|
Ф.М. Достоєвський у своєму щоденнику ставить питання для обміркування: «Чому так поширене серед молодих людей ліниве ставлення до діла, до праці, до своїх громадських та синівських обов'язків? Звідки береться даремне заперечення колишніх моральних цінностей сімейних відносин? На чому тримається «порядок» у сім'ї і яка відповідальність батьків за виховання своїх дітей?
— Дайте свої відповіді на поставлені письменником запитання.
1.5. Дитина та сім'я
Вплив сім'ї на розвиток дитини
Процес формування і розвиток особистості починається з моменту народження дитини. Тому особливо велике значення сім'ї, яка є одночасно і середовищем для дитини, і першим вихователем, і виконує функції відтворення населення, передачі духовного багатства, культурних традицій народу, сім'ї. Сім'я багато в чому передбачає те, якою стане людина в майбутньому. Саме сім'я закладає фундамент розвитку нахилів, здібностей дитини, формування її моральних якостей, здоров'я і т.ін. Саме через сім'ю дитина опосереднює норми людських стосунків, засвоює моральні відносини.
Отже, сім'я виконує функцію соціалізації дитини, яка відбувається як у результаті об'єктивного впливу того середовища, в якому вона живе (характер і умови життя сім'ї, професійної діяльності батьків, кола їхніх інтересів; відношення між членами сім'ї, сім'ї і школи та ін.), так і виховання, яке здійснює сім'я.
За даними багатьох дослідників, виховний вплив різних факторів на розвиток особистості розподіляється в такій послідовності: сім'я, школа, засоби масової інформації; суспільні організації, трудові колективи, товариші, друзі; література та мистецтво1.
Є всі підстави говорити про прямий взаємозв'язок сім'ї і особи-стісних якостей дитини. Згідно з даними дослідників проблеми, атмосфера в сім'ї складається з двох типів факторів: перший — ставлення батьків до дітей, їх особистісних якостей, стосунків між собою та ін. Другий тип — матеріальне положення сім'ї, житлові умови, структура сім'ї. Звичайно, фактори другого типу не є вирішальними2, але вони теж впливають на формування особистості дитини.
Так, шкільна успішність дітей, за даними соціологів, багато в чому визначається освітою батьків (доля учнів з високою успішністю втричі більша в сім'ях батьків, які мають вищу освіту). При цьому вплив освітнього рівня батьків сильніше виявляється на успішності хлопців, ніж дівчат). Важливе місце відіграє і конкретний вид праці батьків. Якщо, наприклад, батько і мати є працівниками розумової праці з вищою освітою, то краще вчаться діти батьків, зайнятих у закладах науки, культури, освіти, охорони здоров'я, і слабкіше — батьків, зайнятих у промисловості, на транспорті, в управлінні, сфері обслуговування.
Вища успішність і в сім'ях, де виховується дитина батьком і матір'ю. Такі наслідки пов'язані перш за все з кращою організацією побуту, уважнішим і мудрішим ставленням до виховання дітей.
Цікаві в цьому плані дослідження, представлені К.Н. Вол-ковим3.
Харчев А.Г. Семья и культура // Советская педагогика. — 1982. — № 1. Психологические основьі формирования личности в педагогическом процессе. - М., 1981. - С. 183. Волков К.Н. «Психологи о педагогических проблемах». — М., 1981. — С. 22.
■7
Розділ 1. Предмет педагогіки та питання теорії виховання
Вченими було проведено експеримент. Групу 6—7-річних дошкільнят разом із матерями запросили для співбесіди. їх залишили на півгодини в експериментальній кімнаті, яка заповнена різними цікавими речами: машинами, книгами, картинами. Експериментатор вийшов з кімнати, заявивши, що йому потрібно дещо підготувати для бесіди з дітьми і що діти і батьки можуть поводити себе вільно. Після цього за батьками і дітьми непомітно для них проводилось спостереження.
Батьки тримали себе по-різному. Одні починали разом з дитиною роздивлятись книжки, прилади, незнайомі предмети, обговорювали ці предмети, визначали їх призначення, якості. Інші лише роздивлялися все, що було в кімнаті. Треті півгодини сиділи і чекали
— і більше нічого.
Наступна перевірка показала, що пізнавальна активність дітей майже повністю відповідала поведінці їх батьків. Діти цікавих були також цікавими.
Вчені на основі досліджень називають такі фактори, які впливають на навчальну діяльність дітей:
— ставлення батьків до праці, до школи;
— єдність вимог у сім'ї;
— характер стосунків батьків і дітей;
— гармонійність сімейного життя.
Сімейні неприємності викликають у дитини невпевненість, сором'язливість, почуття неповноцінності, що відбивається на її успішності і поведінці в школі. Позитивне середовище позитивно і слушно впливає на дитину: вона активна, ініціативна, вчиться з інтересом, дружелюбна, готова допомагати іншим, з радістю виконує бажання батьків і вихователів.
Істотний вплив спричиняє сім'я і на вибір професії. Так, за даними соціологів, серед дітей робітників і службовців-нефахівців 57 % зайняті фізичною працею, — а в групі, де батьки є фахівцями вищої кваліфікації, 26 % молоді є робітниками. Сім'я впливає і на вибір сфери діяльності. Якщо усі члени сім'ї зайняті у машино-будівництві, то 50 % молоді працює теж там.
Звичайно, не освіта, професія самі по собі впливають на виховання, а духовні цінності сім'ї, ідеали, прагнення. Вони і визначають потреби дітей.
При багатоманітності сімей умовно їх можна поділити на кілька груп, які по-різному впливають на розвиток і формування дитини:
1. Сім'ї, в яких дружні стосунки між батьками і дітьми. Батьки знають, чим цікавляться їх діти, що їх турбує. Поважають їх переживання, намагаються тактовно допомагати. Це найбільш сприятлива сім'я для дитини. Діти в таких сім'ях, як правило, ініціативні, незалежні, дружелюбні.
1.5. Дитина та сім'я
2. Сім'ї, в яких доброзичливі стосунки. Батьки впливають на інтереси, потреби дітей, але існує певна дистанція між ними. Діти здебільшого, ввічливі, дружелюбні, але дещо сковані у поведінці, менше незалежні.
3. Батьки багато уваги приділяють матеріальному благополуччю дітей, результатам успішності. Головна мета виховання — дитина повинна вступити до вищого навчального закладу і вдягатись не гірше за інших. Духовний світ дітей у таких сім'ях схований від батьків.
4. Сім'ї, в яких мають місце непедагогічні дії батьків: неповага до дитини, стеження, недовіра, тілесні покарання. Діти в таких сім'ях частіше недружелюбно ставляться до батьків, важко спілкуються з ровесниками.
5. Неупорядковані сім'ї, в яких батьки конфліктують, часто бувають п'янки, погрози один одному та дітям, проявляється жорстокість. Вплив таких сімей негативний. У ЗО % випадків це веде до антисуспільних вчинків.
У цих сім'ях різний стиль стосунків між батьками і їх дітьми: авторитарний, ліберальний, демократичний.
Любити свою дитину — це теж мистецтво. |
Авторитарний стиль характеризується суворістю по відношенню до дітей, погрозливим тоном, вимогою безвідмовного підпорядкування. Це викликає у дітей віддалення від батьків, почуття страху, незахищеності. Тому авторитарний стиль веде до внутрішнього опору дитини, яка на примушення і загрози відповідає лицемірством, брехнею, грубістю. Але навіть «якщо опір зломлено, — пише психолог А.В. Петровський, — перемога виявляється пірро-вою перемогою. Разом зі зломленою упертістю виявляються зломленими, розтоптаними цінні якості особистості: самостійність, відчуття власної гідності, ініціативність, віра в себе і свої можливості». Батьківські вимоги в цьому випадку викликають або протест і агресивність, або звичну апатію і пасивність.
За ліберального стилю панує терпимість, всепрощення батьків, демонстрація любові до дітей. Цей надлишок любові з часом починає дратувати дітей і веде до формування егоїзму, недисциплінованості, безвідповідальності.
Найкращі стосунки у дітей з батьками складаються за демократичного стиля відносин. Батьки, гнучко мотивуючи свої дії і вимоги, твердо досягають позитивних вчинків дітей, у дитини цінують не лише слухняність, а й незалежність, почуття власної гідності, ініціативу; прислухаються до думки дітей, аналізують їх аргументацію.
V
Розділ 1. Предмет педагогіки та питання теорії виховання
Стиль стосунків у сім'ї впливає не тільки на формування тих чи інших якостей дитини, але і на її місце в колективі. Так, серед лідерів 86 % школярів із сімей з демократичним і лише 8,4 % — із сімей із авторитарним стилем стосунків.
За спостереженням американського вченого Урі Бронфенб-реннера, на дитину істотний вплив має і такий факт, як першість у сім'ї. «У сім'ях, де панує мати, діти малоініціативні, чекають вказівок і рішень інших. Слід зазначити, що асиметрична структура сім'ї' впливає на хлопчиків і дівчаток по-різному. У дитини формується самостійність і почуття відповідальності у тому випадку, якщо у сім'ї керує хтось із батьків тієї ж статі, що і дитина. Хлопчики більш відповідальні, якщо за дисципліною в сім'ї слідкує батько, дівчата більш активні, якщо авторитет матері сильніший.
Подальші дослідження показали, що найбільш самостійні діти обох статей виходять не з патріархальних або матріархальних сімей і не із сімей, де батько і мати рівноправні, частіше такі діти ростуть у сім'ях, де батьки активно беруть участь у вихованні дитини, але ведуть себе по-різному, тобто один бере на себе підтримуючу функцію, інший — дисциплінарну»1.
Отже, вплив сім'ї на розвиток дитини в тому, що вона формує сприйняття дітьми людей оточуючої дійсності, самих себе, досвід сімейного життя. Саме в сім'ї закладаються основи моральної, естетичної, політичної культури, визначається фізичний розвиток дитини, ставлення до праці, відбувається професійне самовизначення.
Значне місце у формуванні духовності дитини посідає родинно-побутова культура, в якій найбільш повно закладені норми стосунків у сім'ї, виховання шанобливого ставлення до батьків, жін-ки-матері, дідуся, бабусі. Зміст її сприяє збереженню рідної мови, традицій, історії родоводу, забезпечує духовну єдність поколінь2.
Зміст виховання в сім'ї
Загальна мета виховання — формування всебічно розвиненої особистості — визначає зміст виховання і в сім'ї. Це перш за все турбота батьків про здоров'я дитини3.
Фізичне виховання включає правильну організацію режиму дитячого життя, заняття спортом, загартування організму тощо.
Сім'я забезпечує розумове виховання, що передбачає турботу батьків про збагачення дітей знаннями, формування потреби їх набувати. Тому важливо в сім'ї:
Ури Бронфенбреннер. Два мира детства. —М., 1976. — С. 48—49.
Концепція національного виховання // Освіта. — 1994. — 26 жовтня. — С. 6.
Никитиньї Л.А. и Б.П. Мьі и наши дети. — М. — С. 108.
1.5. Дитина та сім'я
—
розвивати пізнавальні інтереси, пізнавальну активність дітей, позитивне ставлення до навчання: формувати допитливість, уміння спостерігати і запитувати;
—пробуджувати інтерес до читання, переказу художніх творів, вивчення віршів, пісень, загадок, таке інше;
—знайомити дитину з тим, що стоїть за сторінками підручника;
—спільно відвідувати музеї, театри;
—- розвивати мислення, пам'ять, мовлення, увагу;
—виховування навички навчальної праці (треба навчати розподіляти час, вчитися організованості, посидючості, вміння долати труднощі, без чого немає і не може бути навчальної праці);
—виховування ретельності, тобто прагнення виконувати свою працю старанно, досягати кращих результатів, виявляти настирливість.
Цікаві матеріали з цих питань можна знайти у працях Ш.О. Амонаш-вілі «Созидая человека» та Б.П. Нікітіна «Развивающие игрьі», в посібнику М.Г. Стельмаховича «Українська родинна педагогіка». Наведемо, як приклад, спогади Ш.О. Амонашвілі.
У його сина Паата, який навчався у другому класі, день народження. В обов'язки Паата входило відкривати поштовий ящик і брати звідти листи, газети. В цей день увагу хлопчика привернув незвичайний розмальований конверт, на якому крупними літерами було написано: «Паату. Секретно! Секретно! Секретно! Карлсон з даху». Напередодні батьки протягом 2—3 тижнів читали Паату книжку про Карлсона. У листі було написано: «Я, Карлсон, хочу дружити з тобою. Як тільки знайду можливість, прилечу до тебе. Я ж найзанятіша людина в світі. Вчора вирішив поступити в перший клас... Я ж найталановитіший, найрозумніший у світі. Якщо є бажання перевірити, пришли найскладніші задачі, я їх одразу вирішу і пришлю. Напиши, яку читаєш казку. Листа поклади в такий же барвистий конверт, як мій. Зверху напиши адресу «На дах. Карлсону. Секретно!».
Листи Карлсона, звичайно, писав батько Паата. Завдання, які вимагали певних розумових дій, сприяли розвитку допитливості, творчості, відповідальності. Ось приклади таких завдань від Карлсона: «Я придумав найскладніший ребус у світі. Розгадай його. Термін 2 дні. А ти можеш придумати ще складніший ребус для мене?».
«Я дуже зайнятий. Виріши цю задачу за мене і вишли завтра зранку».
«Я не знаю значення слів, що підкреслено червоним фломастером. Знайти їх пояснення в словнику. (Додається вирізка з газети)».
«Останнім часом мені щось не спиться ночами. Напиши мені казку...»
«Раджу тобі прочитати за два тижні «Війні Пух і все, все, все». Хто закінчить першим, хай напише листа із своїми враженнями одразу ж».
А Паат у листах писав:
-| 160 Розділі. Предмет педагогіки та питання теорії виховання
«У твоєму творі я знайшов 25 орфографічних помилок (Далі дає
ц правильно написані 25 слів)».
л «Мені подобається твій прийом розв'язання складних прикладів,
с Він запобігає моїх помилок. Навчи ще таким прийомам».
«Дякую за квитки в цирк. Було дуже цікаво. (І далі йде розповідь
Р про свої враження)».
у «Ось тобі матеріал для твоєї доповіді про бджіл. Яке в них диво-
в вижне життя! Все це я виписав із дитячої енциклопедії»1,
т Основи моральної культури дитина засвоює у сім'ї, спостеріга-
(^ ючи за стосунками між членами сім'ї. Дуже важливо виховувати
г в сім'ї культуру поведінки, що вимагає засвоєння моральних цін-
і ностей, ідеалів, культурних традицій, норм взаємин між людьми,
с для чого потрібно прищеплення навичок поведінки: турбуватися
і про членів сім'ї, розуміти їх стан, уміти зберігати свій час та час
інших; поважно ставитися до оточуючих людей, виявляти добро-
с ту, чесність, сердечність, скромність, сміливість тощо. Одне з
л центральних питань морального виховання — формування розум-
I них потреб у дітей, бо внутрішні регулятори — совість, обов'язок,
^ гідність — у окремих дітей розвинені недостатньо, що знаходить
в відбиття в посиленні споживацьких спрямувань. Зайва батьківсь-
ка турбота, звільнення дітей від постійних обов'язків у сім'ї, від-
с мова від надання допомоги дорослим і малим — все це є основою
с для формування утриманства, моральної глухоти, егоїзму. «Перш
і ніж говорити про благо задоволення потреб, треба вирішити, які
і потреби складають благо», — зазначав Л.М. Толстой2.
і Формування моральності людини нерозривне з організацією
праці в сім'ї. Л.М. Толстой виходив з того, що нічого так не спо-
ї творює людину морально, духовно, як недіяльне, паразитичне іс-
с нування, життя за «чужий рахунок».
ь Щоб виховати у дитини повагу до праці, людей праці, звичку
і працювати, необхідні: спільна з батьками праця, постійні доручен-
ня, які мають важливе значення для членів сім'ї (купівля молока,
хліба, прибирання). Але трудові завдання повинні бути посильні
для дітей і за ступенем складності, і за їх тривалістю. Дитина повинна
(знати корисність роботи, яку виконує. Організація праці повинна
і сприяти розвитку творчої ініціативи, інтересів дитини.
Життя вимагає і економічного виховання в сім'ї. Основи його
і закладені в працях А.С. Макаренка (Див.: Лекции о воспитании
детей. Лекция «Семейное хозяйство»).
І Естетичне виховання у сім'ї сприяє формуванню у дітей здіб-
і ностей повноцінно сприймати, глибоко відчувати і розуміти пре-
' Амонашвили Ш.А. Созидая человека. — М., 1982. — С. 56, 64, 65. 2 Толстой Л.Н. ПСС. - В 90 т. - Т. 54. - С. 77.
^
/. 5. Дитина та сім 'я 161
красне в природі, вчинках людей, у побуті, мистецтві, що можна здійснити в процесі читання літератури, відвідування театрів, музеїв, організації знайомства з мистецтвом, розвитку творчості у дітей. Сутність зазначених питань А.С. Макаренко розкриває в своїх творах (А. С. Макаренко «Лекции о воспитании детей» «Лекция — «Воспитание культурних навшков»). Усі вказані сторони виховання забезпечують всебічний розвиток особистості.
Методи виховання в сім'ї
Під методом родинного виховання М.Г. Стельмахович розуміє «способи, за допомогою яких здійснюється цілеспрямований педагогічний вплив батьків на свідомість і поведінку дітей, на формування в них благородних якостей, на збагачення їх необхідним життєвим досвідом»1. До засобів виховання М.Г. Стельмахович відносить: слово, фольклор, авторитет батьків, працю, навчання, навколишню природу, домашній побут, національні звичаї і традиції, громадську думку, духовно-моральний мікроклімат сім'ї, суспільний досвід, пресу, радіо, телебачення, режим дня, літературу та мистецтво, книги, театри, музеї та виставки, ігри та іграшки, мітинги, демонстрації, фізкультуру, спорт, свята, обряди, символи, атрибути, реліквії тощо2.
На відміну від методики шкільної виховної роботи засоби впливу в сім'ї мають свою специфіку:
—вплив на дитину індивідуальний, враховує конкретні вчинки і дії дитини;
—вибір методів виховання залежить від індивідуальності батьків, їх педагогічної підготовки, характеру, уявлень про життєві цінності загальної духовної культури, стилю відносин у сім'ї тощо.
Тому переконання в одних батьків — навіювання, система доказів, прикладів, прагнення досягти розуміння вимог, їх виконання, у інших — загроза, крик;
— використання різних методів виховання пов'язані з тією
метою, яку ставлять батьки.
Коли в сім'ї стосунки з дітьми близькі, теплі, доброзичливі, основні засоби — увага, заохочення. Якщо панують холодні, далекі, навіть ворожі стосунки, засоби виховання — суворість і покарання. Одні хочуть виховувати слухняність, тому їх дії спрямовані на те, щоб дитина менше міркувала, а лише виконувала вимоги дорослих. Інші вчать своїх дітей думати самостійно, виявляти ініціативу.
Батьки у своїй практиці використовують в основному прийняті в педагогіці загальні методи виховання: переконання (пояс-
Стельмахович М.Г. Українська родинна педагогіка. — К., 1996. — С. 169. Стельмахович М.Г. Українська родинна педагогіка. — К., 1996. — С. 168.
162 Розділі. Предмет педагогіки та питання теорії виховання
нення, навіювання, порада), особистий приклад, заохочення (похвала, подарунки, цікава для дітей перспектива), покарання (позбавлення задоволень, відмова від дружби з тими, хто провинився, тілесні покарання), створення виховуючих ситуацій, привчання, спільна діяльність.
При використанні цих методів батьки суб'єктивно визначають їх ефективність. Так, багато хто із батьків частіше за все звертається до переконань, бесід, навіювання, повчання і явно недооцінюють роль спільної роботи, привчання до моральних вчинків і використання виховних вправ. Основними методами називають саме заохочення і покарання. При цьому переважають покарання над заохоченнями, що часом призводить до загальмування дитини, викликає опір дорослим, формування заниженої самооцінки, а це дуже небезпечно для розвитку дитини. Заохочення активізує внутрішні сили дитини, допомагає розвиткові їх здібностей.
Покарання ж «застосовується в сім'ї у тих випадках, коли дитина свідомо не підкоряється справедливим вимогам, порушує загальноприйняті норми та правила поведінки, нехтує обов'язками в сім'ї», — зазначає М.Г. Стельмахович1.
Найефективнішим методом покарання М.Г. Стельмахович вважає «моральне осудження, що викликає почуття сорому та розкаяння, бажання виправитися...» Доцільним є покарання «за логікою природних наслідків»: «насмітив — прибери», «образив — попроси пробачення», «припустився помилки — негайно виправляй її»2.
Називаючи особистий приклад як метод виховання, батьки не пов'язують його з привчанням, конкретною спільною діяльністю батьків та дітей. Особистий приклад дітей може виявитись ефективним тільки в сполученні з привчанням, іншими методами і прийомами.
Метод переконання часто зводиться до моралізації, що не люблять діти і тому не сприймають позиції батьків.
Все це дає підстави для того, щоб назвати вимоги до використання методів виховання в сім'ї:
— чітке визначення мети виховання, завдань виховного впливу;
— врахування батьками ситуації, в якій здійснює ті чи інші дії дитина, знання її емоційного стану, індивідуальних особливостей (самостійність, темперамент, реакція на окремі методи тощо) для визначення методів виховання.
«Не слід карати в пориві злості. Покарання мусить бути справедливим, а міра його має відповідати рівню припущеного вихованцем порушення. І вже зовсім не допустимі жорстокість і са-
Стельмахович М.Г. Українська родинна педагогіка. — К., 1996. — С. 174. Там само.
1.5. Дитина та сім'я
дизм, такі покарання, що розхитують здоров'я чи принижують людську гідність (рукоприкладство, залякування, погрози, лайка, нескінченні моралізування, позбавлення дитини їжі, теплого одягу, взуття, притулку), злісне відчуження тощо»1.
Дотримання вимог до методів визначається позицією батьків. У журналі «Советская педагогика»2 Т.П. Деусова і О.Д. Кавашкіна подали цікавий матеріал, накопичений німецькими вченими. Матерям було запропоновано висловити думку з приводу різних виховних ситуацій: дитина сидить за столом з брудними руками; ранком не хоче вставати, її кілька разів треба будити; не дає молодшому свого велосипеда; пішла без дозволу з уроку; отримала погану оцінку, отримала хорошу оцінку тощо.
У цих ситуаціях матері добре встигаючих школярів у 4 рази більше, ніж матері слабких учнів, вважають правильним використання таких прийомів, як: допомога, прохання, бесіда, приклад. Методи покарання: зневага, відкрите засудження, залишення без їжі, ізоляція, тілесні покарання — визнають правильними лише 10 % цих матерів. Матері слабких учнів (більше 60 %) вважають необхідним використовувати суворі заходи. Якщо при поганій оцінці 80 % матерів сильних учнів вважали правильним надавати дитині допомогу, то тільки 4,6 % матерів слабких учнів визнали це за необхідність. У той же час 41 % матерів слабких учнів не вважають за необхідне хвалити їх з приводу хорошої оцінки. Серед матерів добре встигаючих учнів не визнають похвалу важливим методом тільки 6,8 %.
Є багато досліджень, які доводять, що дитина, яка позбавлена батьківської уваги, губить самоповагу, дружні стосунки з іншими людьми, виявляє недоброзичливість до однолітків.
Отже, гуманне ставлення до дитини виховується добротою і повинно стати головною педагогічною позицією батьків.
Форми взаємодії педагогів і батьків
Форми взаємодії педагогів і батьків — це способи організації їх сумісної діяльності, спілкування, спрямовані на виховання особистості дитини.
Найбільш розповсюдженими є такі форми взаємодії: Батьківські збори, які можуть бути дуже різноманітними:
— бесіди, обговорення ситуацій з актуальних питань виховання; («Духовний світ підлітка або старшокласника»);
— диспути («Чи можна виховувати в сім'ї без покарань? Як?»; «Якою повинна бути хороша сім'я?»);
Сшельмахович М.Г. Українська родинна педагогіка. — К., 1996. — С. 174. «Советская педИгогика», 1983. - № 7. — С. 58—63; 1980. — № 12. — С. 32—38.
Розділ 1. Предмет педагогіки та питання теорії виховання
— науково-практичні конференції («Виховання доброти, милосердя у дитини», «Допомога школярам у навчанні»);
— знайомство з працями педагогів з питань виховання дітей (А.С. Макаренко «Про батьківський авторитет», В.О. Сухомлин-ський «Поради батькам»);
— обмін досвідом виховання в сім'ї;
— демонстрація і подальше обговорення кіно- і відеофільмів.
Лекторії, коли класний керівник планує цикл лекцій з різних
питань виховання в сім'ї.
Батьківські дні в школі. Діти розповідають батькам своїм і своїх однокласників, як навчаються, які відчувають труднощі, в яких працюють гуртках, у яких секціях займаються, чим цікавляться, демонструють результати своєї творчості. Батьки відвідують уроки, одержують індивідуальні і групові консультації від учителів, психологів, лікарів тощо.
Педагогічні практикуми, коли батьки одержують завдання-рекомендації, спрямовані на їх педагогічну самоосвіту. Як правило, педагогічні завдання батьки одержують після прочитаної лекції з тієї чи іншої теми. (Наприклад, після лекції «Моральне виховання школяра» запропонувати завдання: визначити рівень вихованості своєї дитини).
Підготовка і проведення сумісних справ: конкурсів («Я і моя бабуся», «Що ми знаємо про наше довкілля?»), концертів, екскурсій, походів, заочних подорожей («Крим знайомий і незнайомий»), усних журналів («Естетика навколо нас»).
Педагогічні умови успішного виховання дітей у сім'ї
Дослідження психологів та педагогів, практика роботи виховних закладів дозволяє назвати ряд умов, які забезпечують ефективність виховання у сім'ї.
Завдання школи в роботі з батьками; — залучення батьків до педагогічної й організаційної роботи з дітьми; — допомога батькам у вихованні дітей; — педагогічна освіта батьків. |
1. Знання батьками своїх дітей, їх позитивних і негативних боків: що читають, чим цікавляться, які доручення виконують, яких труднощів зазнають, яке ставлення до однокласників, дорослих, молодших, що найбільше "цінують у людей та інше (41 % батьків не знає, які книжки читають їхні діти, 48 % — які кінофільми дивляться, 67 % — яка музика їм подобається, 98 % — яку суспільну роботу виконують). За даними соціологічного до-
1,5. Дитина та сім'я
слідження, в групі школярів (нормальні підлітки) тільки 10 % учнів відповіли, що в їхніх сім'ях здебільшого не знають, де вони бувають, що роблять, з ким зустрічаються. У групі «важких» так відповіло вже 16 %, а у групі правопорушників — 45 %'.
Дослідження, проведені Т.М. Мальковською та Ї.С. Коном, показали, що батьки зазнають труднощів, коли питання торкається духовного світу дітей, особливо старшокласників. Ї.С. Кон опитав групу дев'ятикласників. Вони повинні були оцінити себе за різними якостями (доброта, товариськість, сміливість, впевненість) за 5-бальною системою, а потім передбачити, як їх оцінять за цією ж системою батьки, друзі, однокласники. Таке завдання було запропоновано і батькам. Виявилось, що діти більш правильно уявляють собі, як їх оцінять батьки, ніж батьки — самооцінку дітей2.
У той же час діти явно недостатньо знають про ділові якості своїх батьків, їх успіхи на виробництві, позитивні якості, ставлення до них оточуючих, що заважає встановленню атмосфери взаєморозуміння, доброзичливості в сім'ї.
2. Особистий приклад батьків, їх авторитет, характер стосунків
у сім'ї.
Ці питання досить глибоко розкриті в роботах А.С. Макаренка, В.О. Сухомлинського. Для завоювання і підтримання авторитету важливо, щоб батькам була притаманна педагогічна тактовність, що знаходить виявлення у вмінні говорити з дітьми так, щоб слово не принижувало, не ображало дитину, а змушувало навіть при негативних вчинках не робити зауважень у присутності сторонніх, уникати настанов, згадувати свої вчинки як приклад для наслідування, виявляти справедливість, повагу до переживання, справ дитини, спиратись на краще, що є в ній. Позитивний вплив батьків на дітей більш ефективний, якщо відносини між батьками характеризуються взаємною любов'ю, відповідальністю один перед одним, довірою, взаємоповагою, взаємодопомогою, любов'ю до дітей; усі члени сім'ї залюбки поділяють радість, переживання.
3. Спільна діяльність, розумне спілкування. Батьки мало бувають
зі своїми дітьми. За даними дослідження вчених, час, коли батько,
мати і діти знаходяться разом дома, — менше 1,8 години на добу.
Лише в 10 сім'ях із 100 батьки ходять з дітьми на прогулянку,
в театри, музеї, кіно, на стадіон, що дає основу для спілкування.
Спілкування батьків і дітей проходить переважно під час перегляду
телевізійних передач, читання книг, журналів, газет. Спільна праця
батьків і дітей впливає на виховання у дітей працелюбності, само
стійності, вимогливості до себе, дбайливості, відповідальності.
1 «Учительская газета», 1 ноября. — 1978.
2 Кон И.С. Какими они себя видят. — М., 1975. — С. 87.
166 Розділ 1. Предмет педагогіки та питання теорії виховання
У сім'ях, де прогулянки дорослих з дітьми практикуються регулярно, вдвічі більше працелюбних школярів. У процесі спільної діяльності, спілкування діти переймають від старших їх ставлення до природи, її краси, результатів праці, формуються нові інтереси, настанови у поведінці, допитливість. Одноманітність змісту спілкування батьків і дітей знижує виховний потенціал сім'ї.
У процесі спільної праці, походів, прогулянок на природі діти більш відверті, більш балакучі, доброзичливі у стосунках з батьками, що допомагає батькам краще пізнати дітей, їх характер, звички, ставлення до себе та інших, коректувати за необхідності їх поведінку. Гарні умови для спілкування мають ті батьки, які ведуть на громадських посадах гуртки, керують спортивними секціями, беруть участь у класних виховних заходах: обговоренні кінофільмів, вистав, захисті фантастичних проектів, підготовці турнірів кмітливих. Якщо немає спільної діяльності, немає й повноцінного спілкування.
4. Педагогічна культура батьків. Педагогічна культура батьків передбачає засвоєння досвіду виховання дітей у сім'ї, національних традицій, що вимагає організації педагогічної просвіти батьків і стимулювання педагогічної самоосвіти з метою підвищення ефективності педагогічної діяльності в сім'ї. В.О. Сухомлинський вважав, що «педагогіка повинна стати наукою для всіх — і для вчителів, і для батьків»'.
Але наявність педагогічних знань ще не означає вміння їх застосовувати. Особливе значення мають уміння використовувати знання на практиці: вести задушевну бесіду, організовувати корисну справу, враховувати вікові особливості, визначати мотиви поведінки, оцінювати дії і вчинки, вирішувати конфліктні ситуації, створювати ситуації вибору.
Л.Д. Столяренко і СІ. Самгін2 дають такі поради щодо подолання конфлікту між батьками і підлітками, які вони називають методикою «шість кроків»:
Перший крок — визначення проблеми, причин незадоволеної поведінки дитини чи дорослого. З цією метою слід уважно вислухати підлітка, а потім висловити свої думки.
Другий крок — пошуки можливих варіантів, розв'язання того чи іншого питання. Це своєрідний «мозковий штурм», коли пропонується будь-яка ідея і жодна з них не критикується.
Третій крок — обговорення і оцінка запропонованих варіантів рішення за умови задоволення потреб обох сторін — і дитини, і дорослого.
1 Сухомлинский В.А. О воспитании. — М., 1975. — С. 60.
2 Столяренко Л.Д., Самгин СИ. Психология и педагогика в вопросах и ответах. —
Ростов-на-Дону, 1999. — С. 522.
1.5. Дитина та сім'я
Четвертий крок — вибір найкращого рішення (Якщо ми використаємо цю ідею, що буде? Чи буде задоволений кожен? У чому помилка цього варіанту?).
П'ятий крок — визначити, як виконати прийняте рішення: що слід зробити, хто буде нести відповідальність за той чи інший пункт?
Шостий крок — оцінка, наскільки добре визначений спосіб дії розв'язує проблему. (Чи зникла проблема? Чи задоволені тим, що зробили?).
Рівень сформованості у батьків педагогічних умінь істотно впливає на вихованість та інтелектуальний розвиток дітей.
Вся ця робота спрямована на те, щоб розвивати у батьків позитивне ставлення до школи, навчання дітей, їх участі у трудовій, суспільній діяльності і надавати допомогу батькам у визначенні методів і прийомів виховання дітей, у керівництві навчальною роботою дітей в домашніх умовах, стимулювати батьків до педагогічної самоосвіти, нейтралізації негативного впливу окремих факторів.
«Мистецтво виховання, — зазначає К.Д. Ушинський, — має ту особливість, що майже всім воно здається справою знайомою і зрозумілою, а іншим навіть справою легкою — і тим зрозумілі-шим і більш легким здається воно, чим менше людина з ним знайома, теоретично або практично. Майже всі визнають, що виховання вимагає терпіння, деякі думають, що для цього потрібні природна здібність і вміння, тобто навичка, але небагато хто прийшов до переконання, що крім терпіння, природної здібності і навички потрібні ще й спеціальні знання...»1. А.С. Макаренко не тільки вважав необхідними знання батьками основ батьківської педагогіки, але і написав для них «Лекції про виховання дітей».
Цю ж думку розвиває і В.О. Сухомлинський, вважаючи, що «без турбот про педагогічну культуру батьків неможливо розв'язати жодного завдання, що стосується навчання і виховання. Батьківська педагогіка — це фундамент, основа всієї педагогічної теорії й практики»2.
Оволодіння батьками педагогічною культурою сприяє позбавленню від істотних недоліків сімейного виховання:
— негативні приклади з життя сім'ї;
— безсистемність виховних впливів;
— надмірний авторитаризм;
,, — дефіцит спілкування батьків з дітьми;
—■ невміння організовувати конкретну діяльність дітей, спілкування з ними;
1 Ушинский К.Д. Избр. пед. произв. в 4-х томах. — Т. IV. — Кн. 1. — 1946. — С. 9.
2 Сухомлинський В. О. Твори в 5-ти т. — Т. 2. — С. 535—536.
Розділ 1. Предмет педагогіки та питання теорії виховання
— система заборон як основа виховання; неузгодженість дій у сім'ї, а також сім'ї і школі; зниження виховної активності батьків в міру того, як діти дорослішають;
— батьківський егоїзм — перебільшене уявлення про здібності дитини, її виключність, прагнення обмежити виховання піклуванням про одяг, їжу, задоволення всіх потреб дітей тощо.
Щоб надати допомогу конкретній сім'ї у вихованні їх дітей, необхідно знати особливості сім'ї, а саме: структуру, вік членів сім'ї, професію батьків, їх освіту, побутові умови, матеріальну забезпеченість, домашній режим школяра, розподіл трудових обов'язків у сім'ї, використання вільного часу, ставлення батьків до школи, скільки часу виділяється для спілкування з дитиною (спільна праця, відвідування музеїв, театрів, прогулянки і таке інше), з якими труднощами зустрічаються батьки у вихованні дитини, як їх вирішують.
Для вивчення сім'ї використовується спостереження, бесіда, анкетування. Можна як непрямий метод вивчення сім'ї використовувати твори дітей («Що б ти зробив для своєї сім'ї, якщо б все міг», «Вихідний день нашої сім'ї», «Праця моїх батьків», «Щасливий день у нашій сім'ї» та ін.).
У бесіді з батьками вихователь може з'ясувати, чи має дитина постійне робоче місце, куток; чи легко піддається виховному впливові батьків, інших членів сім'ї; чи прагне самостійно виконувати домашні завдання; чи в змозі батьки надавати допомогу; чи намагається дитина краще вчитися і поводити себе; чи має постійні доручення в сім'ї і які вони; чи буває дитина разом з батьками у театрі, цирку, на спортивному майданчику, прогулянці; чи грає з ними в шахи, доміно, в інші ігри; чим полюбляє займатися у вільний час; чи має найбільш сильний вплив на дитину хтось з батьків; чи допомагає дитині спілкування з однолітками краще вчитися, поводити себе; чи швидко втомлюється дитина при виконанні навчальних завдань; який стан здоров'я, чи дотримується режиму дня; з яких предметів починає виконання домашніх завдань, скільки часу витрачає на виконання; чи перевіряє якість виконання шляхом переказу, відповідей на запитання і т.ін.; як ставиться до невдач у навчанні, успіхів; чи старанна; яка, на думку батьків, потрібна допомога дитині; чи слідкує за своїм зовнішнім виглядом тощо.
Участь громадськості у вихованні дітей
Громадськість — це непрофесійні вихователі — організації або окремі особи, які виконують виховні функції на добровільно-громадських засадах без оплати їх праці. Основний мотив їхньої участі у вихованні — любов до дітей, бажання передати їм свій досвід, знання, допомогти, коли це потрібно.
1.5. Дитина та сім'я
Це можуть бут.и:
— батьківські комітети школи і класів;
— ради сприягІНЯ сім'ї та школи на підприємствах;
— ради громад-ськості за місцем проживання;
— представник^ добровільних товариств, творчих союзів, ентузіасти.
Всі ці предста%ники громадськості працюють сумісно зі школою, з батьками і дітьми.
У роботі з батіьками ВОни допомагають у вирішенні таких завдань:
— підвищенні відповідальності батьків за виховання дітей;
— обміні досвідОМ сімейного виховання;
— сприянні Нормалізації відношень в сім'ї між дорослими, дорослими з дітьмИ) нейтралізації негативного впливу сім'ї;
— підвищення авторитету батьків;
— стимулювань батьків до самоосвіти, самовиховання;
— залученні б^тьків д0 керівництва гуртками, організації технічного конструювання;
— допомозі шКШд в обладнанні кабінетів, створенні дитячих майданчиків, музе-1в та щ
Зміст роботи Громадських організацій з дітьми передбачає:
— залучення Дітей до праці;
— проведення консультацій на підприємствах, конкурсів з тієї чи іншої професії.
— допомогу «важким» дітям;
— сумісну Дія.іьність батьків, дітей, представників громадськості, школи (по^0рОЖіз екскурсії, праця з благоустрою вулиць, майданчиків тоївд)
Короткі висновки:
Сім я для дитини є середовищем, у якому формується її особистість. Залежно від атмосфери сім'ї, характеру сімейних стосунків, освітнього рівня, професії батьків, їх життєвого досвіду, знання педагогіки сімеин«)ГО виховання розвиваються ті чи інші якості ди-тин?' ^,аме У е.1ІЙ 1 формується сприймання дітьми людей, навколишньої дійсності, саі[ИХ себе, досвіду сімейного життя, ставлення до неї як найважлившої духовної цінності, здійснюється моральне, естетичне, трудове навчання, закладаються основи політичної культури, здоров я ДИТИНИз професійне самовизначення.
Методи сімеиіого виховання повинні справляти вплив на всі сфери життєдіяльгості дИтини. Через це необхідне розумне використання різних прИіомів переконання, заохочення, але істотне місце в системі цих метОцВ повинні зайняти методи організації діяльності, що сприяють формуванню умінь та навичок моральної поведінки.
Розділ 1. Предмет педагогіки та питання теорії виховання
Ефективність виховної діяльності в сім'ї визначається низкою загальних педагогічних умов: глибоке і всебічне знання своїх дітей, особистий приклад батьків, їх авторитет- організація спільної діяльності, вільного часу, спілкування з дітьми і єдність вимог членів сім'ї, сім'ї і школи, оволодіння батьками педагогічною культурою.
Вихователі, вчителі, у свою чергу, повинні вивчати сім'ю, щоб спрямовувати сімейне виховання на всебічний розвиток дитини, надавати допомогу батькам у керівництві навчальною роботою дітей у домашніх умовах; у визначенні методів і прийомів виховання, формування у них позитивного ставлення до школи, навчання дітей; їх участь у суспільній, трудовій діяльності; спонукати батьків до педагогічної самоосвіти; залучати їх до навчально-виховної діяльності у школі, за необхідності корегувати виховні зусилля сім'ї, нейтралізувати негативні її впливи.
Важливе місце в цьому процесі має громадськість.
Питання для обговорення
1. Хлопчик говорить неповажним тоном з матір'ю.
Як краще, на вашу думку, сказати сину: а) ти просто грубіян; б)мені не подобається цей тон?
— Чому?
2. Мати Славика скаржилась класному керівникові:
— Коли не спитаю сина: «Ким ти будеш?», він відповідає: «Ким-небудь на селі: пастухом, конюхом або ветеринаром. Уявляєш, мамо, навколо трава, річка, високі дерева...». Ну що мені з ним, базікою, робити? Це все від того, що вчиться він так собі.
— Яку відповідь ви дали б матері Славика?
3. Дівчинка надіслала листа на радіо:
«Джульєтті Капулетті не було навіть 14 років, коли вона закохалася, а мене мати лають, якщо я приходжу додому запізно. Подруги сміються наді мною і називають домосідкою. Розкажіть про мою матір по радіо, хай їй буде соромно, тільки прізвища не називайте, а то зовсім мене ввечері на вулицю не випустять».
— Прокоментуйте цього листа.
4. Що найчастіше є причиною конфліктів батьків і дітей у сучасних умовах життя суспільства?
5. Сім'я має великий вплив на формування особистості. У одній і тій же сім'ї виростають різні за особистими якостями діти. Чому? \І$ 6. У брошурі А.В. Петровського «Дети и тактика семейного воспитания» (М., 1981) описані результати найпростішого експерименту, аналізу «окремих фактів»:
1. Мати і син прогулювались вулицею до школи і назад. Що привернуло увагу матері, що вона запам'ятала?
Коли вийшли з двору, зустрілась сусідка з нашого під'їзду. Волосся вона знову перефарбувала, на цей раз під сивину, думала, що
1.5. Дитина та сім'я
так виглядатиме молодшою, куди там — на 10 років старішою стала... Коли проходили повз крамницю готового плаття, побачила двох молодиць, що розгорнули якусь покупку і роздивлялись її, про щось сперечались... На третьому поверсі якась дівчина мила вікно. Певно, на вулиці ходить у штанях, а тут у халатику... Автомобіль на великій швидкості проїхав калюжею, оббризкавши літнього вже чоловіка, навіть не спробував загальмувати і, як на зло, жодного міліціонера поблизу...»
Цей же маршрут описав і син: «Була спека, хотілося пити, попросив маму купити морозива — не купила, каже, що горло заболить... Коло школи у дворі Валька Розгуляєв бився портфелем з двома з 5-го «Б». Він завжди перший починає, а потім плаче і скаржиться... Товстого дядька машина оббризкала, він шоферу кулак показав і кричав щось, смішний такий, подібний до артиста Леонова... Брат нашої Аньки Шувалової йшов зі своїм пуделем, а пудель побачив московську сторожову, яку дві тітоньки вели, загавкав на неї, і якби Аньчин брат його на руки не підхопив,, то, мабуть, сторожова його на шматки розірвала б, вона його повністю проковтнути може. Вона знаєте скільки важить — 70 кіло...» (С. 18—20).
2. «У що ти перетворив свої нові брюки?» — обурюється мама, показуючи на ноги хлопчика, котрий щойно повернувся з чергової футбольної баталії у дворі...
«А що?» — чи то питає, чи то виправдовується хлопчик... За цим коротким діалогом стоїть два мовчазних гірких монологи. Мати. У нас з батьком з грошима не густо. Ну як, як мені їх привести в божеський вигляд до завтрашнього дня.
Мені ж треба зараз обід приготувати? Ну що, він не міг забігти додому, перевдягнутися, старі штани одягти? Який безсовісний, хіба ж він не бачить, як мені важко, як я б'юсь, щоб він був одягнений, як усі, щоб у нього все було. Невдячливий, грубий, егоїстичний!!!
Син. Я ж не знав, що мене на ворота поставлять. Ну вимазався, ну бачу. Як же мені їх не вимазати, якщо я чотири рази брав м'яч у падінні. Сєвка бив тоді у нижній кут, а я взяв. Мене сам Гошка хвалив: ти, каже, класним воротарем будеш! А Гошка за юнацьку грає! От завжди так у мене, сьогодні найщасливіший день, а мати тільки про штани та взуття думає і пиляє, пиляє...» (С. 23—24).
— З якою метою можете використати цей матеріал на батьківських зборах? Які положення вашої лекції, бесіди ці приклади допоможуть обґрунтувати, довести?
7. «Учительская газета» (1987, 19 ноября) проводила конкурс — сформулювати 7 правил — принципів сімейного виховання. Мати п'ятьох дітей назвала такі принципи:
1. Рівноправність. Діти — мої однодумці. Нам добре разом і погано разом...
172 Розділі. Предмет педагогіки та питання теорії виховання
2. Ніяких змагань. Так, я знаю, що переможець відчуває душевне піднесення, а що відчуває переможений?..
3. Ніяких покарань. Обговорити і забути — так будемо боротися з поганим... Зрозуміти і пробачити — ось так ми будемо вирощувати добре.
4. Всі свята загальні.
5. «Відкрита педагогіка». Говорять, що діти люблять, щоб їх виховували «непомітно», ніби сім'я — сцена театру і можна талановито удавати...
6. «Мій дім — моя фортеця», вірніше «наш дім — наша фортеця». Теплий дім, куди можна запросити друзів, привести бездомне кошенятко...
7. Мої діти хороші, моя дитина взяла без дозволу, але вона не злодій; одержав двійку, але не тупиця.
— Яка ваша оцінка цих принципів? Складіть свої принципи, яки
ми повинні керуватися батьки у вихованні своїх дітей.
8. Соціолог Р.Г. Гурова в 70-ті роки повторила дослідження
психолога Н.М. Колотинського (1904), який виявляв стосунки між
батьками і дітьми, зокрема обов'язки батьків і дітей.
Серед обов'язків було названі такі:
—дати освіту, загальний розвиток виховання;
—жертвувати своїми інтересами;
—не утискувати дітей;
—не заважати їх самостійності;
—виконувати прохання, не докучати нотаціями і ніжностями;
— не застосовувати тілесних покарань. Обов'язки дітей:
— поважати і шанувати батьків;
— радитися і звертатися за допомогою;
-- слухатись, не зловживати батьківською любов'ю;
— бути терплячим, якщо різні погляди;
— не ставитися з презирством, допомагати, особливо, коли нестатки, старість.
— Визначте, які, на вашу думку, обов'язки батьків і дітей у сучасних умовах?
У4 9. У західній теорії, зокрема американській, у різні роки домінували такі підходи до виховання дітей, які відбилися в наведених порадах батькам1.
1910 рік — «Шмагай їх!»;
1920 рік — «Обмежуй їх хоч у чомусь!»;
1930 рік — «Не звертай на них уваги!»;
1940 рік — «Переконуй їх!»;
Олексенко Т. Про нові підходи до сімейного виховання // Шлях освіти. — 1997.
- № 2. - С. 34
1.5. Дитина та сім'я
1950 рік — «Люби їх!»;
1960 рік — «Шмагай їх, але роби це з любов'ю!»;
1970 рік — «Господь з ними!»;
1980 рік — «Намагайтесь їх зрозуміти!».
— Які поради ви вважаєте доцільними для 2001—2005 рр.?
Додаткові завдання
1. Скласти питання для бесіди із школярами певного віку з метою вивчення їхньої сім 'ї.
2. Провести опитування школярів з метою виявлення їх ставлення до сім'ї, життєвих цінностей. Для цього можна використати такі питання і завдання:
I. Що для мене сім'я (відповіді ранжувати):
— сім'я для мене — джерело найсвітліших і високих почуттів;
— я не уявляю свого життя без сім'ї;
— сім'я для мене — джерело побутового комфорту;
— сім'я — це необхідний зв'язок поколінь;
— свої основні життєві плани поєдную із створенням своєї особистої сім'ї;
— життя в сім'ї для мене — важка необхідність. Радий був би піти, але нікуди;
— будь-що інше.
II. У важких життєвих обставинах розраховую перш за все...
(відповіді ранжувати):
— лише на себе;
— на допомогу батьків;
— на допомогу близьких друзів;
— на церкву, на Бога;
— на людське милосердя;
— на підтримку товаришів по двору, вулиці;
— на допомогу родичів;
— на допомогу однокласників;
— на державу;
— на допомогу вчителів.
III. «Людина починається з плачу за померлими», — сказав
філософ Мераб Мамардашвілі. Чи відвідуєте ви могили близьких?
Робите це за вимогою родичів, рідних чи за традицією:
— так, роблю це регулярно;
— зрідка відвідую;
— не відвідую;
— не знаю, де вони.
, (Використані матеріали соціологічних досліджень, які представлено в газеті «Поиск». ~~ 1992. — № 40, — С. 3).
Розділ 1. Предмет педагогіки та питання теорії виховання
3. У період педагогічної практики відвідайте сім'ю учнів і з'ясуйте: чи з охотою він виконує доручення батьків і які саме; як ставиться до своїх особистих речей, книжок; як реагує на зауваження; чи чуйний; чи виявляє самокритичність; як ставиться до виконання домашніх завдань.
Словник теми
Сімейне виховання |
виховання, яке поєднує цілеспрямовані дії батьків по відношенню до своїх дітей з повсякчасним впливом сімейного побуту.
Основний зміст виховання в сім' |
— фізичний розвиток дитини;
— розумове виховання;
— моральне;
— статеве;
— естетичне;
— трудове;
— економічне;
— екологічне.
Методи виховання в сім'ї Умови успішності -виховання |
способи, за допомогою яких здійснюється цілеспрямований педагогічний вплив батьків на дитину, її свідомість, почуття, волю.
обставини, від яких залежить якість педагогічних процесів.
Література
1. Игошев К.Е., Минковский Г.М. Семья, дети, школа. — М., 1989. — 448 с.
2. Капралова Р.М. Работа классного руководителя с родителями. — М., 1980.
— 190 с.
3. Макаренко А.С. Книга для родителей // Сочин. в 7 т. — М., 1957. — Т. 4.
4. Сухомлинский В.А. Родительская педагогика. Избр. пед. соч. в 5-ти т. — К., 1980. -Т. 5.
5. Стельмахович М.Г. Українська родинна педагогіка: Навч. посібник. — К.: 1996. -228 с.
1.6. ДИТИНА І КОЛЕКТИВ
Питання теми:
—- Що таке дитячий колектив і які його функції?
—-Які види колективів? Яка їх структура? і
— Що таке статус дитини у колективі? Що він визначає?
— Що означає поняття «динаміка розвитку колективу»?
— Які шляхи організації колективної діяльності школярів на різних етапах їх розвитку?,,,
1.6. Дитина і колектив
—
Чи необхідні дитячі громадські організації?
— Чи впливає особистість учителя на колектив?
Ваша думка?
Одні вчені вважають, що дитячий колектив сприяє всебічному розвиткові особистості, інші — що він пригнічує особистість, стимулюючи формування конформіста.
— Яка ваша думка з цього питання?
* * * Поняття про колектив і його функції
Гурт підлітків забрався в дачний будинок і виніс приймач. Чи можна назвати цей гурт колективом?
Щоб відповісти на питання, необхідно знати істотні ознаки колективу. Беручи за основу визначення А.С. Макаренка, педагоги вважають, що дитячий колектив — це стійке об'єднання дітей, яке має загальну суспільно значущу мету, спільну діяльність, спрямовану на реалізацію цієї мети, характеризується стосунками взаємної відповідальності.
Це визначення дає підстави для відповіді на поставлене запитання.
Значення дитячого колективу для кожного школяра в тім, що він є своєрідною ланкою, що зв'язує між собою суспільство і особистість. Це мікросередовище, яке сприяє перетворенню норм і ціннісних орієнтацій суспільства в норми, цінності даної конкретної особистості. В дитячому колективі дитина набуває практики спілкування.
Колектив сприяє реалізації мети виховання — всебічному розвитку особистості: розвитку організаторських здібностей, умінню розумно поєднувати особистісні інтереси та інтереси оточуючих однолітків, молодших школярів, учителів.
У колективі відбувається процес взаємного збагачення, розвиток його членів, тому що кожен з них приносить до колективу свій індивідуальний досвід, здібності, інтереси і одночасно освоює те, що несуть інші. В дитячому колективі в сумісній діяльності здійснюється обмін інформацією, розвивається здатність розуміти стан, мотиви вчинків інших і відповідно на них реагувати. Так формується симпатія, чуйність.
У колективі, якщо діти об'єднані цікавою змістовною діяльністю, дружніми відносинами, у його членів формується почуття душевного комфорту, психологічної захищеності, що в свою чергу, сприяє виявленню творчої ініціативи, почуття гордості, радості.
Дитячий і в тому числі класний колектив є ареною самовираження і самоствердження особистості. Колектив повинен відкрити
Розділ 1, Предмет педагогіки та питання теорії виховання
кожній дитині шлях до осмислення себе як особистості. Дитина прагне до визначення колективом ЇЇ гідності, закріпленню певних позицій в колі однолітків. І якщо учень не вписується в систему позитивних відносин у колективі, не відчуває любові, поваги, він займає в ньому пасивну, нейтральну позицію або протидіє колективу, що досить часто веде до того, що окремі школярі намагаються завоювати увагу, популярність у колективі негативними вчинками, займаючи позицію шута в класі, грубіяна, бешкетника, тобто вони виходять з-під впливу колективу, він перестає бути для них виховуючим фактором, відбувається конфронтація з однолітками, учителями, батьками, замкненість у собі та ін. Не отримуючи любові, порозуміння вдома, у школі, діти ідуть на вулицю, їх охоплює озлобленість, розчарування. Вони шукають самореалізації в різних групах, які можуть вплинути як позитивно, так і негативно.
На основі багаторічної практики В.О. Сухомлинський сформулював і теоретично обґрунтував вплив колективу на школяра з урахуванням його індивідуальних особливостей розвитку, духовного світу. Позитивний вплив класних колективів нероздільний з гуманними стосунками в них. Душевній рівновазі дитини, як зазначав В.О. Сухомлинський, сприяє обстановка цілеспрямованої творчої праці, доброзичливі товариські взаємовідносини, відсутність подразливості, нетерпимості і ін.
Отже, шкільний дитячий колектив при педагогічно правильному керівництві ним з боку вихователів може сприяти самореалізації, розвитку і збагаченню природних задатків дитини, її творчої індивідуальності, прилученню школярів до духовних цінностей суспільства, формуванню певних якостей особистості: відповідальності, непримиренності до егоїстичної байдужості, дисциплінованості, доброти і т. ін. У педагогів є реальна можливість піклуватися про кожну дитину і кожному забезпечити сприятливе для його індивідуального розвитку місце в системі колективних відносин, що надає вагомого впливу на всю систему виховного процесу в школі.
Головною причиною слабкого впливу колективу на дітей є недостатній діапазон тих соціальних ролей, які може запропонувати колектив індивіду.
Види І структура дитячого колективу
Розрізняють колективи первинні і вторинні, постійні і тимчасові, одновікові й різновікові.
Первинний колектив характеризується тим, що його члени знаходяться в постійних ділових, дружніх, побутових стосунках. А.С. Макаренко вважав, що оптимальна кількість членів колективу не може бути меншою за 7 і більшою за 15 чоловік1. Якщо мен-
Макаренко А.С. Твори в 7-ми т. - Т. 5. - К., 1954 - С. 236.
1.6. Дитина і колектив
ше 7 чоловік, зазначав А.С. Макаренко, колектив перетворюється в замкнуту групу друзів і приятелів. Якщо більше 15 чоловік, з'являється прагнення до розподілу на два колективи. Оптимальна кількість членів колективу дозволяє відчувати його членам свою єдність, міцність, спаяність, а також сприймати колектив як організацію, яка має певні обов'язки і відповідальність.
Колектив класу — одна із форм первинного учнівського колективу, хоч і з великою кількістю людей, що вимагає особливої уваги вихователя. Класний колектив входить у загальний шкільний, і між ними повинен бути тісний зв'язок. Формами цього зв'язку можуть бути: спільна трудова діяльність, загальношкільні заходи (диспути, вечори, конференції), шефство старших над молодшими, суспільні дитячі організації, заняття в гуртках, секціях тощо.
Постійними є класні колективи, а тимчасові створюються для спільної діяльності, щоб реалізувати певну мету (ремонт меблів, участь у трудових справах тощо).
Класний колектив є одновіковим. Різновікові групи створюються в мікрорайонах, літніх оздоровчих таборах і т. ін. Кожен із цих видів має свої переваги і недоліки.
Будь-який первинний колектив характеризує як офіційна (формальна), так і неофіційна (неформальна) його структура. Формальні групи створюються на основі будь-яких офіційних документів. Положення дитини визначається тим, в якій мірі вона реалізує свою соціальну роль (відмінника, організатора та ін.). Неформальні групи виникають на основі симпатій, близькості поглядів, переконань. Вони не передбачаються ніякими інструкціями. Становище дитини визначається ставленням до товаришів.
Розробка теми колективу, як зазначав Я. Корчак, «дає ключ до загадкових життєвих успіхів не за рахунок душевних якостей або сили, а чогось невловного нам, невідомого.
У красивих, здорових, веселих, ініціативних, сміливих, талановитих дітей завжди є товариші, союзники, прихильники; у занадто честолюбивих бувають і вороги. Звідси і ворожі табори. У дитячому колективі трапляються й тимчасові улюбленці, діти возвеличують їх, щоб потім радіти їх падінню»1.
Отже, ставлення до дитини може бути позитивним, індиферентним (нейтральним), негативним. Останнє багато в чому сприяє негативним емоціям дитини, гальмує її діяльність, стримує ініціативу, творчість.
У несприятливих умовах знаходяться, як показують дослідження, й ті школярі, які знаходяться в нейтральній системі колективних відносин. Чим більше ізольованих учнів, тим гірший мікроклімат у класі.
Корчак Я. Избр. пед. прошв. - М., 1979. — С. 171.
178 Розділі. Предмет педагогіки та питання теорії виховання
Принципи виховання шкільного колективу: — багатство стосунків між учнями і педагогами; — громадянська сфера духовного життя вихованців і вихователів; — самодіяльність, творчість, ініціатива; — постійне примноження духовних багатств; — гармонія високих, благородних інтересів, потреб, бажань; — створення і дбайливе збереження традицій...; — емоційне багатство колективного життя; — сувора дисципліна і відповідальність особистості за свою працю, поведінку. В.О. Сухомлинський |
Місце дитини в колективі
визначають різні фактори: моральні, вольові, інтелектуальні якості, фізична сила, зовнішній вигляд, стан в сім'ї, товариськість; уміння встановлювати контакти. Дослідження, проведені Л. Уманським, виявили цікаву закономірність: люди, які не користуються авторитетом, повагою в групі і які не поважають групові норми, пасивні в суспільних справах, конфліктують з колективом, схильні перебільшувати свою гідність і своє місце в групі. Лідери ж частіше скромної про себе думки. Ця ситуація підтверджує вислів Л.М. Толстого, що людина є дробом, у чисельнику якого те, чим вона є насправді, а в знаменнику — те, що вона про себе думає.
Тому важливо вивчати становище дитини в системі колективних відносин, щоб забезпечити сприятливе положення дитини в колективі, формувати її високі ціннісні орієнтації.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 69 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |