Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Політична думка в кінці XX ст.

Читайте также:
  1. Ваша думка?
  2. Ваша думка?
  3. Ваша думка?
  4. Ваша думка?
  5. Горський В. С. Історія української філософії: Курс лекцій. – 3-тє видання. - К.: Наукова думка, 1997. - 286 с.
  6. Давньогрецька політична думка
  7. ЗМ № 2. Історичні типи філософії. Філософська думка України.
  8. Крізь життєві шторми, люті й грізні, материнські надії нас ждуть. Хай невдачі відчутні до болю. Тільки розпач душі не пече, бо надійніше власної долі думка друга і друга плече.
  9. Основні напрями розвитку зарубіжної політичної науки наприкінці XX — на початку XXI століття

Сучасний етап політичної науки починаєть­ся з 30-40-х років XX сторіччя і пов'язаний з біхевіористською «революцією» і зростанням значущості порівняльного методу в політичних дослідженнях. Біхевіоризм виник у США ще наприкінці XIX ст. Кредо біхевіоризму - безпосереднє спостереження політичної поведінки людей за допомогою суто емпіричних методів. Біхевіоризм вихо­див з особистісного виміру політики, домінування психологічних мотивів у політичній поведінці, розмежування фактів і цінностей (цінності та оцінки визнавались об'єктом, а не результатом досліджень), використання в політології природничих наук, кількісного виразу і виміру політичних явищ.

Порівняльно-історичний метод сприяв розвитку інституціона­лізму (вивчення стійких форм організації і регулювання політичного життя). Інституціоналізм розглядає політичну поведінку людей в тісному зв'язку з системою соціально-норма­тивних актів та інститутів, причому їх існування і функціону­вання постають як природно-історична закономірність. Найви­значніші представники, що виходили з такого посилання, - амери­канці С Ліпсет (нар. 1922), француз М. Дюверже (нар. 1917).

У 1950-60-х роках отримали розвиток структурно-функ­ціональні концепції політики, які доповнили і продовжили інсти­туціоналізм. Структурно-функціональний підхід передбачає дослі­дження політики та її інститутів за критерієм їх місця і функ­ціонального значення в суспільстві. Справу М. Вебера продовжили американці Г. Лассуелл (1902-1978), Т. Парсонс (1902-1979), Д. Істон (нар. 1917), француз М. Крозьє.

Теорію «солідаризму» Е. Дюркгейма в руслі концепцій політичного плюралізму розвивали М. Дюверже, американський вче­ний Р. Даль, німець Р. Дарендорф (нар. 1929). Вони відмовились від пануючого на той час класового підходу і постулювали існування різних взаємодіючих соціальних верств, не розмежованих непри­миренними антагоністичними інтересами. Звідси виник інноваційний підхід до держави як нейтрального арбітра між конкуруючими політичними силами, покликаного не допустити панування од­них над іншими і сприяти соціально-політичній рівновазі.

Сучасний етап відзначений також подальшим розвитком теорії демократії. Реанімація інтересу до демократії не випадкова: фено­мен демократії вимагав поставити в епіцентр досліджень права і свободи людини, проблематику громадянського суспільства і пра­вової держави. Ця тріада визначала евристичне вістря політологічних досліджень С. Ліпсета, Р. Даля (нар. 1915), австро-американського економіста і соціолога І. Шумпетера.

Пильна увага до держави зумовила появу ґрунтовних досліджень феномена державної бюрократії. Р. Мертон, А. Го-улднер, С. Ліпсет здійснили аналіз процесу бюрократизації як явища «раціонального» за своєю внутрішньою сутністю. Це своєрідне продовження теоретичного доробку М. Вебера. У теорії бюрократії зроблений акцент на проблемі легітимації бюро­кратичної влади та її співвідношення з демократією.

Політична наука завжди намагалась дати теоретичні відповіді на питання практичної політики, тому 1950-ті роки ознаменовані поглибленим аналізом феномена тоталітаризму. Праці X. Арендт (1902-1975), Ф. Хайєка (1899-1992), К. Фрідріха і 3. Бжезінського стали класикою емпіричного обґрунтування цього політичного фе­номена XX століття. Розробка концепцій тоталітаризму зумовила науковий інтерес до ідеології та практики лібералізму як його анти­поду. Проблема логічної низки «атомізований індивід — маса як колективне соціальне тіло - тотальна ідеологічна маніпуляція в особі «однорідної держави» не втратила своєї актуальності і до сьогодні.

Повчальний досвід двох світових воєн зумовив активізацію інтелектуальних зусиль у сфері міжнародних відносин. На цьо­му терені безумовним лідером став французький мислитель Р. Арон (1905-1983), а також американці Г. Моргентау (1904-1980), М. Каплан, К. Райт. їх праці відрізняє ґрунтовна об'єктивність аналізу, зверненість до фактографії, історизм і прагматична орієнтація. Зрозуміло, і вони не позбавлені певної ідеологічної зашореності, але в цілому їх дослідження зробили суттєвий вне­сок в осмислення світової політики.

Творчий внесок у розвиток політичної науки представників різних політологічних шкіл і напрямків викладений в наступних лекціях, тому ми завершуємо цю тему короткою характеристи­кою еволюції політологічних підходів, властивих світовій політичній думці:

1. Комунікативна інтерпретація політики розглядала політику як універсальний засіб забезпечення цілісності та механізм регулювання конфліктів у соціально диференційованому суспільстві, а політика ототожнювалась з діяльністю держави.

2. Силове тлумачення політики виходило з підкорення од­них соціальних груп іншим як сфера боротьби класів за владу (макіавеллізм, марксизм-ленінізм).

3. Інструменталістська інтерпретація політики над усе ставила соціальний зміст і сукупність засобів і методів, що забез­печують ефективність політики, політика розглядається як соціальні відносини з приводу державної влади.

4. Позитивно-соціологічне тлумачення політики акцентує увагу на змістоутворюючому мотиві політичної участі, що визна­чає соціальний статус і престиж особистості чи соціальної групи.

Зазначені підходи знаходять підтвердження в політичній практиці. Всю історію розвитку світової політичної думки мож­на подати як сукупну соціально-філософську і суто політологічну творчість різних генерацій дослідників щодо обґрунтування фе­номена політики як сфери взаємодії соціальних груп. Ці соціальні групи реалізують свої інтереси за допомогою інститутів політичної влади як взаємодію трьох систем - мотиваційної (політична свідомість), комунікаційної (політичні відносини) та інсти-туціональної (політична організація). Усі вони були інтегровані в політичну систему суспільства на певному етапі його розвитку і підлягають аналізу на основі напрацьованої методології.

Питання для самоконтролю й проблемні завдання

1. У чому полягає методологічний зміст політологічних парадигм?

2. Чому політична думка античності до-зягла свого найвищого розвитку саме на Заході?

3. У політичній науці вирізняють чотири

основоположні парадигми - теологічну, натуралістичну, соціальну і раціонально-критичну. Чим пояснити, що розвиток уявлень про політику і владу відбувався в такій послідовності:

а) релігійно-міфологічне пояснення політики і влади;

б) детермінація природними чинниками;

в) їх детермінація соціальними чинниками;

г) визнання самої «політичної людини» як носія політичних відносин?

4. За якими критеріями виділяють різноякісні етапи в розвитку політичної думки:

а) за специфікацією політичних знань;

б) за ступенем поєднання політичних теорій з практичною політикою;

в) за ступенем розвитку літературної творчості;

г) в міру становлення соціальних і політичних інститутів?

5. Платон трактував природу політики функціонально. Що це означає?

6. Чому Арістотель називав людину «політичною твариною»?

7. Більшість мислителів украй негативно ставились до демократії. Чим пояснити таке «дивне» ставлення:

а) пріоритетом більшості над меншістю;

б) неминучістю переростання демократії в тиранію;

в) пріоритетом демагогів над законами;

г) непостійністю «безумства більшості»?

8. Арістотель назвав свою ідеальну модель держави політією. Чому політія є найбільш ранньою синтетичною формою правління і в чому її перевага над простими формами правління?

9. Цицерон визначив державу як певне правове утворення, «загальний правопорядок» і цим концептуально виразив ідею право­вої держави. Що поєднує державу в тлумаченні Цицерона?

10. У чому полягають відмінності політичної творчості двох вчених-теологів - Аврелія Августина та Фоми Аквінського:

а) у різному розумінні генезису влади і політики;

б) у різному розумінні ролі монарха;

в) у різному тлумаченні прав підданих;

г) у різних поглядах на співвідношення світської і церковної влади?

11. Що нового вніс у політичну науку Н. Макіавеллі:

а) італійський філософ і соціолог відокремив політичну науку від теології, філософії та моралі;

б) він увів поняття політичного реалізму, який полягає в прямому спостереженні за фактами - поведінкою політичних лідерів, мас та їх взаємодію;

в) він одним з перших створив модель ефективного стилю лідерства;

г) розробив теорію кругообігу політичних форм;

д) «опрацював» принцип відносності, що полягає в постійній взаємодії мети, засобів і ситуації?

12. Теоретична новизна державної концепції Ж. Бодена полягає у встановленні зв'язку між поняттями «держава» і «суверенітет». У чому конкретно виражений цей зв'язок?

13. У чому полягає найбільш суттєва відмінність у державниць­ких поглядах Т. Гоббса і Д. Локка?

14. Чому класична теорія «розподілу влади» Ш. Монтеск'є стала політичним компромісом між зростаючою буржуазією і феодальними верхами?

15. У чому полягає політичний радикалізм Ж.-Ж. Руссо? Чи зробив він «крок уперед» у порівнянні з Ш. Монтеск'є?

16. Як зрозуміти думку Гегеля: «у державі» правовим шляхом досягається тотожність особливого і загального»?

17. Представники консервативної політичної думки стверджува­ли, що держава є результатом природної еволюції. Чи є ця позиція помилковою?

18. У чому полягає відмінність у тлумаченні соціальної сутності держави представниками ортодоксального і реформістського напрям­ків у соціалістичній політичній думці?,

19. У чому полягає значення політологічної творчості М. Вебера:

а) у поєднанні «розуміючої соціології» з політичною наукою;

б) у розробці теорії «плебісцитарної демократії»;

в) у відкритті «раціональної бюрократії»;

г) у типологізації джерел влади;

д) в аналізі особистості політика?

20. Що означала «біхевіористська революція» в політологічних дослідженнях?

21. Що означають інституціоналізм і структурно-функціональний аналіз?

22. У чому полягають відмінності сучасного етапу політичної науки?




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 95 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Политические идеи античности | Мислителі Стародавньої Греції про політику, право і державу | Платон про державу і політику | Політична концепція Арістотеля | Узагальнене бачення творчості Платона і Арістотеля | ЕВОЛЮЦІЯ ЗАХІДНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ДУМКИ | Античність | Політична думка Середньовіччя | Політична думка епохи Відродження | Новий час |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.01 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав