Читайте также:
|
|
В основі догматичного навчання — спосіб вивчення фактів і явищ дійсності як певних незмінних положень (догм) без врахування практики, досвіду людини.
Такий вид навчання склався в школах середньовіччя, коли догми релігії не допускали будь-якої самостійності мислення, вони вимагали пасивного засвоєння учнями всього, що їм пропонував учитель, тобто сутність навчання зводилась до того, щоб зміст усіх навчальних предметів завчався напам'ять. Таке навчання розвивало механічну пам'ять, але зазубрювання породжувало негативне ставлення до пізнання. 1.1. Панаєв згадував про навчання наприкінці 20-х років XIX століття: «Безглузде заучування напам'ять слово в слово по книзі було основою навчання, і тому найтупіші учні, але обдаровані доброю пам'яттю, завжди виходили першими... Наші розумові здібності аніскільки не розвивались; вони, навпаки, тупішали, забиті рутиною»1. Проте, як зазначає М.М. Скат-кін, передові педагоги того часу розуміли неспроможність і шкід-
1 Скаткин М.Н. Совершенствование процесса обучения. — М., 1971. — С. 113.
Розділ 2. Дидактика
ливість такого навчання і за власною ініціативою стали вимагати від учнів переказу тексту, що вивчається, своїми словами.
Отже, догматичне навчання привчає учнів до зазубрювання, механічного відтворення готових фраз, цитат, чужих думок, що в певній мірі сприяє розвитку механічної пам'яті, але не створює умов для розвитку інтелектуальних можливостей особистості, їх самостійності.
Пояснювальне навчання
У надрах догматичного навчання вже складався інший, більш досконалий вид навчання — пояснювальний.
Головне призначення його в тому, щоб забезпечити засвоєння учнями системи наукових знань, оволодіння міцними вміннями і навичками. При цьому учням не просто повідомляються готові знання, а їх пояснюють, обґрунтовують, коментують, тобто здійснюється не механічне запам'ятовування, а відбувається розуміння суті, що потребує розумової діяльності школяра.
З'явився при цьому виді навчання і такий ланцюжок, як застосування знань. Тому вагоме місце посідають самостійні роботи, задачі, вправи, переклади, складання графіків, таблиць. Проте має місце достатньо великий відсоток робіт за готовим зразком.
Таким чином, пояснювальний вид навчання пов'язаний з поясненням матеріалу вчителем з широким використанням засобів наочності й репродуктивним характером засвоєння знань учнями. Пси хол ого-педагогічна концепція при такому виді навчання виділяє такі ланки: сприйняття матеріалу учнями; осмислення сприйнятого; практичні вправи; закріплення знань, застосування знань; самоконтроль і контроль; повторення вивченого.
Кожному з визначених елементів відповідає певний елемент організаційної діяльності вчителя.
Позитивні якості цього виду навчання великі, тому що воно забезпечує: прискорений характер засвоєння знань; швидке формування вміння; керованість процесу засвоєння.
Недоліки: недостатньо реалізується розвивальна функція, діяльність учнів має репродуктивний характер. Це, так зване, традиційне навчання.
Проблемне навчання
Розвиток науки, виробництва потребують масової підготовки людей, які відрізняються активністю, самостійністю, творчими здібностями. Найбільш відповідає цим потребам проблемне навчання. Так, І.Я. Лернер відзначав, що 50—100 проблемних задач щороку при вивченні кожного курсу достатньо для розвитку посильних учню творчих здібностей1.
1 Народное образование. — 1990. — № 12. — С. 79. [■■%•
2.4, Види, концепції навчання, авторські педагогічні ідеї
Отже, основними завданнями проблемного навчання є:
— розвиток мислення, здібностей учнів, їх творчих умінь;
— виховання активної творчої особистості, яка вміє бачити, ставити й вирішувати нестандартні проблеми;
— засвоєння учнями знань, умінь, які самостійно здобуті в ході активної пізнавальної діяльності.
Проблемне навчання — це така організація процесу навчання, основа якої полягає в утворенні в навчальному процесі проблемних ситуацій, визначенні учнями проблем і їх самостійному або за допомогою вчителя розв'язанні.
Проблемна ситуація — це ситуація, яка виникає в результаті організації вчителем взаємодії учня з пізнавальним об'єктом, завдяки якому виявляється пізнавальне протиріччя. Проблемна ситуація характеризується інтелектуальним ускладненням і потребою у вирішенні пізнавального протиріччя. Суть пізнавального протиріччя полягає в неможливості за допомогою знань, які має учень, і засобів діяльності вирішити протиріччя, тобто проблемна ситуація виникає тоді, коли думка, що рухається визначеним руслом, зустрічає перепону, яка спонукає до пошуку шляхів подолання перешкод для досягнення мети. Філософ Е. Ільєнков пише: «Чітко сформульоване протиріччя створює напругу думки, яка не спадає до тих пір, поки не буде знайдений той факт, завдяки якому вона вирішується; це можна уявити собі як розірваний електричний ланцюг, на одному з кінців якого утворився плюсовий заряд, а на іншому — заряд із знаком <<—». Розрядити цю напругу можна тільки через замикання кінців ланцюга — через включення в розірваний протиріччям ланцюг суджень нового факту»1.
Проблема, як визначає філософ Є.Жариков, — це такий різновид питання, відповідь на яке не має в набутому досвідові суб'єкта і тому вона потребує відповідних практичних і теоретичних самостійних дій, які відрізняються від простого інформаційного пошуку.
Визначення проблеми вказує на те, що суб'єкт має певний запас знань, які необхідні для набуття нових, поглиблення в сутність процесу або явища. В той же час воно свідчить про недостатність досягненого рівня знань. Тому проблема визначається як знання про незнання, хоча не будь-яке знання про незнання є проблемою.
Можна сказати, — читаємо у Гегеля, — що пізнання починається з чогось такого, що невідоме, бо з тим, що нам уже відомо, нічого знайомитися. Але правильне і зворотнє: пізнання починається з відомого.
Щоб виділити проблему, усвідомивши своє незнання, визначити, що невідомо, потрібно знайти шляхи, які пов'язують невІ-
Ильенков 3. Школа должна учить мислить // Народнос образование. — 1964. — №!. — Приложение. — С. 8.
Розділ 2. Дидактика
доме з відомим. У проблемній ситуації невідоме подано через відношення до відомого. Сам же процес пізнання проблеми несе суб'єктивний характер: одна й та ж проблема неоднаково сприймається різними суб'єктами. Одні й ті ж зовнішні умови, одні й ті ж ускладнення для одних є стимулами розумової діяльності, для інших такої ролі не виконують.
Які ж шляхи утворення проблемних ситуацій? їх багато, назвемо деякі з них:
1. Спонукання учнів до пояснення явищ, фактів, їх зовнішньої невідповідності, протиріччя.
2. Спонукання до вибору правильного варіанта відповіді та її обґрунтування.
3. Перехід від поодиноких фактів до узагальнень.
4. Зіставлення суперечливих фактів, явищ.
5. Вирішення протиріч між теоретично можливим засобом розв'язання завдання і практичною нездійсненністю обраного засобу діяльності та ін.
Отже, проблемна ситуація для людини виникає, якщо в неї є пізнавальні потреби та інтелектуальні можливості розв'язати задачу при наявності утруднення, суперечності між старим і новим, відомим і невідомим, умовами і вимогами.
^_______________^^ Схематично можна виділи-
ти основні етапи вирішення
«Поганий учитель подає істину, проблеми:
хороший - навчає її знаходити» _ виявлення протиріч,
А. Дістервег створення проблемної ситуа-
'------ ■------------------- ______------- 1 цд^ її усвідомлення суб'єктом;
— виділення проблеми, її формулювання на основі аналізу ситуації;
— висунення гіпотез, пошук засобів розв'язання;
— аналіз гіпотез, установлення шляхів вирішення проблеми;
— перевірка правильності вирішення,
— самостійне оперування набутими знаннями.
Вимоги до формулювання проблем:
1. Проблема повинна містити пізнавальну ускладненість для школярів. Якщо запас знань недостатній, то і можливості вирішення проблем обмежені. Але якщо запас знань виходить за межі діалектичного співвідношення знання і незнання, в учня немає необхідності у здобутті нових знань.
2. Проблема повинна викликати подив при зіставленні нового із старим, незадоволення запасом знань, умінь. Про це у свій час писав ще К.Д. Ушинський: «Предмет повинен становити для нас новину, проте новину цікаву, тобто таку новину, яка або заповнювала б, або доповнювала б, або підтверджувала те, що вже є
2.4. Види, концепції навчання, авторські педагогічні ідеї 279
в нашій душі, одним словом, таку новину, яка що-небудь змінювала б у слідах, які вкоренилися».
3. Постановка проблеми повинна давати можливість учням висувати різні гіпотези.
4. Проблема повинна відображати специфіку науки, навчального предмета.
Методи проблемного навчання
1. Проблемний виклад знань. Сутність його в тому, що вчитель розкриває «ембріологію істини» конкретної науки, демонструє еталон проблемного мислення, коли ставить проблемні питання й сам їх вирішує (так, наприклад, на початку публічної лекції «Про життя рослин» К.А. Тимирязєв поставив питання: «Чому корінь і стебло ростуть у протилежні боки?», але готової відповіді не дав одразу, а розповідав, яка наука йшла до істини, повідомляв про різні гіпотези, досвіди для виявлення причини цього явища)1.
2. Частково-пошуковий (або евристичний) метод. Учитель створює проблемну ситуацію, сам формулює проблему та залучає школярів до її вирішення.
Для цього він готує систему проблемних запитань, які спираються на певну базу знань учнів, але вони викликають інтелектуальні з'труднення в учнів, вимагають цілеспрямованого розумового пошуку. Учитель спрямовує їх пошуки, потім робить висновки, спираючись на відповіді школярів.
3. Пошуковий метод, коли вчитель формує проблему, а школярі повністю самостійно її вирішують.
4. Дослідницький метод, який передбачає, що учні самі, за умов проблемної ситуації, бачать проблему, формулюють її та вирішують. Це найскладніший для учнів метод, що вимагає виявлення їх активності, самостійності, творчих здібностей, бо «сформулювати, в чому питання, — означає вже піднятися до відомого розуміння», — зазначає психолог С. Рубінштейн2.
Сутність проблемного навчання представлено в табл. 20.
Умови успішної організації проблемного навчання
1. Підготовка вчителя, яка вимагає глибокого знання свого предмета, нових наукових концепцій, підходів; високого рівня освіченості, а також володіння методикою проблемного навчання, що передбачає перш за все уміння діалогічного доброзичливого спілкування з учнями; умінь заохочення школярів до самостійних пізнавальних пошуків; уважне ставлення до думок, гіпотез,
Скаткин М.Н. Совершенствование процесса обучения. —- М.: Педагогика, 1971.
- С. 125.
Рубіінштейн С.Л. Основи общей психологии. — М., 1946. — С. 352.
Розділ 2. Дидактика
Сутність проблемного навчання
Таблиця 20
Проблемне навчання — така організація процесу навчання, в основі якої лежить створення викладачем, виявлення школярами проблемних ситуацій, визначення і формулювання проблеми та її розв'язання учнями самостійно або під керівництвом учителя.
Проблемна ситуація — це ситуація, яка виникає внаслідок такої організації вчителем взаємодії учнів з об'єктом пізнання, яка допомагає виявити пізнавальне протиріччя. Проблемна ситуація характеризується інтелектуальним утрудненням і потребою розв'язати його. Сутність пізнавального протиріччя міститься в неможливості за допомогою тих знань і способів діяльності, якими володіють школярі, вирішити протиріччя, що виникли.
Проблема — такий різновид питання, відповідь на яке не міститься в накопичених учнями знаннях і способах діяльності, тому вимагає відповідних практичних і теоретичних дій, відмінних від простого інформаційного пошуку.
Методи проблемного навчання:
— проблемний виклад;
— евристичний (частково-пошуковий);
— пошуковий;
— дослідницький.
Способи створення
Вимоги до проблеми
—
зіткнення школярів з явищами, фактами, які вимагають теоретичного пояснення;
— спонукання учнів до аналізу зовнішніх суперечливих фактів, явищ, висловлювань;
— спонукання до вибору із суперечли
вих фактів, висловлювань тих, які вва
жають вірними, і обґрунтування вибору;
— спонукання до самостійного порівнян
ня, зіставлення фактів, явищ, дій;
— спонукання до висування гіпотез,
формулювання висновків та їх перевірки
тощо.
Проблема повинна:
— містити в собі пізнавальне утруднення (тобто невідому галузь знань, яку необхідно пізнати);
— бути пов'язаною з емоціями суб'єкта (новизна, незадоволеність тими знаннями, які має; диво);
— передбачати можливість висувати гіпотези;
— відбивати специфіку науки, навчальної дисципліни.
Функції проблемного навчання на різних етапах навчання: а) формування інтересу до вивчення конкретного матеріалу на етапі постановки мети, мотивізації пізнавальної діяльності, ознайомлення з метою заняття; б) спонукання до самостійності в процесі оволодіння змістом освіти на етапі осмислення та засвоєння (аналіз, аргументація, обґрунтування, висування гіпотез); в) спонукання до використання знань, оволодіння способами діяльності, використання їх в нових ситуаціях на етапі закріплення засвоєного; г) виявлення рівнів засвоєння змісту освіти, активності, самостійності як певної цілісності на етапі контролю навчально-пізнавальної діяльності.
2.4. Види, концепції навчання, авторські педагогічні ідеї
висловлювань учнів; забезпечення посильності роботи учнів з тими чи іншими проблемними завданнями, тобто раціонального співвідношення відомого і невідомого.
2. Підготовленість учнів: забезпечення достатньої мотивації,
яка здатна викликати інтерес до змісту проблеми; ступінь воло
діння прийомами розумової діяльності; знання фактичного про
грамового матеріалу.
3. Науково-методична забезпеченість процесу навчання для ство
рення проблемних ситуацій.
Значення проблемного навчання в тому, що воно допомагає підвищенню у школярів пізнавального інтересу до навчання, вчить їх мислити діалектично, робить істину доказовою, а знання — усвідомленими, формує активну, творчо думаючу особистість.
4. Урахування особливостей конкретної дисципліни, теми, яку
вивчають, а також часу, відведеного за програмою (проблемне
навчання вимагає значних витрат часу, тому в певному об'ємі ви
користовується нечасто).
Програмоване навчання
Програмоване навчання — це кероване навчання з оптимальним зв'язком, тобто програма пізнавальної діяльності учнів. Основою його є три уявлення про навчання: 1) як про процес керування, 2) інформаційний процес та 3) індивідуалізований процес. Воно потребує спеціальної побудови навчального матеріалу, а саме:
— навчальний матеріал (навчальна інформація) дається учням невеликими частинами (дозами, кроками). Кожна доза є логічно завершеною, зручно доступною для цілісного сприйняття;
— кожна частина навчального матеріалу супроводжується вказівками або завданнями, як здійснити певні дії, спрямовані на її засвоєння;
— засвоєння кожної частини навчального матеріалу перевіряється переходом до нової шляхом надання учню спеціального завдання;
— учень одразу ж дізнається, правильно чи неправильно він відповів (здійснюється зворотний зв'язок), тобто учень забезпечується засобами контролю і самоконтролю;
— залежно від відповіді учня оцінюється можливість його просування: якщо дав правильну відповідь, переходить до наступної частини, дози навчальної інформації. Якщо відповідь неправильна, учень повинен ще раз опрацювати поданий матеріал або прочитати додаткові пояснення, виконати ще одне завдання або дізнатися, яка відповідь правильна.
Отже, навчання передбачає такі етапи: пред'явлення, засвоєння і перевірки.
Представимо структуру програмованого навчання в табл. 21.
Розділ 2. Дидактика
Таблиця 21 Структура програмованого навчання
Учитель (підручник, комп'ютер) | Учень |
1. Пред'являє першу дозу матеріалу | 1. Сприймає інформацію |
2. Пояснює першу дозу матеріалу й необхідні дії з нею | 2. Виконує операції, спрямовані на засвоєння першої дози |
3. Ставить контрольні запитання | 3. Відповідає на запитання |
4. Якщо відповідь правильна, пред'являє іншу дозу матеріалу. Якщо ні — пояснює помилку, повертає до роботи з першою дозою | 4. Виконує наступну дозу матеріалу. Якщо відповідь неправильна, повертається до вивчення першої дози |
Залежно від характеру розміщення навчального матеріалу, наявності кроків і зв'язків між ними розрізняються програми: лінійні, розгалужені й комбіновані.
При лінійній програмі весь матеріал, який підлягає засвоєнню, поділяється на частини, дози. Вивчаючи кожну частину матеріалу, учень одночасно виконує включені до неї завдання для перевірки. Перевіривши правильність відповіді, учень починає виконувати наступне завдання. (Наприклад: «Дидактика — частина педагогіки, яка розробляє теорію...й... Навчання передбачає взаємодію...» і...»).
При розгалуженій програмі матеріал поділяється на частини більш великі, ніж при лінійній програмі, потім подаються завдання і вказівки щодо засвоєння змісту. При зворотному зв'язку учень вибирає відповідь із поданих. Залежно від цієї відповіді подаються нові вказівки, пояснення. (Наприклад: «Викладання в сучасній дидактиці визначається як: а) повідомлення, передача знань; б) консультування учнів; в) управління навчальною діяльністю.
— Яка відповідь правильна?)
Комбінована адаптивна програма передбачає вивчення деяких частин навчального матеріалу за лінійною схемою, інших — за розгалуженою.
Ці програми виконують такі функції:
— вони є джерелом інформації;
— певним чином організують навчальний процес;
— контролюють ступінь засвоєння матеріалу;
— регулюють темп вивчення навчального предмету; -— дають необхідні пояснення;
— попереджують помилки;
— забезпечують зворотній зв'язок: внутрішній (учень одержує
інформацію про засвоєння) і зовнішній (учитель одержує інформа
цію про засвоєння матеріалу кожним школярем і класом в цілому).
2.4. Види, концепції навчання, авторські педагогічні ідеї
Засобами програмованого навчання можуть бути:
— програмовані підручники, за допомогою яких здійснюється весь цикл засвоєння знань;
— збірники задач і вправ, які побудовані в основному на завданнях з варіативними відповідями;
— зошити з друкованою основою;
— перфокарти, сигнальні картки;
— контролюючі машини;
— технічні засоби навчання (ТЗН).
Одним із видів програмування у навчанні є алгоритмізація навчання (алгоритм — це суворе розпорядження до виконання учнями пізнавальних і практичних завдань, операцій, дій).
Алгоритмізація навчання передбачає побудову моделей правильних процесів мислення: послідовних розумових дій, що найкоро-тшим шляхом ведуть до розв'язання навчальних завдань. Але надмірне захоплення алгоритмізацією призводить до формалізації, стандартизації, шаблонізації у здійсненні пізнавальних дій.
Таким чином, позитивна роль програмованого навчання в тому, що забезпечується оперативний контроль за засвоєнням школярами знань, індивідуалізація навчання, виникає можливість працювати в оптимальному темпі й здійснювати самоконтроль у навчанні.
Модульне навчання
Модуль у педагогіці — це змістовно, логічно завершена частина навчального матеріалу, певна мікросистема, засвоєння якої забезпечує досягнення раніше запланованого результату навчання.
Кожний змістовний модуль включає в себе такі блоки:
— цільовий — мета і завдання вивчення конкретного модуля;
— змістовний, в якому представлено основні смислові одиниці, терміни, поняття, закони, що становлять суть певного розділу навчальної дисципліни;
— операційний — визначення пізнавальних навичок, якими повинен оволодіти учень;
— методичний, в якому даються рекомендації, поради щодо самостійної роботи по засвоєнню навчального матеріалу;
— контрольний. У ньому питання, завдання, тести для перевірки рівня засвоєння навчального матеріалу. Результатами вивчення кожного блоку модуля відбиваються в балах, які учень набирає. Тому він може сам визначити ступінь засвоєння матеріалу.
Т^аким чином, модульне навчання пов'язане з рейтинговою системою контролю. Чим більший і складніший модуль, тим більше балів йому відводиться.
Розділ 2. Дидактика
Названі блоки визначають основні етапи технології модульного навчання, етапи розвивальної взаємодії вчителя та учнів1:
1) спонукально-мотиваційний;
2) етап первинного засвоєння теоретичного матеріалу;
3) етап самостійної проблемно-пошукової роботи учнів з осмислення і поглиблення теоретичних знань;
4) етап формування і розвитку репродуктивних і пошукових умінь, навичок, способів діяльності;
5) етап самостійних робіт завершеного характеру для формування пошукових, креативних, рефлексивних здібностей і вмінь;
6) етап систематизації провідних знань і вмінь, світоглядних ідей;
7) етап самостійної творчої роботи (за вибором учня теми і складності роботи);
8) контрольно-узагальнюючий етап.
Комп'ютерне навчання
Ідея застосування комп'ютера як засобу навчання (комп'ютерне навчання) виникла в 50-ті роки XX століття в рамках програмованого навчання, а в 70—80-ті роки комп'ютери з'явилися в школах.
Отже, комп'ютерне навчання у вузькому значенні передбачає застосування комп'ютера як засобу навчання, а в широкому — застосування комп'ютера в навчальному процесі з різною метою (комп'ютерізація навчання).
Основна мета навчання — підготовити підростаюче покоління до життя в інформатизованому суспільстві, підвищити ефективність навчання шляхом впровадження засобів інформатизації.
Існують основні два напрями комп'ютерізації (інформатизації) навчання:
— вивчення комп'ютера як електронної обчислювальної машини (ЕОМ), щоб забезпечити комп'ютерну грамотність учнів (знання про можливості ЕОМ, застосування її в різних сферах виробництва, культури, освіти та ін.). З цією метою в школі вивчаються курси «Основи ЕОМ», «Основи кібернетики» та ін.;
— оволодіння способами застосування комп'ютера в навчальній діяльності, тобто технологією комп'ютерного навчання, що включає розробки навчаючих програм (НП).
Комп'ютерні навчальні програми можуть бути:
— навчаючими; ь
— тренувальними;
— контролюючими; \п
і Лазарев М. Завершені (модульні) технології розвиваючого навчання // Директор школи. Україна. — 2000. - № 4. - С. 69-70.,- ■
2.4. Види, концепції навчання, авторські педагогічні ідеї 285
— імітаційними; — моделюючими; — ігровими (гра як засіб навчання). При розробці навчальних |
Ергономіка— наука, яка досліджує пристосування машин, обладнання, умов праці до психофізичних властивостей людини. |
програм важливо уникати монотонності, враховувати необхідність змінювати характер пізнавальної діяльності: узнавання, відтворення, застосування, творче використання;
давати можливість успішно працювати і сильним, і середнім, і слабким учням; ураховувати фактор пам'яті; додержуватись основних дидактичних принципів: науковості, доступності, систематичності, зв'язку теорії з практикою, активності, наочності, індивідуального підходу, міцності засвоєння. Необхідно також додержуватися ергономічних вимог: зручної для роботи форми викладення матеріалу, розташування інформації на екрані, чіткість завдань, коментарів, пояснень. Значення комп'ютерного навчання в тому, що воно:
Рефлексія— усвідомлення, осмислення особистої діяльності, її результатів, методів, які призвели до них, здатність розв'язання внутрішніх протиріч. |
— вносить значні зміни
в пізнавальну діяльність учня,
який звільняється від шаблон
ної, рутинної розумової діяль
ності, переключаючи її на ма
шину. Учень має можливість
навіть, не звертаючись до вчи
теля, одержати необхідну інформацію, в тому числі і ту, яка від
носиться до способів вирішення самостійно поставлених школя
рем конкретних завдань;
—сприяє створенню сприятливого для навчання психологічного клімату, бо учень позбавляється остраху допустити помилку, усвідомлюючи, що ЕОМ її виправить, і це не викличе негативної реакції вчителя. Учень одержує можливість побачити результати своїх дій, що спонукає до рефлексії;
—дає можливість залучення школярів до дослідницької роботи, розвивати творче ставлення до пізнання природи, суспільства, світу;
—будувати навчання в режимі діалогу, в процесі якого відбувається засвоєння певної інформації, обговорення правильності конкретних самостійних дій учня, стратегії пошуків розвязання навчальних задач, планування дій, прийомів самоконтролю тощо;
—- забезпечує індивідуалізацію навчання, дає можливість (у доступних і достатніх межах) керувати самостійною пізнавальною діяльністю;
■ф розвиває навички алгоритмізації вирішення навчальних задач, формуючи на цій основі логічне мислення;
286 Розділ 2. Дидактика
— вносить суттєві зміни у використання методів навчання, тому
що забезпечує наочне уявлення змісту матеріалу, діалогізацію на
вчального процесу, самостійний доступ школярів до необхідної
інформації, використання різних видів ігор, застосування еврис
тичних засобів при визначенні стратегії вирішення задач, інтегра
ції навчальних предметів, здійснення самоконтролю та ін.
Дистанційне навчання1
Дистанційне навчання передбачає просторову віддаленість суб'єктів навчання, які взаємодіють між собою за допомогою теле-комунікацій. Це новий вид навчання, побудований на використанні комп'ютерних технологій. Воно дозволяє школярам:
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 102 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |