Читайте также:
|
|
Модель життєдіяльності людини
розглядаючи основні питання безпеки життєдіяльності, доцільно використовувати модель життєдіяльності людини - спрощену систему, яка володіє сукупністю головних властивостей реального існування.
У природі і суспільстві окремі явища не існують відірвано одне від одного, вони взаємопов'язані та взаємозумовлені.
Проблему безпеки життєдіяльності людини можна розглядати як проблему оптимізації її життя і діяльності у системі: природна сфера - людина - техногенна сфера.
Системою, яку вивчає дисципліна "Безпека життєдіяльності", є система "людина-життєве середовище".
Під системою розуміють сукупність взаємопов'язаних елементів, які взаємодіють між собою, в результаті чого досягається певний результат (мета).
Під елементами (складовими частинами) системи розуміють не лише матеріальні об'єкти, а й стосунки і зв'язки між цими об'єктами. Будь-який пристрій - це технічна система, а рослина, тварина, людина - біологічна система.
Система, одним з компонентів якої є людина, називається ерготичною. Прикладами ерготичних систем є системи "людина-природне середовище", "людина-машина", "людина-машина-навколишнє середовище" тощо.
Компоненти системи «Людина - життєве середовище»:
1. Людина є одним з елементів зазначеної системи, в якій під
терміном«людина» розуміється не лише одна істота, індивід, а й група людей, колектив, мешканці населеного пункту, регіону, країни, суспільство, людство загалом.
Залежно від того, що ми розуміємо під терміном «людина» в системі «людина — життєве середовище», визначається рівень цієї системи.
Соціальні спільноти: Групові - класи, верстви, соціально-демографічні групи, професійні МасовіЕтнічні - етнос, народність, нація, національна меншина.
2. Життєве середовище — другий елемент системи «людина — життєве середовище». Природне середовище (біосфера)
Штучне середовище - Соціально-політичне середовище
3. Третім компонентом є Техногенне середовище - промислові та енергетичні об'єкти, установи, навчальні, лікувальні заклади, житло, транспорт, знаряддя праці, зброя, домашнє господарство та ін.
Побутове середовище Виробниче середовище
життєдіяльність можна означити як процес існування та самореалізації індивіда в єдності його життєвих потреб і можливостей
Основним поняттям безпеки життєдіяльності є поняття безпеки
Безпека - це стан діяльності, при якому з певною ймовірністю виключається прояв небезпек Безпека - це мета, а безпека життєдіяль
Небезпека - це умова чи ситуація, яка існує в навколишньому середовищі і здатна призвести до небажаного вивільнення енергії, що може спричинити фізичну шкоду, поранення чи пошкодження ності - засоби, шляхи, методи її досягнення
Загроза — можлива небезпека. Будь-які обставини або події, що виникають у зовнішньому середовищі, які можуть бути причиною порушення політики безпеки інформації і (або) нанесення збитків автоматизованій системі.
Надзвичайна ситуація (НС) — порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об'єкті або території, спричинене аварією, катастрофою,стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, великою пожежею, застосуванням засобів ураження, що призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат.
Ри́зик — можливість того, що все відбуватиметься не так, як очікується, можливість припуститися помилки.
Вивчення, оцінка і зменшення ризиків в усі часи мали велике значення у господарській діяльності.
Дата добавления: 2015-01-29; просмотров: 427 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |