Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

СИСТЕМА АДМІНІСТРАТИВНОГО ПРАВА

Читайте также:
  1. ERP — информационная система масштаба предприятия
  2. I Операционная система ОС Unix
  3. I Операционная система ОС Unix
  4. I Операционная система ОС Unix
  5. I. Понятие законности. Соотношение законности, права и власти.
  6. I. Понятие законности. Соотношение законности, права и власти.
  7. I. Понятие и виды источников (форм) права.
  8. I. Права на результаты интеллектуальной деятельности
  9. I. Система социального регулирования общественных отношений.
  10. I. Система социального регулирования общественных отношений.

 

Система адміністративного права — це його внутрішня структура. Вчені-адміністративісти традиційно вже протягом досить тривалого часу вважають, що адміністративне право скла­дається із Загальної та Особливої частин.

Загальна частина об’єднує норми, які регулюють (визна­чають):

¾ загальні принципи публічного адміністрування;

¾ правове становище суб’єктів адміністративного права;

¾ форми і методи діяльності суб’єктів публічної адмі­ністрації;

¾ адміністративно-правові режими;

¾ адміністративну відповідальність;

¾ адміністративний процес;

¾ адміністративні процедури;

¾ адміністративні послуги;

¾ засоби забезпечення законності і дисципліни у публічному адмініструванні тощо.

Особлива частина включає норми, які визначають засади адміністративно-правового регулювання в окремих галузях на­родного господарства (економіці, сільському господарстві, тран­спорті, господарській діяльності, адміністративно-політичній діяльності), міжгалузевому адмініструванні тощо.

Останнім часом в адміністративно-правовій науковій та на­вчальній літературі виділяють додатково й Спеціальну частину, яка об’єднує норми, що регулюють адміністративно-правову діяльність суб’єктів публічного адміністрування конкретними сферами суспільних відносин (наприклад, адміністративна діяльність органів митного контролю, органів внутрішніх справ тощо).

Окрім того, вітчизняні вчені-адміністративісти намагаються обгрунтувати із урахуванням зростання ролі і значення про­цедурної частини у предметі адміністративного права можли­вість розгляду системи адміністративного права як сукупності Загальної, Особливої та Спеціальної частин, однак за певного перегляду традиційного розуміння їх змісту, а саме: Загальна частина об’єднує положення, які визначають правовий статус суб’єктів адміністративного права, засади діяльності суб’єктів публічної адміністрації, адміністративну відповідальність, пу­блічну службу, адміністративне оскарження тощо, Особлива — специфіку адміністративно-правового регулювання в окремих сферах суспільного життя, Спеціальна — засади адміністративно-процедурної діяльності.

У новітній вітчизняній адміністративно-правовій науці формуються пропозиції і щодо докорінного перегляду системи адміністративного права, виокремлення абсолютно нових елементів, перш за все із урахуванням зарубіжного досвіду. Так, наприклад, Р.Мельник вбачає за доцільне поділити систему адміністративного права на Загальне адміністративне право та Особливе адміністративне право. Основними структурними елементами Загального адміністративного права слід вважати інститут принципів адміністративного права, інститут суб’єк­тів публічних прав приватних осіб, інститут адміністративних процедур, інститут публічного майна, інститут примусового виконання адміністративних актів, інститут матеріальної відповідальності публічної адміністрації. У свою чергу Особливе адміністративне право — це сукупність підгалузей, об’єднаних в систему загальними нормами адміністративного права, — адмі­ністративно-господарське право, поліцейське право, будівельне право, право соціального захисту та соціального обслуговування, освітнє право, службове право, адміністративно-деліктне право, процесуальне право тощо.

Зміст всіх частин взаємопов’язаний й становить єдине ціле. Окрім того, в науці адміністративного права його систему роз­глядають й у іншому аспекті — як сукупність:

адміністративно-правових інститутів, тобто груп норм адміністративного права, які регулюють тісно взаємопов’язані однорідні суспільні відносини (наприклад, інститут адміністративного договору, інститут державної служби, інститут адмі­ністративних послуг, інститут публічного адміністрування тощо);

адміністративно-правових норм — конкретних формально-визначених загальнообов’язкових правил поведінки у сфері забез­печення органами виконавчої влади і органами місцевого само­врядування реалізації та захисту прав, свобод і законних інте­ресів фізичних і юридичних осіб, а також в процесі публічного (державного і самоврядного) адміністрування в сферах соціаль­но-економічного й адміністративно-політичного розвитку та охорони громадського порядку.

Автори Академічного курсу з адміністративного права виділя­ють додатково підгалузі адміністративного права як сукупність правових норм, що регулюють суспільні відносини в певній сфері, котра виокремлюється в межах загального предмета адмі­ністративного права. До таких підгалузей вони відносять транс­портне право, будівельне право, енергетичне право, адміністративно-деліктне право, адміністративно-процедурне право.

Велике значення в системі адміністративного права мають принципи адміністративного права як основоположні наукові ідеї, об’єктивно обумовлені та стабільні підстави, відповідно до яких сформована вся система адміністративного права. Принципи поділяються на загальні (верховенство права, законність, гума­нізм, демократизм, рівність суб’єктів, пріоритет прав і свобод людини і громадянина, справедливість у взаємовідносинах між особою і державою тощо) й спеціальні (спеціальне регулювання компетенції та взаємодії органів адміністрування (посадових осіб) між собою; взаємозв’язок матеріальних і процесуальних норм тощо). У науковій адміністративно-правовій літературі зустрічаються й інші варіанти класифікації принципів адмініст­ративного права: зовнішні та внутрішні, спеціально-галузеві та загальногалузеві тощо. Інтеграція України до Європейського правового (зокрема, адміністративно-правового) простору перед­бачає врахування: принципів Європейського адміністративного простору (ЄАП), а саме: юридичної визначеності (надійності та передбачуваності), відкритості і прозорості, відповідальності, ефективності і результативності; принципів Європейського адмі­ністративного права (законності, можливості скасування (від­кликання) незаконного адміністративного акту, недискримінації, юридичної визначеності, права на захист, пропорційності, поваги до фундаментальних прав людини та громадянина, субсидіарності, належної адміністрації, прозорості, а також дода­них у подальшому двох принципів права ЄС — застосування, прямої дії.

Все частіше у літературі зустрічаються пропозиції щодо ви­окремлення інституту принципів адміністративного права як інституту (див., наприклад, праці Р. Мельника), серед яких: зв’язаність публічної адміністрації правовим законом, пропор­ційність, заборона надформалізму, відповідно до якої не допускається обмеження прав громадян, яке запроваджується тільки заради дотримання форм, недискримінація, використання повноважень з метою, з якою це повноваження надано (викорис­тання з належною метою), відкритість та прозорість діяльності публічної адміністрації, відповідальність адміністрації за прий­няті адміністративні акти, ефективність та результативність.

Роль і значення принципів адміністративного права пропону­ється розглядати у трьох аспектах:

а) для приватних осіб — це основи правил спілкування при­ватних осіб із публічною адміністрацією, які має знати кожен;

б) для публічної адміністрації — це регулятор її поведінки (дії та рішень);

в) для адміністративних судів — основні критерії для пере­вірки законності рішень та дій суб’єктів публічної адміністрації.

 

 




Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 157 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.01 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав