Читайте также:
|
|
Серед робіт з розвитку зв’язного мовлення чільне місце посідають твори — вид тренувальних вправ, який передбачає самостійний виклад учнями думок, почуттів, суджень. Твір як вид роботи вимагає від учнів самостійності, активності, вираження в тексті особистого. У порівнянні з переказом твір — складніший вид роботи. Якщо в переказі учень передає готовий матеріал, відтворюючи зміст тексту і використані в ньому мовні засоби, то в творі всі питання, пов’язані з розкриттям змісту теми і оформленням, вирішуються учнями самостійно.
В учнівському творі виявляється все: мовний запас учня, володіння фразеологією й виразними засобами мови, знання граматики, орфографічно-пунктуаційна грамотність, уміння змістовно, логічно, послідовно викладати зміст, загальний розвиток школяра, начитаність, його виховання, уподобання, спостережливість та інше. Твори найповніше відображають внутрішній світ учня, по творах можна прослідкувати його розвиток, формування його світогляду. В них учень повніше розкривається, виявляє свої індивідуальні нахили й можливості. Твір виявляє загальний розвиток учня, знання ним фактичного матеріалу, уміння користуватися мовними засобами під час мовленнєвої діяльності. Разом з тим, робота над творами має величезні виховні й розвивальні можливості. На безмежні резерви роботи над творами звертає увагу і Т.А.Ладиженська: “Робота над твором надає вчителеві великих можливостей допомогти дітям побачити навколишню дійсність, розвинути їхню душу, почуття, розум” (Методика развития речи на уроках русскогоязыка: Кн. для учителя. — М.: Просвещение, 1991. —С.21).
Твір має велике освітнє значення. Готуючись до твору, учні мобілізують свої знання й уміння, узагальнюють спостереження за навколишнім світом, систематизують враження від прочитаного, побаченого або почутого ними, і, таким чином, поповнюють свій розумовий вантаж. Робота над твором розвиває думку учня, вчить мислити, доводити, аналізувати та синтезувати, тобто сприяє розвиткові мислення. Логічно послідовна, граматично правильна передача думок на письмі вимагає від учня знань і умінь з граматики, лексики української мови, ретельного добору слів та синтаксичних конструкцій, відтворення вивченого в курсі української мови та поповнення знань з низки питань, що, безперечно, забезпечує підвищення загального кругозору й розвитку мислення та мовлення учнів.
Підготовка матеріалу, його систематизація, обдумування композиції та плану твору, встановлення логічних зв’язків, вибір слів, фразеологізмів, словосполучень, побудова речень і зв’язку між ними, перевірка орфографії — весь цей комплекс складних дій вимагає від школяра вміння керувати своєю інтелектуальною діяльністю. У творі для учня набувають змісту всі вивчені правила граматики, вимоги орфоепії і культури мовлення. Тільки у творі письмо, причому письмо грамотне, усвідомлюється школярем як засіб правильного оформлення особистих думок, виражених в письмовій формі.
Дата добавления: 2015-04-20; просмотров: 109 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |