Читайте также:
|
|
1. Організаційна структура уроку: початок уроку, привітання учнів, підготовка обладнання до уроку (дошка, крейда, ручка, зошити, підручники, наочні посібники та ін.).
2. Санітарно-гігієнічні умови проведення уроку: дотримання гігієнічних вимог (повітряного, теплового, світлового режимів), відповідність меблів віку учнів; психологічна готовність учнів до уроку.
3. Тип і структура уроку: доцільність обраного типу уроку з погляду вивчення теми. Структура уроку, її компоненти. Психо-лого-педагогічне забезпечення цілісності і завершеності уроку.
4. Особливості реалізації на уроці вимог принципів навчання.
5. Раціональність і ефективність використання на уроці методів навчання. Озброєння учнів методами самостійної пізнавальної діяльності; розвиток розумових потенціальних здібностей учнів; використання індивідуальних і колективних форм навчання.
6. Методи, прийоми та види аналізу і оцінки знань, умінь та навичок учнів; об'єктивність оцінки навчальної діяльності школярів.
7. Особливості розумової діяльності учнів на уроці: а) формування уваги учнів; співвідношення мимовільної і довільної уваги; б) місце пам'яті у розумовій діяльності учнів; озброєння
1 Сухомлинський В.О. Вибрані твори: В 5 т. — Т. 4. — К.: Рад. шк., 1977. — С 576.
Розділ 2
школярів методами і прийомами запам'ятовування; використання прийомів для активізації різних видів пам'яті (образної, словесно-слухової, емоційної, механічної) та видів запам'ятовування; в) мислительна діяльність учнів на уроці: методи, прийоми і засоби активізації мислительної діяльності (створення проблемних ситуацій, організація самостійної пізнавальної діяльності).
8. Реалізація на уроці основних вимог до складових виховання: розумового, морального, фізичного, трудового, естетичного.
9. Поведінка вчителя на уроці: вміння володіти класним колективом, організація учнів для навчальної роботи, забезпечення трудової дисципліни; конструктивні вміння; комунікативні вміння; володіння педагогічним тактом; володіння педагогічною технікою (зовнішність; вміння володіти своїм тілом — ходити, сидіти, стояти; жести, міміка; культура педагогічного спілкування; володіння в галузі психотехніки; культура педагогічного мовлення; темп роботи).
10. Результати уроку: висновки і пропозиції; досягнення
мети; якість знань, умінь та навичок учнів; виховне і освітнє
значення уроку; найбільш цінні методи проведення уроку; ре
комендації щодо удосконалення педагогічного процесу на уроці.
Відвідуючи урок, важливо досконало володіти методикою і технікою записів наслідків спостережень, попереднього аналізу навчально-виховного процесу з позицій пропонованої програми. Пропонована структура записів розміщується на двох розгорнутих сторінках зошита або спеціального журналу.
Схема запису ходу і змісту відвіданого уроку
Лівий бік розгортки Правий бік розгортки
Попередні дані: предмет, клас, учитель, дата | Структура, хід і зміст уроку. Діяльність вчителя й учнів на уроці | Розподіл часу | Висновки і пропозиції | ||
Позитивні сторони уроку | Недоліки в ході і змісті уроку | Пропозиції щодо удосконалення уроку | |||
Аналізувати й оцінювати роботу вчителя на уроці не варто відразу після його відвідування. Потрібно ретельно, з достатньою науковою аргументацією підготуватися до розмови з учителем: продумати хід і зміст уроку, дати психологічну, педагогіч-
Теорія навчання (дидактика) ___________________________________ 185
ну та методичну оцінку діям вчителя, дати наукові рекомендації щодо поліпшення навчально-виховного процесу на уроці, рекомендувати необхідну літературу. Для проведення аналізу треба продумати час і місце врівноваженої розмови один на один, дотримуючись педагогічного такту і толерантності. Під час розмови немає потреби переказувати зміст уроку. Передусім варто показати і дати психолого-педагогічне обґрунтування позитивним аспектам уроку. І лише потім проаналізувати труднощі й недоліки, які були на уроці, аргументуючи їх прикладами зі змісту уроку, показати шляхи і засоби подолання цих труднощів та виправлення помилок. У підсумку варто запропонувати учителеві науково обґрунтовані рекомендації щодо удосконалення навчально-виховного процесу на уроці, порекомендувати літературу, опрацювання якої сприяло б підвищенню професіоналізму учителя.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 79 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |