Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Розділові знаки у складнопідрядних реченнях

Читайте также:
  1. I. Суть і ознаки, ринкової економічної системи
  2. Абсолютные признаки перелома
  3. Административно-правовое принуждение как средство борьбы с административными правонарушениями: понятие и основные признаки. Виды административно-правового принуждения
  4. АДМИНИСТРАТИВНОЕ ПРАВОНАРУШЕНИЕ. ПОНЯТИЕ, ПРИЗНАКИ И СОСТАВ
  5. Административное правонарушение: понятие, признаки, состав.
  6. Археологические признаки миграций
  7. Базисные(имеют все хар-ки и признаки PR-текста, PR-инф-ии)
  8. Билет 20.Социальная группа, её основные признаки и функции. Виды социальных групп. Понятие депривации.
  9. Билет №1. Понятие, сущность, признаки, формы и функции государства.
  10. Билет №2.Понятие и основные признаки правового государства. Проблемы становления правового государства в России.

Підрядні частини речення завжди відділяються від головних комами: Щоб знову шуміли міста і оселі в красі переможній своїй, вони познімали військові шинелі і вийшли на труд, як на бій.

Примітки. 1) Комами відокремлюються і неповні підрядні частини речення, які приєднуються порівняльними сполучниками: Між горами старий Дніпро, неначе в молоці дитина, красується, любується на всю Україну. 2) У суцільних словосполученнях зі словами більш ніж, менш ніж, не раніше ніж, не пізніше ніж – кома не ставиться. Це буде не раніше ніж через рік. 3) Кома не ставиться у суцільних виразах, близьких за значенням до іменної частини складеного присудка або обставини способу дії, а також у порівняннях фразеологічного типу: руки стали як лід, упав як підкошений, білий як сніг, полетів як стріла, все йде як по маслу, свіжий як огірок, зробити як слід, робіть як хочете, невідомо скільки, невідомо для чого, зробив скільки зміг, поклади де прийдеться, зробили хто скільки зміг, їли що було, сиділи де попало, все одно який, байдуже хто, невідомо звідки і под. 4) якщо підрядна частина, що стоїть після головної, складається тільки з одного відносного слова або словосполучення, то вона комою не відокремлюється: Тяжко, важко нудить світом, не знаючи за що.

2. Якщо підрядна частина речення стоїть після головної і з'єднується з нею складеним сполучником підрядності типу тому що, через те що, завдяки тому що, незважаючи на те що, внаслідок того що, в міру того що, з тих пір як, подібно до того як, так що, то кома ставиться або перед усім сполучником, або в середині його, але тільки один раз.

Місце коми визначається змістом речення

Довго гуляли дівчата, довго гуляли хлопці, незважаючи на те що другого дня треба було рано вставати.

Довго співали дівчата, довго гуляли хлопці, незважаючи на те, що другого дня треба було рано вставати.

Примітки: 1) Якщо підрядна частина складнопідрядного речення стоїть у препозиції і приєднується до головної складеним сполучником, то він звичайно комою не розділяється: Перед тим як починати писати велику роботу, треба її спланувати. 2) У зворотах не хто інший, як; не що інше, як частина із сполучником як виділяється комами: Це було не що інше, як словник. 3)якщо підрядні частини речення приєднуються до головних за допомогою складених сполучників у той час як, перш ніж, лише коли, тоді як, тимчасом як, навіть якщо, то кома ставиться лише перед складеним сполучником: Здавши документи в штаб, Черниш, перш ніж іти в батальйон, з'явився, за офіцерським звичаєм, відрекомендуватись командирові полку.

4. Між однорідними реченнями, не з'єднаними сурядними сполучниками, ставиться кома: Ми збирали з сином на землі каштани, Ми дивились довго, як хмаринка тане, Як хмаринка тане, як синіє даль, Як колише вітер струни павутинь.

5.Між однорідними підрядними частинами, з'єднаними повторювальними сполучниками сурядності, ставиться кома, але перша підрядна частина від головної комою не відділяється: Було цим потиском сказано Богданові все: і яка рада Таня за нього, і як ним гордиться, і як ждатиме його...

6.Між однорідними підрядними частинами, що з'єднані неповторюваними єднальними і розділовими сполучниками, кома не ставиться: Тимко приїхав до артільного двору, коли вже зовсім звечоріло і чередник гнав з поля овець.

7. Якщо у кількакомпонентному складнопідрядному реченні одна з підрядних частин приєднується за допомогою сполучника сурядності, то кома перед ним не ставиться: Це була ділова розмова про те, як її далі повести.

8. Між поширеними підрядними сполучниками сурядності, може ставитись крапка з комою: Коли згадаємо, на якому маленькому клаптику землі розташувався "Верхній Город” Ярослава Мудрого дев'ятсот років тому; коли згадаємо, що сто п'ятдесят років тому на Хрещатику були тільки шинки і винокурні; коли згадаємо, що дев'ятнадцяте століття Київ зустрів, маючи лише кулька десятків кам'яних будинків і являючи собою, як зазначив один мандрівник, "Тільки спогади та надії великого міста”, - то тільки тоді побачимо, до яких фантастичних розмірів розрослося наше місто нині.

Примітки: 1) У реченнях такого типу після підрядних частин перед головною ставиться кома і тире. 2) кома і тире між підрядною і головною частинами складнопідрядного речення ставиться і тоді, коли підрядна частина виноситься перед головну для сильнішого інтонаційного та смислового її виділення: Хто спить, хто не спить, - покорись темній силі. 3)якщо підрядна з'ясувальна частина відноситься до слова в головному реченні, яке вимагає роз'яснення, перед нею ставиться двокрапка: Ідуть дівчата в поле жати Та, знай, співають ідучи: Як проводжала сина мати, Як бився татарин уночі.




Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 180 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав