Читайте также:
|
|
Особливості розвитку політичної думки епохи Відродження зумовлені змінами соціально-економічного життя Західної Європи. Починаючи з XIV ст. в Італії, а з XV ст. й у інших країнах Західної Європи, відбуваються поділ феодального способу виробництва та виникнення передумов для нової історичної епохи. Це привело до змін у напрямах і сутності розвитку політичної думки.
Для епохи Відродження характерна відмова від одностороннього, однозначного теологічного трактування понять політики та держави. У цей період на передній план виходять проблеми світського життя, його інтересів і потреб. Починається розвиток гуманістичних ідей у політичній теорії: аналізуються питання прав і свобод людини, проблем держави та її законів. Загалом, систему політичних ідей епохи Відродження визначають як громадянську концепцію політики.
Центральне місце в соціально-політичних вченнях посідає ідеологія централізованої держави, оскільки в цей період складаються національні абсолютистські монархії, що звільнилися від гегемонії папської влади та стали прототипами сучасних західноєвропейських держав.
Сфера політики в цей час досліджується, на противагу її середньовічному тлумаченню, не з релігійно-етичної позиції, а з позицій раціокально-критичних. Найяскравіші зразки такого потрактування політики віднаходимо у видатних мислителів цього часу — Н. Макіавеллі (1460-1527 рр.) і Ж. Бо-дена (1530-1596 рр.).
Секретар Флорентійської республіки, історик Ніколо Макіавеллі з повним правом вважається провідним теоретиком цієї бурхливої епохи. Він перший протиставив теологічній теорії держави концепцію світської держави. Макіанеллі виводив закони держави з розуму та досвіду людей, а не з теології, і вважав, що політика — це автономна сфера діяльності людини, котра виходить з її власної волі, а не з божественного одкровення. За Н. Макіавеллі, політику визначає не Бог, а практика та природні закони життя й людська психологія.
У своїй відомій праці "Державець"("Государ") він доводить, що політика не може і не повинна керуватися категоріями релігійної моралі, та формулює кодекс політичної поведінки правителя, що має на меті досіягти добробуту власної держави.
Творчість Н. Макіавеллі є багатогранною й цілком виправдовує його звання "батька" політичної науки.
Італійський мислитель обґрунтував:
- автономність і самостійність політичної сфери й політич-иих знань, відокремив політичну науку від теології, філософії та моралі;
- сформулював предмет і метод політичної науки (предметом він вважав владу в усіх її проявах, а як метод запропонував політичний реалізм - пряме спостереження за фактами);
- визначив теоретичну проблематику політології, тобто вивчення закономірностей руху різних політичних форм, чинників їхньої сталості, їх зв'язок з розміщенням учасників політики, нормальні та патологічні процеси в державі;
- дав політичній науці один з ключових термінів "держава" ("stato");
- заклав основи аналізу політичної поведінки еліти й мас, одним з перших створив модель ефективного стилю лідерства;
- обґрунтував зв'язок морального та психологічного стану суспільства з політичними формами і став піонером політичної психології, визначив зміст принципу відносності в політиці як взаємодії мети, засобів і ситуації;
- зробив суттєвий внесок у розвиток порівняльної політології, в теорії кругообігу політичних форм розвинув політологію Аристотеля та його теорію "змішаного правління".
Політичній ідеології Н. Макіавеллі був властивий соціальний аристократизм, який проявлявся в ігноруванні політичного потенціалу народних мас, виступав проти "надмірної влади" народу, а об'єднання Італії сподівався досягти не лише без підтримки народу, але й у боротьбі з ним.
Ідеологом сильної централізованої держави був також і француз Жан Боден. Його політичні погляди висловлені в роботі "Шість книг про державу". Ж. Боден вважав, що для того, щоби Франція вийшла з хаосу релігійних війн, необхідна сильна державна влада з керівною роллю єдиного джерела права -монархом.
Ж. Боден висунув одну з найзначніших ідей епохи Відродження - ідею державного суверенітету (з фр. Sowerаіn—носій верховної влади).
Суверенітет, який був необхідний для подолання феодальної роздробленості, згідно з теорією Бодена, найбільш суттєва ознака держави, під якою він розумів вищу, абсолютну й постійну
владу над підданими в політичному суспільстві. Вищий характер державної влади означає верховенство, тобто те, що вона є причиною інших видів панування. Абсолютність влади полягає в її необмеженості будь-якими умовами та її неподільності. Постійність же означає, що державна влада не встановлюється иа певний термін, а існує за власним правом.
Ж. Бодєну належить також ідея зв'язку форм держави з географічними та кліматичними умовами її існування. Він вважав, що для помірного клімату типовою є держава розуму, бо народи, котрі проживають на такій тереторії, мають відчуття справедливості та любов до праці. Південні ж народи байдужі до праці й тому потребують релігійної держави. Північні, котрі живуть у суворих умовах, - визнають тільки силу, тому повинні підпорядковуватися сильним державам.
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 133 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |