Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Політичні ідеї Стародавнього Сходу

Читайте также:
  1. Зародження філософії у країнах Стародавнього Сходу
  2. Країни Сходу та Латинської Америки
  3. Охарактеризуйте основні філософські системи Стародавнього Китаю
  4. ПОЛІТИКА ТА ПОЛІТИЧНІ ВЧЕННЯ У СТАРОДАВНЬОМУ СВІТІ
  5. Політична думка Стародавнього світу
  6. Політична думка Стародавнього Сходу.
  7. Політична думка Стародавньої Греції та Стародавнього Риму
  8. Політичні вчення аристократії. Платон і Арістотель
  9. Політичні вчення в Середньовіччі
  10. Політичні вчення в Стародавній Греції

Політичні знання зародились в глибо­кій давнині в країнах Стародавнього Схо­ду. Формування політичної думки зв'язано

з тією стадією розвитку суспільного виробництва, коли появляється приватна власність на знаряддя і засоби виробництва, йде поділ сус­пільства - родів, племен, общин, - на різноманітні соціальні спіль­ності, виникають стани, різноманітні соціальні верстви, утворюються держави. Становлення і розвиток політичних ідей у всіх стародав­ніх народів сягає корінням в джерела міфології і оперує міфологіч­но-релігійними уявленнями про місце людини в світі. Перехід від общинного первісного ладу до раннєкласового суспільства і політич­ної форми організації суспільного життя супроводжувався дедалі пог­либлюючими процесами соціального поділу населення, посиленням соціально-політичних і економічних непримиренностей, загострен­ням суперечностей між різними верствами суспільства-родовою знат­тю і збіднілими общинниками, багатими та бідними, вільними та рабами.

Стародавні джерела свідчать, що соціально-політичні уявлення в Стародавньому Єгипті, Індії, Китаї, Греції, Вавілоні, Персії, Римі та інших країнах мали спільний релігійно-міфологічний характер. У свя­щенних книгах стародавніх індусів всі події зображуються як прояв світового порядку, дотримання якого вважалось правильним, свід­чило про виконання обов'язків кожною людиною. У Стародавньому світі з розкладом і розпадом общинно-племінних відносин, загос­тренням суперечностей між племенами, родами, виникненням міжплемінних війн та ін., появою власності на знаряддя і засоби ви­робництва, продукти праці, приватного інтересу виникають прагнен­ня окремих осіб нажитися за рахунок інших, розширити своє багатс­тво. В общині виникає майнова нерівність - багаті та бідні, гноблення зазнають не лише раби, а й співплемінники по общині. Уже в III—II тисячолітті до н. е. населення Стародавнього світу - Єгипту, Китаю, Індії та інших країн ділилось на багатих і бідних, експлуатованих рабів і власників рабів, знаті та ін. Землероби, виноградарі, скотарі та інші верстви виявляли опір пограбуванню їх знаттю, захопленню земель багатими, не хотіли віддавати їм те, що здобувалось своєю тяжкою працею. Раби прагнули повернути собі свободу і не хотіли працювати на рабовласників. Надбані вождями племен багатства да­вали їм можливість брати собі на службу стражників та загони вої­нів. З посиленням влади вожді племен стають повноправними по­велителями племені, стають царями, намісниками Бога на Землі. З виникненням держави влада стає силою, з допомогою якої багата знать здійснює панування над різними верствами: землеробами, ви­ноградарями, скотарями, рабами та ін.

Соціально розділені суспільства Стародавнього Сходу - ранній тип суспільства, що прийшов на зміну первісному. Економічно такий тип суспільства характеризується пануванням патріархального натураль­ного господарства, стійкістю державних форм власності на землю і общинне землеволодіння, надто повільним розвитком індивідуаль­ної приватної власності. Традиціоналізм общинного життя, незрілість класів і класової самосвідомості впливали на зміст політики. Голов­не місце в політичній свідомості раннєкласових суспільств займали міфи про божественне, надприродне походження суспільних поряд­ків. З міфами зв'язані традиції обожнення існуючої влади і її розпо­ряджень. Політичні вчення Стародавнього світу залишались сугубо прикладними. Головний зміст їх становили питання, що стосуються мистецтва (ремесла) управління, механізму здійснення влади і пра­восуддя. В політичних доктринах відображались не стільки теоре­тичні узагальнення, скільки конкретні проблеми техніки та методів здійснення влади. Державна влада ототожнювалась з владою царя або імператора. Верховний правитель вважався втіленням держави, зосередженням всієї державності. Політичні вчення не відокремлю­вались від моралі і становили своєрідні етикополітичні доктрини.

Підвищений інтерес до проблем моралі взагалі характерний для ідеології соціальних спільностей, які формувалися в суспільстві. Пе­ретворення в суспільстві і державі в багатьох ученнях зв'язувались зі змінами в способі життя людей, з їх моральною поведінкою. Саме мистецтво управління державою часто зводилось до морального удос­коналення правителів, до управління силою особистого прикладу. Для політичних вчень Стародавнього світу характерно те, що в них не тільки зберігались, але й розвивались релігійно-міфологічні поглядії, а теорії державності сповнені релігійних догм, моральних уявлень і прикладних знань про політику. Політичні вчення освячували соціальну нерівність, привілеї знаті, владу експлуататорської верхівки.




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 72 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Суспільно-політичні уявлення Давнього світу | Політичні вчення епох Раннього християнства і Середньовіччя | Політична думка Нового часу | Інституювання й теоретичні передумови формування політичної науки | Основні національні школи й проблемні підходи сучасної західної політології | Теми рефератів | Політичні вчення в Стародавній Греції | Політичні вчення аристократії. Платон і Арістотель | Занепад державності Стародавньої Греції | Політичні вчення в Середньовіччі |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав