Читайте также:
|
|
Аерозолі (грец. aer — повітря + нім. solе — колоїдний розчин) — вільнодисперсні системи газоподібним дисперсійним середовищем і вільними твердими чи рідкими частками дисперсної фази. Термін аерозолі вперше використаний англійським хіміком Ф.Дж. Доннаном під час Першої світової війни для визначення хмар отруйних речовин. Класичними прикладами аерозолей служать туман, дим, пил.
В ДФУ доповнення 2, с. 311. Лікарські засоби, що знаходяться під тиском, - лікарські засоби, що знаходяться у спеціальних контейнерах під тиском газу і містять одну або більше діючих речовин. При приведенні в дію відповідного клапану ці лікарські засоби виходять з контейнера у вигляді аерозолю (дисперсії твердих або рідких часток в газі, розмір яких має відповідати призначенню лікарського засобу), рідини або м'якої піни. Тиск, необхідний для виходу лікарського засобу з контейнера, створюють відповідні пропеленти.
Інше визначення. Аерозолі - це лікарська форма, що представляє собою розчини, емульсії, суспензії лікарських речовин, що знаходяться під тиском разом з пропелентом в герметичній упаковці, яка забезпечена клапанно-розпилювальною системою (дозуючої або недозуючою).
Аерозоль, що забезпечує вивільнення вмісту упаковки за допомогою повітря, називається спрей.
Різновидом інгаляційних аерозолів є порошки для вдихання - інхалери, які можуть випускатися в спеціальних пакувально-дозуючих пристроях типу ротодисков, вентодисків та ін
Переваги:
- Швидкість терапевтичного ефекту, наближена іноді до внутрішньовенного введення;
- Зручність застосування, компактність, портативність, транспортабельність;
- Підвищення стабільності лікарських речовин за рахунок герметичності балона і запобігання впливу зовнішніх фізичних факторів (світло, повітря, вологість та ін);
- Збереження стерильності протягом усього терміну придатності препарату;
- Можливість точного дозування лікарських речовин при використанні дозуючих клапанів;
- Позитивний психологічний вплив і щадна дія на організм.
Недоліки:
- Можливість вибуху балона при ударі, перегріві;
- Складність технологічного процесу;
- Токсична дія деяких пропелентів на живі організми;
- Негативна дія на навколишнє середовище (озоноруйнівні властивості фреонів);
- Можливість подразнюючої дії аерозолів на шкіру та слизові оболонки (часто за рахунок органічних розчинників);
- Обмеження застосування в дитячій практиці.
Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 129 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |