|
Теоретичні питання оцінки кількісних і якісних параметрів рівня життя населення
З'ясування сутності категорії "рівень життя" не носить виключно абстрактно-пізнавального характеру. Осмислення цієї категорії має важливе значення не тільки для наукової теорії. Воно необхідно для практичного забезпечення ефективного функціонування системи державного регулювання соціально-економічних процесів. Лише за умови чітко структурованої і достатньо повної системи показників-індикаторів і соціальних нормативів, що характеризують рівень життя населення країни та його окремих верств, а також відповідного забезпечення репрезентативної оцінки динаміки цих показників органами суспільного регулювання державні структури отримують можливість не лише пасивно спостерігати за тенденціями розвитку життєвого рівня, а й активно впливати на його зростання у кількісному і структурно-якісному плані.
Узагальнення світового і вітчизняного досвіду визначення конкретних параметрів, які характеризують ті чи інші рівні задоволення соціально-економічних потреб громадян, свідчить про те, що на сучасному етапі ще не відпрацьовані чіткі і науково обгрунтовані критерії об'єктивної оцінки показників, на основі яких можна визначити реальний якісний стан рівня життя різних соціальних верств населення і за цими ознаками здійснити їх відповідне структурне ранжування. Це може бути досить небезпечним для країн, що перебувають на етапі перехідної економіки, яка до того ж вражена глибокою системною кризою. Небезпека зумовлюється, насамперед, відсутністю в розпорядженні органів державної влади (як законодавчої, так і виконавчої) комплексної системи економічних індикаторів, аналіз динаміки яких дозволив би владним структурам своєчасно реагувати на реальний потенціал накопиченої соціальної напруги, зумовленої посиленням процесів суспільної маргіналізації і зростанням масштабів розшарування населення за рівнем бідності і злиденності та багатства і розкоші в особистому споживанні.
Ефективна державна політика, спрямована на забезпечення досягнення відповідного життєвого рівня населення, може бути реалізована лише за умови всебічного врахування системної дії'комплексу соціально-економічних чинників, що його зумовлюють, та застосування повної і репрезентативної системи показників оцінки рівня життя. Виконання зазначеної умови надає можливість застосувати варіантне прогнозування наслідків сукупного впливу комплексу цих чинників на існуючі механізми формування доходів населення, тенденції динаміки процесу споживання різних верств і груп населення, а також забезпечити базу для свідомого визначення оптимальних економічних пропорцій в процесі реалізації загальних засад соціально-економічної політики держави в цілому і окремих її напрямів, зокрема.
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 94 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |