Читайте также: |
|
1. Загальноприйнятими є два варіанти виховання дітей – репресивний та учасницький. Їм притаманне:
Репресивний тип: покарання за погану поведінку, матеріальні винагороди, підкорення дитини, команди, дорослі – центр, діти виконують побажання дорослих.
Учасницький тип: винагорода за гарну поведінку, заохочення словом, автономія дитини, взаємодія, діти – центр, дорослі йдуть назустріч побажанням дітей.
Визначте, до якого типу виховання належить процес формування особистостей таких персонажів: Попелюшки, Тома Сойера, Тімура дяді Федора (персонажа мультфільму «Канікули в Простоквашино»).
2. Відомо, що з дитинства соціалізація хлопчиків та дівчаток відбувається по-різному. Визначте: а) з чим це пов’язано; б) за допомогою яких засобів соціалізації та в який спосіб формуються бажані зразки поведінки; в) які якості хлопчиків та дівчаток повинні бути сформовані цими засобами; г) до яких соціальних наслідків це приводить; д) яка форма соціалізації (чоловіча чи жіноча) відповідає вимогам сучасної професійної кар’єри.
3. Перелічіть повний набір статусів у себе, своїх батьків і двох–трьох знайомих. Який список довший? Про що це свідчить?
4.Особистість — складна система, яка складається із десятків та сотен елементів (емоції, думки, дії тощо), величина кожного може бути різною за інтенсивністю (сильні почуття, слабкі почуття, їх відсутність тощо). Дуже часто між елементами цієї системи виникають розходження, протиріччя. Розходження проявляються також між особистістю та середовищем. Наприклад, ваші здібності можуть розходитися з вашими можливостями. А що ще з чим має розбіжності? Нижче наведені поняття, із котрих потрібно скласти пари за принципом “що з чим має розбіжності”.
Можливості. Слова. Здібності. Справи. Бажання. Реальність. Кваліфікація. Ціль. Результат. Вимоги робочого місця. Зарплатня. Потреби. Посягання.
Дискусійні питання
1.Як ви сприймаєте (розумієте) наступні висловлювання? Н. Чернишевського “розвивати людину в людині”; Ф. Достоєвського — “знайти в людині людину”.
2. Як ви розумієте розповсюджене висловлювання: “Особистість — продукт біографії людини”? Чи це так?
3. Сучасна наука (соціологія, філософія) стверджує та спирається на постулат, що кожна окремо взята людина являє собою і людство взагалі. Вона індивідуальна у своїх особливостях і в той самий час у ній зібрані всі узагальнені особливості роду людського. Ваше ставлення до цієї тези?
4.,,Чим примітивніше суспільство, тим більше схожості між індивідами, що складають його” (Е.Дюркгайм. Метод социологии). Як ви розумієте цей вислів?
5. Що таке девіантна поведінка? Наведіть приклади. Чи існує її зв’язок із віковим чинником?
6. Ваше ставлення до тези про те, що соціальна нерівність виступає основним чинником девіантної поведінки? Аргументуйте.
7.Дайте визначення поняттю санкція. За допомогою прикладів охарактеризуйте їх типологію.
8.Що таке статусна несумісність та які її причини? Наведіть її приклади з реального життя
9.Як Ви ставитесь до визначення „героями нашого часу” людей, які, або формують суспільні правила та маніпулюють ними, або встановлюють для себе „окремі” правила, або взагалі нехтують ними?
10.Обґрунтуйте вашу власну позицію щодо впливу ЗМІ на духовний розвиток особистості.
11.До якого типу соціалізації Ви віднесли б власне виховання?
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 84 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |