Читайте также:
|
|
Зайнятість – це економічна категорія, яку розглядають у двох аспектах.
Зайнятість як економічна категорія – це сукупність економічних, правових, соціальних, національних відносин, пов'язаних із забезпеченням працездатного населення робочими місцями та його участю в суспільно корисній діяльності, що приносить дохід.
Зайнятість як економічна проблема – кількісне співвідношення між працездатним населенням і працюючим, що характеризує рівень використання трудових ресурсів суспільства та ситуацію на ринку робочої сили.
Безробіття в ринковій економіці – це стан ринку робочої сили за умов, коли пропозиція робочої сили перевищує попит на неї.
Основні види безробіття:
1. Фрикційне – тимчасове безробіття, яке пов’язане з добровільним чи вимушеним пошуком або очікуванням роботи.
2. Структурне – вивільнення робочої сили під впливом структурних зрушень в економці, які змінюють попит на окремі професії та спеціальності, а отже, пропозицію робочої сили щодо них.
3. Циклічне – вивільнення робочої сили, викликане загальним спадом виробництва, тобто тією фазою економічного циклу, яка пов’язана з кризовими явищами в економіці, скороченням сукупного попиту, відповідним скороченням зайнятості та зростанням безробіття.
4. Інституціональне – вид безробіття, пов’язаний з функціонуванням самих інститутів ринку робочої сили та чинниками, які впливають на попит та пропозицію на ньому (неповна інформація про вакансії, завищений рівень допомоги по безробіттю, занижені податки на доходи та ін.).
Класичний підхід до проблеми безробіття. За класичною теорією, безробіття викликане надто високою заробітною платнею (рис. 3.2).
W
LD LS
WB B’ B
A
WA
LB' LA LB L
Рисунок 3.2 – Безробіття за класичною теорією
Графік ілюструє ситуацію, коли розмір заробітної платні (Wb) вищий за рівноважний (Wa), при якому пропонується стільки робочої сили, скільки необхідно підприємницькому сектору. При рівні зарплати Wb виникає перевищення пропозиції робочої сили (LSB ) над попитом на неї (LDB) яке і означає розвиток безробіття. Рівень безробіття визначається впливом надлишкової пропозиції робочої сили (LB - LB') і ціна робочої сили починає знижуватись до досягнення рівноважної (WA).
Кейнсіанський підхід до проблем безробіття. За цією теорією безробіття виникає через недостатній сукупний попит (рис. 3.3).
P
AD AS
B
A
QA QB Q
Рисунок 3.3 – Вплив сукупного попиту на рівень безробіття
Сукупний попит у суспільстві визначає обсяг виробництва, отже, і попит на робочу силу. Шляхом зниження заробітної платні, на думку прихильників кейнсіанської теорії, можна стимулювати значне підвищення зайнятості. Засобом від безробіття вважається підвищення державних витрат чи зниження податків, що призводить до збільшення сукупного попиту і, отже, до збільшення попиту на робочу силу.
Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 160 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |