Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Становлення і основні етапи розвитку економічної теорії як науки

Читайте также:
  1. I. Общие проблемы философии науки.
  2. I. Суть і ознаки, ринкової економічної системи
  3. III. Исторические этапы формирования современной науки
  4. IV. Развитие исторической науки в ХIХ веке
  5. Автобіографія (від грец. autos – сам, bios – життя, grafo – пишу) – це документ, у якому особа повідомляє основні факти своєї біографії.
  6. Актуальные проблемы логопедагогики как науки.
  7. Алгоритм формування комплексу маркетингових комунікацій, його основні етапи.
  8. Атомизм демокрита, его значение для науки
  9. Билет 1 Предмет, задачи и методы дошкольной педагогики как науки.
  10. Билет 1. понятие и эволюция маркетинга как междисциплинарной науки в структуре управления предприятием.

Предмет економічної теорії та еволюція його визначення різними школами.

Економі́чна тео́рія — наука про основні закономірності розвитку економічної системи, поведінку людини і груп людей у виробництві, розподілі та споживанні життєвих благ з метою задоволення потреб при обмежених (рідкісних) ресурсах, що породжує проблему економічного вибору і конкуренцію за їх використання. Це наука, яка вивчає економічні закони і економічні відносини.

Предметом економічної теорії є вивчення проблем ефективного використання обмежених виробничих ресурсів та управління ними з метою досягнення максимального задоволення матеріальних потреб людини.

Для глибокого розуміння сутності цієї науки доцільно порівняти визначення предмета в творах різних епох.

Еволюція визначення предмета економічної теорії:

1.А.Сміт. «Дослідження про природу і причини багатства народів»; Д.Рікардо. «Початку політичної економії та оподаткування»; Дж. С. Мілль. «Основи політичної економії» - Наука про створення, примноження та розподіл багатства нації.

2.К.Маркс. «Капітал» - Наука про виробничі відносини і закон, що управляють виробництвом, розподілом, обміном та споживанням благ на різних етапах розвитку суспільства.

3.П. Самуельсон. «Економіка»; П. Хейне. «Економічний образ мислення» - Наука про дії людей у процесі вибору обмежених ресурсів для виробництва.

Від часу появи економіки як самостійної галузі знань визначення її предмета пройшло істотну еволюцію.

Становлення і основні етапи розвитку економічної теорії як науки

Від часу появи економіки як самостійної галузі знань, визначення її предмета пройшло істотну еволюцію, що пов’язано з етапами розвитку економічної теорії.

I етап- меркантилізм (поч. становлення капіталізму; ідеологія-засіб захисту інтересів купців з боку держави, протекціонізм)

II етап-фізіократи (Франція; джерело багатства-виробництво. Фізіокр. досліджували с/г, адже землеробство-це основа всієї економіки держави)

III етап-класична політична школа (Англія; джерело багатства -не золото, а праця. Приватна власність краща, ніж суспільна)(Річардо, Сміт, Петті)

IV етап-марксизм (доводиться неминучість переходу до вищої суспільної формації: від феодалізму до капіталізму, від капіталізму до соціалізму і, врешті-решт, до безкласового суспільства. Класова боротьба-це вияв необхідності руйнування суспільної системи, що стоїть на місті й протидіє прогресу та змінам. Рушійна сила історії — боротьба пригноблених класів, вищим проявом якої є революція. А також: марксизм бачить джерело економічної нерівності, експлуатації людини людиною, у приватній власності.)(К. Маркс)

V етап-маржиналізм (як використати ресурс для найкращого задоволення потреб. Межа споживання у використанні ресурсу(на основі граничних потреб))

VI етап-сучасні напрями: 1.Неокласицизм (кін.ХIХ ст.;основа теорії-маржиналізм, де виробництво пропорційне потребам)2. Кейнсіанство (Дж. Кейнс; обґрунтована необхідність держ. регулювання економіки)3. Інституціоналізм (США;критика капіталізму;виступала за розшир. соц. програм)4. Неокласичний синтез (допускається держ. регулювання або навпаки –залежно від стану економіки в країні. Метод – грошово-кредитні інструменти)




Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 177 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав