Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Поняття про процес навчання

Читайте также:
  1. I. Визначення поняття орнамент.
  2. II. КОЛИЧЕСТВЕННАЯ ОЦЕНКА ЭПИДЕМИЧЕСКОГО ПРОЦЕССА
  3. III. Недостатки в развитии познавательных процессов.
  4. III. ОРГАНИЗАЦИЯ КОРРЕКЦИОННО-РАЗВИВАЮЩЕГО ОБРАЗОВАТЕЛЬНОГО ПРОЦЕССА
  5. IV. УЧАСТНИКИ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОГО ПРОЦЕССА
  6. IV. УЧАСТНИКИ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОГО ПРОЦЕССА
  7. Model Explorer - навигатор модели процессов
  8. The knowledge of all fabricating processes is necessary for a processing engineer. (Знание всех процессов обработки необходимо для инженера-технолога)
  9. VII. Подтверждающий опыт в процессе циркуляции света
  10. VII. Развитие личности в процессе воспитания

Поняття «процес навчання» належить до вихідних у педагогіч­ній науці. Ознаками навчання є:

— організація засвоєння новими поколіннями накопиченого суспільством соціального досвіду, що вимагає спільної діяльності навчаючих і тих, що навчаються;

— активність суб'єкта навчальної діяльності.

Отже, процес навчання — це спеціально організована пізнаваль­на діяльність, яка моделюється (визначаються цілі, завдання, зміст, структура, методи, форми) для прискореного опанування люди­ною основами соціального досвіду, накопиченого людством.

Враховуючи вищезазначене, навчання можна визначити як ці­леспрямовану взаємодію вчителя й учнів, у процесі якої здійсню­ється формування у школярів наукових знань, способів діяльнос­ті, емоційно-ціннісного і творчого ставлення до оточуючої дійс­ності, відбувається загальний розвиток дитини.

Основними структурними елементами навчання як соціально-педагогічної системи є:

мета навчання як ідеальна модель бажаного результату за­
своєння змісту освіти, до якого прагнуть ті, що навчають, і ті, що
навчаються;


2. /. Процес навчання



зміст освіти;

— методи навчання;

— організаційні форми навчання;

— реальний результат.

У цілому наслідки процесу навчання відбиваються:

— у здатності школярів до самостійного користування надба­ними знаннями та здобувати нові;

— в усвідомленні способів своїх дій, виборі оптимальних;

— у критичності мислення;

— у самооцінці;

— у спрямованості особистості до самоосвіти, саморозвитку;

— у позитивній мотивації навчальної діяльності;

— у сформованості не лише інтелектуальних, а й комунікатив­них умінь, розвитку почуттів, якостей особистості.

Таким чином, під реальним результатом навчання ми розуміє­мо об'єктивно фіксовані кількісні й якісні зміни особистості учня відносно початкового стану, що сталися в результаті засвоєння ним у процесі пізнавально-практичної діяльності накопиченого соціального досвіду (змісту освіти).

Навчання як соціально-педагогічне явище, взяте в динаміці
(русі), являє собою цілісний процес зі своїми елементами і етапа­
ми. Механізм руху процесу навчання можна визначити як поста­
новку все нових завдань у міру розв'язання попередніх. У процесі
навчання змінюються не тільки учні, змінюються і викладачі, змі­
нюються всі елементи системи: конкретна мета, зміст конкретно­
го матеріалу, мотиви суб'єктів навчання та їх об'єкти, механізм
і, звичайно, заключні результати. у

Тому процес навчання можна визначити як цілеспрямовану послідовну зміну навчальних завдань, мети і відповідну зміну всіх елементів навчання, орієнтованих на формування властивостей суб'єкта діяльності щодо засвоєння змісту освіти — педагогічно адаптованого соціального досвіду.

Навчання як двобічний процес включає діяльність учителя (ви­кладання) й учнів (навчання).

Діяльність учителя (викладання) передбачає проектування діяль­ності школярів, спрямованої на засвоєння ними педагогічно адап­тованого соціального досвіду, та взаємодії в цьому процесі, відбір змісту, форм, методів, засобів навчання.

Один із важливих етапів у роботі вчителя — стимулюючо-моти- ваційний, спрямований на формування позитивного ставлення шко­лярів до своєї навчально-пізнавальнсї діяльності. Важливо, щоб учень сам виявляв бажання пізнавати нове. Для цього необхідно спиратися на потреби, інтереси людини. С.Т. Шацький відзначав1:

Щацкий С.Г. Избр. пед. соч. - М., 1962. - Т. 2. - С. 76.



Розділ 2. Дидактика


1. У дітей дуже сильно розвинуто інстинкт товариськості, вони легко знайомляться один з одним — ігри, розповіді, невгомонна балаканина є ознаками цього інстинкту.

2. Діти — наполегливі дослідники за природою, звідси — їх легко збуджена цікавість, безкінечна кількість запитань, бажання до всього торкатися, все обмацувати, випробувати.

3. Дітям необхідно проявляти себе, говорити про себе, про свої враження. Звідси постійне висування свого «Я» і величезний розвиток фантазії, уявлення — це інстинкт дитячої творчості.

4. Дітям подобається творити, створювати щось незвичайне із нічого, доповнюючи відсутнє уявленням.

5. Величезну роль у формуванні дитячого характеру має ін­
стинкт наслідування.

І.П. Подласий, спираючись на працю Г. Оверстрига, називає конкретні стимули виховання і навчання школярів1:

— спиратися на бажання людини, враховувати її інтереси, впо­добання;

— заохочувати бажання домагатися визнання;

— визнавати достойність, гідність особистості;

— схвалювати успіхи, показувати досягнення;

— робити роботу цікавою;

— звертатися до самолюбства людини;

— обережно підтримувати суперництво.

Отже, ефективність навчання визначається сформованістю у школярів потреби у знаннях. Мотив як спонукальна сила навча­льно-пізнавальної діяльності стимулює оволодіння дітьми змістом освіти. Прийнято розрізняти дві великі групи мотивів: 1) пізнаваль­ні, пов'язані зі змістом навчальної діяльності та процесом її вико­нання; 2) соціальні мотиви, пов'язані з взаємодією школяра з інши­ми людьми. А.К. Маркова першу групу розбила на підгрупи: а) широкі пізнавальні мотиви, які орієнтують школярів на оволодіння новими знаннями (інтерес до нових цікавих фактів, явищ або інтерес до суттєвих якостей явищ, до закономірностей у навчальному матері­алі, теоретичних принципів, ключових ідей); б) навчально-пізнава­льні мотиви, які відбивають орієнтацію школярів на засвоєння спосо­бів здобування знань (інтереси до прийомів самостійного придбан­ня знань, методів наукового пізнання, способів саморегулювання навчальної роботи, раціональної організації своєї навчальної пра­ці); в) мотиви самоосвіти, які знаходять вияв у спрямованості шко­лярів на самостійне удосконалювання засобів, придбання знань.

Соціальні мотиви також мають декілька підгруп: а) широкі соці­альні мотиви, які виявляються у прагненні придбати знання, щоб

Подлашй И.П. Педагогика. Новнй курс. — М., 1999. — Кн. 1. — С. 400—411.


2.1. Процес навчання



бути корисним Батьківщині, суспільству, бажанні виконати свій обов'язок, у розумінні необхідності навчання, почутті відпо­відальності, бажанні добре підготуватися до майбутньої професії, тобто це мотиви необхідності, обоє 'язку; б) вузькі соціальні моти­ви, які відбиваються у прагненні зайняти певну позицію, місце у сто­сунках з оточуючими, одержати їх схвалення, заслужити у них авторитет. Різновидом таких мотивів вважають «мотивацію благо­получчя» (прагнення одержувати лише схвалення з боку вчителів, батьків, товаришів), мотиви самоствердження (бажання зайняти місце лідера, здійснювати вплив на інших учнів)1.

Успішність навчання визначає не сам факт наявності тих чи інших мотивів, а їхній особистісний сенс для учня, самостійність виникнення і виявлення, рівень свідомості, стійкості. Завдання вчителя — аналізувати особливості мотивів кожного учня, стиму­лювати позитивні мотиви навчальної діяльності, розглядаючи їх як такі, що розвиваються, тобто як динамічне явище.

Це завдання найбільш успішно розв'язується в умовах співро­бітництва вчителя і учнів у навчанні, їх спілкування.

І.П. Павлов експериментально довів величезне значення емо­цій для продуктивної роботи кори головного мозку: позитивні емо­ції тонізують його роботу, а негативні — гальмують, пригноблю­ють. Тому «викладання необхідно орієнтувати не безпосередньо на формування певних знань, умінь і навичок, а на розкриття дітям особистісного сенсу самого навчання, на розвиток адекватного ста­влення дітей до учіння, його мотивації, на формування особистості в цілому. Саме в цьому психологічна основа єдності навчання і виховання. Без відповідного методичного забезпечення навчання неминуче перетворюється у формальне «натаскування» дітей»2.

Наступний етап — операційно-пізнавальний, який передбачає організацію пізнавальної діяльності школярів: сприйняття навчаль­ного матеріалу, усвідомлення, закріплення, застосування.

Діяльність учителя включає також контрольно-оцінюючий етап. Тобто педагогічне діагностування, контроль за ходом навчан­ня (перевірку, аналіз, оцінку результатів діяльності), корегування педагогічної діяльності й учіння учнів.

Проблема учіння як діяльності учнів може розглядатися з різних боків. Так, І. Лінгарт визначає аспекти учіння з позицій: а) біології — як процес, де розглядається спадковість, середовище, регуляція; б) фізіології — як вироблення умовних рефлексів, аналітично-синте­тичної діяльності мозку; в) психології — як активність суб'єкта, як

Маркова А.К. Формирование мотивации учення в школьном возрасте. — М.,

1983. - С. 12-13.

«Формирование учебной деятельности школьников». — М., 1982. — С. 16.


212 Розділ 2. Дидактика

діяльність, як фактор психічного розвитку, який приводить до змін пове­дінки людини; г) соціології — як фактор соціалізації, як умова зв'язку індивідуальної і суспільної свідомості; д) аксіології етики — як процес ціннісного формування і самовизначення, засвоєння суспільних норм, правил, цінностей; є) кібернетичної — як інформаційний процес у на­вчаючій системі, яка характеризується управлінням, прямими і зво­ротними зв'язками, розробкою стратегій, програм і алгоритмів; є) фі­лософії (в гносеологічному плані) — як специфічна форма пізнання, розв'язання протиріч між об'єктивним і суб'єктивним, формою і зміс­том, та ін.; ж) логіки — як основа формування логічного мислення1. У працях Л.С. Виготського, С.Л. Рубінштейна учіння розгля­дається не як здобуття знань, умінь, навичок, а як розвиток — здібностей, нових якостей. П.Я. Гальперін визначає учіння як за­своєння знань на основі дій, які здійснює суб'єкт. Д.Б. Ельконі-ним і В.В. Давидовим учіння розглядається як специфічний вид навчальної діяльності. В теорії О.М. Леонтьєва учіння розгляда­ється (поряд з грою, працею) як тип провідної діяльності, в якій формується сама особистість учня.

На основі цих підходів учіння можна визначити як пізнавальну діяльність учнів, спрямовану на засвоєння знань, умінь, навичок, у процесі якої відбувається розвиток і виховання особистості, тоб­то певною мірою це процес змін індивіда, тому що в навчальній діяльності формується не лише знання і уміння, а й здібності, установки, вольові та емоційні якості на базі вже набутого досві­ду, знань, способів діяльності.

Засвоєння являє собою перетворення певного змісту в надбан­ня особистості. Головними його структурними компонентами є:

1. Усвідомлення (розуміння, прийняття) мети навчальних за­вдань або самостійна її постановка. Школяр свідомо чи несвідомо співставляє навчальні завдання «із значенням учіння для себе, із своїми можливостями» (А.К. Маркова).

2. Сприйняття об'єкта учіння, що передбачає відбиття у сві­домості індивіда предметів і явищ дійсності, які діють у даний момент на органи відчуттів. Сприйняття може бути безпосереднім, тобто наочно-образним відбиттям предметів, явищ, процесів ото­чуючого світу за допомогою органів почуттів, або опосередкова­ним, в основі якого друга сигнальна система, коли сприйняття утворюється за допомогою словесного пояснення вчителя.

На базі безпосереднього або опосередкованого сприйняття в учнів виникають образи предметів, явищ, процесів або уявлення про них. Сприйняття передбачає такі дії, як: розглядання, слухан­ня, читання, спостереження за процесами, предметами. Вчитель при цьому звертає увагу школярів на головне, суттєве, бо учень

Лингарт И. Процесе и структура человеческого учения. — М., 1970. —■ С. 16—31.


2.1. Процес навчання



може розглядати, слухати, але бачити або запам'ятовувати не те, заради чого вчитель організував сприймання.

3. Усвідомлення навчального матеріалу, який вивчається. Це
центральна ланка засвоєння, яка вимагає певних дій:

аналізу, синтезу (розділення об'єкта вивчення на частини і об'єднання їх на новій основі);

— визначення головного, для чого учень повинен виявити ос­новну думку, знайти ключові слова і поняття, сформулювати заголо­вок, скласти план певного тексту тощо;

порівняння, зіставлення, тобто встановлення схожості та різ­ниці між предметами або їх окремими елементами і ознаками. Порівняння, на думку К.Д. Ушинського, є «основою будь-якого розуміння і будь-якого мислення. Все у світі ми пізнаємо не інак­ше, як через порівняння, і якщо б нам представили який-небудь новий предмет, який ми не змогли б ні з чим порівняти і ні від чого відрізнити (якщо б такий предмет був можливий), то ми не змогли б скласти про цей предмет жодної думки і не змогли б сказати про нього жодного слова»;

абстрагування і конкретизації, які вимагають мисленого відвер­нення від певних ознак предметів і визначення одного, необхід­ного в даній конкретній ситуації. Підкреслення певної ознаки веде до конкретизації;

аргументації, доказу. Сутність цих дій в обґрунтуванні тих чи інших положень, установленні причинно-наслідкових відно­шень у процесі написання рецензій, творів, участі в диспутах, роз­в'язанні проблемних питань, пізнавальних завдань тощо;

узагальнення, тобто об'єднання об'єктів мислення, визна­чення загальних суттєвих рис.

Результат усвідомлення, осмислення — утворення понять, які відбивають узагальнені уявлення індивіда про сутність предмета, явища, процесу тощо.

4. Закріплення. Для міцного запам'ятовування необхідне по­вторне осмислення, неодноразове відтворення засвоєного. З цією метою можна використовувати опорні сигнали, проблемні запи­тання, переказ (усний або письмовий), складання плану, графі­ків, таблиць та ін.

5. Застосування знань: виконання вправ, лабораторних робіт, практично виготовлених предметів із заданими властивостями проведення експериментів тощо.

6. Самоконтроль і самооцінка, які необхідні для успішного виконання навчальних дій. Розрізняють, як зазначає А.К. Маркова1, три види самоконтролю: підсумковий (учень виконує роботу і порівнює її ре­зультати зі зразком), поопераційний (учень виконує роботу, в про-

1 Маркова А.К. «Формирование мотивации учення в школьном возрасте». — М., 1983. - С. 67.



Розділ 2. Дидактика


цесі якої сам або на запитання вчителя може сказати, що робить і як), прогнозуючий (перспективний, випереджаючий, коли учень може визначити, з яких етапів буде складатися його праця). Само­оцінка — це оцінка учнем міри засвоєння конкретного змісту.

Вона може бути глобальною (стосуватися всієї роботи) або ди­ференційованою (стосуватися окремих етапів, ланок), адекватною і неадекватною (завищеною, заниженою) у порівнянні з реальни­ми можливостями учня.

Схематично структуру процесу навчання відбито в таблиці.

Таблиця 11 Процес навчання


Викладання


Уміння


 


1. Дидактичне проектування навчан­
ня школярів:

— конкретизація мети, завдань на­вчання. (На конкретному уроці — це очікувана якість діяльності учня, рі­вень засвоєння змісту навчання);

— конкретизація змісту навчання;

— планування методів, засобів, форм навчання.

2. Стимулювання школярів до пізна­
вальної діяльності (постановка мети,
визначення завдань, формування по­
зитивних мотивів учіння).

3. Організація дидактичного проце­
су, під час якого відбувається засво­
єння учнями змісту освіти:

— організація сприйняття;

— організація усвідомлення;

— організація закріплення;

— організація застосування знань.

4. Контроль і оцінка результатів на­вчання, корекція процесу навчання.


Усвідомлення учнями навчальної мети, завдань, їх сприйняття, фор­мування внутрішнього настрою на успішне учіння.

Сприйняття навчального матеріалу (розгляд, прослуховування, читання, спостереження тощо. Результат — уявлення).

усвідомлення (аналіз, синтез, порів­няння, зіставлення, абстрагування, конкретизація, аргументація, класи­фікація, узагальнення, виділення го­ловного тощо. В результаті — утво­рення понять, узагальнених уявлень про сутність явищ або предметів). Закріплення знань.

Застосування знань, формування

умінь, навичок.

Самоконтроль.


Учіння вимагає оволодіння школярами узагальненими умін­нями, формування яких передбачає наступні етапи:


2.1. Процес навчання



Г) усвідомлення учнем значення уміння використовувати пев­ну дію;

2) визначення мети дії;

3) усвідомлення наукових основ дії;

4) визначення структурних компонентів дії;

5) визначення раціональної послідовності виконання опера­ції, з яких складається дія, —- побудова моделі (алгоритму) дії;

6) виконання невеликої кількості вправ, які контролюються вчителем з точки зору їхньої відповідності нормам;

7) навчання самоконтролю за виконанням певної дії;

8) організація вправ, які вимагають від учнів умінь самостійно виконувати певну дію;

9) використання умінь виконувати певну дію у процесі оволо­діння новими, більш складними уміннями1.

У залежності від дидактичних завдань, особливостей навчаль­них предметів будуються різні моделі етапів процесу навчання.

Дж. Брунер2 акт навчання уявляє як три процеси: одержання нової інформації; трансформацію'знань, яка передбачає перебу­дову наявних знань у зв'язку з розв'язанням нових завдань і пере­вірку ступеня адекватності тих способів, які обираються для робо­ти з інформацією, що міститься в задачі.

Освітня, виховна і розвивальна функції навчання

Головне призначення навчання — освоєння школярами знань, умінь, навичок. Тому освітня функція навчання, — основна і ви­значальна.

Проте ефективність навчального процесу оцінюється не лише сумою набутих школярами знань, а й їх розумовим розвитком. У сучасній школі реалізація розвивальної функції навчання — одне з найважливіших завдань, розв'язання якого будується на теорії Л.С. Виготського. Відповідно до цієї точки зору, навчання і вихо­вання має провідну роль у психічному розвитку дитини, тому що «навчання йде попереду розвитку, просуваючи його далі та ви­кликаючи в ньому новоутворення».

Цієї ж позиції додержується американський вчений Дж. Бру­нер: «...викладання основ наук, навіть на елементарному рівні, не повинно сліпо наслідувати природний хід пізнавального розвитку дитини. Викладання може стати навіть провідним фактором цьо­го розвитку, коли давати учню привабливі і цілком здійснювані можливості самому формувати свій розвиток»3.

1 Усова А.В., Бобров А.А. Формирование у учащихся учебньїх умений. — М., 1987.
- С. 14.

2 Брунер Дж. Психология познания. — М., 1977. — С. 370—371.

3 Брунер Дж. Психология познания. — М., 1977. — С. 364.


216 Розділ 2. Дидактика

Із цих положень виходить, що навчання і розвиток пов'язані між собою, але навчання, випереджаючи розвиток, стимулює його, і в той же час воно само спирається на актуальний розвиток дити­ни. Отже, навчання, на думку Виготського, повинно орієнтувати­ся не на вчорашній, а на завтрашній день, що є принциповим для всієї організації навчання.

Розвиток дитини здійснюється одночасно в різних напрямах: розвиток пізнавальної сфери (становлення інтелекту, розвиток механізмів пізнання); становлення цілей, мотивів, засвоєння спо­собів і засобів діяльності.

Таким чином, розвивальний характер навчання передбачає удосконалення розумових здібностей, які дозволяють людині здійс­нювати пізнавальну діяльність, яка забезпечує: а) самостійність мислення, швидкість і міцність засвоєння знань, винахідливість при розв'язанні нестандартних завдань, критичність, гнучкість розумових операцій, перенесення прийомів розумової діяльності, вміння робити зіставлення, висувати гіпотези тощо; б) розвиток мовлення (збагачення та ускладнення словникового запасу, глибо­ке розуміння змісту знань, оволодіння виразовими засобами мови, влучність, логічність); в) розвиток уяви, фантазії, спостережливо­сті; г) розвиток пам 'яті, почуттів, волі тощо.

Але для цього необхідно так організувати процес засвоєння знань, розумової культури, щоб учень постійно був змушений тренувати не лише і не стільки пам'ять, скільки здатність самостійно розв'я­зувати завдання, що вимагає мислення, тобто навчання повинно сприяти новоутворенням особистості в розвитку розуму, волі, по­чуттів, ставлення до дійсності.

Реалізація функції пов'язана як із побудовою навчання, так і з його змістом, методами (постановка важкої, але можливої для досягнення мети, випереджаюче навчання, швидкий темп та ін.).

Виховуючий характер навчання — об'єктивна закономірність. У процесі навчання учні набувають знань, які стають базою для формування світогляду, наукових переконань, працьовитості, здій­снюється моральне, естетичне виховання, тобто відбувається ду­ховне збагачення, всебічний розвиток особистості школяра.

Короткі висновки:

Процес навчання як спеціально організована пізнавальна діяльність є двобічним процесом, який охоплює: а) викладання (діяльність учи­теля), дидактичне проектування, організацію керування цим проце­сом, оцінювання навчальних досягнень школярів, корекцію навчан­ня; б) учіння (діяльність учня): усвідомлення мети навчання, сприй­няття, розуміння матеріалу, закріплення, застосування знань, умінь і навичок, самоконтроль, що вимагає від учня виконання певних дій


2. 1. Процес навчання



(прослухування розповіді або пояснення вчителя, роботи з підручни­ком, складання конспектів, відповідей на запитання, розв'язання за­дач, виконання вправ, спостереження за явищами і процесами, які відбуваються в природі, проведення експериментів, постановка і роз­в'язання проблем, вибору способів своєї пізнавальної діяльності, усві­домлення видів зв'язку між предметами, явищами та ін.).

Отже, процес навчання забезпечує освіту, виховання і розви­ток особистості школяра.

Успішність навчання визначається мотивацією навчальної діяль­ності, характером співробітництва вчителя і учнів (педагогіка спів­робітництва).

Питання для обговорення

1. У словниках поняття «процес» визначається як розвиток пев­
ного явища, послідовна зміна становища в розвитку чого-небудь.

Чому навчання визначаємо як «процес»?

2. Які ланки навчання, на вашу думку, повинні відбивати його сутність?

3. У чому значення самоконтролю в навчанні?

4. Які шляхи здійснення розвивальної функції навчання?

5. Вчитель-новатор І.П. Волков висловив таку думку: «Якщо з дитинства виявляти і розвивати індивідуальні здібності учнів, у тому числі і творчі, то формування талантів стає таким же звичайним явищем, як і підготовка спеціалістів вищої кваліфікації взагалі, чи то слюсар, лікар, вчитель або директор підприємства»1.

Висловте свою точку зору щодо вислову педагога.

6. І.Я. Лернер визначив такі завдання виховуючого навчання:

— учнів готувати до виконання універсальних для всіх грома­дян соціальних функцій;

— виховувати готовність, в міру становлення самостійності шко­лярів, адаптуватися до змін природнього і соціального середовища;

— розвивати у кожного доступну йому готовність до відповід­ного рівня і форми безперервної освіти, яка відповідає потребам особистості;

— виховувати схильність більшості учнів до ініціативного, твор­чого самовиявлення;

— формувати необхідну готовність бути у почуттях і поведінці но­сієм соціально-моральних цінностей, які виступають в якості джерела потреб, мотивів особистості, виконання нею соціальних функцій;

— виховувати в учнів готовність до свідомого (у відповідності до своїх особистих інтересів і потреб) спрямування професійної підготовки2.

1 Волков И.П. Много ли в школе талантов? — М., 1989. — С. 10.

2 Современная дидактика: теория — практика / Под ред. И.Я. Лернера, И.К. Жу­
равлева.
— М., 1994. - С. 13-14.



Розділ 2. Дидактика


— Якими завданнями ви доповнили б ті, що назвав І.Я. Лернер?
Чому?

Додаткові завдання

1. У період педагогічної практики з'ясувати, як на уроках учи­телі забезпечують розвивальний характер навчання.

2. Прочитати одну із наукових праць про мотивацію навчан­ня, оцінити її значення для вчителя.

3. Ю.З. Гільбух у книзі «Умственно одаренньш ребенок» визна­чив наступні показники загальної розумової обдарованості дитини:

 

— надзвичайно раннє проявлення високої пізнавальної активності й допитливості;

— швидкість і точність виконання розумових операцій, які обу­мовлені стійкістю уваги і оперативної пам'яті;

— сформованість навичок логічного мислення;

— багатство активного словника, швидкість і оригінальність вербальних (словесних) асоціацій;

— установка на творче виконання завдань, розвиненість мис­лення і уяви;

— володіння основними компонентами умінь навчатися.

У період педагогічної практики виявіть, якими показниками для визначення розумової обдарованості користуються вчителі.

4. Здійснити аналіз своєї особистої мотивації навчання на основі
таблиці «Структура фактора «мотивація навчання, яка представ­
лена через продуктогенні причини»1.

 

 

 

№ п/п Продуктогенні причини Мотивація
позитивна негативна
  Спонукальні причини «Хочу», «можу» «Повинен»
  Характеристика цілей Привабливі, позитивні Відразливі, нега­тивні
  Можливість ухилення Ні — слабо виражене, Сильне, часте
    нетривале і стійке
  Обмеження діяльності Не потрібне Необхідне
  Темп Жвавий, швидкий Повільний, в'ялий
  Тривалість Значна Незначна
  Обридливість Слабка Сильне
  Багатство фантазії Значне Незначне
  Інтелектуальна гнучкість Доступність і легкість Нерухомість, ригі-
    переходу від одних розумових дій до інших дність мислення
  Когнітивна організація Осмислена, розрахо­вана Механічна

Подласьш И.П. Педагогика. Новьш курс. — М., 1999..— Кн.1. — С. 338


2.1. Процес навчання



               
       


 

 




№ п/п Продуктогенні причини Мотивація

Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 109 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Як пояснити? | Громадянське виховання | Зміст громадянського виховання | Короткі висновки | Ваша позиція? | Погляди світогляду як | Ваша відповідь? | Шляхи згуртування дитячого колективу | Словник теми | Напрями діяльності класного керівника |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.024 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав