Читайте также:
|
|
ВСТУП
Інструкція з охорони праці для студентів та співробітників, що беруть участь в навчальні геофізичних методів з електророзвідки під час виконання лабораторних, практичних та навчальних практик, укладена співробітниками лабораторії електророзвідки Київського геологорозвідувального технікуму.
Інструкція укладена на основі «Правил безпеки при геологорозвідувальних роботах» та «Типових інструкцій з правил техніки безпеки для робочих, що задіяні на електророзвідувальних роботах»: при підготовці апаратури та обладнання до польових робіт, переїзді і транспортуванні персоналу на польові роботи, виконанні електрометричних робіт, проживанні в польовому таборі та пожежної безпеки.
Для досягнення мети успішного проведення навчального процесу, необхідно здійснювати заходи які направлені на обов’язкове вивчення і виконання правил техніки безпеки при проведенні геофізичних робіт в польових умовах полігону та лабораторії.
Перед початком навчальної практики з електророзвідки керівнику практики необхідно провести докладний інструктаж з питань охорони праці та виробничої санітарії, розповісти про умови роботи і трудову дисципліну. Ознайомити студентів із основними нормативними документами з питань охорони праці. Скласти залік.
Студенти, що склали залік з правил охорони праці, підписуються у відповідному журналі (відомості) підтверджуючи тим самим, що вони знають правила безпеки і дисципліни на навчальній практиці.
1. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Техніка безпеки
Техніка безпеки – це комплекс технічних та організаційних заходів, які вивчають і ліквідують небезпечні чинники на виробництві, а також сприяють виконанню дій, що створюють умови безпечної праці і усувають причини що призводять до нещасних випадків.
Без дотримання трудової та виробничої дисципліни, без свідомого підходу до роботи, навіть досконалі техніка і технологія не створять безпечних заходів та методів роботи.
При проведенні електророзвідувальних робіт існують такі джерела небезпеки:
- недостатньо засвоєні виконавцем роботи виробничі навички;
- відсутність необхідного досвіду користування апаратурою, ремонтним інструментом та обладнанням;
- невиконання правил техніки безпеки;
- порушення правил внутрішнього розпорядку;
- електромеханічні агрегати та механічне обладнання що рухається (змоточні машини, перетягання проводу) і окремі вузли, що обертаються (лебідка змотувальної машини, карданні вали і тому подібне);
- живильні лінії та заземлення на її кінцях;
- дроти ліній електропередач (ЛЕП) під якими розкладаються вимірювальні та живильні лінії;
- грозові розряди;
- вихлопні гази від бензоагрегатів;
- несправні інструменти та обладнання;
- випаровування отруйних газів від фарб, розчинників та розплавів;
- легкозаймисті матеріали (фарби, розчинники та ін.);
- електричний струм високої напруги;
- фактори місцевості, на якій ведуться роботи (транспортні шляхи, переправи через річки, озера, прірви);
- ігнорування правил особистої гігієни.
1.2. Фізичний вплив струму
Основна небезпека для життя при виконанні електророзвідувальних робіт – небезпека враження струмом. В електророзвідці використовують різні джерела струму: від слабо потужних батарей сухих елементів та батарей акумуляторів до генераторів що дають електричний струм до 250 А і напругу до 900 вольт.
Невиконання правил електробезпеки при користуванні джерелами навіть низької напруги може привести до враження електричним струмом.
Можливість враження людини струмом залежить від багатьох факторів, але перш за все від сили струму, що проходить через тіло людини і часу його впливу на організм.
Небезпека враження струмом зростає із збільшенням напруги джерела струму. Оцінку небезпеки по враженню людини електричним струмом джерела, що застосовують на роботі, може дати тільки спеціаліст.
Небезпечне і недбале поводження з джерелами струму або струмопровідним обладнанням, навіть при відносно низьких напругах (батареї сухих елементів, акумуляторні батареї та інше), при несприятливих умовах (наприклад, підвищена вологість) може призвести до враження струмом із тяжкими наслідками.
Основні види фізіологічного впливу струму
Струм, А | Функціональний вплив | Примітки |
> 10 | Серйозні опіки | Небезпека дихального паралічу, летальний наслідок |
2 - 10 | Безперервне скорочення міокарда (при своєчасному відключенні струму нормальне серцебиття відновлюється) | Небезпека дихального паралічу, летальний наслідок |
0,1 - 2 | Можливість желудочкової фібриляції серця | Небезпека дихального паралічу, летальний наслідок |
0,01 - 0,1 | Біль, можливість ушкодження шкіри | Небезпека дихального паралічу, летальний наслідок |
0,001 - 0,01 | Больові відчуття в місці контакту | 5 мА – відносно безпечний струм; 0,5 мА – граничне значення струму, що можна відчути |
Тому всі види геофізичних робіт вимагають від виконавців суворого виконання правил техніки безпеки, що викладені в інструкціях.
Практичним посібником для робітника є інструкція з охорони праці та техніки безпеки. При виконанні своїх трудових обов’язків всі робітники зобов’язані дотримуватися вимог цієї інструкції.
Кожному робітникові під особисту розписку адміністрація видає інструкцію з охорони праці.
1.3. Інструктаж з питань охорони праці
Для уникнення й недопущення травматизму велике значення має інструктаж з питань охорони праці, навчання робітників безпечним методам ведення робіт.
Для допуску до виконання роботи проводяться інструктажі керівником робіт, також проводиться відповідне стажування та перевірка знань.
За характером і часом проведення інструктажі підрозділяються на: вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий.
Вступний інструктаж з питань охорони праці проводиться при зарахуванні працівника на роботу незалежно від освіти, стажу роботи за цією професією або посади, та зі студентами, що прибули для проходження практики.
Вступний інструктаж проводить спеціаліст з охорони праці або особа на яку наказам по технікуму покладені ці обов’язки. Інструктаж проводиться за програмою що враховує особливості практики. Проведення вступного інструктажу реєструється в спеціальному журналі.
Первинний інструктаж – проводиться безпосередньо на робочому місці до початку роботи, де пояснюється специфіка виконання методів електророзвідувальних робіт.
Повторний інструктаж – проводиться на робочому місці з усіма працівниками: на роботах з підвищеною небезпекою – 1 раз у квартал, на інших роботах – 1 раз на півріччя. Повторний інструктаж проводиться за програмою первинного інструктажу в повному обсязі.
Позаплановий інструктаж – проводиться при введенні в дію нових нормативних актів про охорону праці, при зміні технологічного процесу, заміні устаткування приладів та інструменту що впливають на техніку безпеки. При порушенні студентом правил охорони праці, що можуть призвести або призвели до травм, аварії чи отруєння.
Цільовий інструктаж – проводиться при виконанні разових робіт що не пов’язані з безпосередніми обов’язками за фахом, тобто виконання геофізичних робіт (навантаження, розвантаження, разові роботи за межами бази практики, господарські роботи, екскурсії на підприємства, організації масових заходів).
Керівник практики при необхідності має право запросити до себе для проведення інструктажів відповідних спеціалістів іншого спорідненого за технологією підрозділу технікуму.
Навчання і інструктажі реєструється в «Книзі реєстрації навчання та інструктування співробітників з техніки безпеки». Книга зберігається у завідуючого лабораторією або керівника практики.
4. ІНСТРУКЦІЯ З ПРАВИЛ ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ ПРИ ПРОВЕДЕННІ занять З ЕЛЕКТРОРОЗВІДКИ
Вступна частина
У цій інструкції викладені основні вимоги з правил техніки безпеки для студентів, що будуть виконувати електрометричні роботи методу опору із застосуванням апаратури, обладнання, та ремонтного інструменту при проходженні навчальної практики.
При неправильному використанні інструментів та устаткування, а також при їх несправності, недотримання трудової та виробничої дисципліни порушення правил гігієни та виробничої санітарії можуть статися нещасні випадки.
Кожен студент електрометричної бригади повинен знати і виконувати всі вимоги, викладені в інструкції, а адміністрація повинна створювати нормальні умови для роботи і забезпечити усім необхідним для безпечного її виконання.
До роботи з апаратурою та обладнанням допускаються ті особи, що здали залік з правил техніки безпеки.
4.2. Загальні вимоги перед початком практики
1) У період підготовки до польових робіт необхідно:
- ознайомитися з основними положеннями методики і техніки методу (модифікації) електророзвідувальних робіт;
- знати можливі небезпеки при його виконанні;
- знати величину застосовуваної напруги, її джерела, тривалість включення, розміщення живильних і вимірювальних ліній, заземлень, а також послідовність технологічних і робочих операцій;
- вміти користуватися застосованими засобами зв`зку.
2) Приступати до виконання виробничого завдання тоді, коли відомі базисні способи його виконання.
3) Звернутися до керівника практикою за роз’ясненнями, коли існує непевність (сумнів) щодо виконання завдання.
4) Знати джерела небезпеки при проведенні електрометричних робіт.
5) Відповідальним за безпечне ведення робіт, при виконанні завдань практики електророзвідувальною бригадою, призначається бригадир. Розпорядження бригадира для членів бригади обов’язкові.
6) Робота на профілях проводиться тільки в світлий час доби. Работу слід закінчувати до темноти, щоб робітники встигли повернутися на базу (табір) ще засвітло.
7) Під час бурі, грози, затяжного дощу сховатися в безпечному місці й перечекати негоду.
8) Знати правила надання першої медичної допомоги (долікарської) при пораненнях, теплових і сонячних ударах, враженні струмом.
9) При нещасному випадку (забою, пораненню) терміново звертатися до медичного пункту, повідомивши керівника про нещасний випадок з Вами або з членом бригади;
10) Керівник практики, або особа, що його заміщає має вживати заходи недопущення нещасних випадків.
4.3. Правила техніки безпеки при підготовці апаратури та устаткування до польових робіт
4.4. Правила техніки безпеки при монтажі установки на пункті спостерігань
4.5. Правила безпеки при транспортуванні апаратури та персоналу.
4. Правила безпеки при виконанні електророзвідувальних робіт.
4.6. Дії в аварійних ситуаціях і надання допомоги
3. ПРОТИПОЖЕЖНІ ЗАХОДИ
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 142 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |