Читайте также:
|
|
Програма з української мови передбачає ознайомлення учнів із загальними відомостями про стилі мовлення (розмовний, науковий, художній – 5 клас, публіцистичний – 7 клас), а також з явищами мовної експресії, емоційного забарвлення, багатством фонетичної, лексичної та граматичної синонімії при вивченні відповідних розділів шкільного курсу мови. Наприклад, при вивченні лексикології у 5 класі доречне використання слів з переносним значенням, стилістично забарвлених слів, лексичних повторів і синонімів як засобу зв’язку речень у тексті, а також синонімів для уникнення невиправданих повторів слів. При вивченні морфології у 7 класі – використання прислівників як засобу зв’язку речень у тексті, а також для підвищення виразності мовлення, при вивченні синтаксису у 8 класі – речення двоскладні й односкладні різних видів як синтаксичні синоніми, вживання в описах називних речень для позначення часу і місця.
Аналіз програми виявляє незначну кількість спеціальних уроків для опрацювання відомостей зі стилістики, тому ця робота проводиться на уроках розвитку мовлення і внутрішньо переплітається з їх змістом. Т. Ладиженська вважає, що “завдання стилістики в шкільному курсі – розвивати мовну інтуїцію учнів через усвідомлення поняття стилю мовлення”
У зв’язку з цим для методики навчання мови, зокрема розділу “Стилістика”, набуває актуальності сформульоване В. Виноградовим положення про те, що стилістика повинна вивчати всі явища мови з точки зору функціональної, семантичної і естетичної доцільності [1].
Оскільки стилістика мови об’єднує в собі стилістичні засоби і стилістику мовлення, досліджує суспільне вживання цих засобів, у методичній літературі виділяються дві групи стилістичних умінь і навичок: ті, що пов’язані із засвоєнням стилістично забарвлених засобів мови, й ті, що спрямовані на оволодіння стилістично диференційованим зв’язним мовленням. Перша група передбачає вироблення вміння бачити або помічати та оцінювати стилістично забарвлені мовні засоби, співвідносити їх із сферою вживання; друга – аналізувати, конструювати зв’язні тексти і редагувати їх стиль.
Формування стилістичних умінь і навичок пропонуємо здійснювати комплексно, (у поєднанні з формуванням граматичних та інших навичок), а також систематично. Важливо, що цій роботі підпорядковується система завдань, а саме:
визначення стилю і його основних ознак; визначення стилістичних особливостей тих чи інших мовних категорій, заміна одних мовних одиниць іншими, синонімічними; редагування усного та письмового висловлення з метою вдосконалення стилю; конструювання тексту в певному стилі тощо.
Важливе значення для вироблення стилістичних навичок має спостереження над стилістичною роллю тієї чи іншої синтаксичної категорії у різних стилях літературної мови. Тому в зразках подано найбільш характерні для навчального процесу тексти – науковий (навчальний), художній, публіцистичний, офіційно-діловий, розмовний.
Дата добавления: 2015-04-20; просмотров: 83 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |