. У неавтоматизованих виробництвах щоб уникнути механічного травмування необхідно застосовувати захисні пристрої і пристосування, а для видалення пилу - промислові пилососи, пиле- та стружкоприйомники, місцеву витяжну і загальнообмінну вентиляцію.
Для захисту від впливу небезпечних і шкідливих виробничих факторів робочі застосовують індивідуальні захисні засоби (протигази, респіратори, спецодяг, захисні окуляри, захисні дерматологічні засоби).
Шкідливі гази, пари, пил можуть надходити в організм працюючих з водою, їжею і при курінні. У цьому зв'язку необхідно постійну увагу і дотримання правил особистої гігієни.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 91 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |