Читайте также:
|
|
Серед робіт з мовленнєвого розвитку чільне місце посідають твори – вид тренувальних вправ, який передбачає самостійний виклад учням думок, почуттів, суджень. Твір як вид роботи вимагає від учнів самостійності, активності, вираження в тексті особистого.
Твір має велике освітнє значення. Готуючись до твору учні мобілізують свої знання і вміння, систематизують враження від прочитаного, побаченого або почутого ними і, таким чином, поповнюють свій розумовий, світоглядний багаж. Робота над твором розвиває думку учня, вчить мислити, доводити, аналізувати та синтезувати, тобто сприяє розвиткові мислення.
Написання учем творів є надійним засобом мовленнєвого розвитку учнів. Підготовка до написання твору вимагає цілої ш к о л и творчості ― інакше не чекати оригінальних, самостійних, своєрідних творів від учнів.
У системі розвитку зв’язного мовлення учнів особливого значення набирає підготовка та написання творчої роботи, визначення тематики творчих робіт на весь період навчання у школі. Жодна граматика не може навчити писати твір. Тим часом у творчій роботі відбиваються справжні знання граматичних законів мови, рівень лексичного запасу, синонімічне багатство мови, так само ― уміння складати слова в речення, а речення ― у текст, перейматися задумом, висловлювати власні судження, загалом ― самоутверджуватися у слові.Найперше маємо розкрити поняття як одиниці зв’язного мовлення, окремо зупинитися на мовних засобах зв’язку речень, стильовій єдності їх, обов’язково організувати аналіз чужих текстів, саморедагування чи взаєморецензування під заголовком: Чи можна усе написане назвати текстом. Наступним етаном у підготовці до написання твору є те, що можна назвати психологічним настроєм учнів. Зокрема, проводимо бесіду за темою “Ранок у селі” чи “Ранок у місті” та ін.), максимально спираючись на власні враження (досвід) кожного автора (школяра), також ― на літературні зразки ― М.Вінграновського чи ін. авторів, можливо, допоможе й картина чи музичний етюд. Поступово окреслюються опорні слова (як правило, це іменники, супроводжують їх прикметники, дієслова). Їх можна виписати на дошці. Для опори пропонуємосхему ― пам’ятку творчості:навмисні повтори опорних слів; навмисні пропуски окремих слів;уживання сполучників;композиційне “обрамлення” (1-е й останнє речення повторюються);розвиток лексичного (семантичного) значення опорних слів;уживання абзаців та ін.Загалом у процесі підготовки до твору учні мають бути доведені до психологічного стану, коли не писати уже не можливо. Кожен поринає у власну творчість ― не нашкодити б своїми порадами, нав’язуванням, критикою. Кожен автор ― особистість, кожна робота ― індивідуальна. Навіть один вдалий вираз, образ, цікава деталь заслуговує захоплення, підтримки.
Дата добавления: 2015-04-20; просмотров: 84 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |