Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Підрядна частина вказує на межу тривання дії головної частини: Говорять багряні вечори, аж доки місяць встане.

Читайте также:
  1. Безсполучникові складне речення з неоднорідними частинами
  2. Вступна частина
  3. Загальна частина трудового права
  4. Заключна частина заняття
  5. Мінімальна частина чистого прибутку підприємства, що відраховується до резервного капіталу, становить...
  6. ОСНОВНА ЧАСТИНА
  7. ОСНОВНА ЧАСТИНА
  8. Основні етапи конституційної реформи в Україні 244 Конституційна реформа-органічна частина та основа політичного і правового реформування України
  9. Охорона праці – частина соціальної політики ЄС

18. Складнопідрядні речення з підрядними умовними – це такі конструкції, в яких підрядна частина є виразником реальної чи ірреальної умови, за якої відбувається чи могла б відбуватися дія, позначувана головною частиною. Підрядні умови приєднуються підрядними сполучниками якщо, якщо б, коли, коли б, як, якже, аби, раз, то...тоді; вставними словами значить, виходить.

За семантикою розрізняють:

складнопідрядні речення з підрядними умовними без супровідних значень. Це речення з реальним виявом умови: Як не буде птахів, то і людське серце стане черствим.

Складнопідрядні речення з підрядними умовними із супровідними часовими значеннями. Це речення, в яких умова поєднана з часовим відтінком кваліфікації перебігу дії головної частини: Сумно і смутно людині, коли висихає і сліпне уява;

Складнопідрядні речення з підрядними умовними із супровідним причиновим значенням. Це такі речення, які виражають реальну умову і пояснюють дію головного речення як прямий наслідок певних причин, констатуючи факт. Ці речення можна перетворити на підрядні причинові: Не злякає нас ніяка втома, якщо не злякали дніпровські плавні – Не злякає нас ніяка втома, бо не злякали дніпровські плавні.

Складнопідрядні речення з підрядними умовними із супровідними допустовими значеннями. Це конструкції з показником допустовості хоч би: Хоч би з мене дерево стало, то я б усіма вітами над морем махала й листям би шуміла.

19. Складнопідрядні речення з підрядними мети – це конструкції, в яких підрядна частина вказує на цілеспрямованість, призначення відображеної в ньому дії чи стану: Весела процесія зупиняється раптом, щоб подивитись на славного свого земляка, героя великих воєн. У реченнях цього типу, якщо певний факт стосується дієслова-предиката, то він стосується всього речення в цілому. Це безпосередній тип підрядних обставинних мети

Другий тип підрядних обставинних мети становлять такі структури, що взаємодіють з головними членами основного речення через той чи інший другорядний член. При відсутності такого компонента в головній частині відчувається неповнота стосунків: Почала навмисне плакати, щоб вони ні про що не здогадалися.

Показниками синтаксичних відношень підрядності у складнопідрядних реченнях з підрядними обставинними мети є підрядні сполучники щоб, щоби, аби (підсилені частками щоб тільки, аби тільки), вирази для (задля) того, щоб; затим (з тим), щоб; з тією метою, щоб; в ім”я того, щоб; Він викосив би всю земну кулю, щоб тільки була добра трава та хліб.

20.Складнопідрядні речення з підрядними причиновими – це такі конструкції, в яких підрядна частина вказує на причину дії головної частини і відповідає на питання чому? З якої причини? Підрядні причини поєднуються з головною за допомогою сполучників бо, бо ж, тому що, тим що, що, в що, через те що. Він чаклун, бо бачить крізь землю усі підземні ріки, озера й ставки.

21. Складнопідрядні речення з підрядними обставинними – це такі конструкції, в яких підрядна частина виконує функцію обставини. Більшість підрядних обставинних частин стосується змісту всієї головної частини. Критерієм класифікації складнопідрядних речень х підрядними обставинними є функція підрядної частини як розгорнутого члена речення – обставини.

Складнопідрядні речення з підрядними обставинними місця – це такі конструкції, в яких підрядна частина показує просторову характеристику дії або стану головної частини з погляду місця або напрямку, в якому відбувається їх перебіг.

Формальними показниками зв'язку головної частини з підрядною частиною місця виступають відносні слова прислівникового типу де, куди, звідки. Де не повернешся – всюди за ним золоте гілля росте.




Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 177 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.011 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав