Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Глава И

Теоретичні питання оцінки кількісних і якісних параметрів рівня життя населення

З'ясування сутності категорії "рівень життя" не носить виключно абстрактно-пізнавального характеру. Осмислення цієї категорії має важливе значення не тільки для наукової теорії. Воно необхідно для практичного забезпечення ефективного фун­кціонування системи державного регулювання соціально-економічних процесів. Лише за умови чітко структурованої і достатньо повної системи показників-індикаторів і соці­альних нормативів, що характеризують рівень життя населення країни та його окре­мих верств, а також відповідного забезпечення репрезентативної оцінки динаміки цих показників органами суспільного регулювання державні структури отримують можли­вість не лише пасивно спостерігати за тенденціями розвитку життєвого рівня, а й ак­тивно впливати на його зростання у кількісному і структурно-якісному плані.

Узагальнення світового і вітчизняного досвіду визначення конкретних парамет­рів, які характеризують ті чи інші рівні задоволення соціально-економічних потреб громадян, свідчить про те, що на сучасному етапі ще не відпрацьовані чіткі і науково обгрунтовані критерії об'єктивної оцінки показників, на основі яких можна визначити реальний якісний стан рівня життя різних соціальних верств населення і за цими ознаками здійснити їх відповідне структурне ранжування. Це може бути досить не­безпечним для країн, що перебувають на етапі перехідної економіки, яка до того ж вражена глибокою системною кризою. Небезпека зумовлюється, насамперед, від­сутністю в розпорядженні органів державної влади (як законодавчої, так і виконав­чої) комплексної системи економічних індикаторів, аналіз динаміки яких дозволив би владним структурам своєчасно реагувати на реальний потенціал накопиченої соці­альної напруги, зумовленої посиленням процесів суспільної маргіналізації і зрос­танням масштабів розшарування населення за рівнем бідності і злиденності та ба­гатства і розкоші в особистому споживанні.

Ефективна державна політика, спрямована на забезпечення досягнення відпо­відного життєвого рівня населення, може бути реалізована лише за умови всебічно­го врахування системної дії'комплексу соціально-економічних чинників, що його зу­мовлюють, та застосування повної і репрезентативної системи показників оцінки рівня життя. Виконання зазначеної умови надає можливість застосувати варіантне прогнозування наслідків сукупного впливу комплексу цих чинників на існуючі механі­зми формування доходів населення, тенденції динаміки процесу споживання різних верств і груп населення, а також забезпечити базу для свідомого визначення опти­мальних економічних пропорцій в процесі реалізації загальних засад соціально-економічної політики держави в цілому і окремих її напрямів, зокрема.




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 94 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Його регулювання | Еволюція наукових поглядів на рівень життя населення | Місце категорії "рівень життя" в системі соціально-економічних відносин | ВНШИЯЦцкшм ■»шиМ«НЦННаШ|І|ЦИ№іид«т«жтеИ№НД^ ттам | Методологічні проблеми визначення базових індикаторів диференціації населення за глибиною малозабезпеченості | Явптяятшшшшятшяшшятттяяшятпяшшшявшшштаяшяшшшшшшяшштшштшштпав^ш 'яшм | Оцінка вартісних параметрів ранжування населення за станом матеріальної забезпеченості | Динаміка макроекономічних пропорцій та оцінка стану виробництва суспільного продукту в кризових умовах | Попереднього періоду | У 1990-1998 pp. |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав