Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Гуманістично-екзистенційна модель соціальної роботи

Читайте также:
  1. I. Биологическая модель
  2. II. 10. МОДЕЛЬ РАЗВИТИЯ НА УКИ
  3. Актуальність соціальної роботи у світлі реформування пенітенціарної системи України.
  4. Алгоритм виконання курсової роботи
  5. Алгоритмічні роботи з величинами
  6. Американская модель менеджмента
  7. Американська модель
  8. Анализ динамики рынка, модель жизненного цикла
  9. Англо-американская модель развития образования
  10. Англосаксонская модель

І уманістично-екзистенційні підходи досить близькі до цінностей

I.. шпальної роботи, її етики, але вони за своїми принципами не є тех- огічними, і це обмежує їхнє конкретне використання. Можна ска-

II і п, що вони більш суттєво впливають на ідеологію соціальної робо-ти, ніж на її практику.

Гуманістична модель соціальної роботи - модель практики, яка иішчає головні резерви в особистості людини, в початково закладених в псі силах добра, психічного здоров'я і бажання до самовдосконалення. Кмістам відводять роль активних творців власного життя, стиль якого може обмежуватися лише фізичними або соціальними впливами.

І Іосіавивши людину в центр соціального буття, гуманізм мислитьпі с проектоване на сьогодні і на майбутнє для людини. Гуманізм (лат. І іапиз - людяний) - це система ідей та поглядів на людину як най-вищу цінність; почуття любові до людини, повага до її гідності. Ніщо НІ може бути вищим за людину, і жодна людина не може бути ниж-чії від іншої. Будь-яка спроба поставити вище за людину інші цін-иш і і трактується як гніт і насилля. Гуманізм як мислення виражає ГОТОВНІСТЬ до подолання не тільки умов, які утискають особу, але й

умов, які викликають біль і страждання в інших. Реалізується в процесі спілкування та діяльності через сприяння, допомогу, співучасть, підтримку, повагу до людської особистості.

Ідеї гуманістичної психології є втіленням підходу, який звертається до життя людини як до цілого, самодетермінованого й самоцінного

явища. Для практики соціальної роботи важливими є такі теорії і кон

цепції гуманістичної психології:

клієнтоцентрована психотерапія Карла Роджерса;

концепція самоактуалізації Абрахама Маслоу;

гештальттерапія Фредеріка Перлза.

Клієнтоцентрована психотерапія заснована американським пси

хологом К. Роджерсом, який був переконаний у тому, що кожна люди

на здатна до самовдосконалення.

Першим положенням теорії особистості, запропонованої Роджер

сом, є те, що кожний індивід існує у світі досвіду, що постійно змінюється, і він є центром цього досвіду. Тому тільки сам індивід може найліпше орієнтуватися у власному досвіді і використовувати його для свого росту, однак це стає можливим за умови, що людина здатна усвідомлювати (символізувати) свій досвід без будь-яких винятків. Перешкодами до повного усвідомлення власного досвіду вважають відмінності між самістю індивіда (реальне, організмічне Я індивіда) та його «Я-концепцією» (уявлення про самого себе, яке не завжди відповідає власному переживанню і формується внаслідок інтерналізації зовнішніх оцінок).

Спираючись на «Я-концепцію», люди часто прагнуть певних переживань або уникають їх з метою задоволення своїх скоріше хибних, інтеріоризованих зовні, ніж реальних потреб. В такому разі людина не сприймає себе такою, якою вона є, не вважає себе цінною безумовно (так звані «умови цінності»), а прагне досягти відповідності до певних зовнішньо сприйнятих стандартів, втрачаючи при цьому контакт зі своїм реальним «Я». Самоактуалізація особистості, за Роджерсом, - це досягнення синонімічності або конгруентності аспектів організмічного «Я» і «Я-концепції». Конгруентність вважають найважливішим аспектом людських стосунків, для її визначення використовують такі слова, як справжність, реальність, відкритість, прозорість, присутність.

Провідна техніка, що її використовують у межах цього підходу, -це недирективне консультування. При використані клієнтцентрова-ного підходу вважають неприйнятними інтелектуальні інтерпретації, його недирективність виявляється у провідній ролі клієнта, за яким емпатично слідує консультант, використовуючи прийоми активного

слухання. Безумовне емпатичне прийняття з боку фахівця допомагає клієнтові також прийняти свій досвід і почуття, якими б вони не були, І і .іти більш цілісним. Такі «зустрічі» зі своїм справжнім «Я» супроводжуються сильними емоційними переживаннями, цілісними усвідом-іісппями - інсайтами.

Концепція самоактуалізації особистості американського психологи Л. Маслоу розглядає особистість, яка є повністю актуалізованою людською істотою і для якої основною потребою є її прагнення до снмоактуалізації, тобто повного використання талантів, здібностей, можливостей або вибору людиною рішення на користь розвитку при кожній можливості. Самоактуалізація є вершиною у піраміді людських потреб, прагнення до неї стає актуальним після задоволення первинних потреб або дефіцитів.

Самоактуалізована особистість, за Маслоу, - це звичайна людина, у якої нічого не відняли, їй притаманні такі основні характеристики: і нні, ш ефективне сприйняття реальності, прийняття себе та інших, спонтанність, простота, автономія, глибокі міжособистісні стосунки, демократичність, містичність і досвід вищих станів свідомості, творчість, філософське почуття гумору тощо. Маслоу зазначає, що мотивація до самоактуалізації є слабшою, ніж фізіологічні потреби або погреби у безпеці, любові чи повазі, їй можуть перешкоджати минулий досвід, соціальні впливи і внутрішні захисти. На думку цього вчено го, і юступ суспільства відбувається не соціальними перетвореннями, а задоволенням гуманістичних потреб.

Концепція Маслоу не пропонує конкретних технік роботи з клієнтами, натомість вона наголошує на шляхах, якими людина може само-п к гуалізуватися, серед них: вчитися поналагоджуватися зі своєю вну-іріпіпьою природою - самістю, приймати відповідальність за власні дії, робити кращі для себе життєві вибори, розвивати свої таланти і можливості, приймати переживання, виявляти свої «захисти» і відмовлятися від них. Цей підхід активно використовують в індивідуаль- 1111 і і груповій соціальній роботі, а також при плануванні діяльності соціальних служб, де має бути передбачено задоволення не тільки базових, вітальних потреб, а й потреб вищого ґатунку, зокрема, потреби в самоактуалізації.

/ сштальттерапія, розроблена американським психологом Ф. Перз-иом, грунтується на такому понятті, як «гештальт», яке означає цілісний образ людини, паттерн, конфігурацію її стосунків зі світом, її сві-іоеіірийняття. Людині властиво прагнути до гомеостазу, тобто до за-нсрпісшія справ або припинення переживань («закриття гештальту»).

Оскільки всі контакти людини відбуваються на межі організмусередовища, то всі психологічні події життя відбуваються на цій межі,Метою гештальттерапії є допомога в припиненні постійної потребипідтримки з боку оточення і- перехід до незалежного, більш істинногожиття - стати самоактуалізованим, самостійним.

Деякі техніки гештальттерапії:

усвідомлення власних відчуттів і переживань «тут і тепер» (перевагу надають розгляду актуальних проблем, аналізу думок і почуттів, які виникають у ситуаціях індивідуальної чи групової роботи, навіть якщо ці думки і почуття стосуються минулих подій);

різні форми фантазування, візуалізації, «порожній стілець» (заохочення клієнтів до програшу гіпотетичних ситуацій, висловлювання своїх почуттів. Так, техніка «порожній стілець» означає, що клієнт висловлює свої почуття іншій людині, яку він уявляє на стільці навпроти себе, насправді порожньому).

Основне завдання соціального працівника - зміна позиції клієнта, для чого соціальний працівник вибудовує персональні стосунки з клієнтом. Гуманістичні підходи дають змогу глибше розуміти різнопланові потреби клієнта і потреби самого соціального працівника як фахівця. Соціальні працівники застосовують передовсім техніку активного слухання, побудовану на емпатії та партнерському стилі стосунків. Важливу роль відіграють переповідання, пошук глибшого сенсу та відображення значень і почуттів, виявлених клієнтом під час консультування. Такі партнерські стосунки потрібні як клієнтові, так і самому соціальному працівникові. І власне використання своєї особистості стає головним інструментом соціального працівника у цій моделі.

Гуманістичну модель використовують не тільки в індивідуальній, а й у груповій роботі. Метою таких груп є створення демократичної системи взаємної допомоги. Це передбачає надання членам групи права розробляти норми поведінки в групі, разом визначати цілі групи, створювати можливості для кожного члена групи відчути себе частиною групи та бути почутим. Завдання соціального працівника, який має бути активним і позитивним, полягає в сприянні членам групи висловлюватися й доводити до кінця («актуалізувати») їхню мету. Відзначають також важливу роль працівника як моделі (зразка) висловлювання почуттів, для чого він повинен володіти техніками саморозкриття, надання зворотного зв'язку, застосування принципу «тут і тепер». Він має допомагати членам групи, коли вони відчувають дискомфорт із висловлюванням почуттів, пояснювати процеси в групі, тобто, за визначенням Роджерса, бути гарним фасилітатором - полегшувати самовияв учасників.

Вважають, що теорію особистості Роджерса можна застосовувати у соціальній роботі до всіх груп клієнтів, проте ліпших результатів вдається досягти під час практичної роботи з клієнтами, які не мають серйозних порушень, оскільки методика концентрації на клієнті може призводити до сильних емоційних переживань і передбачає наявність у нього певної сили «Я «. Ефективність цієї моделі соціальної роботи наочно виявляється у роботі з етнічними групами, які змушені змінити місце проживання. У них можуть виникати конфлікти, пов'язані з тим, що їх попередній досвід реконструкції зовнішнього світу суперечить новому соціальному оточенню. Цю модель можна використовувати й під час роботи з групами ризику. Частина ідей Роджерса, особливо стосовно того, що потрібно надати людям можливість використати ту «особисту владу», яку має кожен, знайшли відгук у прихильників роботи в громаді, представників суспільно-політичних рухів.

Екзистенційний підхід у психології грунтується на філософії екзистенціалізму, ірраціонального вчення, що зосереджується на пізнанні існування людини у ситуаціях боротьби, страждання, смерті. Ідеї ('. К'єркегора, М. Хайдеггера, Ж.-П. Сартра та ін. набули поширення після Другої світової війни і відбивали певне суспільне розчарування в тому, що світ прагне добра і є гуманним за своєю природою. Екзистен- і щілісти розглядають людське існування, екзистенцію (лат. ехівіеге - існування) - як «буття в світі», тобто таке існування, що конечне (завершене). Основні прояви (модуси) людської екзистенції (існування) - це турбота, страх, рішучість, совість, любов, що виявляються через смерть і зіткнення з «нічим». Отже, людина живе в байдужому світі, мислить через своє буття і сама відповідальна за свої вибори та існування.

І і екзистенційній психології виділяють низку окремих теорій і концепцій, що є важливими для практики соціальної роботи, зокрема:

екзистенційна психотерапія І. Ялома;

теорія особистості Р. Мея;

логотерапія В. Франкла.

Екзистенційна психотерапія І. Ялома зосереджується на конфлікті індивіда з конечністю його існування. Занепокоєння або екзистенційну тривогу можуть викликати смерть, свобода, ізоляція і беззмістовність (брак у житті будь-якого очевидного, заданого сенсу). Фундаментальними конфліктами, які вони провокують, є: конфлікт між усвідомленням власної смертності і бажанням бути; між усвідомленням порожнечі навколо і потребою в ґрунті та укоріненості; між усвідомленою аб-• олютиою ізоляцією і потребою в контакті, належності; між потребою іподей в сенсі і байдужим світом, в якому немає жодного сенсу

Проблеми породжуються тим, що люди намагаються захищатися від усвідомлення цих категорій і уникають зустрічі з ними. Так, наприклад, типовим захистом від страху смерті може бути віра у власну особливість (невразливість) або існування спасителя, хоча справжнє подолання цього конфлікту полягає у підвищенні наповненості і якості власного життя перед обличчям неминучої смерті.

Завданнями екзистенційного підходу є: розкриття й усунення захистів і страху перед усвідомленням конечності існування, допомога клієнтові взяти в свої руки контроль за власним життям, долати екзис-тенційні тривоги за рахунок побудування справжніх близьких стосунків, віднаходження власного сенсу життя і т. ін.

Позиція консультанта, який дотримується екзистенційної моделі роботи, має бути партнерською, оскільки він - людина, і має справлятися з тими ж самими тривогами існування, але він є більш зрілою особистістю і може ділитися з клієнтом власним досвідом.

Стосунки з клієнтом описуються поняттями: автентичність, присутність, відданість. Різні представники цього напряму вносять власні акценти в екзистенційну терапію.

Теорія особистості Р. Мея пропонує зважати на такі складові особистості, як:

свобода: головний принцип існування особистості, завдання консультанта - підвести клієнта до прийняття відповідальності за власні вчинки і кінцевий результат свого життя;

індивідуальність або істинне «Я» людина може знайти, якщо досягне єдності свідомості з різними рівнями підсвідомості, які містять досвід дитинства, колективну свідомість і те джерело розуму, що входить невід'ємною частиною в будову всесвіту; тому консультант має допомогти клієнтові набути своє істинне «Я» і віднайти в собі мужність стати цим «Я»;

соціальна інтегрованість, що базується на колективному підсвідомому, при усуненні «егоїстичної стихії» допомагає людині налагоджувати стосунки з сусідами й реалізовувати власну індивідуальність. Завдання консультанта - допомогти клієнтові прийняти на себе соціальну відповідальність, надихнути в нього мужність, що допоможе вивільнитися від невідступного почуття меншовартості, і спрямує його прагнення в соціально корисне русло;

релігійність - джерело духовності, внутрішнє напруження особистості, як, наприклад, почуття провини щодо недосконалості й недостатньої гуманності світу. Це почуття, на відміну від патологічної (невротичної) провини, не може й не має бути знятим в ході психотерапії,

чому що воно відбиває усвідомлення різниці між тим, яка річ є, і тим, якою вона має бути. Людина живе, усвідомлюючи тваринну й духовну сторони буття, тому вона має увесь час підтримувати внутрішній напружений зв'язок між двома протилежними сторонами одного світу - і ісзумовленою і зумовленою.

Консультант має допомогти клієнту вивільнитися від патологічного почуття провини і водночас навчити його гідно прийняти і зробити усталеною ту духовну напругу, що притаманна природі людини.

Логотерапія В. Франкла спрямована на допомогу людині знайти сенс і мету життя задля подолання сумнівів і відчаю. На думку Франкла, сучасна людина переживає не сексуальні фрустрації (як це визначав Фройд), а екзистенційні, найважливішою з яких є брак сенсу життя. Відсутність смислу породжує стан так званого «екзистенційного вакууму», тому людина прагне набути сенсу і відчуває фрустрацію, якщо це прагнення залишається нереалізованим. Франкл наголошує та тому, що смисли не є просто виразом самості людини, вони - більше, ніж проекція самості, тому смисли відшуковуються.

Рушійною силою людської поведінки і розвитку особистості, на думку Франкла, є пошук логосу, смислу життя, що має здійснюватися конкретною людиною за її власною потребою. Людина не вибирає смислу свого існування, а швидше виявляє, знаходить його за допомогою совісті. Смислу не можна навчити, однак його можна усвідомити. Кожна людина, на думку Франкла, незалежно від статі, віку, соціального статусу, професії, релігійних переконань тощо, несе відповідальність за реалізацію власного унікального смислу життя.

У концепції особистості Франкла домінує положення про те, що для людини важливо не стільки те, що з нею трапилось, скільки її ціннісне ставлення до цього. Він виділяє три групи цінностей, що впливають на життя людини: творчі цінності, цінності переживань, цінності стосунків.

Якщо потяг до сенсу життя не задовольняється, то внаслідок цієї «екзистенційної фрустрації» може виникнути нусогенний невроз, пов'язаний з «духовним ядром» особистості. В основі таких поширених явищ як депресія, правопорушення, алкоголізм, наркоманія, агресивність, моральні падіння, з якими часто мають справі соціальні працівники, найчастіше лежить саме екзистенційний вакуум.

Прикладом застосування екзистенційної моделі у соціальній роботі може слугувати бібліотерапія. Тренінг бібліотерапії як підвищення самоусвідомлення пропонує клієнту повернутися до себе, «досліджувати» власні психологічні стани, емоційні реакції, які виникають у зв'язку

з читанням. Як правило, свідомість людини вихоплює з навколишнього світу те, що хвилює її зсередини, і фокусується на цьому. Цей метод сприяє розкриттю ціннісних орієнтацій клієнта, відкриває його світобачення і робить його (світобачення) усвідомлюваним, «зрозумілим» самому клієнту з усіма «викривленнями» і «помилками», що дає основу для подальшої корекційної роботи. Такий тренінг проводять, зокрема, у терапевтичній спільноті «Маріїна школа» Київської наркологічної лікарні «Соціотерапія». За оцінками її організатора, прослуховування різних життєвих ситуацій, ототожнення з героями художніх творів, проговорювання власних психологічних проблем в середовищі з підтримкою членів групи та ведучого підводить до глибшого усвідомлення себе.

Застосування екзистенційного підходу в соціальній роботі передбачає спільну діяльність соціального працівника, клієнта і значущих для нього осіб щодо вивчення і розуміння проблеми клієнта. Головними пріоритетами у такому лікуванні є ключові для клієнта відносини, їхнє зміцнення і відновлення або ж допомога у побудові нових значущих взаємовідносин. При аналізі проблемної ситуації екзистенційний підхід вимагає брати до уваги те, як саме клієнт сприймає та інтерпретує свої уявлення про навколишній світ, як оцінює свій соціальний статус тощо.

Екзистенціалізм робить наголос на тому, що теперішнє є нашою інтерпретацією минулого, й те, як ми діємо в напрямку майбутнього та його інтерпретуємо, надає значення нашому життю.

Екзистенціалізм виходить із самодисципліни особи, її зобов'язань солідарності з іншими. З огляду на це соціальні працівники повинні допомогти клієнтам розпочати процес перебирання на себе відповідальності бодай у якість одній обмеженій сфері. Коли цього вдасться досягти, необхідно сприяти взяттю більшої відповідальності (наприклад, для досягнення солідарності в родині).

У соціальній роботі, яка сповідує екзистенціальний підхід, перевагу надають роботі з сім'єю, рідше - групою. Індивідуальна робота, навіть якщо вона відбувається, акцентована на взаємовідносинах людини з іншими у повсякденному житті.

Обмеження застосування гуманістично-екзистенційної моделі пов'язують із недостатньою прозорістю процедур допомоги, складнощами формулювання чітких цілей і узгоджених пояснень щодо поведінки, відсутністю свідчень ефективності запропонованих технік. Модель, за якої клієнти самі здійснюють контроль, а соціальні працівники лише полегшують цю діяльність, навряд чи підійде для служб, відповідальних за соціальний контроль та виконання бюрократичних функцій. Наразі ефективність цієї моделі найбільше виявляється у роботі з добровільними та вмотивованими клієнтами.




Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 470 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.01 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав